Kirsan Iljumžinov: Vyzýváme veřejnost, aby se zapojila do diskuze o změnách

05.07.2011 05:43 | Rozhovor

Na jednání prezidentské rady FIDE v Al Ain (Spojené arabské emiráty) navrhla Komise pro modernizaci zavedení samostatných ratingů pro rapid a bleskový šach. V rámci tohoto projektu by měly být nové ELO listiny započítávány od 1. led...

Na jednání prezidentské rady FIDE v Al Ain (Spojené arabské emiráty) navrhla Komise pro modernizaci zavedení samostatných ratingů pro rapid a bleskový šach. V rámci tohoto projektu by měly být nové ELO listiny započítávány od 1. ledna 2012. Kromě toho se počítá s tím, že by měly být konány oficiální mistrovství světa jak v rapidu, tak i v bleskovém šachu, s následným zápasem mezi vítězi obou těchto kategorií. Komise v čele s prezidentem FIDE shromáždí do 1. září 2011 všechny nabídky, aby bylo možné vše včas realizovat.

Rozhovor s prezidentem FIDE Kirsanem Iljumžinovem vedl GM Vlad Tkačiev:

Kirsane Nikolajeviči, mohl byste nám přiblížit své prohlášení, které jste uvedl 21. června na slavnostním zakončení šachového mistrovství Ukrajiny o plánovaných významných změnách v šachu?

"Proč jsem začal mluvit o zavedení ratingů v rapid šachu a o podobných věcech? Hlavní rozhodčí ukrajinského šampionátu uvedl, že procento výher na turnaji bylo velmi vysoké - 48%, zatímco v Kazani to byly pouhé 3%.

Skutečností je, že šachy se dotkly svého dna, a je na nás, abychom je opět probudili a vlili jim nový život do žil.

To bylo důvodem, proč jsem včera v Kyjevě na slavnostním zakončení ukrajinského šampionátu poprvé vyhlásil, že před třemi a půl týdne ve Spojených arabských emirátech v Al Ain proběhlo jednání prezidentské rady FIDE podobné jinému historickému zasedání z roku 1995. Tehdy před 16-ti lety se v Singapuru rozhodlo, že mistrovství světa se bude hrát K.O. systémem, o čemž jsem informoval veřejnost po nočním jednání v 22 hodin s Alexandrem Rošalem, šéfredaktorem časopisu 64 – Šachové ohlédnutí. Podobně nyní v Al Ain po jednání prezidentské rady prvního dne po sedmihodinové diskusi s šejkem Sultan Al Nayhanem a Jeffry Borgem o turnaji v Kazani a o tom, co se tam dělo, o problémech s počítačovým podváděním, a o celkové situaci, jsem uvedl, že šachy se nacházejí krůček před propastí. Buď se spolu s ostatními sportovními federacemi přiblížíme tržním podmínkám, nebo budeme živořit v chudobě a na okraji společenského zájmu a šachy se stanou společenskou hrou jako Člověče, nezlob se. Kromě toho jsem ozřejmil, že jsme ustanovili novou Komisi pro modernizaci šachu. Rozhodli jsme se diskutovat a nechat si poradit od samotných hráčů, organizátorů, novinářů, a dát celé věci čas na uváženou, aby se na mě znovu nemohli sesypat a volat, že Iljumžinov je diktátor, který prosazuje výhradně svoje vlastní pravidla. Dospěli jsme k rozhodnutí provést třítahovou kombinaci – tak jako v šachu – tzn. ne jednotahovou změnu, k jaké došlo v již zmíněném Singapuru, ale tři tahy.

Tah 1
"Vytvoříme Komisi pro modernizaci, v jejímž čele budu stát já. Aby mohla tato komise fungovat, stanoví se finanční nadace, do které budu investovat své peníze, a shánět i další sponzory. "

Tah 2
"Oficiálně jsme deklarovali zájem na širší diskuzi, konkrétně na www.whychess.org která bude zájemcům otevřena do 1. září 2011. Během příštích tří měsíců budeme akceptovat všechny návrhy týkající se ratingu pro rapid a bleskové partie, předepsaného oblečení pro šachisty, mediálních aktivit a změn v pravidlech. Počínaje 1. září budeme zveřejňovat všechny nápady a připomínky a budeme o nich diskutovat až do 20. října."

Tah 3
"20. října budou na valném shromáždění FIDE v Krakově shrnuty a posouzeny výsledky této celosvětové diskuze, projednány předložené návrhy a delegátům bude předložen finální projekt modernizace. V rámci tohoto systému budou provedeny některé změny pravidel FIDE , které po schválení delegáty vejdou v platnost."

"Jedním z návrhů, který vzešel z veřejné diskuze již dříve, bude zavedení oficiálních a samostatných ELO listin pro rapid a bleskový šach počínaje dnem 1. ledna 2012. V tomto návrhu se navíc počítá se zahrnutím MS v rapidu a MS v bleskovém šachu do FIDE kalendáře s následným turnajovým zápasem o titul Absolutního šampiona mezi vítězi těchto tří kategorií. Nikdo nechce zabíjet klasický šach, ten tady zůstane. Vzhledem k tomu, že žijeme v tržních podmínkách, vzniknou dva nové šampionáty, což bude rovněž podrobeno veřejné diskuzi: tzv. MS v klasickém šachu a Absolutní MS v šachu. A uvidíme, na jaký šampionát dají sponzoři raději své peníze. Pokud se například stane, že vítěz Absolutního šampionátu získá jako finanční cenu za vítězství 1 milion dolarů a vítěz Klasického šampionátu pouze 10 tisíc, ukáže se, jaká je cena jejich koruny a váha jejich titulu. Nechme trh, ať o tom rozhodne. K dispozici nebudou žádné státní regulace.

Abych řekl pravdu, jako prezidenta FIDE mě již unavuje shromažďování peněz pro vítěze. Existuje mnoho případů, kdy jsme se snažili získat peníze a oni pro to nic neudělali, ale poté, co peníze za výhru obdrželi, náhle začali mne a FIDE ostře kritizovat. Proto nyní dostanou jen to, na co si vydělají a co si zaslouží. Jestliže do Sálu Čajkovského přijde 1 milion lidí a budou stát ve frontě, jež se potáhne až na Rudé náměstí, a každý z nich zaplatí 100 dolarů za lístek, pak se můžeme poplácat po ramenou. FIDE něco takového podpoří, když bude mít 20% z každého mistrovství. Pokud Karjakin, Nepomnichtchi , Anand nebo někdo jiný přiláká do Velké arény Lužnického olympijského komplexu 100 tisíc lidí, kteří zaplatí 100 dolarů jako na koncertě Madonny, a tím získají 10 milionů dolarů, pak jděte do toho! Myslím tím: dejme jim volnou ruku a uvidíme, co se dá udělat. Všechny ratingy, ceny za vítězství, příspěvky, celý systém změní svou politiku jedním směrem nebo druhým, jestliže do 2 let, kolik trvá nynější cyklus, uvidíme, že ani MS v rapidu, ani v MS v bleskovém šachu nepřilákalo diváky, když nikdo v médiích ani na internetu nekoupí vysílací práva na přenos partií, pak tedy…

Takže, časová kontrola pro rapid šach je 25 minut bez přídavku, plus deset minut na reklamu. Tímto způsobem můžeme nabízet a prodávat hodinu vysílacího času na každém televizním kanálu. Je to jako ve fotbale, kde každý ví, že poločas se hraje na 45 minut. A bleskovky s časovou kontrolou 5 minut bez přídavku – se mohou prodávat jako 10 minut + 2 minuty pro reklamu vysílacího času. Předkládáme tento náš jasný návrh k veřejné diskuzi.

Vloni jsem byl v Linares, setkal jsem se s organizátory a měl možnost vidět situaci v hrací místnosti, kde nebyli žádní diváci… Pro koho tedy hrajeme? Hrají snad šachisté sami pro sebe? Když se na důležitém turnaji v partii Kramnika s Griščukem odehraje sotva 8 tahů, nestojí to za zlámanou grešli. “Měl jsem tuhle pozici doma na šachovnici až do 25. tahu, takže co bych teď měl asi hrát?” Tohle je přece k ničemu.

V současné době se zabýváme myšlenkou na uspořádání turnajových zápasů o titul Absolutního šampiona mezi 16-ti nejlepšími hráči světa, kteří by byli rozděleni do dvou skupin po 8, a kteří by hráli 2 partie denně, jak bílými, tak černými. Vzhledem k tomu, že FIDE provádí genderovou politiku, jsme připraveni organizovat podobné šampionáty i pro ženy, s možným zápasem mezi vítězi soutěže mužů a žen.

Během dvou nebo tří týdnů se uskuteční druhé zasedání Komise v Aténách. Jak jsem již řekl, jsme otevřeni všem návrhům. Podle výsledků internetového hlasování a výzkumů veřejného mínění, například na svých webových stránkách, budeme zvažovat všechny návrhy až do 20. října. Podle hlasování lidí můžeme dokonce některá rozhodnutí odložit a přehodnotit. "

Jak vidíte zavedení povinného předepsaného oblečení pro šachisty? Řekněme na jedné straně smoking s motýlkem nebo značkové džíny a kožená bunda?

"Víte, existují zajímaví mladí módní návrháři. Ačkoliv, v roce 1996 jsem se setkal s Giannim Versacem a Černo-Bílá módní vlna, to byl můj nápad. Nyní dostáváme nabídky od mladých kreativních návrhářů, kteří musí navrhnout nové varianty oblečení pro hráče i pro rozhodčí. Na Celoasijských Olympijských hrách v Číně a Kataru bylo organizátory připraveno pro každého účastníka několik druhů oblečení – pro šachy to byli hráči a rozhodčí. Proveďme prostřednictvím našeho webu výběrové řízení pro mladé návrháře. Mohou například navrhnout oblečení i pro “plážové šachy”.

Pokud jde o vaši otázku, budou nastaveny určité úpravy, možná to nebude smoking, ale třeba spíš nenošení pantoflí a trička na slavnostních procedurách. Navrhuji návrhářům: pošlete nám své návrhy na šachové oblečení, nejlepší z nich budou vybrány a vítěz se stane tváří FIDE na následující jeden rok.

Totéž platí I pro “Caissu”, soutěž o nejkrásnější šachistku. Vítězka se stane šachovou vyslankyní po celém světě po dobu jednoho roku. Kromě toho si myslím, že je nutné zavést podobnou soutěž i mezi šachisty – muži. To můžete klidně uvést oficiálně. Budeme pracovat na vytváření pozitivního image šachistů. "

Pokud jde o všechny ty skandály s podváděním v klasickém šachu, chtěl bych zdůraznit, že se to děje pouze v klasickém šachu, nikdy jsem neslyšel, že by se něco takového dělo v rapidu nebo v bleskovkách. Vzhledem k technologickému vývoji, jak myslíte, že by se proti tomuto fenoménu dalo účinně bojovat?

"No, je to jako boj s větrnými mlýny – čím víc proti tomu budeme bojovat, tím víc se budou vymýšlet nějaké finty. Když se v loňském roce konal zápas Topalov – Anand, přivezli jsme si vybavení od FSB (Federální bezpečnostní služby Ruska), které nás stálo 100 tisíc dolarů. Za půl dne jsme začali dostávat stížnosti od mnoha lidí, protože v okruhu jednoho kilometru přestaly fungovat všechny mobilní telefony. Stojí to desítky tisíc dolarů a organizátoři nechtějí, aby byly tyto výdaje zahrnovány do rozpočtu akce, kterou pořádají. Takže kdo je bude platit – FIDE? O.K., budeme instalovat toto zařízení na mistrovství světa, ale co Grand Prix, kontinentální mistrovství, olympiády? Tam ne? Jestliže trh řekne “ano” Absolutnímu šachu, nazvěme to kombinací 25-ti minutové a 5-ti minutové časové kontroly, šachista nebude mít čas na podvádění. A ti, kteří budou hrát 7 hodin v Sále Čajkovského, budou mít dostatek času na to, aby si zašli na záchod a použili pomoc počítače. Záměrně tam nebude nainstalováno žádné bezpečnostní zařízení – jen ať si tam klidně dvacetkrát během deseti tahů všechno zkontrolují, jestli se jim to líbí. Takže můj postoj k této problematice je následující: od 20. října, poté, co učiníme rozhodnutí a opatření o modernizaci, bychom se měli vzdát všech těchto drahých zařízení a přeorientovat se na rapid šachy. Protože když jsme poprvé čelili tomuto problému, začali nám všichni počítačoví vývojáři nabízet speciální zařízení a vybavení pro FIDe v cenovém rozmezí 100 tisíc – 1 milion dolarů. Začalo se tím rozvíjet celé toto průmyslové odvětví."

Pokud vím, dodnes se nikde neuchytil úspěšný televizní formát pro šachovou show. Na našich stránkách proto uspořádáme soutěž o nejlepší návrh pro tuto tv-show. Může vítěz počítat s podporou FIDE na realizaci tohoto projektu?

"Jistě, v rámci výběru návrhů až do 1. září."

Přeložil: Stanislav Hošek
susanpolgar.blogspot.com

79x 1342x
Fotogalerie
Komentáře (79) Aktualizovat
12.07.2011 09:17 | Autor neznámý

Komentovat online blicky je samozřejmě nesmysl, to by se týkalo spíše rapidů. Ale na přímý přenos blicání bych se s chutí díval (mimochodem nejlepší šachvý přenos jaký jsem zatím viděl byly zápasy kandidátů, ne jen jedna trapná webová kamera ale skutečná režie, detaily, záběry z různých úhlů, fakt to mělo šťávu a měl jsem pocit, že jsem u toho).

11.07.2011 22:54 | Autor neznámý

Zdravíčko. Rád bych věděl, odkud se bere ta jistota, že šachy budou pro média atraktivnější, když se budou hrát čím dál rychleji a blběji? Kirsan tuhle linii drží snad od počátku, lačnil po penězích z olympiády, tam se mu Samaranch elegantně vysmál, a furt se mluví o mediích, které si nejvíce všímají, když se Kirsan schází v objetí s nějakým dalším pochybným diktátorem. Nemám teď čas to rozepisovat, ale prostě považuji za hrubý omyl cpát jediný intelektuální sport do jedné roviny s těmi ostatními, které již jsou léta v televizi zavedené a mají v tomto oboru mnohem lepší perspektivu. Linie propagace šachu by měla jít úplně jiným směrem, zdůrazňovat přednosti a výjimečnost šachu.

11.07.2011 22:41 | Autor neznámý

Z návrhů Iljumžinova na mě tak trochu čiší zoufalství, neboť se ze šachů snaží udělat televizní sport.

Ale myslím, že 99,9999% planety  - včetně aktivních hráčů - nemůže v bleskové partii hráčů s ELO 2700+ nikdy pochopit, o co tam jde. Ledaže by tam ukazovali některé tahy z (hodně) zpomaleného záznamu.  

A taky se myslím ještě nenarodil šachový komentátor, který by to dokázal smysluplně komentovat - tu kadenci slov si prostě nedokážu představit... Takže zaujmout by diváky mohly leda tak figurky padající ze stolu a zoufalé výrazy hráčů po hrubých chybách a překročeních času.

Hloubka šachu je myslím někde jinde. Přijde mi to podobné jako u čtení knih. Změní pokles čtenářů tištěných knih pravidelný hodinový pořad v televizi o jejich čtení?

 

11.07.2011 10:03 | Autor neznámý

Mimochodem, napadla mně taková (nevím nakolik přínosná  nakolik legrační myšlenka) : pokud by se počítalo ELO na rapid a bleskovky, šlo by třeba i udělovat něco jako tituly - plakety, třeba kdo dosáhně nějakého ELO (a/nebo splní nějaké normy) může si zažádat o titul. Vlastně by to bylo něco jako ve školství, dostal by plaketu s tím, že dosáhl třeba úrovně mistra nebo kandidáta mistra či 1.třídy (v karate to mívají pojmenované taky nějak apod, v podstatě jde jen o to že šachista vlastně tím složil jakousi certifikovanou zkoušku :)). Alespoň by měl onen člověk věnující se šachu něco na památku, co si může vystavit doma a zároveň by nějakou přiměřenou částku za hezkou šachovou plaketu mohl přispět svazu. Možná je to úplná blbost, nevím. Záleží na tom jak moc jsou lidi soutěživí a jak moc hezká by ta plaketa byla ...

08.07.2011 13:57 | Autor neznámý

Docela by mně zajímalo jaká je optávka po ELO v rapidu a blesku (kolik lidí hraje kolik partií v rapidu za rok a kolik bleskových turnajů v porovnání s tím kolik vážných). Ono tu vždy budou dva cíle : 1. reprezentační - spoustu peněz od sponzorů je třeba na pořádání špičkových turnajů (momentálně tempem vážných partiíí) a 2. soutěžní - peníze vybrané od účastníků turnajů započítávaných na ELO se použijí na výpočet tohoto ELO.   Co se týče bodu 2 nevidím kde je problém, systém se samofinancuje (jdu hrát turnaj a ve startovném mám všechny náklady na soutěžní ELO systém), problém je pouze s bodem 1.

08.07.2011 13:38 | Autor neznámý

Ale turnajů v rapidu je snad už dneska řádově více než klasických turnajů, takže nevím, o čem tu točíte. Jenom titul MS v rapidu zatím nemá takovou váhu.

08.07.2011 12:32 | Autor neznámý

Na adrese whychess.org je zajímavý článek s názvem Rapid šach a Fide (autor Willy Iclicki). Vše prý začalo v roce 1986 na olympiádě v Dubaji, kdy Mohammed Ghobash , tehdejší viceprezident FIDE, při sledování dlouhých partií usnul . Když se pak vzbudil, požadoval, aby se hrály turnaje i s partiemi, které netrvají více než hodinu. FIDE tuto ideu převzala a bylo plánováno i udělování mezinárodních titulů v rapid šachu, ale tehdejší GMA  - Asociace velmistrů s tím vyjádřila zásadní nesouhlas kvůli obavě ze znehodnocení velmistrovského titulu. FIDE uspořádala v roce 1987 mistrovství světa v Mexiku, které však kromě Karpova nejlepší hráči bojkotovali, navíc organizátor utekl i s penězi určenými na cenový fond, takže vše skončilo ostudou. Pak byla celá idea načas uložena k ledu a hrála  se jen Grand Prix  PCA,  která však zkrachovala pro nedostatek financí . Teprve v roce 2000 Iljumžinov tento nápad oživil a uspořádal Grand Prix v rapidu, ale i zde se odehrály jen dva turnaje v Dubaji a v Moskvě a vše opět ztroskotalo na penězích.                            

V roce 2003 se ve Francii konalo mistrovství světa. Vítězem se stal Anand, když ve finále porazil Kramnika.  Ale pak celý nápad znovu upadl v zapomnění.  Na závěr autor dodává -

" Je zřejmé, že šachy potřebují nového Fischera nebo Kasparova, a že média budou mít daleko větší zájem na rychlé hře než na pomalých a nudných vážných partiích. O tom se ale diskutuje už více než 30 let , aniž by byla přijata nějaká konkrétní řešení. Poté, co se FIDE desetiletí starala jen o špičkové hráče, mohla by nyní přilákat zájem milionů příznivců pořádáním stovek turnajů v rapid šachu a tím také naznačit směr, kterým se v budoucnu budou šachy ubírat ".                                                                                                 

08.07.2011 09:55 | Autor neznámý

Ono je to spíše naopak - mladí hrajou napřed bleskáče a rapidy a až potom se začnou soustředit na vážné partie, poněvadž dřepět několik hodin u jedné partie není pro ně dostatečně akční

08.07.2011 01:16 | Autor neznámý

Re Lykan "SKA: Zániku klasického šachu se neobávám, protože dobrým hráčem rapidu se nikdo nestane tak, že by se od dětství specializoval na rapid, ale pouze tak, že se nejprve stane dobrým hráčem pomalého šachu a až potom se bude moci plně přejít na rapid."

No tím si nejsem jist, u bleskového šachu už vůbec. Jistě doma bude analyzovat detailně, ale rozhodovat se musí trénovat v té rychlosti v jaké se to vyžaduje v partii. Viděl jsem spoustu hráčů co hráli rychlejší šachy výrazně hůře než pomalejší, prostě proto, že nestíhali propočítávat ... k čemu je Ti vědět, že je nějaká pozice vyhraná, pokud to nedokážeš realizovat třeba za 15 minut či 120 vteřin, proto že k tomu je potřeba spočítat spoustu věcí ? To je asi stejné jako by někdo tvrdil, že k tomu aby ses naučil hrát dobře v tempu 2h na 40 tahů se nejdříve musíš naučit dobře hrát korespondenční šachy ...

08.07.2011 00:59 | Autor neznámý

Jinak myslím si, že pokud se bude FIDE zabývat blbinkama typu co má mít hráč na sebe a zda má být v hracím sále 5minut předem či raději 30 anebo může přijít kdykoliv tak prostě šachy dřív či později skončí a nahradí je jiná hra, je jen otázka technologií kdy přijde něco co počítače nezvládnou a co bude zároveň dost zajímavé pro diváky a sponzory. Šachy z dnešního pohledu bohužel se zdá trpí čímdálvíce krizí remízové smrti na jedné straně a neschopností systému se s tím vypořádat.  Šachy si získali status jaký mají proto, že rozvíjí logické myšlení, určitě ne proto, že divák přišel se podívat a viděl jak první hráč je zkontumován protože přišel o 5s později, druhý protože mu zazvonil téměř neslyšitelně mobil, třetí protože zopakoval ve 22.tahu 10x pozici a pak dal remis (čímž ji dal vlastně ve 22.tahu) a čtvrtý je zkontumován za to že nechtěně zopakoval variantu remízovou která je na seznamu zakázaných variant ...

08.07.2011 00:49 | Autor neznámý

Nápověda na otázku "Já prostě nechápu jaký může být důvod chodit pozdě na zápasy družstev" : No odpověď leží v odpovědích na otázky "Potřebuje onen hráč skutečně celý čas na přemýšlení anebo mu to tempo přijde tak pomalé, že ví že ho stejně nevyužije ?" a "Je ten hráč spíše noční typ či ranní a hraje se zápas spíše ráno či v noci ?" a "Je něco co hráči připadá důležitější než se honit a být tam na minutu přesně ?". Myslím, že ten kdo si poctivě odpoví na všechny tyto otázky jistě již pochopí ...

08.07.2011 00:41 | Autor neznámý

Zábavná diskuse, trošku mi to připomíná jak mi jeden kolega ze družstva říkal, že to že hraju na soupeře zahájení jako 1.-Ja6 či 1.-f6 je zesměšňování šachu a kapoitán by mi to měl zakázat (pro úplnost tu partii jsem černými vyhrál, kolega jen remizoval).  Jen nechápu proč se rovnou nevyžaduje aby tam byli hráči třeba hodinu předem nebo dvě rovnou ?? Mně řijde trošku neslušné s hosty co jezdí i 30 minut dopředu neprobrat počasí, politiku dát si čaj či je pohostit chlebem v místních krojích, přece redukovat partii jen na to že soupeř přijde a i s polovičním zbylým časem na hodinách stejně třeba hosta vyklepe je škoda ne ?  Nebo ať teda přidají každému na hodiny 15minut a kdo přijde dříve může myslet o 15 minut déle. Co se týče stavění figurek zavedl bych jednoduché pravidlo: domácí hráč přijde, postaví figurky na své šachovnici (na svůj čas) a pak teprve pustí čas soupeři, no problém. Co se týče bílých triček které vadí soupeři tak tam tak jednoduché řešení nevidím, prostě pokaždé se najde někdo komu bílé tričko vadí, snad jedině zavést systém ligy bez bílého trička a s bílým, anebo ještě ono řešení z licitačních her: jeden navrhne částku za to že druhý nebude hrát v bílém tričku a druhý ji buď musí zaplatit anebo přijmout částku co zaplatí první a za to si vyměnit tričko.

07.07.2011 23:33 | Autor neznámý

pane lykan, přestože bych Vás jako kapitán neplatil, tak bych Vám figurky podruhé nepostavil a potřetí ani Vás

07.07.2011 21:15 | Autor neznámý

paulz: Hmm, extraliga, já taky chodím včas tam, kde mě za to platí . Většina hráčů je v hracím sále už před začátkem utkání a postavení figur je otázka chvilky, stavěčů je až příliš mnoho, kvůli tomu hráč spěchat nemusí. Jeden hráč v místnosti 15 minut před zahájením je možná kuriózní v extralize, ale v soutěžích krajského formátu je celkem běžné, že 5 minut před začátkem utkání tam není z domácích ani noha. Dřív jsem hrával pod kapitánem, který plánoval odjezdy na zápasy venku s velkou rezervou, bývali jsme u hrací místnosti tak o 20 minut dříve. Vždycky jsme tam čekali jako pitomci, až nám někdo otevře.

 

Já prostě nechápu jaký může být důvod chodit pozdě na zápasy družstev.

 

Tvůj problém spočívá v tom, že hledáš problémy tam, kde nejsou. Šachy se hrají pro zábavu a není třeba hráče svazovat nadbytečnými pravidly a nařízeními. Posedlost dochvilností je velmi kuriózní kulturní záležitost, která nemá v historii národů obdoby a která je naprosto v rozporu s lidskou přirozeností. Je to jen přechodná nemoc části evropské civilizace, která časem vymizí. 

07.07.2011 19:09 | Autor neznámý

 Já prostě nechápu jaký může být důvod chodit pozdě na zápasy družstev.A jsem rád, že tyto problémy ve družstvu kde hraji extraligu nejsou.Jinak je smutné pokud se přijede někam na zápas/nebudu jmenovat kde to bylo/, že jediný s domácích 15minut před začátkem je tam kupodivu suverénně nejlepší hráč domácího družstva-kterého ostatní jistě taky z dobroty nechají i postavit šachy a přijdou buď přesně načas nebo později.....oni přece nemají tolik času aby mohli v neděli přijít o deset minut dřív...jsou to prostě Páni hráči...

07.07.2011 16:52 | Autor neznámý

 Měl jsem samozřejmě na mysli pana Veselého, ne předního českého zoologa Veselovského .

07.07.2011 16:39 | Autor neznámý

 Bond: „ale kapitán ví, že na domácí zápasy dorazím vždy podle domluvy

 

A tak je to přece u všech. Jestli budu hrát, nebo nebudu, se domluvíme nejpozději předchozí den a jak slíbím, tak se i stane. Pravděpodobnost, že mi nějaký zásah vnějších okolností znemožní nastoupit, je zanedbatelná. Jestli přijdu o 15 minut dříve, nebo o 5 minut později, na to nemá vůbec žádný vliv. Takže opakuji ještě jednou po sté, obava, že hráč nedorazí, je zcela iracionální.

 

Já neříkám, že mi nejde o výsledky družstva, jen jsem shrnul některá fakta. Hráči, kteří se nezajímají o ostatní partie, jak už ostatně psal Veselovský v Psychologickém průvodci, nebo jak se to jmenuje, jsou naopak ti nejlepší, protože se nerozptylují a soustředí se na svou partii. Bohužel takovým hráčem nejsem. Soutěže družstev nepochybně hraje mnoho hráčů, které výsledek zápasu nezajímá. Motivací může být zahrát si partii, elo nebo peníze. Kapitáni je rádi postaví, dají přednost silnému hráči před slabším.

07.07.2011 15:58 | Autor neznámý

Re Lykan: Tady jde o 2 věci - jestli přijde hráč pozdě anebo jestli přijde vůbec. U soutěže jednotlivců je to jedno, tam prostě hraje na dané šachovnici a basta. Ale v soutěži družstev se na něho buď počká a ostatním hráčům to krátí čas a nervy anebo se nečeká a napíše se náhradník (ovšem to může ostatním nabourat přípravu) nebo do třetice se začne jakoby nic, ale hrozí zbytečná kontumace, pokud hráč nedorazí a přitom byl přítomen náhradník. Já mám v tom taky trochu másla na hlavě, ale kapitán ví, že na domácí zápasy dorazím vždy podle domluvy (i když třeba o pár minut později). Ale slibuju, že to zlepším .

P.S. No a pokud někomu nejde o výsledky družstva, za které hraje, tak potom nechápu, proč za to družstvo hraje respektive proč ho kapitán staví.

07.07.2011 15:34 | Autor neznámý

 SKA: Zániku klasického šachu se neobávám, protože dobrým hráčem rapidu se nikdo nestane tak, že by se od dětství specializoval na rapid, ale pouze tak, že se nejprve stane dobrým hráčem pomalého šachu a až potom se bude moci plně přejít na rapid. A všichni, co tomu alespoň trochu rozumí, budou vědět, že klasický šach je mnohem cennější, než rapid. Tato iniciativa pana Iljumžinova degradovat klasický šach jakýmsi titulem absolutního přeborníka je podle mě předem odsouzena k nezdaru, ale pokud tento nesmysl prosadí, povede to k dalšímu období chaosu, jako na přelomu století. Titulem absolutního přeborníka se možná podaří krátkodobě vytřískat prachy, ale obdiv veřejnosti si tím rozhodně nezískáme, leda výsměch.

 

07.07.2011 15:33 | Autor neznámý

 paulz: Proč by proboha neměl přijít vůbec?? Když o něm všichni vědí, že chodí o pár minut později, v čem se to liší od hráče, který chodí vždycky o pět minut dřív? Strach, že nepřijde, je naprosto iracionální.

 

"Samozřejmě stát se pozdní příchod může-ale kdo to dělá stabilně prostě do družsva nepatří-i kdyby to byl velmistr."

 

Tvoje zaujetí pro věc je fascinující. 

07.07.2011 15:22 | Autor neznámý

To lykan:čekat až hráč co chodí zásadně později k soutěži družstev jednou nepřijde vůbec není ani pro kapitána ani další hráče vůbec příjemné.To ať se někdo zlobí nebo ne-je to sprosté k ostatním hráčům družstva.Osobně by jsem s takovým hráčem v jednom družstvu nechtěl hrát.Samozřejmě stát se pozdní příchod může-ale kdo to dělá stabilně prostě do družsva nepatří-i kdyby to byl velmistr.

07.07.2011 15:07 | Autor neznámý

 paulz: Já jsem pochopil, že jsi psal o soutěžích družstev, osobně v tom nevidím žádný rozdíl oproti soutěži jednotlivců. Šachy nejsou kolektivní hra, výsledek zápasu družstev je prostý součet osmi individuálních výsledků. O hru spoluhráčů se zajímám z důvodů spíše osobních, než věcných, teoreticky to v úvodu zápasu vůbec není třeba. Největší rozdíl mezi soutěží družstev a openem vidím v tom, že zatímco v openu jsou mojí známí rozptýleni po sále, v družstvech je mám hezky pohromadě. Proč bych měl proboha někoho nesnášet jen proto, že k partiím chodí pozdě?  Hrajeme to přece pro zábavu. I proto odmítám, aby mě někdo nutil chodit na začátek na čas jak do práce. Když začnu hrát, tak se zaberu do hry a pozdě příchozího si ani nevšimnu. Je přece běžné, že kolem partií chodí spousta přihlížejících diváků a hráčů, hráči vstávají a zase si sedají a ani si toho nevšimnu, proč by mě to tedy mělo vadit na začátku zápasu? Není v tom vůbec žádný rozdíl.

07.07.2011 11:29 | Autor neznámý

Elo pro rychlejší šachy vidím problém v tom, že jakmile by se stal rapid populárnější než pomalý šach tak by pomalý šach zanikl, je to otevírání nových dveří, příliš radikální.

Klasicky třeba z pohledu šachisty je dost nesmyslné hrát bez přidávání času na/za tah (šachy nejsou realtime ale turn-based (tahovka)), ale z pohledu TV je jasné že udělat z šachu dobře komentovaný souboj ve vymezeném čase by mohlo zaujmout (s nějakou rezervou by se vešel jistě i malý čas na tah snad), zvlášť pokud se komentátorovi podaří vkládat rychle zajímavé poznámky (třeba typu "v téhle variantě ho loni zmastil ve složité pozici do níž musel soupeř s časovkou") přecijenom ve chvíli kdy divák ví, ža se dočká toho že na vlastní oči za chvíli vidí, proč je útok na královském křídle korektní, asi může vydržet sledovat partii do konce, kdoví třeba i v hospodě :)

Heh odůvodňování nulové tolerance je jako odůvodňovat proč nesmí mít soupeř na sobě bílé tričko, vždy se najde někdo komu "svítí" do očí. Samozřejmě pokud je místost dost velká tak je mi úplně jedno zda soupeř přijde až na posledních pět minut, nebo zda přijde na začátek partie a pak odejde a vrátí se na posledních pět minut - či zda odejde od partie po každém tahu anebo tam sedí jak přibitý - jaký je v tom rozdíl ?? (to by mně fakt zajímalo, řeší se tím i efekt práva odejít od partie po svém tahu a protáhnout si nohy) Naopak pokud je místost malá tak nutnost hýbat židlema aby mohli ostatní projít kolem ruší (jak toto řeší nulová tolerance ??) ...

07.07.2011 09:13 | Autor neznámý

To lykan:

Hráč, který přijde o pár minut později zpravidla neruší víc, než kterýkoliv divák, nebo procházející se hráč. Takže uznejte, že je to pouze Váš mentální problém, který existuje pouze ve Vaší hlavě a pouze tam ho lze řešit. Nemá to ani náznak racionálního jádra.

Kdyby jsi pořádně četl tak tohle"-lidi co chodí pozdě a znervozňují ostatní hráče družstva nesnáším." se týkalo soutěže družstev.Pokud Ty máš rád spoluhráče kteří chodí pozdě já teda ne!

Co se týče sponzorů a jejich racionálního smýšlení, tak už vůbec sponzorování šachů je iracionální a dělají to většinou ne s racionálního smýšlení, ale třeba proto, že mají šachy rádi-a kdo má šachy rád je většinou proti pár tahovým partiím navíc již většinou domluvených před partií.A co se týče pozdních příchodů-většině lidí to vadí-ono když se podíváš na turnaje, tak jsou to skoro vždy stejní...co přicházejí s velkým zpožděním.


06.07.2011 21:43 | Autor neznámý

 Co se týče nulový tolerance, o tom škoda vůbec diskutovat...to měla být samozřejmost už před 30 lety...myslím samozřejmě nejvyšší úroveň...ne 1 ligu a nýže..

06.07.2011 21:42 | Autor neznámý

 Já myslím že by bylo lepší rapidně zkrátit čas na partii s 2 hodin na 50 min...i systém 3-1-0 je výbornej nápad....

06.07.2011 21:20 | Autor neznámý

@Wittus: To by sico bylo logické, nicméně oni rádi žvaní na začátku, zejména, je-li sponzorem nějaká obec/město, to se zvlášť nějaký ten papaláš z radnice chce zviditelnit.

06.07.2011 17:21 | Autor neznámý

No ještě aby ten sponzor neřekl: "Nic se tam neděje. Jenom tam sedí a pijí kafe! Je to moc nudné, zkraťte jim čas na polovinu "

06.07.2011 17:19 | Autor neznámý

Opakuji se:

S těmi tituly v bleskovém a rapid šachu, stejně jako s Elem v bleskovém a rapid šachu to není nic nového. FIDE to plánovala již v 80. letech. A vzhledem k tomu, že se tyto myšlenky dosud neujaly, pochybuji o jejich perspektivnosti. Zřejmě o to není zájem.

Kdyby to bylo perspektivní, tak by se to za těch více než 20 let dávno zavedlo.

06.07.2011 15:27 | Autor neznámý

souhlas s lykanem 

06.07.2011 14:57 | Autor neznámý

Pokud je nulová doba kvůli sponzorům, tak proč je vodí na začátek. Zajímavější je přece přijít na časovky, do té doby můžou čekat na rautu.

06.07.2011 14:47 | Autor neznámý

 Zdeněk Janda: " o tom je ten návrh,zda- li chceme významem skončit, jako hospodský lízaný mariáš. Jak sleduji návrhy a představy nového svazového vedení,tak se k tomu rychle blížíme "

 

Můžete to prosím rozvést?

06.07.2011 14:45 | Autor neznámý

 Osobně vnímám jako rušivý element především hluk v hrací místnosti před zápasem. Proto často preferuji přijít o chlup později.

06.07.2011 14:29 | Autor neznámý

 Hráč, kterému běží hodiny, přece hraje. Z povahy věci je jedno, jestli hráč při spotřebovávání svého času sedí za šachovnicí, běhá po sále, nebo se pořád ještě nachází v mhd na cestě k partii. Když to srovnám s jinými sporty, třeba s fotbalem, hráč je v pozici trenéra, nikoliv fotbalisty běhajícího po trávníku, místo těch máme figury.

06.07.2011 14:20 | Autor neznámý

 Posouvat židle, aby se mohlo projít? Takové hrací místnosti jsou podle mě neregulérní. Nevidím rozdíl oproti situaci, kdy se posouvají židle, aby mohl někdo vylézt.

06.07.2011 14:18 | Autor neznámý

Ve fotbale dostane tým pokutu,když nepříjde a v šachách nic. Jen trpí hráč, který musel ztratit hodinu při čekání. 

06.07.2011 14:15 | Autor neznámý

lykan: Neruší?  Obzvlášť na začátku může rušit nejvíce. Třeba několik hráčů musí kvůli němou stoupat a posouvat se se židlí, aby mohl projít.   

06.07.2011 14:12 | Autor neznámý

 Snaha získávat pro šachy více peněz je jistě chvályhodná, ale dovoluji si připomenout historickou skutečnost, že nikdy nebylo v šachu tolik peněz, jako v poslední době. Bylo by absurdní se nechat zaslepit mamonem a kvůli penězům obětovat podstatu naší hry v době, kdy jsou na tom šachisté finančně lépe, než kdykoliv předtím. Šachoví velikáni minulých dob se obracejí v hrobě.

06.07.2011 13:59 | Autor neznámý

 paulz: „A pokud přijde sponzor na začátku hrací doby a co vidí-tam prázdná šachovnice, tam sedí jeden tak si taky musí říct-proč podporovat magory, kteří nejsou schopni ani přijít na čas k šachovnici.

 

Kde se pořád bere tahleta fáma, že sponzoři jsou nějací idioti? Přece pokud to jsou inteligentní lidé, tak si zjistí, do čeho dávají své peníze, nebo ne? Nedostatek pragmatizmu je to poslední, z čeho bych tyto typy lidí podezíral. Sponzoři charakteru hry rozumí a vědí, že část důležitých partií se z taktických důvodů dá za remis, což ale zdaleka neznamená, že se na ostatních deskách nebude tvrdě bojovat. Dohodnuté remízy ke hře patří a sponzoři to akceptují stejně, jako že kůň skáče do L. Osobně nechápu, jak může někdo například na openech vytýkat vítězovi, který uhrál v devíti partiích +5 nebo +6, to, že ve dvou partiích to dal za remis bez boje. Nahrát tolik bodů je pořádná fuška. Iljumžinova argumentace ohledně vysokého procenta remíz v turnaji kandidátů mě fakt pobavila: systém hry totiž nebyl nic jiného než modifikace iljumžinovského mistrovství světa z přelomu století.

 

-lidi co chodí pozdě a znervozňují ostatní hráče družstva nesnáším.

 

Hráč, který přijde o pár minut později zpravidla neruší víc, než kterýkoliv divák, nebo procházející se hráč. Takže uznejte, že je to pouze Váš mentální problém, který existuje pouze ve Vaší hlavě a pouze tam ho lze řešit. Nemá to ani náznak racionálního jádra.

 

Michal1898: „Někteří hráči budou chtít, aby se turnaje započítavaly. Nebudou se účastnit turnajů, které se nezapočítávají. Někteří hráči nebudou chtít, aby se turnaje započítavaly. Nebudou se účastnit turnajů, které se započítávají.

 

Z historické zkušenosti se zaváděním ela v minulosti víme zcela bezpečně, která z těchto dvou skupin vyhraje .

 

Rapidy a bleskové partie jsou spíše pro zábavu.“

 

Ano, šachy se hrají pro zábavu a hlavním principem této zábavy je pro drtivou většinu hráčů sportovní soutěživost. Já jsem letos hrál turnaj v rapidu poprvé po mnoha letech a vzhledem k některým sporům jsem měl možnost vidět, že mnozí berou rapid velmi vážně.

Je třeba vzít v úvahu, že se zavedením rapid ela začnou mnozí hrát rapid víc, než dosud, protože je zatím příliš nebavilo hrát bez ratingu. Dojde k zvýšení prestiže rapidu. Bez ela si dobrými výsledky v rapidu respekt nezískáte. Takže se organizátoři nemusí bát poklesu zájmu o rapid, podle mě to bude spíše naopak.

Klasický šach tím podle mě získá především to, že rapiďáci budou moct hrát jen ten svůj rapid a přestanou vytvářet neustálý tlak na zkracování hracího tempa v klasickém šachu. 

06.07.2011 12:40 | Autor neznámý

Pridávam sa k názoru, že lajtmotívom Kirsana je jeho odstrihnutie od tunelovania príjmov z kalmyckej ropy. To jemu, ale de facto aj šachu vyviedol Putin s Medvedevom. Takže jeden veľký sponzor končí, každý kto zańho hlasoval o tomto riziku vedel. Snáď to po ńom o pár rokov konečne prevezme niekto morálne bezúhonnejší - teda nie napr. Danailov, hoci zháňač sponzorov je to nepochybne zdatný.

Jo ešte k tým "3%" rezultatívnych partií na turnaji kandidátov. Opakovaná lož sa nestane pravdou, súdruh (ex)diktátor, 3 rezultatívne partie z 30 vážnych (s dlhým časom) tvoria 10%. Aj to je málo, dá sa kritizovať, takže vedome luhať nebolo treba. Ale o tom, či si budú ľudia viac vážiť majstra sveta vo vážnom alebo kaviarenskom šachu, rozhodneme my, obyčajní šachisti a fandovia.

06.07.2011 11:31 | Autor neznámý

To Bond:Ale to je něco úplně jiného, ve fotbale se čeká až to začne, v šachu se prostě spustí hodiny a partie běží. Čili nikdo tím nikoho nezdržuje, jenom přizvaní potentáti jsou nakrknutí.

Osobně myslím, že jeden s důvodů zavedení nulové čekací doby byl tenhle.Každý si musí uvědomit jedno-na pokrytí turnajů s velké většiny nestačí startovné-všechny velké turnaje mají své sponzory.A pokud přijde sponzor na začátku hrací doby a co vidí-tam prázdná šachovnice, tam sedí jeden tak si taky musí říct-proč podporovat magory, kteří nejsou schopni ani přijít na čas k šachovnici.Všichni pláčou sponzoři nejsou, ale chovat se taky tak aby i ti sponzoři kteří jsou neutekli to už nezajímá nikoho-kromě pořadatelů.To se týká taky nesmyslně rychlých remíz jak jsem tady už zmiňoval.Osobně se mě taky nelíbí příkazem min.30 tahů-ale pokud jsou takoví-obzvlášť ti co se šachem živí a dají to v klidu v 1 nebo 2 tazích za remis tak se nikdo takovým nařízením nemůže divit.

 

 

06.07.2011 10:10 | Autor neznámý

 @Michal1898 - výborně napsáno, jednoznačně souhlasím     

 A pokud jde o postupnou likvidaci vážných šachů a nahrazení rapidy a bleskovkami, k té asi nakonec dojde, i když z toho nemám žádnou radost. To, že tím silně poklesne kvalita hry, je asi nejmenší problém. Přitom ale vůbec není jisté, zda to přinese větší zájem sponzorů. Právě proto mám pocit, že i zde jde hlavně o peníze. Pokud by FIDE skutečně zavedla pro každou federaci tři samostatné Elo listiny, tak by za to zřejmě požadovala - jak už se zmínil P.Háse - zvýšené poplatky. Otázka také je, zda FIDE plánuje pro rapid a blesk zavést i tituly. Za ty by přirozeně bylo nutné zaplatit a hned by vznikl další vydatný zdroj příjmů. Proto souhlasím i s D.Ciprysem, že v pozadí všech těchto návrhů je snaha získat co nejvíc peněz a mám obavu, že se současným vedením FIDE už to lepší nebude - spíše naopak...

 

06.07.2011 08:53 | Autor neznámý

To jsi nějak nepochopil vývoj. Rapidy a bleskovky se stanou těžištěm šachu, alespoň v mediální úrovni. S nástupem počítačů je vážná hra čím dál víc diskreditovaná a mediálně atraktivní nebyla nikdy.

06.07.2011 08:32 | Autor neznámý

Ohledně zavedení Ela do bleskovek a rapidů:

Nejedná se o nic nového. Náhodou jsem nedávno listoval starými Československými šachy z 80-let. Tehdy o přípravě Ela do bleskovek a rapidů psalo. A byly k tomu odmítavé postoje. Podle mě právem. V 90. letech se také o přípravě tohoto plánu mluvilo. Tuším, že nějaké předběžné  Elo listiny v rapidu a bleskových partiích se už objevily. A rozhodně žádný boom nenastal. Já osobně k tomu mám velké výhrady. Zápočet turnajů na listiny jistě nebude zadarmo (nebo bude?). To povede ke zvýšení startovného v započítávaných turnajích. Někteří pořadatelé turnajů budou turnaje posílat na zápočet, jiní ne. (Nebo to bude povinnost?) Někteří hráči budou chtít, aby se turnaje započítavaly. Nebudou se účastnit turnajů, které se nezapočítávají. Někteří hráči nebudou chtít, aby se turnaje započítavaly. Nebudou se účastnit turnajů, které se započítávají. Řada hráčů si začne daleko více hlídat svá Ela. Tím pádem si budou daleko více vybírat, na které turnaje v rapidu a bleskovém šachu pojedou a na které ne. Hráči budou daleko více taktizovat.

Závěr:

Rapidy a bleskové partie jsou spíše pro zábavu. Mělo by to tak zůstat. Proto se zde Elo neujmulo. Pan Iljumžinov nevymyslel nic převratného. O zavedení Ela v rapidech a bleskovkách se mluví již od 80.-let a zatím se to neujalo.

06.07.2011 08:16 | Autor neznámý

Prohra partie při zazvonění mobilu:

Toto pravidlo je nočením dříví do lesa. Používání mobilu při partiích bylo již dříve obsaženo v Pravidlech:

Takto se dalo kvalifikovat používání mobilu při partii:

1. Používání nápovědy

2. Vyrušování soupeře, hlučné chování se v hracím sále

Záleželo na rozhodčím, zda a jak bude používání mobilních telefonů kvalifikovat. A eventuálně jaký trest použije. Bylo to daleko pružnější a dalo se postupovat podle situace.

Současné pravidlo je nejen zbytečné, ale kontraproduktivní. Má na svědomí řadu naprosto zbytečných proher. Například prohra v blicce při zazvonění mobilu.

Prohra rozhodující partie GM Vokáče ve Znojmě. Mobil si vypnul, ale byl tam budík, který mobil zapnul a zazvonil. 

ATD.

06.07.2011 08:05 | Autor neznámý

K nulové toleranci: Není pravda, že by pozdě příchozí hráč nebyl penalizován. Jsou mu přece spuštěny hodiny a ubývá mu čas. Adekvátně se zpožděním je tedy penalizován odebráním svého času. Bylo to tak dobře vymyšleno a nebyl důvod na tom nic mnit. Neznám nikoho, komu by pozdější příchod soupeře tak zásadně vadil.

Hlavně jsou tapravidla značně nejasná. Mluví se o dostavení se hráče k šachovnici. Problém je, že nikde není přesně definováno, co to znamená "k šachovnici". Být v hrací mítnosti? Nebo těsně u šachovnice? Jak daleko? Do 1metru, nebo do 3 metrů? A musí u šachovnice sedět, nebo může stát?

Představme si dva extrémy.

Na Openu v Pardubicích hráč usedne k šachovnici po zahájení kola. Jeho soupeř reklamuje výhru. Hráč oponuje, že celou dobu byl v hrací místnosti (prakticky nedokazatelné) a tudíž byl také u partie. Jak to rozhodnout?

V zápase družstev hrající kapitán domácícho družstva uvítá oba týmy, přečte soupisky a řekne organizační pokyny. Poté zahájí zápas. Celou dobu je v hrací místnosti, baví se s hráči i se soupeřem. Když dojde ke své šachovnici, podává mu soupeř ruku a chce výhru. Když kapitán zahájil zápas, neseděl přece u své šachovnice. Jak to rozhodnout?

Přijde to někomu přliš vyspekulované?

A co případ hráčky, která byla před partií v hrací místnosti, pozdravila se se soupeřkou a dala si věci k šachovnici. Poté si odskočila (tuším na toaletu nebo zakouřit si). Mezitím rozhodčí zahájil kolo. Když se hráčka vrátila, prohrála - nebyla v okamžiku zahájení v hrací místnosti.

Přijde vám to logické?

 

 

05.07.2011 21:43 | Autor neznámý

Ale to je něco úplně jiného, ve fotbale se čeká až to začne, v šachu se prostě spustí hodiny a partie běží. Čili nikdo tím nikoho nezdržuje, jenom přizvaní potentáti jsou nakrknutí.

05.07.2011 19:00 | Autor neznámý

Čekací doba - vždyť i ve fotbale je např. čekací doba.

05.07.2011 18:58 | Autor neznámý

Pořád lepší do nějakého státu a diskutovat tam než ho nechat bombardovat navíc bez vyhlášení války...

05.07.2011 18:49 | Autor neznámý

Do tématu FIDE a Iljumžinov zapadá i aktuální zpráva na whychess.org, v níž se můžeme dočíst, že Iljumžinov znovu navštívil Libyi. Tentokrát se setkal s Kaddáfího synem Mohammedem a diskutoval s ním o zavedení šachu jako povinného předmětu na školách. A  nakonec se i projel na kole...

05.07.2011 18:14 | Autor neznámý

co je větší extrém než nulová čekací doba? Nutnost být u stolu už 5 minut před partií...? 

05.07.2011 17:41 | Autor neznámý

Ono co se týká příchodu k partii tak i nulová čekací doba není zas takový extrém.Třeba na mém příkladu-za různé družstva jsem sehrál stovky partií a nepamatuji kdy jsem k domácímu zápasu přišel pozdě-lidi co chodí pozdě a znervozňují ostatní hráče družstva nesnáším.Ale v turnajích kde hraji sám za sebe občas přijdu o něco později-sice se snažím přijít načas, ale občas to o nějakou minutu nevyjde.Ale je vidět, že to prostě jde, ale musí se chtít...

05.07.2011 15:03 | Autor neznámý

Nulová čekačka pro open je z principu nesmysl, ani se to nedá podle mě technicky ohlídat, mělo by to platit jen pro uzavřené velmistrovské turnaje nejvyšší kategorie, kde chodí partie zahajovat různí papaláši (viz Indie, tam to fakt působilo směšně, jak hráči usilovně vysvětlovali VIP kam posunout kterou figurku).

05.07.2011 13:48 | Autor neznámý

Já bych se i v případě čekací doby snažil najít rozumný kompromis. Tedy např. u superturnajů nebo národních mistrovství - pokud je hrací místnost přímo v místě ubytování  10 - 15 minut, u amatérských soutěží 30 - 60 minut. Hlavně u soutěží hraných odpoledne ve všední dny je hodinová čekací doba zcela na místě.  Ale nejvíc bych si přál, aby funkcionáři i rozhodčí se při prosazování tohoto pravidla řídili zdravým rozumem. Praxe je naneštěstí úplně opačná  - např. chování rozhodčího při nedávném mistrovství Německa, kvůli němuž vystoupil z turnaje Falko Bindrich - takže mám dojem, jako by pravidlo nulové tolerance sloužilo jedině neschopným funkcionářům, kteří se potřebují nějakým způsobem zviditelnit...

05.07.2011 13:47 | Autor neznámý

No jedna věc je jistá - o přímý přenos z vážného zápasu nikdy nebude mít žáfná celoplošná televize zájem. U bleskáčů a rapidů je to přece jenom o něčem jiném - ideální je asi formát rapidu se zasvěceným a přitom vtipným komentářem (ala Hort), to by se mohlo snad uchytit. A to ELO v rapidu/bleskáčích by samozřejmě sloužilo jako zvýšená motivace pro všechny, už by se prostě nehrálo jen o love, ale i o ELO v každé partii. A když to někomu nebude vyhovovat, ať si uspořádá turnaj bez zápočtu (těch bude ze začátku beztak většina).

05.07.2011 13:44 | Autor neznámý

ELO já jsem pro. Sofijské pravidlo jsem pro. Ať je to "demokrat" nebo ne. Nápad široké komunikace je dobrý. Když už nic aspoň třeba Carlsen apod. vyloží karty na stůl.

05.07.2011 13:25 | Autor neznámý

CO ŘÍCI ZÁVĚREM???

ASI JEN TO, ŽE KAŽDÝ MÁ SVÝM ZPŮSOBEM I ILJA Z KAVKAZU.(překvapivě).

Před otázkou jak "uživit" šachy myslím řeší každý výbor každého oddílu v republice i na světě.

Takže bez sponzoringu to nepůjde, teď je otázka jak na to. Nedávno svou vizi představil předseda svazu, teď i Ilja.

Ale hlavní problém je v tom, že šachové hnutí nemá vyřešeno své Quo Vadis!!!

05.07.2011 13:18 | Autor neznámý

To Háse:nulová tolerance by se měla používat jen u supertujnajů-pokud je třeba povolené fotografovat jen pár minut tak je to prostě nutnost.Ale třeba 15 minut u ostatních nevidím žádný problém.

05.07.2011 13:15 | Autor neznámý

Na schůzky ano, ale na partie raději, kvůli soustředění,chodím o pár minut později, i když ne o moc.

05.07.2011 13:11 | Autor neznámý

 Já osobně považuji za slušnost se snažit všude chodit včas.

05.07.2011 13:10 | Autor neznámý

@paulz: I ten tenis s pozdními příchody by mohl být zajímavější. Přestavte si Wimbledon, finále Djokovič - Berdych , Berdych se někde zpozdí a za každou započatou minutu prohrává jednu game. Uřícený vběhne na kurt za stavu 2:0 na sete a 4:0 ve 3.sadě pro Djokoviče. Publikum těch 16 minut bavil konferenciér, také diváci měli chvilku klidu k pojídání jahod se šlehačkou, takže majitélé stánků (nebo kde to tam prodávají) si jen mnuli ruce. Televizní společnosti uvítaly příležitost pustit si pár neplánovaných reklam. A když favorizovaný Berdych přiběhl, bude jen zajímavé, zda toho saláta dokáže vyprášit i s takovým handicapem ... Neúcta k soupeři snad, ale někdy se přijít včas nepodaří a nemusí to být jen 100% vinou toho hráče - mě tedy nebaví chodit s půlhodinovým předstihem jen proto, abych měl rezervu. Třeba v Praze se běžně hraje po práci ve všední dni, tam to leckdy ani jinak nejde.

Snad bychom měli litovat tenisty, že mají taková nezáživná pravidla. Mobily - souhlas, sofijské pravidlo na stolech o ceny, dejme tomu.

05.07.2011 12:55 | Autor neznámý

jo, už jsem se bál že se zase nebude argumentovat jinými sporty... Znáte jiný sport, ve kterém můžete nabídnout remízu? Bych to zakázal 

05.07.2011 12:52 | Autor neznámý

Jinak co se týče pravidel které prosadil Iljumžinov:kontumace za mobily-jedině správné-burani typu co ani např.na pohřbu mobil nevypnou do šachu nepatří.Čekací doba:je snad nějaký sport kde by jeden se soupeřů přišel v klidu o 40 minut později?Vážně by se to mohlo stat např.v tenise?A to nemluvím o tom, že pozdní příchod je vlastně výrazen neúcty k soupeři.Co se týče omezení remiz do 30 tahů-trochu kontroverzní ovšem třeba nedávno jsem zažil, že boj o 1 místo navíc ve vážném turnaji skončil po jednom tahu-osobně být sponzorem toho turnaje tak by jsem příště nedal ani korunu...Dva hráči kteří se podělili vlastně o peníze sponzorů nejsou ani schopni odehrát pár tahů..

 

05.07.2011 12:43 | Autor neznámý

Sponzory ne, ale hráče ano! Šachy jsou pro většinu lidí prostě zájmová činnost a těm stávající pravidla většinou vyhovují. Já chci "staré" dobré časy. Jen pro zajímavost: Je mi 25.

05.07.2011 12:29 | Autor neznámý

To Háse:Bleskové i trochu i rapid turnaje klesají kamsi na úroveň MS v házení šipek. Nějakou dobu to je třeba zajímavé, ale málokoho - a hlavně sponzory - to bude zajímat déle.

A proč si myslíš, že sponzory zrovna zajímá tzv.normální šach?Těm je to naprosto ukradené-důležité aby to bylo atraktivní.A to bohužel tzv.normální šach bohužel moc není.

 

05.07.2011 11:58 | Autor neznámý

A ještě se vrátím k tomu shánění sponzorů hráči - mělo by to tu výhodu, že v takovém případě by si oni mohli individuálně nasmlouvat podmínky, vyhovující sponzorům - dress code, sofijské pravidlo, 3-1-0, nulová tolerance, mobily/el.prostředky atd. Výsledkem by bylo, že vedení FIDE by nemuselo těmito kravinami otravovat nás ostatní, průměrné hráče.

05.07.2011 11:55 | Autor neznámý

Mně nepřipadá, že by K.Iljumžinov udělal pro šachy něco užitečného. Já sám jsem výše uvedenými nesmysly, které v průběhu své vlády prosadil (přidal bych k nim ještě absurdní nápad s dopingovými kontrolami) tak znechucen, že bych ze svazu už dávno vystoupil. Neudělal jsem to jen proto, že nechci zklamat své přátele v oddílu - občas totiž nastoupím v soutěžích družstev. Pokud jde o zavedení Ela pro rapidy a bleskovky, tak já bych se bez něj klidně obešel. Turnaje se zkráceným tempem hraji hlavně pro zábavu a nechci si lámat hlavu s tím, zda a o kolik mi po nevydařeném turnaji Elo klesne. A také zcela jednoznačně odmítám platit zvýšené startovné jen kvůli tomu, aby se mi spočítalo Elo, o které nemám zájem. To už si raději posedím s přáteli u turnaje v hospodském šachu a peníze utratím za pivo...

05.07.2011 11:47 | Autor neznámý

Bleskové i trochu i rapid turnaje klesají kamsi na úroveň MS v házení šipek. Nějakou dobu to je třeba zajímavé, ale málokoho - a hlavně sponzory - to bude zajímat déle. Takže se odehraje pár ročníků a pak tyto soutěže budou živořit za pár drobných. Podstatné je, co nám zbude - moloch FIDE vybírající poplatky za tři žebříčky.

05.07.2011 11:41 | Autor neznámý

I já se přikláním spíše k Janu Bartošovi. Jedině ta myšlenka se sháněním sponzorů hráči je dobrá - jak píše Exot, není to nic nového. Od FIDE by na zápas dostali maximálně nějaké minimum a pokud chtějí více, ať se snaží buď oni, nebo jejich manažeři.

@paulz: podvádět v rapidu by se možná, po nějakém vývoji, dalo asi už dnes. V bleskovce by byl skutečně problém s rychlostí přenosu tam a zpět. Ale to je jen otázka času. Co se týká dvou set za americkou slátaninu, poměrně značné procento účastníků takových turnajů tvoří lidé, kteří nedají 200 ani za jedno, ti by za takových podmínek nehráli (nebo si vybítrali turnaje bez "těch novot"). Ale nic Vám nebrání místo sledování amerických slátanin sponzorovat třeba vlastní šachový oddíl.

05.07.2011 11:36 | Autor neznámý

Iljužinovova nesourodá směsice požadavků, které měly zdomácnět v šachu už dávno - např. dress code a prevence několikatahových remíz v nejvyšších soutěžích (nikoliv samozřejmě v okresním přeboru nebo v relaxačním openu) a bláznivých nápadů - trh rozhodne, který tilul bude nejprestižnější, rezignujeme na elektronický doping, vypadá bizardně, jako by byl rozhovor veden po několika sklenkách vínka nebo ohnivé vody :-) Ovšem Kdo z nás ví, kterou cestou pravda přichází...

Vždyť i v atletice máme Zlatou a Diamantovou ligu s nesouměřitelným soupeřením disciplín, které mají k sobě mnohem dále než klasický a bleskový šach, s marketinkovými "ambasadory atletiky" z řad špičkových sportovců a heslem "Pokrýt všechny atletické disciplíny, vytvořit sérii motivující k útokům na osobní a světové rekordy, podpořit ekonomickou a organizační úroveň světové atletiky..." To všechno si Iljužinov sám nevymyslel, spíš okopíroval.

Starší a střední generace cítí, že šach, jak ho znali z mládí - bohatý klubový život s pravidelnými jourfixy plnými příjemných šachových rozhovorů a volných partií bez hodin, s chumly kolem korespondenčních hráčů neustále lákajících špičkové borce klubu k analýzám jejich partií, nedělní zápasy v ošuntělém, ale přece jen obleku nebo alespoň v "tesilkách" (Je přece neděle mladíku, do kostela bys také nešel v riflích!) - pomalu umírá. Něco ho jistě nahradí, ale zatím nevíme přesně co...

Diskuse vyhlášená šéfem FIDE je nejen chválihodná, ale i životně důležitá. Bohužel, jak někdo už poznamenal, zkušenosti s jeho "demokratickým" vedením FIDE mnoho nadějí nedáváji. Bohužej jako sláma z bot z jeho návrhů čiší, Došly peníze, je třeba je shánět jinak, tvrději...

05.07.2011 11:13 | Autor neznámý

No já by jsem řekl, že budoucnost šachu je v bleskovém a rapid šachu.Je to atraktivní pro diváky, turnaje netrvají dlouho a hlavně podvádění je prakticky nemožné/zatím/.A zavedení ela pro tyhle disciplíny je naprosto logické.A že to povede k jistému zdražení těchto turnajů-pokud jsou lidé schopní zaplatit v kině za americkou slátatinu ke dvěma stovkám, tak snad to přežijí i za jeden turnaj.

Jinak co se týče Iljumžinova je to určitě kontroverzní osobnost, ale pro šach udělal moc ať si diskutéři laskavě uvědomí jak fungovala FIDE před Iljumžinovem-a pokud si někdo myslí že přijde někdo jiný a nastane ráj v šachu tak je blázen.Šachy jsou poměrně neatraktivní pro sponzory-tak to bylo vždy snad kromě slavného zápasu Fischer vers. Spassky.A tam byla hlavní atraktivita v tom, že to byl souboj američan vers. rus. navíc v době dvou táborů...

05.07.2011 10:30 | Autor neznámý

Tak před vznikem FIDE to myslím fungovalo tak, že k zápasu o titul mistra světa se mohl přihlásit kdokoliv, kdo sehnal dostatečný finanční fond. Hráči si tedy sponzory k zápasům v podstatě museli shánět sami. Tedy nic nového pod sluncem. 

05.07.2011 10:22 | Autor neznámý

Já sohlasím s 007

re Bartoš - o tom je ten návrh,zda- li chceme významem skončit, jako hospodský lízaný mariáš. Jak sleduji návrhy a představy nového svazového vedení,tak se k tomu rychle blížíme

05.07.2011 09:40 | Autor neznámý

@bartosjan 

05.07.2011 09:39 | Autor neznámý

 souhlas, že zápas o absolutního šampiona je nesmysl, je to jako běh o nejrychlejšího běžce světa ve složení vítěz 100m, 1500m a maratonu... 

jinak zavedení ELA na rapid a bleskovky je sice hezké, ale povede ke zdražení turnajů - zavedení poplatků na ELO (stejně jako u "normálních" turnajů), a bude zajímavé až se i na turnajích v bleskovkách bude platit rozdílné startovné podle ELA...

05.07.2011 09:13 | Autor neznámý

Takže koukám, že do seriózní diskuze se nikdo zapojit nechce. Každý se bude jenom zabývat Iljumžinovem.

Co se týče zavedení ela pro rapidy a bleskovky, jsem jednoznačně pro, stejně jako pro oficiální mistrovství v těchto disciplinách.

Ohledně zavedení myšlenky "absolutního šampiona" mezi těmito 3 kategoriemi, to mi přijde jako nesmysl, budou to přece 3 nesouměřitelné disciplíny.

No a myšlenka, aby si účastníci zápasu o titul sami sháněli peníze není úplně mimo mísu - oni si myslí, že mají automaticky nárok na miliony, ale když ty sponzory nepřilákají, tak proč by to měla FIDE dotovat. Ani fotbalové MS není dotováno, bonusy týmům se platí z výtěžku z projede vysílacích a marketingových práv.

05.07.2011 08:56 | Autor neznámý

Nejlepší by by bylo, kdyby si psychopati tohoto ražení ve světě i u nás založili vlastní federaci s vlastními tempy, nulovými čekacími dobami, povinným oblečením, sofijským pravidlem nejmíň na 100 tahů, bodováním 7 bodů výhra, 6 bodů prohra, 0 bodů remíza, a případnou atraktivní změnou vlastností některých figurek. Náš starý nudný klasický šach opotřebovaný hloupou tisíciletou tradicí by pak mohli nechat na pokoji. Za vydatného přispění FSB a Muamara Kaddáfího jim to půjde jistě dobře a všichni budeme spokojení.

05.07.2011 08:27 | Autor neznámý

Pokud by chtěl pan Iljumžinov šachu prospět, tak by měl okamžitě odejít z čela FIDE. Už v jeho návrzích vidím naprosté diletanstní. Hrát v zápase o titul mistra světa 2 partie denně (?!). To bude mít úroveň. Za celou dobu, co je v čele, zavádí samé nesmysly (kontumace na mobil, zkracování hrací doby, nulová čekací doba...).

To je asi poprvé za celou dobu, co se hráčů na něco zeptal! A stejně to bude k ničemu. Ovšem proč si stěžuju? Když ho šachové federace zvolili.

Mohli jsme mít v čele Koka nebo Karpova. Rozhodli jsme se pro Iljumžinova. Tak nebrečme.

05.07.2011 06:29 | Autor neznámý

Je sice pěkné, že pan Iljumžinov předkládá své návrhy k veřejné diskusi, ale poněvadž jsou všeobecně známy metody, jakými FIDE řídí, tak je jasné, že nakonec se stejně schválí jen to, co bude sám chtít. Samozřejmě, že můžeme zde nebo na uvedené adrese whychess.org diskutovat nebo - třeba i prostřednictvím svazových funkcionářů - vyjádřit svůj názor na uvedené změny, ale to je tak asi všechno...