Jeden z nejúspěšnějších zpěváků všech dob, slavný šansoniér Charles Aznavour, vypadá ve svých 89 letech velmi dobře, a plní ve Švýcarsku úlohu arménského velvyslance. Národní hrdost a vztah ke své vlasti by mnozí mohli Arménům závidět. Levon Aronian již se stal dalším světoznámým Arménem a jistě se bude snažit být ještě slavnějším.
Hikaru Nakamura pravděpodobně v hlavě ještě stále hrál svou tragickou partii s Carlsenem, v souboji s Aronianem nekladl velký odpor, po nepříliš vydařeném zahájení nenašel způsob, jak čelit Aronianově důsledné hře na volného pěšce.
Velmi pěkné šachy předvádí Magnus Carlsen. Z relativně klidné pozice s Caruanou vytvořil obratnou obětí kvality velmi náročnou hru, ve které Caruana nedokázal nalézt účinnou obranu. Hloubkou odhadu možností pozice po oběti kvality Carlsen dokazuje, že zdaleka není jen virtuózem trpělivé techniky a úmorných koncovek.
V poslední partii přehrál Anand černými figurami Gelfanda. Aplikoval metodu předkládání náročných rozhodnutí, které o aktivitu usilujícího Gelfanda stály mnoho času. Z toho vyplynula časová tíseň, ve které se partie Gelfandovi zcela vymkla z rukou.
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1647774
v Partii sice vypadají pěšci po tahu Vxf7 velmi zranitelně.. Ovšem nejzranitelnější je král černého.. Dle mého soudu to má černý po tahu Vxf7 spočítané..Zahrál bych to taky. Jestli bych vyhral jako Magnus to nevím.. Možna že ne:o)
A k dnešní partii Anand - Carlsen. Myslím, že se Anand ještě neoklepal z porážky.. Tato partie jako by byla pokračováním jejich zápasu.. Anand se nechal slyšet, že v Indii chtěl hrát nudněji než jeho soupeř, chtěl hrát tak nudně, že i Magnus by měl potřebu hru přiostřit.. Je to sice zajmavá myšlenka, ale ukazalo se že na Nora toto platit nemůže.. Ovšem Anand tomu asi stále věří..
Vzpomínam si na Carlsenovu partii s Kramnikem (musel bych dohledat, kdy a kde se hrála) Vzpomínám si, že Kramnik vyrukoval na Magnuse pěkně z ostra, po celé šachovnici hořel boj, Magnus se nakonec s vypětím všech sil ubranil... Avšak v okamžiku, kdy mohl přejít do protiuderu(s jasnou výhodou) spokojil se s remis opakováním tahů.
Doufám, že jim nařídí rapida, protože posledních 20 tahů bylo pro srandu králíkům.
ad ELOminátor: tak zajímavé to bylo, MC spotřeboval na 40 tahů celých 20 minut. Že by "domácí příprava"?
Tak Anand dneska vyrukoval na Carlsena jeho zbraní, to ještě bude zajímavé
Pravda, Vxf7 se nabízela, nicméně vyhrané to rozhodně nebylo, spíše naopak, bílý slušně riskoval! Obzvláště nastal zlom ve 29.tahu, kdy černý rozehrál pozdě svoji věž... Vxf7 by MOŽNÁ zahrál "každý", nicméně by ji většina vyhrát nedokázala, spíše by naopak prohrála! Slabiny a2, c2, dvojpěšec, byť postouplý, nejsou zrovna velké plusy!
Teprve dnes jsem zjistil, že hráči ještě odehrají turnaj v rapidu a jeho výsledky se připočtou ke klasice s poloviční vahou.
Anand--Carlsen výměnná španělka, takže podle Štěpána Žilky černý stojí na výhru.
re ZMB a Bucefalos: i s tím dvojpěšcem na d sloupci? Na první pohled to spíš vypadalo, že nějaký z nich padne do deseti tahů... Výhru jsem tam neviděl, ať jsem se snažil, jak jsem chtěl. (Než se do mě někdo pustí - jsem si dobře vědom svojí nekompetentnosti, ale ruku na srdce: Kdo z vás silných hráčů by tohle OPRAVDU zahrál na výhru??)
Podle mě obět 22.Vxf7 tolik složitá není, je to přirozený tah, který se doslova nabízí v dané pozici při úvaze co hrát, - a odhadnout, že po něm zůstane bílému iniciativa bez rizika prohry, není nijak mimořádným výkonem na úrovni Magnuse. Tohle je dobře srozumitelná Magnusova partie, která se dá ukázat i dětem v šachovém kroužku - narozdíl od většiny jeho výtvorů, kde to spíše vypadá, jakoby doslova čaroval :-). Caruana si to Vxf7 doslova sám vymohl, sérií svých nemastných vyumělkovaných tahů b6, d5, Dc6.
Dobrý den,
Manusova obět kvality snad ani obětí není. Dva pěšce za kvalitu je vpohodě. Myslím, že by tak zahralo dost hráču s elem i o 1000bodu menším:o)
Carlsen vs. Caruana: oběť 22.Rxf7 od vzdání černého dělí 25 tahů. Sledoval jsem partii online (bez motoru) a bylo mi sice jasné, že Carlsen ví, co dělá, ale já teda neměl nejmenší tušení - i když zpětně už mi to bylo jasné :-)
A jsem rád, že Anandovi se podařilo prolomit tu zeď, co mu Magnus v Indii vystavěl v hlavě Mimochodem k jeho partii je od p. Vokáče moc dobrá analýza - díky! (Tedy analýzy jsou všechny super, ale k téhle partii jsem jí potřeboval asi nejvíc)