Ozývali sa hlasy za jedného či druhého kandidáta, a rôzne viac či menej potvrdené argumenty na ich podporu. Napokon akoby vznikol dojem, že všetko je len vecou názoru a hry so slovami. Bohužiaľ nie je.
Samozrejme, ani ja si nenárokujem vlastníctvo objektívnej pravdy. Predsa si však dovolím vyjadriť svoj pohľad na vec, a vniesť možno trochu jasnosti do toho mnohohlasu, ktorý sa tu okolo voľby predsedu FIDE rozoznel. Tvrdím, že znovuzvolenie Iljumžinova je zlou správou pre FIDE i šach ako taký. A tu je päť hlavných dôvodov.Iljumžinov vedie FIDE pridlho
Po prvé, Iljumžinov stojí v čele FIDE 19 rokov. Ak by aj bol Georgeom Washingtonom kríženým s Matkou Terezou, také dlhodobé pôsobenie na pozícii moci nie je zdravé. Nenadarmo majú aj prezidenti demokratických krajín obmedzený mandát na dve volebné obdobia. Človek tak dlho pôsobiaci na pozícii moci stráca nové nápady, začína veriť vo vlastnú neomylnosť a jeho vodcovské schopnosti začnú degradovať. Moc korumpuje (a korupcia naopak tvorí moc).
Iljumžinov nemá na vedenie FIDE kvalifikáciu.
Po druhé, Iljumžinov nie je Georgeom Washingtonom kríženým s Matkou Terezou. Vlastne je ťažké pochopiť, aké predpoklady vlastne má k tomu, aby viedol FIDE. Šach hrať nevie; vo vážnej partii porazil tak maximálne svojho kamoša Kaddáfiho. A verí o ňom, že ho priviezli mimozemšťania z vesmíru (!!!). Prečo by takýto človek vôbec mal stáť na čele šachovej organizácie? Pretože sa mu šach páči?
Predstavte si, že by sa Andrej Babiš stal predsedom svetovej organizácie španielskeho flamenca. Na svoju obhajobu by povedal, že sa mu flamenco úprimne páči, že absolvoval tanečnú na strednej škole a že na jeho podporu tohto tanca vleje do organizácie miliardu českých korún. Nebolo by to absurdné?
Tak asi také je postavenie Iljumžinova vo FIDE. Rovnako dobre by mohol viesť svetovú organizáciu filatelistov, jaskyniarov či chovateľov tarantúl; na jeho kvalifikácii by to nič nezmenilo.
Iljumžinov korumpuje
Po tretie, Iljumžinov si mýli úlohu sponzora a riaditeľa organizácie. Ak sa ho spýtate, čo zásadného urobil pre FIDE, odpovie, že do nej nalial vlastné peniaze. On to považuje za pozitívum, v skutočnosti to je ale zásadné negatívum. Riaditeľ organizácie ju nemá financovať z vlastných peňazí. (Otázku, ako k tým peniazom došiel, nechajme radšej stranou). Má ju riadiť, a zabezpečiť jej financovanie z iných zdrojov. Inak si de facto kupuje moc.
Iljumžinov sa vo FIDE správa ako lénny pán. Rozdáva milodary, občas čo to zafinancuje a tak si kupuje priazeň. Dobrý model to nie je, a Kasparov má pravdu, že takto peniaze zo Západu do šachu nikdy nepritečú.
Pritom peniaze k dispozícii sú. Milión dolárov je v príbuznom pokri niekedy i na jedinom stole a počas jediného večera zmení majiteľa.
Šach smeruje na Kaukaz
Po štvrté, Iljumžinov ťahá šach geopoliticky na Sibír a na Kaukaz, a ukladá ho k nohám Putinovi. Zápas o majstra sveta sa hrá v Soči. (Som zvedavý, nájde Magnus v sebe toľko sebazaprenia a integrity, aby tam odmietol hrať?) . Olympiáda bola v Khanty-Mansijsku, bude v Baku a v Batumi. Najväčší firemný sponzor šachu? Predsa Gazprom! Ruské ambasády volajú na šachové zväzy po celom svete, aby lobovali za Iljumžinova. Putin mu posiela po znovuzvolení ďakovný telegram.
Ja nechcem hrať šach na Kaukaze. Nechcem, aby ma sponzoroval Gazprom. A Putina a jeho vojakov sa celkom úprimne bojím. A cítil by som sa omnoho lepšie, keby stál v čele šachu niekto, kto na Západe nevyvoláva rozpaky alebo posmech.
Iljumžinov nie je demokrat
Po piate, Iljumžinov je odchovaný divokým postsoviestkym Ruskom. Neviem, ako sa dostal k moci a k majetku, ale môj kvalifikovaný odhad je, že to nebolo práve demokratickým spôsobom. Ak máte chuť, stiahnite si na fide.com jeho autobiografiu. Je to autobiografia spasiteľa, ktorý prišiel ukázať trochu svojho svetla úbohým Kalmykom.
O jeho rozhodnutiach v úrade si toho môžete na internete zistiť veľa; šachistu zaujme, že zaviedol šach ako povinný predmet pre prvé tri ročníky škôl. Vyzerá to super, ale na druhej strane, prečo by preboha mali všetky deti hrať povinne šach? Pretože vladára šach baví? A keby ho bavilo hĺbkové potápanie, budú všetky deti nacvičovať dlhý nádych?
Jeho priateľstvá s diktátormi, nápad postaviť šachový svätostánok na Ground Zero a podobné výstrelky naznačujú, že ide o mocného muža východného razenia so všetkým, čo k tomu patrí: s úplatkami, kultom osobnosti, spasiteľským komplexom a s tvorbou a démonizovaním nepriateľov.
Prečo teda vyhráva?
Po všetkom, čo bolo napísané, sa samozrejme natíska otázka, prečo preboha Iljumžinov vyhráva voľby za voľbami. Takto tomu rozumiem ja.
Volebný systém je veľmi zle nastavený. Hlasuje cca 170 delegátov, pričom Seychely a Rusko majú rovnaké hlasovacie právo. Zväz, v ktorom je 200 veľmajstrov a desaťtisíce aktívnych šachistov, má jeden hlas. Zväz, kde vie 8 ľudí, ako skáče kôň, má tiež jeden hlas.
Slovensko bolo na Olympiáde nasadené ako 36 zo 175, a to sa už považujeme za krajinu s neveľkou šachovou kultúrou. Čiže väčšinou hlasou disponujú práve zväzy, ktoré nemajú ani jedného veľmajstra, zväzy so stovkami členov, zväzy ako Togo, Maurícius, Uganda či Surinam.
To je absurdné a vedie to k pretekom v uplácaní. Niekedy uplatíte delegáta osobne, niekedy pošlete 20 elektronických šachovníc pre zväz. Týmto zväzom je jedno, čo sa deje za ich hranicami; ich hráči tam nikdy nevycestujú. Voľby sú pre ne príležitosťou niečo získať. Je údajne bežné, že jeden delegát je uplatený z oboch strán, a obe strany sa boja, čo napokon vyvedie.
Druhou chybou je, že prezident FIDE nemá stanovené maximálne 2 obdobia. To by pomohlo vniesť do organizácie trochu novej krvi.
Tretím klasickým problémom športovej organizácie je priepasť medzi hráčmi a úradníkmi. Hráčom sa nechce robiť politika, kým vyslovene nemusia, a keďže žijú s FIDE len raz za čas, sú ochotní čo to prežiť. Úradníkov tak nekontroluje takmer nik. A pritom medzi šachistami je toľko bystrých ľudi, že by úradníkov FIDE ľahko strčili do vrecka.
Bol by Kasparov lepší?
Častým argumentom pre Iljumžinova je tvrdenie, že Kasparov by FIDE rozvrátil, že nemá povahu rozvážneho manažéra. To je možno pravda, na druhej strane mu nemožno uprieť schopnosti a osobnú odvahu, s akou sa pridal k opozícii v Rusku. (Údajne si so sebou vozí vlastného kuchára, aby sa mu nestalo niečo horšie ako len pár nocí vo väzení.)
Kandidatúru Kasparova je ale podľa mňa potrebné vnímať v kontexte. Západ sa snaží FIDE reformovať už 15 rokov. Najprv vybrali Koka, ktorý by bol manažérsky zrejme ideálny. Nevyšlo, tak zrejme usúdili, že je málo známy. Karpov bol známy a bol Rus. Nepomohlo, tak sa na to Kasparov podujal. Nepomohlo ani teraz.
Superman forever
A to pre nás znamená, že Iljumžinov je zrejme neporaziteľný. Kto by ho porazil? A ako? Zdá sa, že tu budeme mať priateľa mimozemšťanov ešte dlhé roky, pravdepodobne toľko, koľko ho to samého bude baviť.
Šach tak ostáva v zajatí, a to je situácia nedôstojná pre kráľovskú hru.
autor: Ján Markoš
re postak: příspěvek jsem četl od toho kapitána Mařáka na JM opravdu je to názor člověka vystřiženého z konceptu, který plete páté přes deváté. Jedinou pravdu má ten kapitán, nebo co je, že Putin je borec, ale postaku vy musíte být hrozně z-k-u-r-v-e-n-á p-i-č-a, že fandíte Americe, nebo zkurvenému Bruselu, který dává sankce na Rusko. Tahal jste kačera, když tady lúza rozkradla republiku po roce 1989. Jeden ospalý Trautenberg se snažil kandidovat na prezidenta a neuměl pořádně česky, hlavně, že měl plnou tlamu právdoláskařských keců a ten co zkapal taky. Hlavně, že ho zde přes polovina debilů v našem státě považuje za hrdiny krákajícího herce s krátkými nohavicemi. Právdoláskáří pche - lúza zkurvená
Dovoluji si upozornit na diskusní příspěvek pana kapitána Mařáka ze 4. listopadu loňského roku na JM diskusním fóru. Všichni jsme se srdečně zasmáli.....
Zajímalo by mě, kdo tyto kandidáty vybírá? Asi zkorumpovaní grázlové, kteří mají slíbená teplá místečka ve Fide. Logicky vzato jsou oba nepřijatelní pro světový šach. Kandidát by měl být z Evropy nejlépe z Česka, který by dotoval náš Šachový svaz a rval by tam peníze. Pokud ne tak z jiné evropské země. Rozhodně ne z Asie či Afriky.Další věcí je to že EU a USA se chová divně. Embargo vůči Rusku je svinstvo, na které doplatí Evropa. Pan Putin je nejlepší politik, který ví co dělá. ,,Majdanisti by patřilo mlátit pendreky." Ukrajina nemá v EU co pohledávat ti zasraní právdoláskaří a eurohujeři těm by patřilo nakopat do prdele. Tak to vypadá i v tom šachu. Evropa a EU spolu s Ruskem držet při sobě a vysrat se na cleou Asii a Afriku. Usa má svou politiku do toho se lepší nemíchat.
Otevřený dopis Iljumžinovovi zaslal i prezident ACP ( Asociace šachových profesionálů ) Emil Sutovský, zkrácená ruská verze zde http://chess-news.ru/node/16521 , úplný anglický text na Facebooku. I u něj je vidět značná nespokojenost se současnou situací. Upozorňuje na tři hlavní problémy, o kterých se tu už diskutovalo. Jsou to především nejasnosti okolo plánovaného zápasu v Soči a nedostatek informací . Pokud jde o sérii Grand Prix, zde kromě snížení cenového fondu vadí i to, že hráči dostali jen týden na to, aby podepsali smlouvy s FIDE. Kromě toho vedení FIDE ignorovalo názory hráčů ohledně tempa hry a zvolilo takové, které jim nevyhovuje. Pokud jde o MS žen, považuje za ostudu, že měsíc a půl před plánovaným začátkem není vůbec jasné, zda se bude hrát. V závěru dopisu vyzývá Iljumžinova, aby se těmito záležitostmi urychleně zabýval a zabránil rozkolu šachového světa, ke kterému už v nedávné minulosti došlo.
Jak k těm penězům přišel je další věc. Ale v té chvíli byli jeho. A hodnotit jak kdo a jak moc legálně k pěnězům přišel je myslím v Česku a taky Slovensku trochu divné. Nebo jsi to někdy u peněz za zápasy družstev nebo turnaje zkoumal?
igors:s tím hodnocením máš celkem pravdu. Jen je jeden malý rozdíl, GK by nikdy do vlastních peněz nesáhl....
To HonzaR: já snad psal, že Iljižimov je nějaký ideál? Jsem taky pro změnu, ale nahradit jednoho šílence ještě větším jen aby byla změna... Hlavně by ta změna snad měla FIDE pomoci, ne ještě všechno zhoršit.
paulz: Člověk, který uspěchaně vyhlašuje pravidla soutěží, aby je během několika týdnů ještě tříkrát-čtyřikrát měnil a to i v průběhu rozehrané soutěže (viz. mistrovství světa a kandidátské soutěže 2005-2011), a aby je vůbec měnil v každém dalším cyklu soutěží, tohle je pro vás vzor rozvážného zodpovědného jednání? Člověk, který vyhlásí mistrovství světa žen, i když měsíc před začátkem turnaje není sponzor ani pořadatel? Člověk, který svými činy o 10 let oddálil už dohodnuté sjednocení rozkolu, a který nyní hrozí dalším možným rozkolem kontumací Carlsena? (jaký to přínos pro světový šach). V jakém světě prosím vás žijete? Pravda, Iljumžinov se nezlobí na děti, narozdíl od hrozného Kasparova, který se vlastně vzteká pořád, určitě nešlo o ojedinělou ztrátu nervů.
To igors: možné to je. Změnu by to určitě chtělo. Ale udělat předsedou FIDE cholerika, který je schopný u placené simultánky hrubě vynadat klukovi který si s ním dovolil tahat prohranou pozici.. Nevím, ale předseda FIDE by měl být hlavně rozvážný člověk-co by znamenalo pro šachy např. další rozdělení není těžké uhodnout. Jistě si pamatuješ stav před příchodem Iljumžinova. Teď přes všechny problémy aspoň FIDE nějak funguje.
http://chess-news.ru/node/16384
Nevím, nic takového jsem nečetl. A navíc slibům při jakýchkoliv volbách nějak nevěřím-že by po skušenosti od nás?
To igors: Pritom iných potenciálnych usporiadateľov niet, lebo okrem ruskej oligarchie a pár ďalších diktátorov nechcú sponzori s FIDE nič mať
mě teda připadá, že zájem sponzorů o šachy by nebyl za žádného vedení FIDE. Je to sice smutné přiznat, ale bohužel aspoň dle mého názoru je to tak.
Stačí se podívat olympiáda v Norsku kde jsou přitom šachy dost populární-kvůli nějakému poloamatérskému turnaji třeba v hokeji by udělali mnohem lepší podmínky.
Nebo třeba teď přebor Francie-muži i ženy super obsazení-hraje se ve sportovní hale...To není kvůli FIDE to je kvůli nezájmu o šachy.
igors: A jo vlastně... na to jsem úplně zapomněl. Červenám se až na... všude prostě. :)
Mimochodem, co kdyby odmítl hrát i Anand (teoreticky, to se na 99,9% nestane)? Fírer by dosadil dalšího náhradníka? Zápas dvou náhradníků - to tady asi ještě nebylo. Možná by mohli hrát s nasazenými červenými nosy.
Magnus podle svých slov po titulu MS nikdy netoužil, chtěl jen hrát šachy a bavit se. Až rok před zápasem s Anandem se rozhodl, že je čas získat titul MS. (https://www.youtube.com/watch?v=i8RGSxSsXy8&t=0m44s). Otázka asi spíš je do čeho ho tlačí jeho manažerstvo. :) Osobně si myslím, že Magnus v Soči hrát nebude.
Článek o volbách například tady : http://www.zeit.de/sport/2014-08/kasparow-iljumschinow-schach-praesident
Mimochodem, kdo nezná, velmi zajímavý je starší článek "Elections 2006: Who controls FIDE?" vyšlý kdysi na chessbase.com. Na konci jsou zajímavé statistiky, které mj. ukazují, že i když měl tehdy Iljužimov podporu 60ti hlasů proti 30 pro Koka, přesto měl Kok velkou převahu mezi federacemi, jejichž hráči se účastní souteží a mají FIDE rating (23 tis. vs 13 tis.).
Osobně si myslím, že bylo nejlepší založit novou organizaci a ať si Iljužimov šéfuje organizaci zahrnující Rusko a část Afriky. Co by ale určitě tato nová organizace měla mít za pravidlo je, že nemůže být její prezident zvolen na víc jak 2 volební období. :)
To Morphynista: Díky, to jsem hledal.
Po přečtění toho komuniké z 89. schůze z toho ale mám pořád trochu divný pocit. Předseda se "nějak" politicky rozhodl, delegáti ho v debatě hluboko po půlnoci podpořili a náš delegát pak měl ve volbě hlasovat pro Kasparova, což se nedá ověřit, protože volba byla tajná. Celý ten systém volby prezidenta FIDE je z mého pohledu postaven na poměrně vratkých základech, který umožňuje uplácení delegátů a kde členská základna šachistů, kterých se to nejvíce týká, může celou volbu poměrně málo ovlivnit a už vůbec ne zkontrolovat.
Nechápu třeba, proč je volba tajná, když z veřejných zdrojů lze v podstatě zjistit, pro kterého kandidáta daný svaz/delegát hlasoval. Chápu argumenty pro tajnou volbu, ale tady by to bylo zdá se daleko menší zlo, mít volbu veřejnou, aby mohla členská základna z každé federace ověřit, pro koho hlasoval její zástupce. Protože jinak se dají delegáti uplácet.
Na webu chessbase jsem četl, že se Kasparov před volbou chtěl ubezpečit, aby byla volba opravdu tajná. To si vysvětluji tak, že tím chtěl zvýšit své šance i u federací, jejichž delegáti by ho třeba i rádi volili, ale byli uplacení Iljužimovem. Nebo je má dedukce chybná?
Každopádně o uplácení delegátů se v souvislosti s FIDE hovoří už více jak dvě desetiletí a právě veřejná volba by do toho mohla vnést možná pořádek. Protože FIDE se jak je vidno nezmění shora, ale můžeme ji změnit jedině my, řadoví členové šachových federací jednotlivých zemí. Ne nadarmo se říká, že ryba smrdí od hlavy a hlava FIDE zdá se již pěkně dlouho extrémně zapáchá...
Můžete mi prosím někdo poradit, kde najdu informace týkající se hlasování zástupce ČR při poslední volbě prezidenta FIDE? Zajímalo by mne, kdo za nás hlasoval, jak hlasoval a jakým způsobem se dospělo k tomu, pro koho má hlasovat. Snažil jsem se to najít na stránkách ŠSČR a zběžně i v této diskuzi, ale neúspěšně. Napadlo mne, jestli část celého problému nezačíná už tady, u lhostejnosti členské základny a pak si mohou "ti nahoře" dělat, co je napadne. Díky.
Jinak pokud jde o to, kde by se měl konat zápas o mistra světa v šachu, tak by se to mělo dopředu prodiskutovat s oběma aktéry, aby s tím souhlasili. Pokud je jim to sděleno jako hotová věc, tak je takové jednání neomluvitelné.
FIDE by se přeci měla snažit vyjít mistru světa a i vyzyvateli maximálně vstříc a ne se k nim chovat arogantně.
Proč by měl být Teherán nesmysl? Vždyť když prezident FIDE otevřeně podporoval Saddáma Husajna a Kaddáfího, tak to do toho velmi dobře zapadá. Navíc z tohodle http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/7064-fide-dress-code-policy.html se mi to jeví tak, že opravdu jde v oblečení zakazovat věci, které jsou v islámských zemích v oblékání nepřijatelné. Tvrzení o slušném oblékání je jen udička pro snobské a povrchní lidi, aby podpoovali restrikce v oblékání v šachu. FIDE nejde o to, abychom chodili v oblecích, ale jde jim o to, aby nikdo nechodil oblékaný tak, jak to vadí mohamedánům.
Re Rytíř: Nemyslím si že by fide islamizovala. Tolerance v dress code jak vidíte třeba na olympiadě je obrovská. Stručně řečeno, každý si může vzít na sebe co chce.
Co se týče měst GP Moskva zcela pochopitelná, Baku myslím taky, Taškent nepochopitelný, Teherán absolutní nesmysl.
Dá se tudíž říci, že se současné FIDE islamizuje. I výběr klání, které sem dal Josef je pozoruhodné: Baku, Taškent, Teherán, Moskva - Baku, Taškent i Teherán mají převažující náboženství islám.
Zavádění dresů ve sportech, uniforem v armádě, policistů a podobných věcí je z jednoho prostého důvodu: kvůli potřebnému odlišení pro přehlednost.
V šachu ale není vůbec nutné taková odlišení činit. Zaváděním omezení v oblékání jde ale FIDE o něco jiného. Zdá se, že je to zamýšleno z důvodu ochrany mravnosti a důraz v tomto směru je dnes hodně viditelný v islámu. Proto se zakazuje nosení šortek například. Například v Saúdské Arábii je mravnostní policie, která podobné prohřešky trestá.
Děkuji Jánovi Markošovi za jeho hezký příspěvek. Vždy velmi oceňuji, když někdo nad svým článkem důkladně přemýšlí. A ještě více, když dává do placu svůj vlastní názor.
Možná zpět trochu k meritu článku - lokality Grand Prix 2014-5 jsou: Baku, Taškent, Teherán, Moskva. Zdá se, že šachy se staly politickým kolbištěm...
Jen zběžně k k příspěvkům nulová tolerance a dress code. Hlavním problémem dle mého je mix amatérského a profesionálního šachu. Zkontumuje někdo fotbalový zápas Horní a Dolní Lhoty proto, že ti z Dolní přijeli o 10 minut déle? Bude někdo čekat 10 minut na Spartu nebo Plzeň, až se dostaví k zápasu Ligy mistrů o 10 minut později?
Příspěvky k dress code jsou přes věsměs svou vážnou formu celkem vtipné. Když ale řekněte komukoli v obchodu, že oblečení by mělo být "Business Causual", každý hned ví. Nikdo nemusí rozepisovat, co by měl mít kdo na sobě - každý ví, jak se asi má k obchodnímu jednání dostavit.
Opět se jedná o mix profesionalismu a amatérismu. Na 5.kolo letního openu se business causal předepisuje obtížně. Při zahájení a hlavně vyhlášení by měl být ale standardem.
Naprostý souhlas s CHROMOSEM
Co se týče rytíře, ačkoliv to opravdu vypadá jako trolling, není on to myslím vážně.(každý má svůj názor)
Blizzard jeden větší nesmysl než druhý a skutečně trochu používá demagogii :)
Zeptám se, jak jste přišel na to, že Islámské naboženství chce všechny ostatní vyhubit? :D To vám řekli kluci ve třídě?
O tom, jak dobrá nebo špatná byla volba Iljumžinova se budeme moci brzy přesvědčit. Na několika šachových webech se objevila zpráva, že Magnus Carlsen odmítá hrát zápas s Ánandem v Soči (důvody si můžeme jen domýšlet) a požaduje termín oddálit a najít jiné sponzory, což Iljumžinov rázně odmítá. Mnozí ve zdejších diskuzích vyčítali Kasparovovi, že se kdysi postavil praktikám FIDE a přivodil šachu rozkol a chaos. Už se těším, jak tito stejní lidé a příznivci Iljumžinova přijmou, pokud bude Carlsen Iljumžinovem zkontumován a zbaven titulu mistra světa, a pokud případně nastane v šachu další rozkol.
Irituje mě , kolik lidí se dnes ohání tzv. svobodou. A kolik lidí si plete svobodu s anarchií.
@JD:
Nevím o co přesně jde. Pokud by šlo o aktivity směřující k odstranění nesmyslných regulí jako jsou trestání za opoždění k partii nebo nošení obyčejných vypnutých mobilů, případně k sehnání nějakých sponzorů, tak jsem pro. Ale nemám v byrokratické orgány FIDE velkou důvěru, ani příliš v ty naše. Ale uznávám, že to u nás bude lepší než třeba na Slovensku, kde podporovali Iljumžinova i proti Karpovovi.
Kdyby se zakázalo něco opravdu zlého, tak neřeknu. Ale myslím si, že už současné podmínky jsou velmi svazující a hráčům škodící. Jestli to takhle půjde dál, tak samozřejmě restrikce i v oblečení mohou zesilovat, tímto směrem prostě současné vedení směřuje. A dá se i očekávat, že omezení mohou být i nedávající rozum. Je to opravdu totalitní směrování, ale navíc s excentrickým nádechem.
uplně zapadla 1. Viktorova otázka "1. Co byste řekli tomu, že by ŠSČR zvýšil výdaje na zahraniční diplomatické aktivity?"
Já jsem proti zvyšování příspěvků z důvodů zahraničních cest.
Je jasné, že restrikce postupně narůstají. To musí vidět každý.
@chromos: Je pouze vaší iluzí, že oblečení v obleku je odrazem dobrého přístupu k okolí a prosté oblečení opakem. To je asi stejná hloupost jako tvrdit, že bohatý člověk je lepší než chudý.
Stačí se podívat, jak se oblékají mafiáni nebo jak návštěvníci kasina a je tam mnoho darebáků. Oblečení tu je opravdu primárně k zakrytí, což má i řadu praktických významů, že třeba v zimě nezmrznete. A součástí naší civilizace (v tom dobrém) je lidi podle oblečení neposuzovat - to je totiž opravdu projev povrchnosti.
>rytíř:
Myslím si, že vaše dva předposlední komentáře jsou trolling, na který by se nemělo reagovat. Protože ale nejsem zdejší a tudíž vás neznám, budu předpokládat, že se mýlím.
.
Cituji z vašeho příspěvku:
"Domnívám, se, že každý alespoň trochu vychovaný člověk ví, že nemá lidi posuzovat podle vzhledu. Toho se dopouští jen lidé povrchní a špatně vychovaní, kteří neví, jaké jsou opravdové hodnoty."
.
Řekl bych, že se domníváte špatně. Zaprvé se vám podařilo zkomolit víc věcí do jedné myšlenky a za druhé tady nikde nezaznělo (alespoň jsem si toho nevšiml), že by se kvalita člověka měla posuzovat podle jeho vzhledu (nebo POUZE podle jeho vzhledu). Ale ať chcete nebo ne, oblečení je tu již dost dlouho na to, aby jeho účelem nebylo pouze zakrytí či ochrana různých částí těla, ale slouží i k vyjádření postoje k okolí, tedy je to hodnotící kriterium, i když samozřejmě ne hlavní a už vůbec ne jediné. Jestli toto nedokážete vnímat, smiřte se s tím, že žijí i lidé, jimž estetické cítění není cizí.
.
A protože chápu, že jsem zde se svými nešachovými názory už otravný, je toto můj skutečně poslední příspěvek na toto téma. Ať se vám v šachách daří!
Ohledně zavádění restrikcí v oblečení bych nevylučoval, že může jít o skrytý vliv totalitních islámských vlivů, kde by ženy nejraději oblékli do burky. Jak víme, hodně klání se odehrává v islámských zemích, protože sponzoři na západě dávají od Iljumžinova často ruce pryč. Především to se zapnutými knoflíky by tomu nasvědčovalo.
Není neobvyklé, že si lidé v hypnóze „vzpomínají“ i na únosy mimozemšťany. Jsou to ale fantazie, které jsou podobné těm, kteří si „vzpomínají“ na minulé životy. A tak není divu, že celá řada lidí si v hypnóze „vzpomněla“, že byli v minulém životě Napoleonem. Prostě si vytváří fantazie. A v důsledku toho pak věří v nesmysly jako jsou minulé životy nebo v ufouny.
Bohouš - dress code pro univerzitní akci postačující. Dlouhé kalhoty z billiardu či golfu mají něco do sebe:-). Prostředí fotky není pro MS nejlepší prezentací - hraje se, zdá se, jinak v pěkných prostorách, tohle je prostě fotka z kouta. Může být postačující pro Facebook, aby si tam každý fanda našel svůj tým, jak ale vidno, dostala se i do zpravodajství, protože lepší týmová asi prostě nebyla. Portréty hráčů při hře v článku jsou při tom super. Porovnám-li s ostatními fotkami na caus.cz, tak tahle oproti ostatním sportům trochu ztrácí. Přejme si, aby ta z bedny byla s našima a ještě reprezentativnější:-).
Jinak domnívám se, jak by se ti mimozemšťané Iljumžinova dali vysvětlit.
Uvádí se např. zde http://sports.yahoo.com/top/news?slug=txrussiachessfederatio , že se nechává často hypnotizovat. To by znamenalo, že v hypnóze se ocitá ve změněném stavu vědomí, kdy si prostě sám vytváří vlastní představy, které pak považuje za skutečné. Stačí, aby o nich třeba dříve něco slyšel nebo četl. Pokud se nechává hypnotizovat a jako rádce má jasnovidce, už pak není divu, jaká rozhodnutí z toho mohou vzejít.
Samozřejmě je tu řeč o normálním oblečení. Tedy jestli si na sebe člověk vezme rifle a svetr nebo přijde v obleku, by u partie měla být čistě věc každého hráče.
Oblečení, která narušují mravy v pořádku nejsou, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by nějaký hráč hrál ve spodním prádle. Takže je zbytečné to řešit. A všeobecná omezení jsou zcela nesmyslná a poškozují ve velkém šachisty. Šachy hraje i spousta lidí chudých v Asii, Africe a jinde, nařizovat jim chodit v obleku by vlastně znamenalo říci jim - máte smůlu, už šachy hrát nemůžete.
Domnívám, se, že každý alespoň trochu vychovaný člověk ví, že nemá lidi posuzovat podle vzhledu. Toho se dopouští jen lidé povrchní a špatně vychovaní, kteří neví, jaké jsou opravdové hodnoty.
Člověk, který se vyšňoří a odsuzuje ty, co jsou oblečení prostě, tak je vlastně jako obílený hrob.
Pane Viktore, jak na Vás působí fotka reprezentace z Katovic? ;-)
Téma , zda-li byl lepší Petr, nebo Pavel, je, zdá se, vyčerpané, tak se zde řeší detaily. Ta pravidla slušného chování je zajímavá vedlejší varianta… Souhlas s chromosem versus blizzard. Dost mě udivuje, že dnešní generace nechápe, co to je slušnost. Je to např. chodit všude včas , chodit slušně oblečen ( třeba teplického IM Trapla si budu pamatovat pouze v saku , s kravatou a košilí , za jakéhokoliv počasí) , ale že je třeba velmi slušné také pustit sednout invalidu na své místo , který se jen tak-tak drží madla nad mladíkem (to jsou nechápavé pohledy,když jim to doporučím). Buď jste k tomu vychovaní , nebo se dál budete chovat , a jednat , jak burani, nám to nikdo nařizovat , ani vysvětlovat nemusel. Ale o tomhle psát Jano jistě nechtěl …
>blizzard:
nemluvím zde o vkusu v souvislosti jak vnímat umělecká díla, ale ve smyslu jakési všeobecně akceptované normy (např. že do divadla nepůjdu v teplákách), a toto vnímání buď máte nebo nemáte.
.
Otázku, kdo dress code bude určovat, tu pokládáte stále dokola, a nedivte se, že zůstává bez odpovědi, protože z vašich komentářů je patrné, že máte elementární mezery v tom, co jsem zmínil v první větě. Ale jednu odpověď, celkem trefnou, jste přece jen dostal, a to 21.08.2014 23:50 od bohouše z buše.
.
Uvedl jsem zde dress code národního kulečníkového svazu a pro větší přehlednost jej zde zopakuju:
.
tmavé jednobarevné polobotky
tmavé ponožky
tmavé kalhoty společenského střihu
tričko s límečkem (polo košile).
.
Řekněte mi, která položka u vás vyvolala reakci, že budete "smrdiet superovi rovno do nosa" a přirovnávání k islámu a podobně? Všimněte si, že se nikde nezmiňuji o obleku, tak mi to nepodsouvejte.
Ale nemusíte odpovídat, z mého pohledu si stále melete svou (a já zase svou z vašeho pohledu), čímž je diskuze zbytečná.
>blizzard :
Nejspíš je zbytečné na váš komentář reagovat, protože absenci vkusu nahrazujete demagogií. To se diskutuje velmi obtížně.
.
Abych použil vaši terminologii: když se někdo chová jako ovce, musí přijít vlk a nastavit pravidla. Jestli si myslíte, že vagabundské oblečení zabrání tělesnému zápachu, tak nevím, co na to říct. Mé zkušenosti jsou naprosto opačné - ten, kdo ví, pro jakou příležitost se jak obléci a tedy mu záleží na svém zevnějšku, nemá zpravidla potíže se svou hygienou. A snooker sleduji mnoho let a viděl jsem zatím jediného zpoceného hráče, a to byl ve své době Jimmy White (možná proto, že pil pivo). A vaše poznámky o správném pohlaví a náboženství raději nebudu komentovat vůbec.
re Voko: Aby nebyl problém při příchodu velkého množství šachistů v jednu chvíli, tak by mohl být vytvořen rozvrh příchodů. Holt by to třeba někomu vyšlo, být před partii o 2h dříve v sále, ale tento problém by se vyřešil.Samozřejmě by to měli rozhodčí kontrolovat...
Když už řešíte snooker ,nevím jestli ho hrají ženy ,ale v dress codu by měly mít sukně...
re blizzard: Nechápu vaše připomínky k šachovému dress code.V šachách je na tohle obrovská tolerance a každý si vezme na sebe co chce. Většina špičkových šachistů(carlsen,atd, i Navara) se slušně obléknou, protože se snaží mít nějakou úroveň, ale jsou i tací, kteří chodí k partii jak vagabundi a nikdo je za to stejně netrestá.
PS: Ve snooker je jedno jestli se hraje v zimě nebo v létě, teplota v místnosti je vždy přibližně stejná :D
re Morphynista: Tak pokud chcete srovnávat světové šachy s českým biliarem, tak pak ano pochybuju, že by Iljumžinovem to chtěl mít na stejný úrovni :) vsadím se, že na světový snooker se včas chodí a tolerance tam žádná ani nepřipadá v úvahu :)
Rozhovor s Iljumžinovem a jeho plány do budoucnosti zde http://itar-tass.com/sport/1391621 Mimo jiné chce, aby za čtyři roky vzrostl počet všech lidí na světě, kteří hrají šachy, na jednu miliardu a pokusí se dostat šachy na program zimních olympijských her ( to ovšem plánuje už několik let a pořád nic ). Poněkud překvapivě označuje své vztahy s Kasparovem jako normální, dokonce přátelské, žádné antipatie proti němu prý nemá. Ale musím říct, že o pravdivosti tohoto tvrzení dost pochybuji...
V Soutěžním řádu Českomoravského billiardového svazu pro rok 2014 je uvedeno: "Hráč je povinen dostavit se ke stolu do 5 minut po vyhlášení zápasu ředitelem turnaje. Nedostaví-li se hráč do této doby k zápasu, ředitel turnaje skrečuje zápas v jeho neprospěch."
===
Ale to není důležité, jestli tam mají 5 nebo 40 minut. Daleko zajímavější je jejich Dress Code (uvedu zde mírnější variantu B):
Chlapci a muži: tmavé jednobarevné polobotky, tmavé ponožky; tmavé kalhoty společenského střihu (ne džíny či jim podobné, nebo elastický a sportovní oděv z lehkého materiálu); tričko s límečkem (polo košile). Dívky a ženy: uzavřená společenská obuv; kalhoty (ne džíny či jim podobné, nebo elastický a sportovní oděv z lehkého materiálu) či sukně ne kratší než do půli stehen; halenka nebo tričko s límečkem (polo košile).
Nedodržení předepsaného sportovního úboru je důvodem pro kontumaci zápasu v neprospěch viníka, a to v soutěžích jednotlivců i týmů.
===
Ale už jsem seznámen s tím, že pro některé zdejší diskutéry je to středověk a že šachům to nic nepřinese. Inu, proti gustu...
Marek Vokáč však měl dobrou připomínku jak dostat 1000 hračů z jedním vchodem za šachovnici, či focení, který dotyčným vadí. Myslím že by bylo rozumné, nějaké pravidlo, že se třeba hráč hlasí ke svý šachovnici, klidně půl hodiny před zápasem, a pak at si přijde klidně o 50 minut pozdě. dát za šachovnici nějaké označení, že je přítomen.
Argumenty u profesionál jako zácpa, či výtah, nebo podobné nesmysl jsou spíš k smíchu :)
A nulová tolerance je absolutní základ. (Samozřejmě na profesionální úrovni)
Ve všech profesionálních sportech to tak je..nějaká tolerance je absolutně nepředstavitelná..
Vlastně si nedokážu představit sport (fotbal, tenis, basket, hokej, atletika atd..vlastně všechny sporty) kde by profesionálové nebyli na místě hodinu spíše dvě hodiny před zápasem.
Bylo by asi vtipné kdyby Bolt přišel o minutu pozdě na 100 metrů.. nebo hráli fotbalisti začátek v 9-10 hračích :D tam kdyby nebyl před zápasem hodinu a půl, tak dostane od klubu pokutu, že si to příště rozmyslí :)
Blizzard : Nevhodné je třeba jestli někdo přijde v trenkách a v tílku k partii třeba na olympiádě..vzhledem k oblečení který jsme viděli je dress code velice tolerantní..Asi nejvíc ze všech profesionálních sportů na světě.
Tak jste se pane blizzard pěkně trefil do prvního odstavce předeřečníka..
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.
Zdravíčko ještě jednou, i když se mi zdá, že diskuse již opět zašla kamsi do absurdna.
Dress Code je skoro prkotina, spíš to souvisí s všeobecným úpadkem mravů, jen si prohlédněte fotky ze starých turnajů. Určitý standard by měl být určitě zachován, ba i za cenu vylučování z turnajů. Ale to, jak se někdo rochnil v počítání knoflíčků, mě přesvědčuje, že při tvorbě tohoto pravidla zdravý rozum nebyl vždy přítomen.
Nulová tolerance je zrůdnost. V jak velkém předstihu musím chodit, má-li do jednoho sálu najednou vstoupit jedním vchodem 1000 hrajících? Znám hráče, kteří přímo nesnášejí úvodní fotografování, a chodili proto programově o pár minut později, až se blesky odklidily. Budiž, jen bič na profesionály. Ale proč tento nesmysl platí i třeba na ME dětí do 8 let? Doprovod do sálu většinou nepustí, plačící prcek bloudí velkým sálem, s nikým se nedomluví - je toto normální použití pravidla? Zůstává jen na rozhodčích, jestli dokáží dopad takové pitomosti rozumně zmírnit.
Víte, funkcionáři jsou také jen líní lidé, kteří ochotně přijmou jednoduché, celoplošné a naprosto špatné pravidlo, protože najít objektivně lepší a spravedlivější řešení by dalo moc práce. Podobné "blbosti" ale bohužel mívají pozoruhodně tuhý život a dosáhnout jejich nápravy je mimořádně náročné. Zvláště když vám třeba na valné hromadě FIDE ani neumožní takovou námitku pronést. Tu a tam se federacím podaří zarazit nějaký pitomý nápad komisí FIDE předem, ale to musí být obvykle opravdu velká opozice. Nulová tolerance se v Drážďnech nelíbila myslím nikomu, ale jaksi se o ní ani nediskutovalo.
A na otázku 2.: ano, taky, ale nechci se nikoho dotknout
Ten pán je ministr.
Pokud si dobře pamatuju, říkal, že má "den účasti na vyhlašování", jede z házenkářského turnaje v Lounech a pokračoval někam dál.
Pan starosta měl košili.
To Viktor: Ten pán by mohl být starosta města Rakovník.
blizzard - ano, to je ona.
Jen 2 otázky - 1. Co byste řekli tomu, že by ŠSČR zvýšil výdaje na zahraniční diplomatické aktivity? Má to vůbec význam, pokud bychom chtěli jen to nejlepší pro světový šach nebo by to mělo význam pouze tehdy, kdyby to přinášelo nějaké jednoznačné výhody pro ČR, aby se náklady vracely? Dali byste na to své příspěvky?
2. Ad dress code - podívejte se pozorně na fotku vyhlášení z Rakovníka a zkuste uhádnout, kdo je ten pán úplně vpravo. Jak na Vás fotka z vyhlášení působí?
@cz593628: Pletete si slavnostní událost a šachovou událost. Šachová partie není slavnost. Pokud je ale utkání slavnostnější, například klání o mistra světa, hráči se automaticky přizpůsobují tomu a není nutné jim to nařizovat. O fotbalu tu již byla řeč, ve fotbale neběží jednomu z hráčů čas, zatímco druhému ne.
Slušnost se nevytváří tím, že se totalitně nařizuje, co má mít kdo na sobě a zakazuje, co nesmí mít. A nakonec, tohle si zapamatujte, slušný člověk se nepozná podle toho, co má na sobě, ale podle toho, co má v srdci.
Bohužel se tady předháníme v extrémech. Na mou poznámku, že by družstvo mělo mít na olympiádě stejné oblečení, reaguje většina diskutujících, že po hráčích chci, aby chodili v dresu. Ale to přece není pravda,a je rozdíl mezi dresem a jednotným oblečením. Pamatujete se, jak nedávno Griščuk přebíral cenu na turnaji, stál na pódiu v orvaném tričku a kolem něj všichni ostatní v oblecích?
Rytíře, který se ozval na dres jako první, se zeptám: vadilo by vám, kdyby na svatbu vaší nebo vašich dětí přišel oddávající v montérkách ze stavby?
Pokládáte za normální, že v první fotbalové lize nastoupí Sparta proti Slávii v osmi hráčích s tím, že ostatní přijdou o deset minut později? Pravidla tím neporušují.
Je tomu nějak přestávám rozumět. K partiím budeme chodit v čem a kdy chceme, to je naše právo. A sponzore, ty dej prachy a drž hubu. Každý se tu ohání svobodou, ale tady se jedná o obyčejnou slušnost, to je celé. Vůbec nejde o nějaké dresy.
Ano, chápu hráče z okresního přeboru, že k partii nebude chodit v obleku. Ale v extralize bych sako a pořádné kalhoty (ne džíny) považoval za samozřejmost. Když jsem totiž jednou koukal na pořad V šachu a byla u nás na návštěvě tchyně, ptala se mě, jestli opravdu chodí všichni šachisté oblečení jako ti šupáci na obrazovce. Ano babičko, chodí a jsou to ti nejlepší z nás, které šachy živí. A opět jsme se u ní zařadili do škatulky "podivíni a blázni" stejně jako většina veřejnosti.
Ohledně dress codu to fide vůbec nemá vymakané.Správně by měla něco nařídit a zajistit i výrobu a hlavně monopol na prodej tohoto.
Osobně mi vadí všechny zmiňované restrikce. Chce-li značná část lidí nosit neformální pohodlné oblečení, proč jim to zakazovat? Scházíme-li se k partii různě naladěni - někdo čtvrt hodiny předem ponořený do sebe, jiný v přátelské náladě vtipkující se známými, další ve spěchu, protože se nešťastnou náhodou zdržel - proč všechny stresovat se stopkama v ruce? Je-li mobil běžnou součástí našeho života asi jako boty, proč zakazovat mít ho vypnutý v batohu? (S rytířem se tu navzdory početnosti jeho píspěvků dost shodnu.) Mám mnohem radši nepsaná pravidla, která si ustavuje komunita dlouhodobě sama. Pokud se bude hráč v kraťasech a tričku mezi kravaťáky cítit trapně, tak si je příště třeba nevezme (to bych nerad). Protože se v době začátku kola všichni ztiší a pouštějí se hodiny, přirozeně se snažíme být v tu chvíli u desky. Protože mobily ruší a podvádí se s nima, ani mě nenapadne během hry mobil vytáhnout a zapínat. Ano, někteří jdou do etrému, ale na to byla pro rozumné rozhodčí vždycky dostatečná rozumná pravidla - páchnoucí opilec porušuje dobré jméno šachové hry, opozdilci běží čas a časem padá prapor, kdo telefonuje u partie nebo lítá na záchod a pak hraje jako Rybka, ten v prvním případě prohrává, ve druhém se to o něm ví a každý si na něj dá pozor. Stejně jako v diskusi připomenutý Jiří Veselý nesu změny směrem k formální utaženosti nelibě. Obávám se, že to je vůbec trend doby, že byrokratické systémy (a to je každý systém s nutností formálních pravidel) prostě taková pravidla generují, to se netýká jen šachu, namátkou mě napadá dress code na Ministerstvu životního prostředí za jednoho z minulých ministrů, elektronické žákovské knížky, kam se zapisuje každá čárka za nepřinesený domácí úkol, nebo nutnost psát na obaly potravin "pozor, toto cukroví je sladké, tloustne se po něm a vede k diabetu 2. typu". ALE - a v tom souhlasím s Jánem Markošem nebo s igorsem - pod nedemokratickým vedením je možnost bránit se takové všeobecné tendenci ještě o poznání těžší, ne-li nemožná. Čímž se vracíme k základnímu vyznění článku.
paulz: Zkrachovalo to, protože se čistě odkázali na sponzory a rozjeli nějaké projekty, které nedokázali ufinancovat. FIDE má hodně peněz od hráčů z příspěvků. Proto i když odrazuje sponzory, tak ještě nezkrachovalo.
Ale kdyby FIDE neodradilo Kasparova a on tam hrál o mistra světa dále, tak by bylo daleko více sponzorů a dokonce i šachistů, takže i více z příspěvků.
To rytíř: určitě víš, že Kasparov a spol. založili PCA a proč myslíš, že to zkrachovalo? I když tam vlastně byli všichni čistí...Protože ať se to někomu líbí nebo ne, šachy prostě nejsou atraktivní pro sponzory. Největší popularitu měli šachy při zápase Spassky vers. Fischer jenomže to bylo hlavně v souboji východ-západ...
paulz: Sponzor si může s těmi, co je sponzoruje, dohodnout individuální podmínky. Například si může vymysletmaby měli něco na sobě. Byť je to blbost dle mého názoru. A pak je na hráčích zda se rozhodnou, zda je to pro ně přijatelné, či nikoli. A nemyslím si, že by sponzor šel od šachu kvůli tomu, že nějaký hráč se opozdí.
Ale jsem přesvědčen, že velmi mnoho sponzorů na západě odlákal pan Iljumžinov.
A také je velmi mnoho sponzorů šachu, kteří šachy sami hrají, byť ne na vysoké úrovni a jich se tyto resktrikce také dotýkají. Pak jsou znechuceni a nechtějí podporovat FIDE. Není čemu se divit.
To blizzard: sponzor se ještě bude starat o to aby hráči chodili včas...Prostě příště peníze nedá...
Zkracování tempa degraduje kvalitu hry, to je jasné. Ale smutné opravdu je, když o mistru světa může rozhodovat rapid nebo blicka. A k tomu může dojít, jak chybně jsou pravidla nastavena.
Jenomže takové jednání odrazuje sponzory-pak se tady pláče nejsou peníze...
paulz: Takové věci se nedějí často a tratili tím více ti domácí, kteří přícházeli pozdě, proto není nutné je speciálně trestat.
Proč jsou restrikce-protože mezi šachisty včetně profesionálních jsou s odpuštěním pitomci. Že se občas nepovede přijít k partii včas se dá pochopit. Ale to, že některé až kontumace partie přinutí chodit k partii včas je smutné. Jinak jak ohodnotit: hrála se Slovenská Extraliga je to pár let zpět. Hosté byli v místnosti včas-domácí v klidu přicházeli během 15 minut po oficiálním začátku zápasu/ všichni měli za zápas solidní peníze/. A pak se někde napíše-nejsou sponzoři za všechno může vedení FIDE...Být sponzor a přijít na začátek družstva které sponzoruji a tam jeden slovy jeden hráč a ostatní v klidu ještě spí-páč je v mládí nenaučili slušnosti, tak víckrát nedám ani korunu.
A když ještě tu byla otázka týkající se toho, že může být hráč trochu rozhozený, když jeho protihráč chybí. Ano to může, ale přeci to není tak hrozné, aby to nebylo možné překonat. A přeci jen jeho soupeř je postižen víc, časová ztráta je horší. O co jiná je situace, kdy daleko více hráčů je stresováno tím, že musí být u partie včas. A tak musí třeba běžet, ačkoli by mohli v klidu jít. To má vliv na hru větší. A když to o chvilinku nestihne, tak má smůlu. Přitom, když by přišel o chvíli později, bez problémů by se pokračovalo, když by restrikce nebyly. Jak říkám, nesmyslná restrikce, která jen škodí šachistům a šachu jako celku.
Tedy bez jakýchkoli speciálních omezení a trestů se hráč přirozeně snaží být u partie včas. Proč tedy zavádět šílené tresty, aby kvůli pár minutovému zpozdění prohrával kontumačně?
@giocozo:
Reaguji ještě na prázdný sál v souvislosti s olympiádou.
K tomu lze říci následující: Taková situace nenastane. A dříve také se neděla. Hráči se přirozeně snaží být u partie včas. Z toho důvodu, že pozdním příchodem si škodí, přichází o svůj čas na partii. A tudíž, když nejsou žádné tresty za pozdní příchod, tak naprosto drtivá většina hráčů je tam včas a k tomu jsou jen raritní opozdilci, kteří z nějakého obvykle vážného důvodu se opozdili. Ti na tom jen tratí, že přišli pozdě a je nesprávné je za to trestat.
Představme si, že člověk běží k autobusu a řidič autobusu ho vidí, ale odjíždí na čas, je mu ukradený, přitom by mu stačilo počkat chvilinku a tím poškodí autobusovou společnost, projeví se nelidsky a navíc pasažér by zaplatil za lístek. A tak se chová současné vedení - zavádí čím dál větší restrikce, a svazuje tak hráče a tím celkově škodí šachu.
Naopak hráč přijde třeba o 10 minut později a sehráli by hráči krásnou hodnotnou partii, která by se líbila divákům. Místo toho má smůlu a prohrává kontumačně. Kdo je obětí takových omezení? Šachová hra.
>rytir, blizzard (a možná ještě někdo, koho jsem si nevšiml):
Vzdávám se, nemá to cenu. Mým cílem nebylo, abyste mě přesvědčili, jak tomu prd rozumím. To já vím a také jsem to hned v prvním příspěvku napsal. Jen jsem ze svého (a jak se vzápětí ukázalo, ne ojedinělého) hlediska poukázal na to, že na tu snůšku vytahaných hadrů se fakt nedívá dobře a že tito otrhanci a ti, kteří obhajují pozdní příchody všemožnými prostředky, jsou nejspíš příčinou těchto pravidel. Kdo ví, že se sluší chodit včas (a umí to) a dokáže se normálně obléci, s těmi pravidly nejspíš problémy nemá. ... Přeji vám mnoho šachových úspěchů.
Především je trestání za pozdější příchod o chvíli, zcela zbytečný - nijak to neprospívá kvalitě hry. A jde o úplně nesmyslné omezení, které jen běžným hráčům ztěžuje život.
giocozo: Podle mého názoru bylo zbytečná pravidlo - kontumace 1h po začátku, prostě bez něj se normálně mohlo počkat dokud hráč neprohraje na čas, pak by také podobný případ nenastal. Ale samozřejmě to je zcela nesrovnatelné s drakonickým a nelidským omezením - prohry při pozdějším příchodu třeba o pár minut.
giocozo: Jinak kdyby všichni vaši soupeři chodili o hodinu nebo více později k partii, měl byste být rád. Měli by již na partii méně času a tudíž byste nad nima měl nemalou výhodu díky více času na rozmyšlení.
giocozo: Pokud vím, tak pravidla neumožňovala pokračovat ve hře, pokud hráč přišel o hodinu později - po 1h se kontumovalo. To jen na okraj. Kdyby ale tato kontumace nebyla, tak by klidně o 1h později přijít mohl, prostě dokud by neprohrál na čas.
@chromos: Veškerá Vaše přirovnání jsou zavádějící. Tvrdím, že běžně oblečený šachista v normálním oblečení vypadá lépe, než běžný sportovec v dresu.
Letadlo odlétá, ale partie tam stále je, tudíž je to přirovnání mimo. Pokud jste fanoušek šachu a místo hry vás zajímá, co má kdo na sobě, tak je jistá jedna věc, nereprezentujete drtivou většinu fanoušků a vaše preference jsou raritní a kvůli vám se nemusí tudíž zavádět omezení.
Diskuze se hezky přesunula od banálních argumentů k extrémním. Proč hned argumentovat hnusnými nepohodlnými obleky či rovnou středověkem? To vám fakt nevadí, že svým oblečením nesáháte po kotníky ani hráčům kulečníku a řadíte se svým postojem hluboko pod číšníky? A nulová tolerance v nešachovém životě normálně existuje. Nebo se půjdete vyčůrat (jak tu též zaznělo) minutu před odletem letadla a necháte si ho uletět? ... Mám za to, že naučit se schopně hrát šachy je mimojiné i časově náročná záležitost a když je konečně možné svou letitou píli zúročit několika hodinami hraní na nějakém turnaji, přijdu tam pokud možno pozdě a ještě jako drban.
giocozo: To je právě o tom, že se člověk přizpůsobí okolí a není nutné nařizovat nejrůznější omezení, které pak omezují všechny. Pozdní přichod škodí tomu, kdo přichází pozdě. Proto je zbytečné za to trestat toho, kdo přichází pozdě.
Na tahu je soupeř, tudíž nepotřebujete být koncentrován, hlavní je, abyste byl koncentrovaný, když jste na tahu vy. Tohle s vyrušením při pozdním příchodu už dost konstruujete, pokud hráč přijde v klidu normálně, tak je vyrušení minimální, hráči také od partie jak víme při tahu soupeře, běžně odcházejí a procházejí se, je zbytečné to řešit.
Pokud něco odlákává sponzory na západě, tak je to chování pana Iljumžinova. Ne to, že hráč se o chvíli opozdí nebo nemá na sobě dres.
Například Fischer přinesl do šachu hodně peněz. Bylo to jeho oblékáním nebo tím, že byl u partii před začátkem? Všichni víme, že nikoli. Bylo to díky jeho výborné hře, která mnohé oslovila.
giocozo: Větší peníze nepřijdou tím, když hráče oblékneme do dresů. Ani tím, když jim nařídíme, že musí být u partii před začátkem.
Když navíc student přijde později z důvodu opožděného vlaku, je tím omluven. V šachu to ale dost dobře nemůže platit v soutěži jednotlivců, jsou tam jiné podmínky.
giocozo: Nejsem fanoušek trestání studentů za pozdní příchod, ale liší se to také, pozdější příchod studenta vyrušuje ostatní. Pozdní příchod šachisty nikoho neruší.
@giocozo: Doufám, že nechcete tvrdit, že honorovaný je pouze sport. Je také malířství, hudba, herectví a spousta jiných akcí. Nelze popřít, že šachy se velmi liší od fyzických sportů a že mají i silnější umělecké rysy. Podmínky prostě mají být specifikované podle toho, o co jde. Jak šachista vypadá lépe? Když se oblékne jako do společnosti nebo když si na sebe dá dres? Přeci to první. Ale proč to nařizovat?
Šachy se od fotbalu podstatným způsobem liší. V šachu je na tahu jeden z hráčů a jemu běží čas, ve fotbale nic o tom, že běžel čas jen hráči, který má míč na kopačce, nic není. Těžko to lze srovnávat, je to příliš odlišné.
Kvůli raritním případům není nutné všechny hráče omezovat. To může navrhovat jen člověk, který šachy nehrál nebo jim nerozumí. Měli jste někdy problém s oblečením protihráče a škodilo to vaší hře?
Raritní případy se dají řešit jinak, prostě se dají trestat jako nesportovní chování a nemusí se kvůli tomu nařizovat hráčům co mají mít na sobě atd.
Šachy opravdu nelze srovnávat se sportem, pokud se jedná o oblékání. Kdo to činí, tak je zcela mimo. Nutit nosit dresy je pak úplně nepřijatelné. Například ve fotbalu je dres nutný z důvodu rozeznání hráčů na hřišti - jde tedy o něco zcela jiného. Také je nesmysl zákaz stejného dopingu - látek, které jsou v šachu zakazované stejné, jako ve fyzických sportech. Jsou to většinou látky, které pomohou běžci či fotbalistovi, ale šachistovi by pouze uškodily. A pozdější příchod je opravdu zbytečné a i hloupé trestat, běží čas hráči, který přichází pozdě. Jeho soupeř na tom pouze vydělává.
chromos: Takže když jdete na nějaké jednání, jste v místnosti třeba i dřív než partner, odskočíte si na toaletu, vrátíte se o minutu později a partner vám řekne, že máte smůlu a vůbec se s vámi nebude bavit, povařujete to za normální? Když mi student vejde do třídy později, protože zaspal, bus měl zpoždění, nebo ho na chodbě zdržel kolega, mám ho vyhodit, a to na celý den? Nebavíme se přece o tom, co je vhodné, ale o té nulové toleranci.
Dress code je v jiných sportech naprosto normální. V golfu např. jsou předepsány dlouhé kalhoty a tričko s límečkem a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Připadalo by vám normální, kdyby ve fotbale měl každý hráč jiné triko? Když nastupuje na hřiště fotbalová jedenáctka, jsou hráči jak z modního magazínu. A proti tomu na šachový zápas přijde tlupa otrhanců.
Já bych si představoval,že na olympiádě bude povinností družstva nastoupit ve stejném oblečení, košile s límečkem, pokud krátký rukáv, tak všichni, pokud dlouhý, taky všichni.
Dress code nemá nic moc dočinění s podstatou článku, protože jeho vznik je reakce, nikoli výmysl někoho od stolu. Reakce na nedůstojný přístup některých hráčů k šachu i k soupeři. Stačí vzpomenout pana Víška, který smrděl napříč šachovým sálem ve špinavém prádle. Dříve takové opatření nebylo třeba. Podívejte se na dobové fotografie. Nyní si jde dopoledne hráč zaplavat a diví se, že nemůže v plavkách usednout rovnou za šachovnici. Za tento druh opatření si mohou hráči sami. Diskutovat se dá jen o podobě dress code, ale jistě né o podstatě problému, který tento úzus řeší - slušné a korektní oblékání. Je celá řada společenských událostí, jež je podmíněna dresscode a nikdo se nad tím nepozastavuje.
>Morphynista:
Myslím si, že vy šachisté máte s nulovou tolerancí problém převážně proto, že na něco takového nejste v šachu zvyklí. Pro mě, jako laika, je např. daleko vražednější dotknuto-táhnuto, nad kterýmžto pravidlem se nikdo z vás jistě nepozastavuje. A argumenty v podobě zaspání, zaseknutých výtahů, situace na silnicích ap. spadají spíš do říše výmluv a k inteligentním lidem, jako jste vy, mi vůbec nepasují. Jen tak ze zvědavosti by mě docela zajímalo vaše hospodaření s časem mimo šachy. :-)
Omlouvám se za off-topic, ale když už se tu dress code a zero tolerance opět probírá...
Jsem totální šachový laik a i když drtivé většině partií nerozumím, baví mě je sledovat. Ale dívat se i na top hráče, kteří jsou kolikrát oblečeni, jako by na partii zabloudili z vynášení odpadků (alespoň do nedávné minulosti), je s prominutím humus. Neznám žádný jiný sport, kde by se vyskytovali takoví vandráci. Ale jak chtít od někoho, aby projevil trochu respektu k jeho zvolenému sportu a slušně se oblékl, když mu je zatěžko přijmout fakt, že přijít někam včas je samozřejmá lidská slušnost, byť je to jeho čas. Můžete argumentovat jak chcete, ale můj pohled na věc nezměníte.
1. Nevidím důvod, proč trestat jakkoli opozdilce, je to čas opozdilce, který běží. 2. Zkrácené tempo v boji o MS je nesmysl degradující titul, pokud na to dojde. 3. Zakazovat oblečení je další nesmysl, je každého věc, co si vezme na sebe, je-li to v souladu se zákony.
Tady se vyčítá Iljumžinovi i to, že vlastně zachránil FIDE od rozkladu a kolapsu ke kterému notně pomohli např. Kasparov, Kok, Short atd. A tihle pánové mají být nějaká obroda šachu?
Popularita šachu v dnešní době bude zákonitě klesat ať bude kdokoli u kormidla. Porovnávat např. s pokerem nejde-tam je obrovská popularita taky v tom, že každý si může zahrát online turnaj kde má určitou šanci-nebo si to lidé aspoň myslí. A jsou ochotní investovat do vkladů. To prostě v šachu nikdy nebude-tam většina lidí rychle pochopí do jaké výkonnosti patří. A navíc riziko podvádění je v online šachu a koneckonců i obyčejném šachu dost velké.
Změny ve výpočtu FIDE ratingu - stručně a přehledně od pana Palovského:
www.chess.cz/www/informace/komise/kk/od-1-7-2014-dochazi-ke-zmenam-ve-vypoctu-fide-ratingu.html
K bodu 3. doplňuji (z praxe), že 5 partií se počítá od 1.7.2014 (tj. nestačí např. 3 partie před změnou + 3 partie po změně)
Jde i o to, jak je takový člověk vnímán veřejností. Asi před rokem se mě ptal udiveně kamarád nešachista, co nás to vede za mimozemšťana...
Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak je to s těmi koeficienty rozvoje? Ptal se na to už kedvis27, ale pokud jsem četl pečlivě, tak mu zatím nikdo neodpověděl. V článku Uno, due, tre se psalo, že někdo za turnaj vydělal 100 bodů. Tomu nerozumím. Za případné vysvětlení děkuji.
To ani české politiky nenapadlo, ti zatím jen od mrtvých.
Ve své nevědomosti jsem se naivně domníval, že z Tater přijdou hromy, blesky, kvůli informaci od wlk-a o digi šachovnicích, dementující jeho příspěvek. Koukám, že asi pravdou jest. To fakt přijel Kirsam na slivovičku na Slovensko, přivezl cenné dary, za které koupil podporu? A jak je v majetku, v účetnictví svazu? To bylo z peněz jeho, FIDE (i z nemalých poplatků od ŠSČR) nebo snad od mimozemšťanů? Snad nečtou politici, ti zatím umí přijímat od mrtvých. Mají smůlu, mrtví dohledatelní. To by mne zajímalo, jak by úřady dohledávaly dárce-mimozemšťany.
Ján Markoš 7:38 závěr příspěvku - Jak říkal jeden náš ligový čutálista o "vztahu" k sudím: "Musíme jít tomu našemu štěstíčku přeci trošičku naproti".
Morphynista: Máte pravdu s 2006 a je možné, že kdyby Kok kandidoval nyní, tak by vyhrál, protože mi přijde, že by si přálo změnu více federací než r. 2006. Každopádně k těm pěti bodům co autor sepsal bych snadno vypotil to samé ve smyslu, proč by neměl být v čele Kasparov. A to je problém. Část šachové veřejnosti má totiž svůj náhled deformovaný. Když se řekne Kasparov vidí jeho skvělé kombinace, perfektní propočet za šachovnicí a z toho odvozují, že by byl stejně dobrý v čele federace. Jenže za šachovnicí bojuje každý sám za sebe a pro sebe. My potřebujeme někoho kdo bojuje pro druhé. Je to jiná hra a má jiná pravidla.
ad Morphynista: to samozřejmě ano, já ale myslel letošní volby
re Poutnik: ...ale takový kandidát prostě nepřišel.... A jinak si myslím, že pokud měl (má) někdo dobré výsledky jako "šéf" jiného sportu, tak je to zejména tím, že má v tom sportu kontakty, zná příslušnou problematiku minimálně z jedné úrovně (hráč, funkcionář, organizátor,...) je v daném sportu respektovanou osobou, atd.... A samozřejmě musí mít alespoň základní organizační schopnosti.
Volby dopadly takto právě díky Kasparovovi. To opravdu není pravý kandidát. Vše co dělal bylo vždy sebestředné a na prvním místě sledoval vlastní prospěch. Navíc celá řada jeho rozhodnutí vzbuzuje rozpaky. Jako kandidát měl přijít někdo, kdo má něco za sebou praxi v podobné funkci, má co nabídnout a v neposlední řadě, ví jak se ta hra hraje (myšleno diplomatické zákulisí). Hrát šachy na urovni GM opravdu nemusí. Uměl bych si představit klidně osobu, která se starala v minulosti o úplně jiný sport a měla dobré výsledky.
kranex: To je zlé ... ale pořád to můžete napravit, dohnat vzdělání není nemožné
Ta bouře ve sklenici vody mi silně připomíná nedávnou první přímou volbu prezidenta ČR.
Feudál rakouského původu, který spí kudy chodí a není mu rozumět, nebo hulící a chlastající buran z Vysočiny ? Jak se to komu zdálo lepší - stejně jako v případě volby předsedy FIDE...
On ten dnes už klasický bonmot má asi pravdu - Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali...
To rytíř: FIDE přes všechny problémy je asi na nejvyšší úrovni co kdy byla. A to je i zásluha IIljumžinova ať už je sám cokoli a určitě ne jen kladná postava v šachu. A osobně v nějaký zázrak i když by byl zvolený K+K nevěřím.
FIDE se odcizila od hráčů, a přišel jako „spasitel“ Iljumžinov, který nabídl své peníze. FIDE ho ze zoufalství vzala a nechtěla slyšet nic okolo, protože by jinak hrozil asi krach. Ale nepřineslo to nakonec více škody, než užitku?
Rusko mi navadí. Ale nechci např. hrát v muslimských nesvobodných zemích, kde člověk aby se bál mít na krku křížek a kde nesmí mít šachové soupravy kříž u krále nebo střelce.
Je FIDE reformovatelná instituce? Nebo se jedná o zkostnatělý aparát, který se podobá potápějícímu se Titanicu? Možná tam je důvod, proč nebyli zvoleni Karpov a Kasparov. Pokud někomu vadí Kasparov kvůli politice, tak proč ale ne Karpov?
To nvmea:Kasparovovy partie možná jsou inspirací šachistů-ale tím šachy nijak neprosadil mezi sporty a nepřivedl sponzory.
Jediné co udělal založil PCA a připravil šachy o sponzory...No a snažil se o vlastní politickou kariéru....S jakým úspěchem je známé.
@paulz: Svou výbornou hrou inspiroval spoustu šachistů a tím se zasloužil o velký rozvoj hry. Napsal také šachovou literaturu, čímž též prospěl šachu.
To rytíř: Kasparov zatím nic dobrého pro šachy neudělal-pouze uškodil. Proč by se měl nyní změnit?
@igors: Protesty to nevyřeší, šachisté jsou většinou klidné povahy a nejsou na nějaké demonstrace, sotva by se tudíž dalo počítat s velkou účastí. Ale vyřešilo by to vytvoření alternativní organizace, která by zcela odsála hráče od FIDE: To ale Kasparov nezvládl, protože do toho nezakomponoval běžné hráče na nižší úrovni, ze kterých FIDE má peníze z poplatků.
No a co se týče šachistů-ještě jsem neslyšel o klubu, který by měl problém s náborem profesionálních šachistů ať už měl peníze s jakýkoliv zdrojů.....Jediná podmínka je dostatek...
U Kasparova by záleželo na tom, zda by svůj mandát spojoval s protiruskou rétorikou, čímž by odradil sponzory z Ruska nebo zda by fungoval jako profesionál. Já si myslím, že by fungoval jako profesionál a někde jsem tu četl, že i řekl, že politiku by do toho po zvolení nepletl nebo ne?
To Marki:Pritom peniaze k dispozícii sú. Milión dolárov je v príbuznom pokri niekedy i na jedinom stole a počas jediného večera zmení majiteľa.
Já měl vždy dojem, že obrovské ceny v pokeru jsou díky taky obrovským vkladům.
Původně jsem napsal delší příspěvek, ale systém mi to nevzal. U toho bodu 1. jsem to myslel tak, že samo o sobě delší vládnutí není špatné, pokud je dobré.
A u bodu 4. bych doplnil, že se mi nelíbí směřování šachu převážně mimo západ.
Pokud jde o politiku, tak se domnívám, že šance, že by Rusko pod vedením Putina napadlo Slovensko je naprosto nepatrná a že více už hrozí, že by ho napadlo Maďarsko, což také považuji za vysoce nepravděpodobné.
Pane Jene Markoši, stránka, kterou jste mi navrhl není přístupná. Jde pouze o program Kasparova. Předpokládám, že pokud jste napsal tak rozsáhlý článek umíte stručně vyjádřit 5 bodů Kasparova a 5 bodů Iljužimoval. Řeči o tom, že je tam dlouho, nemá kvalifikaci atd. nejsou pro mne důležité. Program je plánovité uspořádání prostředků takovým způsobem, aby se dosáhlo stanovených cílů. Nejobtížtnější je formulovat náročné, ale reálné cíle. Jinak z Vašeho vyjádření cítím podrážděnost.
Jediné řešení- protestovat-stávkovat-na jednání FIDE odsuzovat p. Iljumžinova -až se mu to všechno tak znechutí,že do roka podá demisi-abdikuje a odejde a bude volno -pro solidního-nástupce!
„1.Iljumžinov vedie FIDE pridlho“ Když někdo vede dlouho a dobře je to zárukou stability.
„2. Iljumžinov nemá na vedenie FIDE kvalifikáciu.“ http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1600034 šachovou má dostatečnou, měl by ale naslouchat top hráčům.
„3. Iljumžinov korumpuje“ Vložení vlastních peněz považuji za plus. Pokud ale tyto peníze slouží ke korupci, je to zlé. Korupci je ale třeba dokázat, jinak platí presumpce neviny.
„4. Směřování na Kavkaz“ Děje se, protože odtamtud pochází a má tam kontakty. Gazprom jako sponzor mi nevadí jako mi nevadí ČEZ. 4b. Podpora diktátorů - se mi nelíbí. Je ale fakt, že násilné odstranění Saddáma nebo Kaddáfího přineslo daným zemím větší zla. 4c. Povinný předmět? Spíš ukazuje lásku k šachu spokojenou s excentričností a tím i menší důvěryhodností. Malou důvěrydnost více ale spatřuji v tvrzeních o mimozemšťanech.
5. Volební systém Hlavní chyba je v odtržení funkcionářů od hráčů, většina hráčů by volila Karpova a Kasparova
6. Byl by Kasparov lepší? Pokud by do toho moc nepletl politiku, tak ano. Byl by více důvěryhodný a neodrazoval by sponzory na západě. Vhodnější se mi ale jeví Karpov, který měl dobré vztahy s východem i západem. Nezvolení Karpova a Kasparova se mnohým šachistům jeví jako nepochopitelné, místo aby FIDE využila takové příležitosti, že o to projevili zájem.
Pane Jene Markoši, abych se v tom vyznal, napište mi:
5 nejdůležitějších bodů z volebního program Iljumžinova pro příští volební období
5 nejdůležitějších bodů z volebního programu Kasparova pro příští volební období
Myslím si, že budu umět posoudit, který volební program je lerpší.
Určitě je dobré poukázat na nějaké nešvary.Ale co z toho?Zítra půjdete zase využívat těch "špinavých peněz".
Fungující systém světového poháru,ms v rapidu ,ms blickách to jsou podle mě vizitky dnešní fide.A hráči ,kteří se jich zúčastňují, tak pochybuji ,že by je bojkotovali kvůli Kirsamovi.Sice můžou vyjádřit svůj názor ,ale ve finále jim tento systém vyhovuje, nebo né?
Pane Kalendovský, když už se ptáte: mě dodnes vadí Karpovovy líbánky s Brežněvem, podobně jako Karjakinovy s Putinem. Marki, ten článek chtěl odvahu, gratuluju! Jen příště dovol Kavkazanům být šachovou velmocí (a škrtni ten Mauricius - Roy je přece kámoš!).
wlk: Díky za odkazy. V tomto pohledu jsem spíše pragmatik a vidím to podobně. Také souhlasím se strelcem, že porovnávat volby parlamentní, atp. s volbami v zájmové (profesní, apod.) není smysluplné.
Zdravíčko všem. Marki zaťal do živého, leč bohužel asi na špatném hrobě. Řeknu jen, s čím v jeho materiálu nechci souhlasit. Princip jedna země = jeden hlas nepovažuji za špatný, chyba je v těch, kteří hlasují. Modifikace voleb třeba na nějaký dvoukomorový systém mi nepřijde šťastná, a pochybuji, že by věc vyřešila. Nevadí mi tolik, že se šach přesouvá na Kavkaz, postavení šachu v Arménii, Gruzii a snad i v Ázerbájdžánu je výjimečné, a vztah těchto národů k šachu má mou úctu, přál bych ho všem ostatním zemím. Ale uvítal bych, kdyby tamější pořadatelská místa byla krom jiných standardů vybavena třeba slušnými letišti mezinárodní kvality, takové Batumi je pro mne děsivý dopravní sen.
Česká federace pokud vím podpořila Kirsana I. jen při prvních volbách, od té doby byla myslím vždy v jasné opozici. A jsem na tento konsistentní postoj hrdý, i když to nikdy nic nevyřešilo. Vždycky naší federaci vadila karupční forma voleb, Kirsanovi "obchodní" partneři, výběr pořadatelských míst, a styl rozhodování na půdě Kongresu o mnoha významných věcech např. v oblasti pravidel. Jistě to tak cítí mnoho dalších federací, ale v hlasování mnohých delegátů to vidět není.
A proč tak hlasují? Za vším jsou prachy a prachy. Poslední dvacetiletí není šachu příliš nakloněno, velkých sponzorů myslím ubývá, konkurence naopak roste - nejsem kvalifikován to nějak analyzovat, chápu to jako fakt. Profišach možná za Kirsana neprodělal, ale ani to si netroufám posuzovat. Světová špička se ale myslím rozrostla početně i plošně. S financemi bojuje nejen FIDE, ale i všechny národní federace (na které FIDE část svých výdajů nenápdně přesouvá). A příliš mnoho federací řešilo tuto situaci jako FIDE - našly si svého malého Kirsana, který jim dokáže nějaké finance opatřit. Tito lidé ovšem často hovoří podobným jazykem jako Kirsan I., tak se výsledkům hlasování ani nedivím. A jestli se to někdy změní? Nevím. Čestný funkcionář je mýtus, pragmatik je v beznadějné pasti. Penízky určitě nikomu za nic nenaprší. Pokud to šachisté celého světa (nejen u nás) konečně nepochopí, a nezačnou se intenzivně starat o své vlastní věci, bude tu Kirsan věčně.
Jednostranně zaměřený článek.Co jsem vlastně se dozvěděl?
Takže, když vám někdo do fide lije prachy, je to špatně.Peníze ze západu čekají na šachisty.
Není nic jednoduššího než založit s těmi penězi ze Západu novou organizaci(viz.PCA),že?
ad volební systém: porovnávat volby parlamentní, atp. s volbami v zájmové (profesní, apod.) není smysluplné. Zájmové organizace si mohou klidně určit jiný klíč počtu hlasů jednotlivých členů. Ať již kvantitativní, kvalitativní, kombinace obého.
ad 1313: digitálky na Slovensko - já to tuším četl přímo na webu chess.sk.....
Ad Morphynista: systém odvozený od počtu velmistrů je jistě rozumná alternativa
(jistě mnohem spravedlivější než současný systém, kde každá země má jeden hlas bez ohledu na šachovou základnu či kvalitu)
Faktem je, že olympiáda v Batumi za čtyři roky je zvláštní nápad, ostatní dvě "autonomní republiky" Gruzie jsou její součástí jen de iure a nikde není psáno, že ve stejném mezinárodně právním vakuu nebude v té době i Adžárie. Ještě mě potěšilo srovnání schopností pánů Obamy a Putina v příspěvku pana Markoše
Proč soudy neodsoudí Iljumžina chápu, nežije v demokratické zemi. Ale proč už dávno nesedí předseda slovenského šach. svazu, to je mi trochu záhadou. Minimálně mu jeho oponenti (tzn. zbytek šach. svazu) mohli udělat dusno u místních úřadů...
Samozřejmě nějde jen o SVK (např. zmiňovaná Kanada), ale ta je pro nás nejvíc na ráně.
Článek moc pěkný, podepisuji , "pragmatismus" wlka opravdu nesdílím ...
Zároveň je jasné, že hlavní problém je neefektivní hlasovací systém, omezit funkční období je jistě cesta správným směrem, ale to neřeší závažnější problém spočívající ve "váze" hlasů.
Řešení mě napadají dvě (lze je i kombinovat):
1) Mít počet hlasů dané země odvozený od počtu hráčů této země evidovaných u FIDE
2) Přidat hlasovací právo nejúspěšnějším současným hráčům, kterých se nakonec volba z velké části týká (prvních 100 hráčů žebříčku atp.)
Problém samozřejmě je, jak si změny vynutit, neboť kapříci si rybník nevypustí
wlk
"Korupce: Možno také nazvat podporou šachu v dané zemi". Krásně napsané od wlk-a. To zkorumpovný politik může říci: "Jaká korupce, přeci podpora bydlení v mé rodině (ve vile za pár mega má každé dítě svůj pokoj)"
Již víme teda od wlk-a, proč dali na Slovensku hlas Ilu. Digi šachovnice pro extraligu. A to prý například, píše wlk, takže toho bylo i více. Kurňa Marki neberte to .
Pro mě byli nepřijatelní oba kandidáti. Otázkou je, co konkrétně nového by přineslo zvolení elitářského Kasparova? Rád bych znal nějaký jeho program, protože zatím jsem četl pouze různé názory na oba kandidáty. FIDE je velká organizace a s politikou je potřeba počítat. Iluze si bohužel nedělám a "čistou" cestu vidím jen v odtržení větší části přidružených zemí (šachově rozvinutějších).Pokud by k tomu došlo, velkým problémem bude financování šachu.
Imouse: Trochu jsem nepochopil kde vidíte ten problém ohledně koeficientů rozvoje?
to N.ocnik, Morphynista: Dík za comment. Máte jistě také pravdu. Spíše jde o to co se real v Evropě "důležitého" děje. Pokud vím, ani Londýn se svým bohatým City už nepořádá London Classic, Paříž možná někde byla na seznamu, ale zase, porovnejte si honoráře za zápas Spasskij- Fischer 1972, a Anánd- Carlsen 2013... S inflací , atd. atd.
Jinak by chtěl říct, že jsem rád článku GM , který se nebojí být i trochu (politicky) nekorektní. Dává to více možnost k úvaze čitatele. (důvodem je, že není klasický profík?)
re Morphynista: Zrovna to poslední mi přijde v pořádku...rozhodnutí o pořádání zápasu v Indii, když je Anand Ind. Ať už nabídne kdokoliv, cokoliv peníze nemají vliv a bude se hrát v Indii
Myslím že je fair zmínit i Iljovy zásluhy: 1. sjednocení titulu MS. 2. světový pohár si našel své místo přes počáteční odpor šachové veřejnosti.
Naproti tomu bych přidal že Ilja udělal z FIDE "kupeckou" organizaci a připravil několik pravidlových vražd amaterského šachu - mobily, nulová tolerance, dress code, kupčení s ratingem a tituly, koeficienty rozvoje... Jako amatérského šachystu by mě FIDE měla zajímat tak 1 za 20 let a ne každý kongres trnout s čím zase přijdou...
Sisoj: no a pro mě zase není, narozdíl od autora, nepodstatné, kde vzal současný prezident FIDE svoje peníze.
Vy jste možná pragmatik a diktátorské peníze vám nevadí, hlavně, že někdo do šachu sype. Mně to vadí. Legitimizovat diktátory tím, že od nich beru krvavé peníze a tvářím se, že je to jejich věc, kde je vzali, je strašné pokrytectví. Není slušné přátelit se s diktátory a brát od nich.
Pokud se můžu vyjádřit, globálně se dá s článkem GM Markoše souhlasit.
Bližší mi je ale pohled pana Kalendovského, který vidí věc v kontextech a souvislostech.
Ke kavkazu jen toto, že autorovi uchází stav, kdy západ Evropy není s to financovat zápas o titul MS, kdy pro mě překvapivě Norsko s Carlsenem z kandidatury vycouvalo, Wijk se zužuje, před lety skončil Linares, a turnaje v Bielu nebo Dortmundu jsou asi jen malou náplastí. Hlavní akce šachového dění se konají v Asii, nebo aktuálně v USA.
S čím, ale nemůžu souhlasit, že by měl být prezident FIDE výborný šachista, měl by být hlavně výborný MANAGER. Ale to ani ze dvou kandidátů nepředvedli. Můžete si ověřit sám, který z významných českých sportovců vedl nějaký svaz, skončilo to krachem. Ať to byl Hašek, z Guta si udělali loutku... Atd. Je to stejné, jako výborný fotbalista/ sportovec se nerovná výborný trenér. Viz Vrba/ Morurinho, Vůjtek
Ale to je pouze můj názor, amatérského šachisty.
FIDE nezměnila systém, protože by se museli vzdát poměru 1 země je 1 hlas těch 120 menších. Stejně tak je pravdou, zda by pak bylo lépe, Pavel Čapek. Morphynista 9:02 poslední souvětí, bohužel tak.
Zdržel bych se zde jmen z politiky, subjektivních názorů, zda je "lepší" Putin nebo Obama, stejně tak se mi nelíbí příklad (narážka) na našeho politika. To bychom sklouzli do diskusí novinek cézet. A snášet argumenty pro a proti bychom mohli do Vánoc příštího roku a každá ze stran by určitě měla svoji pravdu.
Nevolili náhodou přátelé ze Slovenska Iljumžinova ?
Mám pocit, že si autor v článku poněkud odporuje.
Vadí mu, že každý šachový svaz té které země má jeden hlas. Vadí mu že , cituji : Iljumžinov ťahá šach geopoliticky na Sibír a na Kaukaz, a ukladá ho k nohám Putinovi.
Dobrá, takže pokud by země kde 8 lidí ví jak se táhne jezdcem měla jeden hlas a země, kde jsou stovky velmistrů a tisíce šachistů - dejme tomu 100 hlasů, jak by to asi dopadlo ? Rusko ( potažmo bývalé země Sovětského svazu ) by měli drtivou převahu - čili opět Sibiř, Kavkaz, Putin...
Skoro při každých volbách do Poslanecké sněmovny čtu názor nějakého politologa, že systém voleb je špatný, když hlas vysokoškolského profesora má stejnou váhu jako hlas někoho, kdo ani nedokončil základní školu.Jenže to je bohužel ( nebo bohudík ? ) základní princip demokracie a ta je jak pravil W. Churchill nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních...
Je úsměvné,když se pod článek Janka Markoše ˇpodepisujeˇ anonym.
Názor pana Kalendovského je mi blízký . Proč s tímto systémem nejvýznamnější federace něco dávno neudělaly?
Taky nejsem rád, že byl znovu do čela FIDE zvolen pan Iljumžimov. Jeho osobní charakteristiky i ta o jeho šachovém (ne)umění, zde panem Markošem podané, jsou velmi výstižné. Mimochodem, kdysi jsem jeho partii s Kaddáfím zkoumal z nejasných fotek a nahrávek - ani její výsledek nebyl jednoznačný. A teď k jiným věcem v článku zmíněným. Jedna federace - jeden hlas, to platí ve FIDE již 90 let. Při jejím vzniku se jednalo o nějakých 20-25 členských států v podstatě srovnatelných velikostí i členskou základnou, nyní je tomu samozřejmě jinak. Ale skupování hlasů prováděl i bývalý předseda FIDE Campomanes, a zákulisní jednání zde bylo vždy (mnoho z toho líčí velmi přesvědčivě ve svých pamětech přímí účastníci - Botvinnik, Averbach, Baturinskij, Pachman..., leccos znal i náš dlouholetý zástupce Šajtar). Byla tedy FIDE dřív lepší, horší, nebo stejná? Spíše by se mělo kritizovat to, co se za posledních 15 let do pravidel FIDE zavedlo - každý si jistě vzpomene, co mám na mysli a co odrazuje amatéry od účasti na absurdně regulovaných šachových soutěžích. Pokud jde o přínos (možný) Kasparova jako vůdce FIDE - mám velké pochynosti. Snad každá jeho idea (Associace velmistrů atd., atd.) velmi rychle zkrachovala a i v politice (bohužel) ničeho podstatného nedosáhl. Chtělo by to najít jinou "protiiljumživovskou" osobnost myslím. Trochu sporný je páně Markošův odpor proti hraní šachu na Kavkaze. Zde se už vplétá jeho osobní politický názor do čistě šachového a negativní vztah k Rusku a Putinovi, který přece nemusí být pro jiné zcela objektivní, do dikce jinak výborného článku. Že Putin poslal Iljumžimovovi blahopřejný telegram ke znovuzvolení - to není žádný argument. Brežněv také posílal blahopřejné telegramy Karpovovi - a dnes to myslím nikomu nevadí. Nebo ano? Tož přejme šachu jiné lepší osobnosti do čela - jenom zde nevidím žádný Tip.
Pod článek se podepisuji.
Výborně! Kde se vlastně historicky vzal ten absurdní volební systém? Možná by bylo na čase požadovat jeho změnu, pokusit se ji rozumně odůvodnit - a neprojde-li, uvažovat až o vlastní organizaci. Pokud by z FIDE 50 předních zemí odešlo (nebo hrozilo odejít), musel by se i Iljumžinov zamyslet. Nebo vede roztržka napříč mezi zeměmi s vyspělou šachovou kulturou?
Naprostý souhlas se všem. S tím volebním systémem je to podobné jako to má FIFA (každý má jeden hlas, nekonečné volební období), kde předsedové/prezidenti federací vydrží ve funkci až na do smrti. Tam už ani nikdo nepředstírá, že nějaké kupování hlasu neexistuje.
Velmi dobře popsané! Absolutní souhlas (až na poslední větu odstavce Iljumžinov korumpuje).