Muž idejí a pohádka na kolejích

08.08.2012 06:43 | Karl o českém šachu

Jak často jsou české šachy výrazně vidět na mezinárodní scéně? Jak často pronikne český šach do prestižních zahraničních časopisů? Letos se to podařilo. Díky Karlovi. Muž idejí. Pod tímto názvem vedl na začátku roku Harr...

Jak často jsou české šachy výrazně vidět na mezinárodní scéně? Jak často pronikne český šach do prestižních zahraničních časopisů? Letos se to podařilo. Díky Karlovi.
Muž idejí. Pod tímto názvem vedl na začátku roku Harry Schaack (šéfredaktor německého časopisu Karl) zajímavý rozhovor s Pavlem Matochou. Celé číslo bylo věnováno české šachové scéně pod mottem „Od Steinitze k Navarovi“ a padesát stránek zachovávalo časovou posloupnost jednotlivými články.

- Mladý Steinitz (Legendy a skutečnost)
- Ztracený šachový svaz (Německý šachový svaz v Československu)
- Za sýpkou sídlí drak (Oldřich Duras – průkopník českého šachu)
- Velkorysost, šachové nadšení a idealismus (Cestou do Karlových Varů)
- Můj život s Opem (Vítězslav Houška vzpomíná na Karla Opočenského)
- Československo-americká biografie (O světové úrovni velmistra Luboše Kaválka)
- Profík a pragmatik (Vlastimil Hort)
- Muž idejí (Rozhovor s organizátorem Pavlem Matochou)
- Šach na kolejích (Pohled na vynikající šachový turnaj ve vlaku)
- Žádné omluvy za šachovnicí (Portrét Davida Navary)

Harry Schaack strávil při hledání témat, rozhovorech a rešerších v Čechách mnoho času. Jako šéfredaktor a vydavatel dokonce uvažoval o přejmenování dotyčného čísla časopisu Karl na české Karel. Schaackův kulturní šachový magazín představuje šachy jako Umění a je neodmyslitelnou součástí světové literární šachové scény.

Ale zpět k rozhovoru s předsedou Pražské šachové společnosti Pavlem Matochou, s článkem Muž idejí bych vás chtěl seznámit. Harry Schaack začal rozhovor nešachovým tématem, když se ptal, co dělá Pavel Matocha kromě šachů. „Můj život má mnoho rovin, mnoho částí a šachy jsou jen jeden díl. Mou profesí je žurnalistika, jako novinář jsem pracoval dvacet let. Mnoho času věnuju rodině (tři synové – 9, 8 a 4 roky). Život si nedovedu představit bez sportu – hraji fotbal, tenis, lakros, badminton, lyžuji...“

Pak už ale Harry Schaack přechází ke klíčovému tématu, vnímání šachu mezi politicko-ekonomickou elitou, tedy mezi lidmi, kteří rozhodují a kteří disponují velkými rozpočty. „Šachy potřebují dobré lobby, v byznysu, v politice, v médiích, “ odpovídá Pavel Matocha. „I proto organizuji každý rok mezinárodní šachový zápas českých a slovenských manažerů. Je to takové společenské setkání několika desítek topmanažerů. Zahrají si šachy nejen spolu, ale i v alternativní simultánce s velmistry, mají příležitost s velmistry pít dobrá vína a bavit se s nimi nejen o šachu. Z mnoha byznysmenů se postupně stávají praví šachoví nadšenci.“

Harry Schaack pak probírá další šachové akce, které Pavel Matocha organizuje a jichž se šéfredaktor časopisu Karl zúčastnil jako novinář. Řeč přijde i na šachový vlak, který nejen Harry Schaacka opravdu nadchnul. „Idea přišla lehce jako múza, v noci v baru Maui Lounge v Mariánských Lázních. Realizace už byla těžší. Ale tak to bývá. Nakonec se mi ale podařilo společně s Českými drahami ten pětidenní rapid turnaj ve vlaku, co projede střední Evropou zorganizovat. Jeli jsme speciálním vlakem složeném z osmi vagónů okružní jízdu Praha – Vídeň – Budapešť – Bratislav - Krakow – Praha. Velký zájem a mimořádně pozitivní odezva mě přesvědčily, že z šachového vlaku může vzniknout tradiční krásná akce, která bude mít své pevné místo v podzimním šachovém kalendáři,“ říká Pavel Matocha.

Šachový vlak pojede i letos od pátku 12. října do úterý 16. října po trase Praha – Drážďany – Wroclaw – Piešťany – Vídeň – Praha. Všem ho mohu doporučit. Věřte mi, zkušenost mám osobní, jel jsem loni také a hrál v tom pozoruhodném rapid turnaji na kolejích.

Na první šachovnici GM Vlastimil Hort a GM Robert Cvek, šachový vlak 2011 (Budapešť - Bratislava)

3x 10799x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
11.08.2012 12:22 | Autor neznámý

už je vše napraveno, v textu chyběla "vrána"

11.08.2012 11:17 | Autor neznámý

Zdravím, nevím proč je zablokované přidávání příspěvků k článku pana Závodného o mistru Pithartovi. Rád bych k tomu článku doplnil, že uváděnou partii Pataj-Fichtl nehrál mezinárodní mistr Jiří Fichtl, jak by se mohlo zdát, ale jeho bratr z Brna Luděk Fichtl a byla hrána v přeboru DSO Spartak v Karlových Varech, což Pithart ve své "Příručce" uvádí. Zdraví JK

08.08.2012 18:31 | Autor neznámý

Děkuji velmistru Hortovi za pěkný článek.  Jen bych upřesnil, že titulek článku o velmistru Durasovi odkazoval k českému filmu z roku 1982 Za humny je drak, což při zpětném překladu do češtiny není patrné.