Mezinárodní soutěže
Evropský klubový pohár (20.-27.10.) začíná 19. října, první partie budou odehrány o den později. Startovní listina čítá více než 20 hráčů s ratingem přes 2700 a takřka 60 hráčů s ratingem přes 2600. Novému Boru v sestavě Navara, Wojtaszek, Láznička, Sasikiran, Bartel, Cvek a Hráček, patří na startovní listině 5. místo.
Za několik dní odstartuje ruské superfinále (4.-15.10.). Mezi účastníky najdeme Kramnika, Svidlera, Karjakina i obhájce titulu Andreikina. Neméně reprezentativní zastoupení bude mít i ženská část turnaje. K šachovnici by měla usednout například Kosteniuk, Pogonina nebo Kosintseva.
V sobotu 5. října začíná Čigorinův memoriál (5.-13.10.) Za šachovnici usedne i Jiří Štoček, 27. nasazený hráč. Startovní listina obsahuje více než 200 jmen. Jedničkou turnaje bude pravděpodobně Alekseev, nejlepší z trojice přihlášených hráčů s ratingem přes 2700.
Takřka současně s předchozími turnaji začíná i šachové klání v Bukurešti. Sedmého ročníku Kings Tournament (6.-17.10.) se zúčastní Caruana, Ponomariov, Hao, Radjabov a Nisipeanu.
Dva talentovaní junioři a dva zkušení hráči usednou za šachovnice v rámci uzavřeného turnaje Univé 2013 (18.-26.10.). Adams a Van Wely se pokusí zastavit dravé mládí v podobě domácího Kempena a filipínce So.
Domácí soutěže
Začátkem října odstartují soutěže družstev. První kolo 1. ligy se odehraje 20. října, ještě předtím však startuje řada krajských soutěží.
Mistrovství Moravy a Slezka mládeže do 16 let (26.-30.10.) se tradičně uskuteční v Koutech nad Desnou.
Open Liberec (26.10.-2.11.) začíná 26. října. Turnaj série CZECH TOUR 2013/2014 nabízí cenový fond ve výši 30 000 Kč i doprovodné turnaje v rapidu a blesku.
Vážné partie jsou také součástí "Techem Cupu", který startuje ve Starém Městě v pátek 18.10. V 1-2 týdenních rozestupech se pravidelně každý pátek odehraje jedno kolo.
Ostatní
Ve čtvrtek 24.10. se v Bratislavě uskuteční přednáška GM Igora Štohla věnovaná druhému
mistru světa Emanuelu Laskerovi.
* Víte o zajímavé akci? Chcete zviditelnit svůj turnaj? Neváhejte doplnit přehled v komentářích!
Český Brod před 10 lety odehrál celý KP v osmi. http://www.sachyceskybrod.cz/clanky/2003-04_krajsky_prebor_b/11.kolo.htm
Něco podobného se nám povedlo kdysi dávno (http://www.chess-cs.cz/oldies/9293.htm), ale to už je historie. Dneska jsme rádi, že se vůbec sejdem.
Wow! Tak jsem se právě podíval jaak nastupuje náš 1.soupeř v KP SKTP Hrabyně a v minulé sezoně nastoupil 1x (slovy jedenkrát) s 9.nasazeným, jinak vždy v základní sestavě. To se jen tak nevidí
Katniss: Na funkci chůvy postačí i jeden z rodičů, když je to schopen zvládnout jeden trenér. Ale chápu, že může být pro mnoho rodičů výhodnější použít trenéra, než čerpat vlastní dovolenou.
bohouš: Děkuji, svou poznámkou o prvoligovém áčku jsem nechtěl říct, že za něj sám hraju, spíše jsem tím směřoval k tomu, že se výkonnostně rozpadáme jaksi od spodu. V ligových týmech A a B nejsou téměř žádní důchodci, kdežto v nižších soutěžích to naopak stojí na hráčích 73 let a starších, takže tipuju, že nejpozději za 5-7 let zbude už jen A a B.
Omlouvám se za podcenění. Při přesunu do vyššího nadhledu (prach jsi a v prach se obrátíš) samozřejmě s poslední větou souhlasím, vašemu oddílu přeji co nejdelší poločas rozpadu a Vám osobně úspěšnou prvoligovou sezónu (tato výšina je pro mne nedosažitelná). Pro info: průměr základu našich (osmičlenných) družstev: 25, 21, 24.
Homunkulus: S těmi věky rodičů jsem to myslel pouze v našem oddílu, kde ty lidi až na pár výjimek znám.
Pavel Ch: O mládeži toho mnoho nevím, proto se ptám (mládežnických soutěží jsem jako mládežník sehrál jen pár, 3 rapidy a 2x jakýsi přebor regionu do 20ti let, nebo jak se to jmenovalo, předchůdce krajských přeborů).
S tou neekonomičností jsme si nerozuměli. Já nezpochybňuju přínos individuálního tréninku, naopak. Přece když budu podporovat své dítě v šachu, budu pracovat s omezeným rozpočtem, tak mi přijde lepší dát ty peníze trenérovi za individuální trénink mimo turnaj, než ho vozit s sebou na turnaje jako maskota, obírat ho o čas a ty peníze, které by jinak mohl dostat on, nacpat hoteliérům.
530 hráčů je asi 4,5% z aktivní členské základny (asi 11700 aktivních hráčů). Uvažujme třeba zájmy druholigového oddílu, v jehož městě se pořádá open, který se hraje v kolizním termínu. Na jednu druholigovou skupinu připadá necelých 2000 aktivních hráčů. Z toho těch vašich důležitých 5% odpovídá počtu 100 hráčů, což zhruba koresponduje s běžným počtem hráčů v turnajích. Svaz ale termín v příslušné skupině neposune. Když to vztáhneme na krajskou úroveň, bude procento hráčů, které mají na turnaji zájem, podstatně vyšší. Nebo to můžeme vztáhnout ke konkrétní soutěži: Open Praha koliduje s první ligou. V první lize hraje 24 týmů, z toho je 5% 1,2 týmu. Open Praha ale odsaje hráče nejmíň za 4 slušné prvoligové týmy, přesto se soutěž neposune (nikdo neříká, že to musejí nižší soutěže bezmyšlenkovitě okopírovat).
bohouš: Já jsem pochopil, jak jste to myslel. Souhlasím, oddíl bez mládeže je odsouzen k zániku. My už se rozpadáme od revoluce . A doufám, že ještě dlouho budeme. Jádro našeho prvoligového áčka až zas tak staré není. Každý oddíl nakonec zanikne, jde jen o to kdy.
pane lykane, omlouvám se, ale můj předchozí příspěvek byl myšlen ironicky. Kolegové přede mnou trpělivě vysvětlili, k čemu je MČech užitečné, já tedy mohu být stručnější a drsnější: oddíl bez mládeže je určen k zániku.
lykan: "Kapitán týmu nejsem, ale nemyslím si, že by v našem oddílu byl problém v takový termín dát dohromady sestavu. Mládež nemáme, věkový průměr vysoký." No, to je právě ono. Oddílu, který nemá mládež, se může zdát MČ mládeže zbytečným. Pro oddíl, který s mládeží pracuje, je to naopak prvořadá priorita. Jsou dokonce družstva dospělých, kde mládež (třeba s trenéry) procentuálně převažuje. Vycházet takovým oddílům vstříc považuji ze strany ŠSČR za systémové, ba jediné správné řešení.
"... dovolil bych si odhadnout, že je to v zásadě tak, že hráči do 40ti let děti zpravidla nemají, nebo malé ..." To je asi úkol pro statistika, ale pouhým pohledem kolem sebe na turnajích mládeže vidím něco jiného. Nebo prostá úvaha - mají-li lidé děti v 25-30 letech, pak čtyřicetiletý má děti 10-15 let staré, tedy právě ve věku, o který jde.
"... trenéři jsou na akci vcelku zbyteční. Je neekonomické platit týdenní pobyt trenéra, partie se mohou rozebrat po turnaji." Cítím to zcela opačně: týdenní pobyt na akci, kde to žije šachem, kde dítě s trenérem pracuje jak na rozborech, tak na přípravách, kde ho trenér může sledovat při hře, při přednáškách, při řešitelských soutěžích apod., kde prostě společně prožijí víc než jednotlivé tréninkové jednotky, to je něco nenahraditelného. (A nechávám stranou, že to mnozí trenéři placené nemají nebo jen částečně - to víte, blázni. )
Super, na číslech jsme se shodli. Psal jsem 850, a že z toho 80% šachistů, t.j. 670. Vy jste spočítal 530, že hrálo turnaje, těch 150 šachistů, kteří nehrají tam určitě je.
Myslím, že je to číslo, které by kapitánům citelně chybělo a které nemá žádný open v sezóně.A to byste se divil co se tam pohybuje titulovaných hráčů v roli trenérů.
Neekonomické. Ano, máte pravdu, celá trenérská podpora mládeže je čistě z ekonomického hlediska nesmyslná. K tomu, aby dělali děti smysluplnou činnost, stačí, když si budou hrát v kroužku a u nich zodpovědná nekvalifikovaná dospělá osoba. Veškerá příprava nad to je přeci neekonomická.
Když pomineme tuto "ekonomickou" část, tak bychom se mohli bavit o přínosu trenérů v místě na další rozvoj žáků. Jako jsem napsal, že těžko hovořit s nickem, když nevím, zda je třeba kapitán týmu a ví o této činnosti, o to hůře, když nevím, co víte o vedení mládeže.
bohouš: Mnohem lepší, než nějaké blbé svátky, by bylo prodloužit dovolenou.
Homunkulus: Tak to jsem netušil, že se to hraje o podzimních prázdninách. Pokud je primárním smyslem akce obsadit výhodný termín, tak s tím opravdu nic nenaděláme.
Pavel Ch: Ta čísla jsou hezká, ale doprovázející rodiče soutěže družstev nehrají a trenéři jsou na akci vcelku zbyteční. Je neekonomické platit týdenní pobyt trenéra, partie se mohou rozebrat po turnaji. Hráčů hrajících se v loňském roce zúčastnilo v obou turnajích dohromady 530, včetně 121 účastníků doprovodných nemládežnických turnajů. Hráčů mistrovských soutěží družstev je poněkud více. Přece nebude celá aktivní členská základna čekat na to, až si pár stovek dětí odtahá svůj turnaj. Soutěže družstev se neodkládají ani kvůli daleko kvalitnějším turnajům.
Kapitán týmu nejsem, ale nemyslím si, že by v našem oddílu byl problém v takový termín dát dohromady sestavu. Mládež nemáme, věkový průměr vysoký. Nevím jak přesně staré má kdo děti, ale dovolil bych si odhadnout, že je to v zásadě tak, že hráči do 40ti let děti zpravidla nemají, nebo malé, kdežto hráči přes 50 let měli děti v dřívějším věku a teď už jsou odrostlé. Mezi čtyřicítkou a padesátkou máme jen 2 skutečně aktivní hráče.
Tyhle pauzy každého jenom otravují. Já bych ta mistrovství zakázala.
:-) "nejlepší řešení by bylo, kdyby s těmi svátky a prázdninami táhli někam do háje"
Je to již od 90. let. V MČech nyní 550 lidí, na Moravě 300, z toho cca 80% šachistů, kteří někde hrají. Ani open o tak velkém počtu se v sezóně nehraje. Ano a pro děti lépe podzimky.
Ale lykane, nevím, zda jste kapitán týmu. Sobota, pak neděle - ta by byla hrací, svátek pondělí, úterý a středa prázdniny. I z rodin nešachových dětí byste sehnal snadno hlavu rodiny na zápas, která nejspíš odfrčí v pátek s rodinou na 5 dní pryč? Nebyl by také v tom problém?
Termín MČ je dán podzimními prázdninami, s tím se asi hnout nedá.
No to ovšem nevysvětluje, proč se ty termíny nepřesunou jinam, aby se ligy mohly odehrát vcelku a ne po kouskách.
Lykan: Nepřeháníte to s tou arogancí? Je snad zřejmé, že jde až o stovky hráčů (děti, trenéři, doprovod, rozhodčí), kteří by nemohli v době MČ za družstvo nastoupit. Zejména by na tom byly bity ty oddíly, které s mládeží dlouhodobě pracují - někde tvoří trenéři a mládež značnou část týmu dospělých.
Tak termínový kalendář soutěží družstev opět ustupuje mládežnickým turnajům. To je něco, co nepochopím. Soutěže družstev neustupují ani mnohem silnějším turnajům, koho zajímá, že někdo chce v jejich průběhu hrát nějaký turnaj? Mohl by laskavě někdo vysvětlit, v čem jako spočívá výjimečnost nějakého M Čech mládeže? Spíš to vypadá, že za ním stojí silná lobby. Nejlepší řešení by bylo, kdyby s tím termínem páni pořadatelé táhli někam do háje.
Pokojská říkala, že ty ponožky pak stály samy v koutě.
Bych se opakoval, dokud nebude legislativa FIDE, jako v klasickém dopingu, že odmítnutí je doping pozitivní, s trestem od 2 let dištancu, tak to budou víc a víc zkoušet. V nejhorším "jen" prohrají partii, turnaj. Ti kdož píší o obtěžování, tak jistě třeba ve Španělsku v pozici 2.-10. hráče a těch co porazil, že jim podvodník ukradl první cenu / zkazil turnaj, by měli jiný názor. A "obtěžování" by se povolili.
Samozřejmě pro intimnější kontrolu by to chtělo místo rozhodčích komise s lékařem a odd. místností, jak u dopingu klasického. Něco to stojí, bohužel. Klasický doping také.
Z akcí, které se konají v říjnu, se těší velké pozornosti i turnaj v bulharském Blagoevgradu. Začal sice už koncem září, organizátoři zajistili slušný cenový fond a přihlásila se řada velmistrů, ale středem zájmu byl nechvalně proslulý Borislav Ivanov, který je už dlouho podezřelý z používání elektronického dopingu. Organizátoři tentokrát zvolili drastická opatření - hráči nesmějí mít žádné mobily, všechno, co nepotřebují, tedy i hodinky, klíče, atd. musí před partií dát do úschovy, navíc musí ještě projít kolem člena bezpečnostní služby s detektorem. Kromě toho má hráč právo požádat rozhodčího, aby jeho soupeře prohledal znovu v průběhu partie. I přesto však získal Ivanov 4,5 bodu z 6 a včera měl hrát s americkým velmistrem Dlugym, jenže ...Podle nepotvrzených zpráv si Dlugy přinesl nějaký zázračný detektor , který , jakmile se ocitl v blízkosti obuvi B.Ivanova, začal signalizovat, že něco našel. Poté Američan požádal rozhodčího, aby Ivanovovi i jemu zkontroloval boty. Sám si je sundal, ale Ivanov to odmítl udělat, poněvadž prý má špinavé ponožky, které nepříjemně zapáchají. V souladu s pravidly turnaje tak partii prohrál kontumačně a Max Dlugy se stal - zatím jen na facebooku - hrdinou dne. Stálo tedy za úspěchy B.Ivanova zařízení ukryté v botách ? Důkazy tomu nasvědčují. Před několika měsíci totiž vyhrál silný rapid ve Španělsku a někteří hráči si povšimli, že kulhá na jednu nohu. To by nebylo snad ještě podezřelé, nebýt¨toho, že byl pak údajně spatřen, jak hraje fotbal a kulhání náhle zmizelo. Závěr byl jednoduchý - Ivanov neměl nic s nohou, ale našlapoval tak opatrně proto, aby nepoškodil " podváděcí zařízení " ukryté v botě. Proto se včera právě na toto místo soustředila pozornost amerického velmistra a Ivanov před odhalením zbaběle utekl. Zajímavé ale je, že z turnaje vyloučen nebyl, nevím, jaké jsou jeho vztahy k organizátorům, protože on v Blagoevgradu bydlí a je členem tamního klubu " Victory " , na dnešní kolo je znovu nalosován, uvidíme, zda po včerejší ostudě přijde hrát...
11.-13.10 se koná šachový víkend s Viktorem Lázničkou, propozice jsou na http://www.palucinska-skola.cz/laznicka/
Tak tedy i MČech mládeže
Zapomenout na MMaS, to je tedy ostuda... Díky za připomenutí! Přidáno.
Od 3.10.-6.10. se uskuteční poměrně slusně obsazený open v Saské Kamenici(komunistické město Chemnitz)za účasti pár českých hráčů. A koncem října, kdy jsou ve školách podzimní prázdniny, tak je MMaS mládeže od 26.10-30.10. v Koutech nad Desnou