Turecká návšteva v Ružomberku

11.12.2013 04:24 | ostatní zprávy

Ali Nihat Yazici, pre šachový svet známy aj ako viceprezident medzinárodnej šachovej federácie FIDE zažil slovenské organizačné schopnosti a mladých šachistov na Majstrovstvách Slovenska základných škôl v Ružomberku.

9. december 2013 bol preto významný pre všetkých finalistov súťaže, do ktorej sa zapojilo cez 2000 detí na okresných a krajských kolách, no nemenej dôležitý bol aj pre osobnosti zo scény Slovenského šachového zväzu.

Milý, usmievavý, charizmatický. Toto sú atribúty našej tureckej návštevy, veľmi spokojnej s organizáciou podujatia. Ali však navštívil Slovensko s konkrétnym zámerom, a tým je Šach na školách. Počas svojej návštevy preto konzultoval tento celosvetový projekt s členmi výboru, pretože sám musí ako predseda komisie na projekt dozerať.

Okrem významnej návštevy však deti zaujímali hlavné ceny turnaja zlaté poháre, ktoré však mohli vyhrať len tí najlepší. 30 chlapcov a 30 dievčat, no len jeden víťaz. Slovenská špička bojovala naozaj veľmi tuho, o čom svedčia výsledkové listiny, tesný bodový rozdiel, ale aj vyrovnané zápasy, ktoré sa dali sledovať on-line.

Veľkým prekvapením turnaja sa stal samotný víťaz, keďže horúci favorit celého turnaja, s titulom kandidát na majstra, Jerguš Pecháč sa ním nakoniec nestal. Po 7 vyčerpávajúcich kolách a urputnom boji sa ním stal Samir Sahidi (titulní foto). Rastislav Kavoň skončil ako druhý a bronz si na západ odnáša Marek Karas.

najlepší žiaci ZS v šachu

U dievčat sa majsterkou stala tiež neočakávane Katarína Dančejová. Zlatú trofej za prvé miesto si hrdo odniesla domov a na východ poputuje aj pohár za druhé miesto, ktorý získala Dominika Ferková. Takisto si veľmi dobre počínala aj Emma Poliaková, ktorá si vybojovala tretie miesto.

najlepšie žiačky ZS v šachu

Napriek svojej významnosti turnaj nestratil na svojej priateľskej a súťaživej atmosfére, o ktorú sa postaral riaditeľ turnaja Marek Zelnický spolu so svojim tímom. O bezproblémový priebeh a on-line prenosy sa starali medzinárodný rozhodca Mgr. Karol Pekár a rozhodca Michal Mikláš.

Turnaj sa konal pod záštitou Ing. Michala Slašťana, garantom akcie za Slovenský šachový zväz bol Ing. Martin Huba a garantom podujatia sa stal Ing. Stanislav Vlček. Tohtoročným šachovým majstrom prišiel odovzdať ceny aj primátor mesta Ružomberok PaedDr. Ján Pavlík. Priestory poskytol hotel Kultúra, kde sa o pol roka koná európsky pohár družstiev mužov a žien Mitropa Cup 2014, ktorého sa zúčastnia šachisti z 10 krajín Európy.

Finále podporili: mesto Ružomberok, Slovenský šachový zväz s finančnou podporou Ministerstva školstva,  vedy, výskumu a športu SR, firma R-COMP a Hotel Kultúra.