Učíme se od mistrů a Šachový diář 2020

07.11.2019 06:55 | Trénink

Pomalu ale jistě se blíží Vánoce, je tudíž ideální čas začít shánět šachové dárky! Proto bych Vám v tomto článku rád představil dvě novinky ze své šachové dílny.

UČÍME SE OD MISTRŮ

Již delší dobu se mě rodiče dětí a také trenéři ptali, kterou svou knížku bych doporučil pro jejich děti či svěřence, jejichž výkonnost by se dala označit jako mírně či středně pokročilí. V ten moment jsem poměrně váhal, protože většinu svých knih bych zařadil spíše do skupinky pro pokročilé. Jedinou výjimkou v tomto směru byla moje knížka o šachových koryfejích Paulu Morphym a Adolfu Anderssenovi, která je však už několik let rozprodaná. Proto jsem se rozhodl napsat a vydat něco podobného, to znamená knihu určenou právě zejména mírně a středně pokročilým hráčům. Zároveň jsem ale přesvědčený, že se určitě bude hodit i více pokročilým šachistům. 

Jak konkrétně kniha Učíme se od mistrů vypadá? V první řadě bych rád uvedl důležitou věc, která mě mimo jiné ponoukla do psaní právě takovéto knihy. Znalost šachové historie považuji za zcela nedílnou součást šachové kultury každého šachisty či každé šachistky, a to jakéhokoliv věku! Čím dál víc se poslední dobou setkávám s tím, že naše šachová mládež historii vůbec nezná, a když se například zeptáte, kdo byl prvním mistrem světa, vůbec nemají tušení. Při vyslovení jména Steinitz dokonce často tvrdí, že to slyší poprvé v životě. Právě i proto jsem vytvořil tuto knížku. Vůbec tím nechci "suplovat" Kasparovovy Předchůdce, což je vynikající počin! Ale přece jen jsou to hodně tlusté knížky a také mnoho partií je komentováno poměrně hodně do hloubky, což opět inklinuje k tomu, že jsou to knížky spíše pro pokročilejší hráče. Proto je kniha Učíme se od mistrů relativně tenká, má 154 stran a obsahuje přesně jednu partii od každého ze šestnácti dosavadních klasických mistrů světa plus čtyři partie od dalších čtyř vybraných hráčů, kteří byli ve své době absolutní špičkou, jen se k titulu mistra světa nedostali či ještě nemohli dostat. Všechny partie jsou navíc vybrány tak, aby nebyly zbytečně složité a komplikované a plné "nudných" variant. Naopak. Jsou to partie veskrze jednoduché a srozumitelné. A právě i díky tomu mohou u každé partie být různé poučky a pravidla, jak správně rozehrávat šachovou partii. Tím mám na mysli například: 

"Ideální blokádovou figurou je jezdec!"

"Dvojice střelců potřebuje otevřenou pozici!"

apod.

Okomentované partie ale nejsou to, proč má být knížka zároveň obohacením šachové kultury každého šachisty či šachistky. U každého z dvaceti hráčů je totiž jedna stránka věnována základním životním datům, tj. kdy se daný hráč narodil a kde, kdy a kde zemřel, kolik se dožil let a po šachové stránce věci především kdy se stal mistrem světa, proti komu a kdy naopak o svůj světový trůn přišel. Což jsou právě znalosti, které by se měl postupně i každý mladý šachista naučit! A protože je velice dobré také vědět, jak který mistr světa vypadal, je kniha doplněna dvaceti zcela původními a krásnými ilustracemi vynikající grafičky Aleny Kubíkové. Na přebalu níže můžete vidět několik ilustrací, které jsou ve větším měřítku součástí vnitřku knížky. 

ŠACHOVÝ DIÁŘ 2020

V loňském roce jsem poprvé vytvořil a vydal Šachový diář. Jelikož měl poměrně úspěch, rozhodl jsem se pro stejný počin i v letošním roce. Oproti loňské premiérové verzi jsem ovšem tentokrát diář výrazně upravil: zmenšil jsem formát z A5 skoro až na A6, přidal jsem diagramy k samostatnému řešení pro každý týden a zrušil jsem kalendárium osobností a seznam šachových zahájení. Soupis šachových akcí jsem umístil na jednu stranu a přímo do diáře si tak každý může napsat opravdu jen to, co ho zajímá a co se ho týká. Zachovány zůstaly seznamy jmen (dle abecedy), mistrů a mistryň světa, mistrů a mistryň ČR a šachových symbolů. Rovněž zůstalo místo na Poznámky. Diář tím dostal myslím si pěknou "kapesní" podobu. Níže si můžete prohlédnout na ukázku jednu týdenní stránku ze Šachového diáře pro rok 2020. Pokud srovnáte s letošním diářem, je to opravdu značný rozdíl!

Cena knihy Učíme se od mistrů je 299,- Kč, cena Šachového diáře pro rok 2020 149,- Kč.

Objednávky prosím posílejte ideálně přes e-shop http://www.dejf721.info, kde rovněž naleznete několik velice zajímavých podzimních akcí, jejichž součástí jsou právě i výše uvedené dvě novinky.

Při objednávce většího počtu jakékoliv knížky mi prosím napište na e-mail GMkana@seznam.cz a určitě se domluvíme na množstevní slevě! 

0x 4566x David Kaňovský
Fotogalerie
  • Alexander Kotov

    12.08.1913 07.01.1981

    Ruský velmistr. Suverénně zvítězil v mezipásmovém turnaji ve Stockholmu v roce 1952. Účastnil se dvou turnajů kandidátů.Hráč agresivního, útočného stylu. Vynikl též jako šachový literát, autor knihy Aljechinův šachový odkaz.

  • Harry Golombek

    01.03.1911 07.01.1995

    Britský čestný velmistr, šachový rozhodčí a spisovatel. Národní mistr z let 1947, 1949 a 1955.

  • Paul Keres

    07.01.1916 05.06.1975

    Estonský velmistr. Po válce byl ve finále turnaje kandidátů čtyři po sobě jdoucí období. Díky této statistice je některými znalci považován za nejsilnějšího šachistu všech dob, který nikdy nezískal titul mistra světa. Byl přezdíván Korunní princ šachu.

  • Hans Johner

    07.01.1889 02.12.1975

    Švýcarský mezinárodní mistr. Švýcarsko reprezentoval na první neoficiální olympiádě v Paříži 1924.

  • Luke McShane

    07.01.1984

    Anglický velmistr, bývalý mistr světa mládeže. Stal se jedním z předních anglických hráčů a členem olympijského týmu.

  • Krishnan Sasikiran

    07.01.1981

    Indický velmistr. V roce 2001 získal první místo na prestižním mezinárodním turnaji v Hastingsu. V roce 2003 vyhrál čtvrté asijské individuální mistrovství. Momentálně je členem 1. Novoborského šachového klubu.