Polsko slaví, mistrem Evropy v rapidu GM Duda

21.12.2014 16:45

Šachový víkend v polské Vratislavi byl pro domácí a organizátory skěvle zakončen. Titul šampiona Evropy v rapid šachu vybojoval ve svých šestnácti letech GM Jan-Krzysztof Duda. Výkon 9,5/11 uhráli ještě druhý Volokitin, třetí Gajewski a čtvrtý Kovalev.

Za české barvy se nejlépe umístil GM David Navara, který s 8,5/11 obsadil konečnou 17. příčku.

Kompletní výsledky a tabulka

8x Petr Boleslav
Komentáře (8) Aktualizovat
22.12.2014 22:42 | Playboy

GM David Navara neumí kalkulovat pro co nejlepší umístnění do historických tabulek, toto se událo již několikrát, bohužel!indecision Místo toho riskne a ne často se to vyplácí ... Je rozdíl skončit 6.na ME nebo někde kdesi a poté rozebírat jaká to byla jasná remíza ...wink

21.12.2014 22:33 | 64

No, vzhledem k tomu, že Duda to ME vyhrál, tak sice možná není nejsilnějším hráčem, ale je mistrem Evropy. K tomu druhé místo v blickách  - něco v tom je...

Ten turnaj byl dostatečně silný, z první světové 20. se účastnili Navara, Wojtazsek, Korobov, Vitiugov a plejáda dalších, dostatečně silných (Volokitin, Efimenko, Valejo, Bologan....).

Nejužší špička se těmto otevřeným turnajům radši vyhýbá, nejsou moc dotované,obvykle si jen zkazí Elo.Ono i ME ve vážném šachu z těch nejvetších hvězd vyhrál jen Ivančuk, v roce 2004. Jinak jsou to ve švýcarech samá překvapení.

Jinak, aby to nebylo tak jednoduché, tak mám pocit, že ve vážné partii Dudu nedávno na mistrovství juniorů pěkně vyklepl náš Kriebel.

O vítězi navíc dle mne rozhodla hrubá chyba našeho Davida Navary, kdy zahrál 55...Kh3??, místo aby se spokojil s remízou po 55...Jxb5.

21.12.2014 21:38 | Poutnik

Zmestabileho: tak on to je v podstatě prázdný titul, protože silní hráči ani okem nezavadili o toto mistrovství. Karjakin, Morozevič, Kramnik, Caruana, Carlsen  .... dlouhý seznam ... samozřejmě, že je příjemné vyhrát, ale nepředpokládám, že by si tu někdo myslel, že je Duda nejsilnějším rapid hráčem v Evropě.

21.12.2014 20:14 | Zmestabileho

Poláci mají 16ti letého šampióna ME, naši mládežníci v této věkové kategorii hrají na úrovni našeho krajského přeboru - navíc za potlesku a uznání svého okolí a trenérů. Propastný rozdíl mezi námi a našimi severními sousedy.

21.12.2014 19:07 | Marhula

Po pravdě-řečeno- co bylo v historii a i v budoucnosti-bude- různých talentů a jak různě dopadli-

dostala se mi do ruky kniha -koncovka -o fischerovi-uvádí se,že cenový fond - v roce 1975. kdy měl bobby

obhaovat titul -bylo 5. milionů dolarů-a mělo se hrát na 10. vítězství-vydrželi by to aktéři?-snad nejvíce co kdy bylo-a mistr kterému často šlo o peníze -nenastoupil-pak prý věnoval kolem 1. milionu dolarů nějaké církvi-asi špatná volba-když nakonec pro onemocnění ledvin- odešel na -věčnost.

21.12.2014 18:53 | Playboy

Mladému Dudovi se na ME velmi dařilo ... 3. v blesku, 1. v rapidu, do toho v pouhých 16 letech ... hats offVelký příslib do budoucna, i když zrychlené tempo a vážné partie je něco úplně jiného smiley

21.12.2014 17:28 | Pavel Ch

Ano, byl by David druhý při výhře, když více jak remízu v koncovce neměl a tu měl 100% sebráním posledního pěšce (na medaili by nestačilo, byl by 6.), viz můj komentář v diskusi článku

21.12.2014 17:19 | Josef

Stálo by za to doplnit, že David se připravil o stupně vítězů prohrou v posledním kole právě s vítězem turnaje.