Ani druhé kolo londýnského superturnaje nepřineslo jediný rezultativní výsledek. Dočkáme se dnes, jak se říká, do třetice všeho dobrého? Nebo bude pokračovat čekání na Godota?
Rozhodně ale nemůžeme říct, že by všechny partie byly nezajímavé, v některých se bojovalo i poměrně dlouho, akorát z toho prostě nic víc než remíza nebylo. Caruana s Aronjanem (úvodní foto: oficiální web turnaje) ve španělské s 6.d3 a 8.a3 poměrně rychle vyměnily téměř všechny lehké figury, z čehož vznikla zajímavá pěšcová struktura se čtyřmi pěšci na d-sloupci: bílými na d3 a d5 a černými na d4 a d6! Vyrovnaný charakter pozice to však nenarušilo a hráči se záhy rozešli smírně opakováním tahů. Karjakin s Carlsenem zvolili pro druhé kolo poklidnou verzi italské hry, kterou se mistr světa pokusil černými trochu přiostřit výjezdem svého g-pěšce. Karjakin reagoval výjezdem svého b-pěšce a šarvátka poměrně rychle skončila, když se vyměnily dámy a několik párů lehkých figur. Vzniklá koncovka sice měla určitý nádech díky asymetrické pěšcové struktuře, ale ani jeden z hráčů se nechtěl pokoušet něco z toho vytvořit, a tak i tento souboj skončil okolo třicátého tahu opakováním tahů.
A ještě jedna partie skončila opakováním tahů, a to duel mezi Soem a Nepomňaščim. V tomto souboji velmi rychle vzniklo na šachovnici zcela zablokované pěšcové centrum, načež se obě strany jaly hrát aktivně na královském křídle. Oboustranně originální pojetí však záhy ukončilo, jak bylo řečeno výše, opakování tahů, zřejmě ani jedna strana nechtěla nic riskovat. Anand získal ve střední hře do koncovky proti Adamsovi pěkného jezdce na d5, ale materiál už byl příliš redukovaný, aby z toho exmistr světa mohl vytvořit něco hmatatelnějšího. Asi nejzajímavější souboj tak přinesla bitva mezi Vachier-Lagravem a Nakamurou. V dračí sicilské došlo ve střední hře ke kombinaci, která vedla do čtyřvěžové koncovky s pro bílého pěšcem navíc. Černý však dokázal partii udržet, resp. nakonec skončil dokonce s věží navíc, ale proti volným bílým pěšcům.
Partie k přehrání
Haló! Londýn volá o pomoc....Dařbujána a nebo Pandrholu?
No co dodat. Titulek na CB "Peace at all costs" mluví za vše
Anish Giri to na Twitteru okomentoval posměšným lakonickým: "Lol."
Sergej Karjakin ironicky kontroval: "Anish nám tu všem moc chybí."
Giri se ale nedal a odpověděl: "Naopak, myslím, že vám to beze mě svědčí. ;-)"
Karjakin měl ale poslední slovo: "Tvá duše je s námi!" Čímž zřejmě opět ironicky narážel na Giriho velké množství remíz, kterých jsme nyní v Londýně svědky. Pak už Giri raději ztichnul. :-)
No takové přijmutí remízy, to je na vrácení průkazky
Remíza nabídnutá v pravou chvíli může i zabít.
3.kolo - Karjakin mikulášsky naděloval