Pořadatelé s blížícím se startem turnaje začali na oficiální web přidávat další důležité informace a to mimo jiné o tempu hry či zákazu nabídky remízy do 30. tahu. Taktéž není aplikováno pravidlo o nulové toleranci pozdního příchodu, pořadatelé se rozhodli pro akademickou čtvrthodinku. Na další pravidla si však již potrpěli a to se týkalo také těch nejlepších, jak je vidět na fotografii Kramnika před vstupem do hracího sálu.
Kontrola proti elektronickým pomůckám bude zřejmě na turnajích podobného formátu stále častější.
(zdroj: oficiální web turnaje: www.qatarmastersopen.com)
O účasti Kateřiny Němcové bylo zmiňováno již v úvodníku, krom naší bývalé reprezentantky bude pohled českého diváka upřen na Sergeje Movsesiana či Slovensko reprezentující Julii Kočetkovou. Obě zástupkyně něžného pohlaví v prvním kole podlehly silnějším soupeřům, Sergej Movsesian z pozice pětadvacátého nasazeného hráče zvítězil.
O tom, že potvrdit úlohu favorita není nic jednoduchého, se přesvědčili jiní, Vladimír Kramnik na druhém stole černými nevyzrál na řeckého velmistra Halkiase. Pro fanoušky bylo jistě zajímavé sledovat, jak si černými Kramnik poradí s nástrahami Evansova gambitu a je potřeba říci, že řecký velmistr se v celé partii nemohl cítit výrazněji ohrožen a v závěrečné pozici si vynutil opakování tahů.
Co se to tam pohlo? (zdroj: oficiální web turnaje: www.qatarmastersopen.com)
Ještě hůře než Kramnik však dopadli jiní, Baadur Jobava si zřejmě souboj s reprezentační kolegyní představoval jinak.
Pavel Capek: Psssst! Takhle se tu nesmí mluvit.
Upřesnění takhle: Rozhodnutí o přirozeném výběru k provádění činnosti za účelem vlastní reprodukce mezi jedinci z čeledi Canidae s chromozomy XY, při jejich počtu vyšším než 1 (n1), na setkání ve shodném místě a čase s jedinci (n2) stejné čeledi ale s chromozomy XX, přičemž n1 je větší než n2, dáno jest výší vektorové veličiny udávané v newtonech každého z jedinců z množiny n1 a to v sestupném pořadí.
Jiná přísloví fyzikálně
re JD: při velkém počtu kol by náhodné nasazení nevadilo, ale při běžných 7-11 kolech je to nesmysl........, tj. spravedlivější by to nebylo.
re:Pavel C.Náhodně by bylo spravedlivější né? Nevím jestli jsi nějakého psa bít.
re:pawel Myslím ,že je v mých schopnostech vybrat turnaj ,kde bych byl někde mezi vysoko nasazenými a využil této výhody , kdyby mi o toto šlo.
Spravedlivý turnaj je každý s každým - v šachu ještě k tomu dvoukolově, aby měl každý se soupeřem bílé i černé. Na tom se snad shodneme.
Švýcar je kompromis a na kompromisu lze vždy hledat chyby.Zpochybňování nasazení dle ratingu ? To mi hlava nebere. A jak tedy ? Náhodně ?
pawel : Myslels Ivánkovo - silnější pes .... ?
JD : Když jsme u psa - kdo ho chce bít, hůl si vždy najde, že ?
JD: Tak už nad sebou, slabšími elisty, neme. Raději, tuhle znáte?
Napsal bych stručně třemi slovy, ale to přeci tady nejde, že ano. Tak si jen vzpomeňme na přísloví z živočišné říše o výhodách tvora majícím jednu ze svých fyzikálních veličin vyšší než jeho soukmenovci.
re:strelec Ale taky by to mohlo být jinak.Přemýšlejte o tom.
ad JD: míchat startovné a uhrané ELO je pověstným mícháním jablek a hrušek. A že k tomu není důvod? Tady přeci žádné důvody (argumenty, pravdy) nejsou podstatné. Systém se nějak ve švýcaru určit musí a ten současný je rozumná "kompromisní" varianta.
re:N.Očník S touto větou bych si dovolil nesouhlasit."Vyšší ELO si hráč nějak musel uhrát. A je správné, že je díky němu zvýhodněn."
Není k tomu důvod, navíc je zpravidla zvýhodněn na statovném.
Mám stejný pocit, jako Pavel Ch ... pan Palovský skutečně věcně popisuje skutečnost a stav věci. Nevynášel žádné soudy o tom, co je a není spravedlivé.
Rozhodnutí o tom, zda "náhodný výběr" je "spravedlivější" přijde možná někomu jako nad slunce jasné. Je to jasný případ individuálně vnímané spravedlnosti, se kterou se setkáváme kolem sebe dnes a denně.
Taky by například švýcar mohl zkoumat, zda uvedení hráči nejsou ze stejného klubu, neznají se, resp. posuzovat jak spolu vycházejí, aby se předešlo situacím, kdy to jeden druhému "pustí". Aby to bylo spravedlivé.
Vyšší ELO si hráč nějak musel uhrát. A je správné, že je díky němu zvýhodněn. Že se to těm s nižším ELO ratingem nelíbí, je lidsky pochopitelné :)
Buďte rádi, že ten pan Švýcar ukázal jen tvář. Mohl odhalit něco úplně jiného.
Po přečtení příspěvků na chess.cz, bych si dovolil spíše pochybovat o znalosti švýcaru těch, kteří píší, že tomu Láďa Palovský nerozumí.
Švýcar se moje generace učila, praktikoval a pak jsem školil, na kartičkách, lépe člověk pochopí detaily. Od té doby dosáhl jen kosmetických úprav.
Otázka co je spravedlivé... Vždy píši, že šachisté by chtěli mít 100% spravedlnost, ale ta neexistuje, ani ve sportu ani v životě, kdo se s tím smíří, žije se mu lépe. V jiných sportech dostaneš nasazeného v pavouku nebo pozdější finalisty ve skupině a....., že si měl na to mít bronz a takhle si 65.-128.,... to si napiš doma nad postel.
--
Titulek měl mít ten význam, o kterém autor v novinářského hlediska píše, budiž. Ale přesto bych si dovolil napsat, že spíše neschopnost hráče neporazit soupeře/ku o půlku startovního pole níže nasazeného/ou, než nástrahy švýcaru, jak by z titulku vyplývalo. Naopak, švýcar jim hrál do karet, jen jejich chyba.
Pokud by navrhovatelé v diskusi prosadili losování ve stejné skupině, nazvěme "inovovaný švýcar", losem by se utkali 1. s druhým elistou, tak pak bych viděl smysluplnější titulek "Inovovaný švýcar ukázal svoji tvář již v 1.kole".
Tím se nezlobím na autora, kterému naopak poděkovat za články, to jen ke kontextu diskuse.
re:Lykan tak jistě chápete,že mě tento nadpis rozčílil
To Lykan: Známý rozhodčí Palovský si troufá konstatovat, že švýcarský systém zná docela dobře a dobře si uvědomuje, co znamená švýcar dle ratingu a s čím měl tazatel JD problém. Jo holt být Elově silnější má své výhody - já jsem jen konstatoval fakta. Roli spasitele a vynálezce nejferovějšího hracího systému bez žádných much raději přenechám na Vás, když zde tak moudře vystupujete :-)
Pěkný článek, já bych ještě zkusil změnit popisky obrázků. Např: Kramnik : " Páni to je ale (zadní část dámského těla)". Jobava: " Tak za co ti to mám pustit? "
....chápu a u něj študovali písálci z novinek.cz . Nadpisy typu "Pětikometrová planetka trefí Zemi". A pak se v článku dočteme, že s vypočtenou pravděpodobností 1:30milionů. Ano, pozastaví a i rozkliknou. To je to "novinářské umění?"
@JD: Nadpis jsem takto dvojsmyslně použil záměrně a jako argumentaci využiji slova jednoho nejmenovaného lektora žurnalistiky: Pokud se nad Vaším nadpisem pozastaví alespoň jeden čtenář, tak je to správný nadpis.
JD: Švýcar na nás vystrkuje svoji zadní tvář skoro při každém turnaji :). Zrovna včera jsem pročítal Vaši debatu z poloviny října na fóru na stránkách šachového svazu. To mě fakt pobavilo :). Známý rozhodčí Palovský nechápe základní problém celého švýcaru. Co na to říct, někteří šachisté mají asi opravdu o kolečko více.
http://www.chess.cz/forum/index.php/topic,74.msg1451.html#new
JD: taky je možné si to takto vysvětlit.
Co to je za nesmyslný nádpis? To jako nějaký švýcarský hráč přišel k parti se zakrytou tváří a pak se odhalil?
Tak Džobava vyfasoval další mladou krajanku.