Rozhodnout musel až tiebreak

10.02.2015 05:30 | Grenke Chess classic Baden-Baden 2015

Dva hráči získali v sedmikolovém turnaji v Baden-Badenu 4,5 bodů a dle regulí turnaje musel o vítězi rozhodnout tiebreak. Carlsen měl Naiditschovi co vracet za partii hranou ve třetím kole, nakonec se rozhodlo až v poslední možné partii.

5. kolo – Carlsen se dotáhl na čelo

Do pátého kola vstupoval z pozice lídra Naiditsch, který měl bílé v partii s Caruanou. Ve střední hře se německému hráči podařilo získat dvojici střelců, s tou však nedokázal dobře bránícího Caruanu obelstít a tak zvolil přechod do mírně lepší věžovky, v té však Caruanovi zajistil remízu obsazený e sloupec, který bránil bílému králi v pohybu.

Naiditsch vstupoval do pátého kola jako lídr, Caruanu však nakonec nepřekonal.
(zdroj: Georgios Souleidis, oficiální web turnaje)

Přestože v Baden-Badenu hrají světoví velmistři, tak i zde je možno narazit na partii, ve které má jeden z aktérů více než 270 elo bodů k dobru. Světová jednička Carlsen tuto výhodu přetavil v celý bod a dotáhl se tak na Naiditsche. Baramidze sice dělal, co mohl, ale volné pěšce na dámském křídle pochytat nedokázal. Druhou rezultativní partií pátého kola obstaral Aronian, na toho Anand vystartoval s aktivní hrou na královském křídle, ve finále však zbyly v jeho táboře pouze slabiny. Blízko výhře byl také Bacrot, ten černými přehrál Adamse, který zřejmě ani sám neví, jak se ze situace dostal. V pravý čas však vylezl dámou a pod hrozbou věčného šachu se rozhodl remizovat sám Bacrot.

6. kolo – vyhrál pouze Anand

Souboj Caruany a Carlsena v poslední době přitahuje pozornost, Ital je mnohými označován za dalšího možného vyzyvatele současného světového šampiona. V Badenu měl Carlsen černé a zvolil Berlínskou obranu, výsledkem byla vcelku rychlá remíza. Jako druzí v pořadí odcházeli od šachovnic BacrotNaiditschem. Spolulídr Naiditsch bez výraznějších problémů černé figury udržel a do posledního kola tak zůstal v čele spolu s Carlsenem.

Oba vedoucí muži průběžného pořadí v 6. kole pouze remizovali.
(zdroj: Georgios Souleidis, oficiální web turnaje)

Také ve třetí partii šestého kola došlo na dělbu bodů. AronianAdamsem dotahali oba své pěšce v koncovce až jedno pole od cíleného pole proměny, vše však zakončil věčný šach. Z výhry se tak mohl radovat pouze Anand, který sice s Baramidzem nerozehrál partii ideálně, ale německý hráč nakonec dovolil soupeři získat dvě figury za věž a ty Anand s přehledem uplatnil.

7. kolo – hra o všechno

Pravidla turnaje hovořila jasně. V případě bodového dělení prvního místa by došlo na rozstřel ve zkráceném tempu. Jako první skončila partie Carlsena, který po více než čtyřech hodinách remizoval s Bacrotem – ten v závěru ukončil partii věčným šachem.

Úvodní tah za mistra světa v 7. kole provedl místní žák Jonas Jurga, narozený v roce 2000.
(zdroj: Georgios Souleidis, oficiální web turnaje)

Šanci na vítězství tak měl Naiditsch a teoreticky také Caruana, který pro účast v rozstřelu musel vyhrát. Naiditsch ve věžové koncovce na Aroniana nevyzrál a po podepsání remízy již bylo jasné, že minimálně dva hráči se v rozstřelu ukáží. To celý bod se podařilo získat Adamsovi, který porazil Ananda a uhrál v turnaji +1, což by před turnajem ne každý očekával.

Caruana Baramidzem předvedli v poslední partii neskutečný souboj. Už měl německý hráč remízu na dosah, ale jedním tahem vše zahodil, no Caruana vstupenku do rozstřelu odmítl.

Pořadí po turnaji (před tiebreakem)

Poř. Jméno Fed. Rtg. 1 2 345678Body
1.-2. Naiditsch, Arkadij GER 2706 * 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1
1.-2.
Carlsen, Magnus NOR 2865 0 * 1 ½ ½ ½ 1 1
3. Adams, Michael ENG 2738 ½ 0 * ½ ½ ½ 1 1 4
4. Caruana, Fabiano ITA 2811 ½ ½ ½ * 1 ½ ½ ½ 4
5. Aronian, Levon ARM 2777 ½ ½ ½ 0 * ½ 1 ½
6. Bacrot, Etienne FRA 2711 ½ ½ ½ ½ ½ * ½ ½
7. Anand, Viswanathan IND 2797 ½ 0 0 ½ 0 ½ * 1
8. Baramidze, David GER 2594 0 0 0 ½ ½ ½ 0 *

* o pořadí na 3. - 4. resp. 5. - 6. místě rozhodl větší počet výher

Rozstřel o 1. místo - Magnus vs. Arkadij

Lepší vyvrcholení turnaje si snad pořadatelé ani nemohli představit. Přesně ve 22:10 nastoupili k rozstřelu Magnus Carlsen a Arkadij Naiditsch. Tempo hry pro první dvě partie bylo stanoveno na 2 x 10 minut + 5 sekund/tah.

V 1. partii tiebreaku měl Magnus Carlsen bílé figury (zdroj: Twitter GRENKE Chess Classic)

Rapid partie

Carlsen získal postupně mírně lepší pozici a hlavně výrazně lepší čas. V závěru hrál Naiditsch na vteřinách, zatímco Nor měl ještě tři minuty. Magnus si s přehledem pro výhru došel a ujal se vedení 1:0 a v odvetě mu stačila remíza. Odvetná rapid partie vrcholila v oboustranné časové tísni, oba hráči hráli již jen na pětivteřinové bonifikaci a Naiditsch dokázal pozici vyhrát a vynutil si tak bleskové partie. Ty se hrály tempem 5+2.

Bleskové partie

V první bleskovce vyřešil Naiditsch problémy přechodem do věžové koncovky bez pěšce, jeho aktivní věž mu však velmi brzy zajistila remízu. Do odvety tak vstupoval domácí šachista s bílými figurami. Naiditsch získal v průběhu partie dokonce dvě minuty k dobru, no Carlsen ukázal, že není mistrem světa v bleskové hře pro nic za nic. Nakonec dokázal časovou ztrátu dohnat a v koncovce usiloval o výhru, Naiditsch však i s minimem času dokázal partii dovést do remízového přístavu. Drama tak mohlo pokračovat.

Armageddon - ten už rozhodnout musel

O všem tak musela rozhodnout poslední partie, bílý má k dispozici 6 minut proti 5 minutám soupeře a navíc mají oba k dispozici 2 sekundy za každý tah. Bílý má samozřejmě povinnost vyhrát a za bílé figury usedl Magnus Carlsen. Carlsenovi se podařilo oslabit černého krále, následně jej vyslat na procházku, která byla zakončena obrovskou materiální ztrátou - titul tak patří Carlsenovi.

Poslední kolo začalo v 15:00, poslední partie tiebreaku skončila ve 23:50 - poslední den tedy nabídl pořádnou dávku šachu.


-
. kolo -

-
. kolo -
16x 6198x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
N. Očník

A že ho hraní šachů třeba stále baví, nebo aspoň živí? A zapomněl jste, jak hrál Anand super turnaj před necelým rokem?

Do kolika let hrál/hraje Korčnoj? Co Karpov?

Abych vás parafrázoval ... když někdo na diskusi většinu času jen exhibuje nebo trolluje, měl by mít soudnost a odejít.

+0 /-0 | 10.02.2015 22:54

HonzaR

Zmestabileho: To, že někdo prohrává, neznamená, že ho nutně musí šachy přestat bavit a že musí někam odcházet, když na rozdíl od Vás o něj pořadatelé turnajů evidentně stále mají zájem. Pokud se Vám nelíbí, jak hraje, nikdo Vás nenutí jeho partie sledovat.

+0 /-0 | 10.02.2015 16:06

Zmestabileho

Anand by mohl být svým věkem otcem řady současných borců v TOP 10, a jak řekl minulý týden Martin Petr ve svém televizním pořadu - když Anand poprvé vyhrál Wijk, nebyli Carlsen, Caruana a spol. ještě vůbec na světě. Když k tomu připočteme ještě vybojování si odvetného zápasu s Carlsenem, tak je to obdivuhodné. K velkým hráčům nechť ale patří i umění ve správný čas odejít. Přeji Vishymu, ať to dokáže.

+0 /-0 | 10.02.2015 15:08

draghard

rubinstein: Povedlo se mi to včera celé sledovat online s komentářem a musím souhlasit, také se mi to líbilo. Bylo to takové sympaticky "nešachové".

+0 /-0 | 10.02.2015 14:33

matman

Musím uznat, že Carlsen je opravdu vynikající borec, protože vyhrát nad týmž soupeřem těsně po porážce není psychologicky nic jednoduchého.

+0 /-0 | 10.02.2015 14:17

matman

Z Ananda se stává "korektní strejda" s milým úsměvem. Slabé tahy hraje čím dál častěji. Turnajů je příliš mnoho a kvalita hry i těch nejlepších borců musí logicky klesat, nevyhýbá se to nikomu.

+0 /-0 | 10.02.2015 14:10

rubinstein
Vcera to bylo opravdu mimoradne. Cely tie break byla neskutecna podivana, hlavne ve spojeni s komentarem, kde si gustafsson se shortem dali lahvinku cerveneho a pak se k nim pridal caruana a aronian a magnusuv trener nielsen. Do toho tweety svidlera a opravdu jizda. Nejen podle me nejlepsi sachovy komentar vsech dob, da se to najit na chess24, doporucuju i takhle zpetne
+0 /-0 | 10.02.2015 13:33

sisoj

Zajímavé je, že jediné 2 výhry na Carlsenem zaznamenal Naiditsch v posledním roce, na olympiádě a v tomto turnaji. Přitom do roku 2009 získal max půlku. (dle chessgames). Tedy asi vhodnější kandidát proti Carlsenovi do zápasu o titul...:) (joke)

Ale 3 nulky / 7 u Anánda je teda zarážející. Vedle něho i v poslední době hodně matný Aronjan je pak borec.

+0 /-0 | 10.02.2015 12:08

Playboy

Na Carlsenově hře je skutečně patrné, že zkouší více tlačit, více riskovat, pravděpodobně rozšíření herního stylu, kterým se stává ještě silnější smiley

+0 /-0 | 10.02.2015 11:22

matman

@ Jozef Valenčík: Děkuji mnohokrát.

Ve včerejší partii posledního sedmého kola měl Magnus Bacrota "na lopatě", ale vypustil výhru. Pro Naiditsche určitě nepříjemný moment se šťastným koncem. Naiditsch (29 let) je (stejně jako např. Širov) Lotyš a jeho stabilní a vysoká výkonnost je pozoruhodná.

+0 /-0 | 10.02.2015 10:12

Jozef Valenčík

@matman: Díky za upozornění na chybu. Co se týče profilu, předám k vyřešení. hats off

+0 /-0 | 10.02.2015 09:40

matman

@ Tobi: Srdečné díky. Ještě mám jeden dotaz: když na stránce http://www.nss.cz/rozhodnout-musel-az-tiebreak otevřu odkaz http://www.nss.cz/profil/jvalencik, žádný profil osobnosti pana Valenčíka tam není.

+0 /-0 | 10.02.2015 09:28

exot

Včera to byla oslava šachu. Carlsen to hrál pro diváky, podle mě podvědomě nechtěl rozhodnout už v rapidech, dojít až do armageddonu bylo nejatraktivnější řešení. Jsem rád, že máme takového mistra světa, kterému nechybí odvaha (a někdy až drzost) hrát, a nebát se prohrát. Fischerův komplex je noční můra, se kterou se nedovedli vypořádat ani takoví borci jako Kramnik a Anand. Carlsen zatím prohrává na každém turnaji, kterého se zúčastní - a stejně vítězí. yes

+0 /-0 | 10.02.2015 09:10

Tobi

opraveno, děkujeme

+0 /-0 | 10.02.2015 08:58

matman
Pane Valenčíku, formulace "Přestože v Baden-Badenu hrají světový velmistři, ..." je z hlediska spisovné češtiny zásadně chybná. Člověk, který veřejně publikuje, by měl jazyk ovládat dokonale.
+0 /-0 | 10.02.2015 08:49

Pavel Ch

Na titulce seznamu "významný den" Garri x stroj.

+0 /-0 | 10.02.2015 07:02