Čísla a statistiky jsou alfa omega v každém sportu a v šachu tomu není jinak. Když někdo v konkurenci naprosté světové špičky dosáhne výkonu 7,5/9, na zlatý stupínek vystoupá s jeden a půl bodovým náskokem a předvede hru s perfem 2990, pak musí být nejméně – nu mistr světa! Nor Magnus Carlsen (úvodní foto) si také samozřejmě vylepšil svoje už tak astronomické Elo a na Live listině pro výpočet mu k dosavadnímu světovému rekordu, navíc jeho vlastnímu, z května 2014 chybí 8 bodů. Magnus má momentálně na svém elo kontě 2875 bodů. Co k tomu dodat? Možná snad ještě, že se na GRENKE Chess dostal na statistiku úchvatných 59 partií bez porážky, z nichž 31 sehrál letos (16krát vyhrál, 15 remíz). Jinými slovy, kam Carlsen letos přijel, tam také zvítězil a skoro už nezná, co znamená výraz prohrát: první Wijk aan Zee, pak Shamkir a nyní GRENKE Classic.
Sympatie si norský fenomén získal i vystoupením v posledním kole, kdy už měl jisté vítězství v kapse, přesto ale hrál s Maxime Vachier-Lagravem na vítězství a toto, leckdo by řekl již zbytečné úsilí přetavil v celý bod. V Anglické Carlsen dostal svého soupeře za necelé tři hodiny. Francouz v zahájení obětoval pěšce na dámském křídle, ovšem bez větší kompenzace. "Maxime dává rád pěšce za iniciativu, ale tady žádnou nezískal. Byl to zkrátka čistý pěšec pro mne“ nechal se po partii slyšet Carlsen.
Carlsen (vlevo) nenechal Vachier-Lagravemu (vpravo) ani v poslední partii ani půlku (foto: Georgios Souleidis)
Druhé místo obsadil Fabiano Caruana, když v posledním kole po remíze proti Levonu Aronianovi skončil se 6 body. V této partii oba borci předvedli dokonalou přípravu, když prvních 30 tahů odtahali v podstatě „átempo“. Caruana se sice snažil dokázat, že věž + střelec v kombinaci se vzdáleným volným pěšcem proti věži a koni zní poněkud lépe, ale v reálné partii neměl zkušený velmistr větší potíže udržet rovnováhu. Boj skončil po 1,5 hodině a 43 tazích dělbou bodu.
Třetí místo bodově (5/9) podělili nedávno ještě domácí, nyní však již v barvách Ázerbájdžánu Arkadij Naiditsch (v posledním kole porazil George Meiera) a MVL. Na 50% se dostali ještě bývalý mistr světa Viswanathan Anand a Peter Svidler, kteří se v posledním kole ve vzájemném duelu rozešli smírně již po 20 minutách hry, a spolu s nimi 4,5 bodu zapsal ještě Levon Aronian.
Medailisté zleva: Fabiano Caruana, Magnus Carlsen, Arkadij Naiditsch a za organizátory Antje Leminsky (foto: Eric van Reem)
Partiová ukázka
...aneb mistr světa ví, co dělá :-)
Omlouvám se za nepřesnost, opraveno.