Pojeďte na krásný výlet Šachovým vlakem

21.02.2017 04:09 | Turnaje

Již posedmé v historii vyjede letos v říjnu Šachový vlak a jako v minulých letech se dá očekávat, že počet zájemců z celého světa bude převyšovat kapacitu vlaku. Chcete-li si zajistit místo ve vlaku, tak neváhejte a přihlaste se co nejdřív!

Šachový vlak letos pojede od 13. do 17. října 2017 po trase Praha - Olomouc - Trenčín - Bratislava - Lednice - Praha. Ve vlaku si zahrajete devítikolový turnaj v rapid šachu, odpoledne a večer si prohlédnete několik krásných měst a ještě na vás bude čekat několik novinek a překvapení. Na webu Pražské šachové společnosti najdete všechny potřebné informace o Šachovém vlaku 2017. Včetně třeba nabídky hotelů ve třech kategoriích (standard, superior a luxury), ve kterých si můžete přes organizátora objednat ubytování. Pro přechod na webové stránky Šachového vlaku 2017 klikněte zde. Šest minulých ročníků je příležitostí k hezkému ohlédnutí. A protože obrázek často řekně víc než tisíc písmenek, dopřejte si foto-ohlédnutí.


Poprvé Šachový vlak vyjel na koleje v roce 2011. Nejvýše nasazeným hráčem na trase Praha – Vídeň – Budapešť – Bratislava – Krakov – Praha byl tehdy velmistr Robert Cvek, zde na první šachovnici bojuje se slovenským talentem Jergušem Pecháčem.

V Budapešti si většina cestujících nenechala ujít proslulé Széchenyiho lázně. Někteří i v nich hráli šachy (jako třeba francouzský šachista Gregory Lux, vpravo), jiní se jen koupali (jako třeba principál toho cirkusu na kolejích Pavel Matocha, tehdy ještě s punkerským čírem).

 

V Bratislavě jsme si díky Vlastíkovi Chládkovi, který – jak vidno – umí s bowlingovou koulí i driblovat, zahráli bowlingový turnaj.


Ve vlaku se analyzovalo i zašívalo...


Jel v něm i kouzelník, i legendárdní velmistr Vlastimil Hort, který je zachycen při partii s vítězem turnajem IM Richardem Biolkem.

Cesta začíná vždy společnou snídaní v nádherném vladním salónku na Hlavním nádraží v Praze. V roce 2012 čekala účastníky cesta Praha – Dráždany – Vratislav – Piešťany – Vídeň – Praha.


V Piešťanech odehrál velmistr Ján Plachetka charitativní simultánku, ve Vídni byla pro účastníky připravena exkurze po místech s šachovou historií, zde jsou u slavné kavárny Central.


V roce 2012 hrál turnaj i sedmiletý Yijan Yang z Číny, na snímku s Michalem Srncem. Suverénním vítězem se stal velmistr Martin Petr (zcela vpravo), který uhrál 12 bodů z 12 partií.

V předvečer odjezdu Šachového vlaku 2013 ochutnávali účastníci pivní speciály z malých pivovarů. Na pravé fotce jsou i 3 velmistři, 2 velmistryně a 1 přítelkyně velmistra (asi všichni zvládnete identifikovat :-) ), na levé jsou tři Švédové, pravidelní účastníci Šachového vlaku. Čekala je cesta Praha – Regensburg – Innsbruck – Salzburg – Český Krumlov – Praha.

V Innsbrucku účastníky přivítal sníh, přestože byl začátek října.

V Salzburgu mnozí zašli na skvělou večeři do resturace St. Peter Stiftskeller, nejstarší evropské restaurace na sever od Alp. Je zde již od 9. století!

Vítězem turnaje se stala legenda českého šachu, velmistr Vlastimil Hort, jemuž ceny předávájí ředitel Výzkumného ústavu železničního Antonín Blažek a ředitel klientské komunikace Ery Jan Doubek.


V roce 2014 táhla poprvé Šachový vlak lokomotiva v šachovém designu, tentokáte po trase Praha – Vídeň – Budapešť – Trenčín – Krakov – Praha. Naše hostesky mašinku v novém designu milují :-).

Také se v roce 2014 hrálo poprvé novými modro-bílými šachovými soupravami, tedy v korporátních barvách Českých drah, generálního partnera projektu. Na prvním snímku jsou pravidelní účastníci Šachového vlaku z Německa Günther Hälsig a Swen Römling, na druhém je ředitel hotelové sítě EA Hotels Josef Bára s Cecilií Paillat.

 

Šachový vlak přišla pozdravit i česká velvyslankyně na Slovensku Lívia Klausová, na snímku se synem Janem, pravidelným účastníkem. Trenčínský hrad si šel prohlédnout i Ahmed Khairat se svojí rodinou, která cestovala vlakem s ním.


Nejstarší účastnice turnaje, devadesátiletá Marianne Hartlaub, a nejstarší účastník osmdesátiletý Gerhard Braun. A památeční figurky pro všechny účastníky turnaje v Šachovém vlaku.

Tehdejší životní partneři velmistr Martin Petr a velmistryně Kristýna Havlíková se v Šachovém vlaku střetli i za šachovnicí. Na druhém snímku je vítěz turnaje, australský velmistr Ian Rogers v partii s velmistrem Vlastimilem Hortem.

Šachový vlak tradičně provází přízeň zhůry a krásné slunečné počasí. Stejně tomu bylo i v roce 2015, kdy se jelo po trase Praha – Drážďany – Vratislav – Bratislava – Vídeň – Praha

V roce 2015 jel v Šachovém vlaku i britsko-estonský štáb filmařky Maris Flabba, která o této cestě a šachové vášni natočila pozoruhodný dokumentární film (DVD s tímto filmem si můžete koupit, zájemci pište na prazska.sachova@gmail.com). Na prvním snímku právě Maris točí partie čtyř velmistrů – švédského Larse Kalrsena (vítěze turnaje), filipínského Julia Sadorry (stříbrný), německého Raje Tischbierka (bronzový) a slovenského Jána Plachetky. Na druhém snímku natáčí partii posledního kola, která rozhodla o vítězi turnaje.

V předvečer odjezdu Šachového vlaku 2016 se účastníci mohli podívat v kině Ponrepo na dokumentání film Maris Flabba o loňském ročníku a také se zúčastnit vernisáže výstavy šachových fotografií z kaváren a hospod v Šachovém Václaváku v hotelu Juliš.

Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek si před odjezdem Šachového vlaku 2016 zahrál jednu partii s předsedou Pražské šachového společnosti Pavlem Matochou. Vedle nich hrají generální ředitel JLV Bohumír Bárta s vlakuškou.


V loňském roce zopakoval Šachový vlak nádhernou cestu přes Alpy: Praha – Regensburg – Innsbruck – Salzburg – Český Krumlov – Praha.


Cesty Šachovým vlakem kombinují krásy městské architektury i přírody. Český Krumlov i Zell am See nadchnou každého.


Nejvěrnější účastníci Šachového vlaku, kteří jeli všech šest cest, si mohli za odměnu vyzkoušet, jaké to je řídit jeho lokomotivu. Vpravo je mašinfírou advokát Jiří Navrátil.


Jídelní vozy jsou vždy důležitou a vyhledávánou částí vlakové soupravy.


Bez milých, usměvavých a ochotných hostesek by se Šachový vlak neobešel. Hosteska Bára si v Innsbrucku koupila nové pyžamo.

Vítězi turnaje v Šachovém vlaku 2016, tureckému velmistrovi Suatu Atalikovi předává trofej generální ředitel Českých drah Pavel Krtek. Vyhlašování přihlíží ředitel Výzkumného ústavu železničního Antonín Blažek.

    Jestli vás fotografie z minulých let nalákaly, přihlásit se do letošního ročníku můžete vyplněním registračního formuláře (klikněte zde). Pro případné dotazy neváhejte kontaktovat pořadatele akce Pražskou šachovou společnost (mail: prazska.sachova@gmail.com).


0x 4060x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované