Řezník Wojtaszek

23.05.2019 11:10 | FIDE Grand Prix 2019

Do semifinále první etapy Grand Prix postupují Wojtaszek, Nakamura, Nepomniachtchi a Grischuk. Famózní bílé figury Wojtaszka a variace na chycené figurky.

Čtvrtfinálová klasika se tentokrát nesla ve velmi poklidném duchu a jediné vzrušení divákům přinesla dvojice Wojtaszek - Svidler. Ruskému velmistrovi se vrátila karma za první partii, kde nabídl bílými velmi brzkou remízu. Zasel černými vítr, ve vzniklé bouři se však nedokázal zorientovat nejlépe a musel z kola ven.

-
. kolo -
Ostatní zápasy proběhly velmi mírumilovně a rozhodnout je musel až tiebreak, který už naopak nabídnul slušnou podívanou. Úplně zvadnul So proti Grischukovi. Nejprve se bílými navezl do velmi nepříjemné pozice, kde jej Rus omilostnil remízou. V duchu motta "černými na remis, bílými vyhrát" však už v další partii nemilosrdenstvím nešetřil a So byl užmoulán v dlouhatanánské koncovce.
Zbylé dva zápasy trochu komicky rozhodnul identický motiv. Číňan Wei Yi zkolaboval Nepomniachtchimu přímo do náruče, když jediným tahem zavřel jak svou královnu, tak naděje na postup.

-
. kolo -
Nu a zbývá nám již jen zápas Hikaru Nakamury s Daniilem Dubovem. Dubov, který v prvním kole hezky smetl Giriho, na svou spanilou jízdu nedokázal navázat a přestože v klasickém tempu dokázal se svým sokem tempo udržet, v rapidu na něj byl krátký. V první partii tiebreaku nešťastně ztratil věž v centru šachovnice a v odvetě mu Američan nedal žádnou šanci - v konečné pozici s kvalitou více mu nabídnul remízu z pozice síly.
Nakamura přelstil Dubova, worldchess.com

-
. kolo -
V semifinále na sebe narazí Nakamura s Grischukem a Wojtaszka, který zatím prochází turnajem jako nůž máslem a už si připsal dva bonusové body do celkového pořadí za výhru zápasu v základním čase, vyzve Nepomniachtchi.

Čtvrtfinálové partie k přehrání


-
. kolo -
1x 3781x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pushtaq
Dík za prima komentář! Do variant šahat nechci, ani jsem neviděl přímý přenos či tiskovku. Zkusím jen poskytnout alternativní vysvětlení, nebo-li Svidlerovu obhajobu. Znám jej totiž jako pravého ruského gentlemana a tohle budí dojem, že přišel k partii s krvavýma očima, dal si šach, který nebyl mat a bylo vymalováno. Podle mě se do "velkého boje" "hnal" bílý svým 3.f3. Peter obvykle stejně chodívá Gruenfeldku, ale bílí jej tam rádi zkouší s dlouhou rošádou - třeba další Polák Piorun s ním mohl hrát koncovku s kvalitou za pěšce, ale ve svých 22 měl o 100 míň než dnes a vyslyšel pípnutí. Takže odkud vítr fouká mohl Peter tušit. Jasně, párkrát zahrál i nestandardní 3...Jc6, ale to jako by se soupeře ptal: "Tak kterou z příjemností sis vybral?" Tož jak? Za mlada na to hrával i králku s c5, nedávno šel Aronianovi c5 hned a bylo z toho zábavné Ben-oni, přesto měl 3...e6 na šachovnici zatím jen bílými (!) s MVL... a je to jasné! Poněvadž je zasloužilý klasik, klasicky obětoval kvalitu na b3 místo onoho f5, které Tadeáš příliš odsuzuje. Ona partie s Aronianem je možná důvod, tam měl posléze strašně slabá bílá pole. A jednou si dovolím komp poslechnout: Když černý "28.d6!" nesebere dámou, ale věží, prý stojí s luxusním prostorem, centrem, dvěma střelci a 1-2 pěšci za kvalitu lépe. Krom toho lze 25...Jg3 s nekompromisním ziskem pěšce e4 i za cenu domovníka. Takže z mého černého pohledu: skvělá volba zahájení, klasická výstavba, která se směje bílému pachtění s krytím b2/b3 a ptá se "kdepak je ten koníček, který má prosazovat e4-e5?" A pak se kdesi letmo mihnul stín minulosti...
+0 /-0 | 23.05.2019 22:08