Zápas ČR - Slovensko. Padesát na padesát.

09.01.2008 08:00 | Turnaje

Korespondenční zápas Česká republika - Slovensko uspořádaný při příležitosti 15. výročí od rozdělení Československa byl symbolicky zahájen 21.12.2007, v den, kdy mezi našimi zeměmi opět "padla" hranice vstupem do Schengenského...

Korespondenční zápas Česká republika - Slovensko uspořádaný při příležitosti 15. výročí od rozdělení Československa byl symbolicky zahájen 21.12.2007, v den, kdy mezi našimi zeměmi opět "padla" hranice vstupem do Schengenského prostoru.

Oficiální datum startu (tj. od kdy se počítá čas) je stanoveno na 10.1.2008. Zápas bude probíhat na 50 šachovnicích, kde spolu jednotliví soupeři sehrají dvě vzájemné partie. Na čestné 1.šachovnici se utkávají předsedové obou federací, za
Českou republiku SM Miroslav Michálek, za Slovensko IM Milan Manduch. Kuriozitou, která stojí za povšimnutí, jsou nejen jejich stejné iniciály (MM), ale i navlas shodné ELO ICCF (2463).

Na uspořádání zápasu jsme se zeptali Ing. Petra Buchníčka, vedoucího mezinárodního úseku SKŠ ČR:
"Zápas se rodil dosti obtížně. K přátelskému utkání nás slovenská strana vyzvala už na počátku r. 2005, my jsme akceptovali, ale později od záměru Slováci sami odstoupili s odvoláním na zaneprázdněnost reprezentačních špiček. Dialog jsem po krátkém a neúspěšném intermezzu v květnu 2006 znovu oživil v létě 2007 a nakonec se podařilo zápas připravit."

Obě strany přistupují k zápase velmi prestižně, sestavy jsou skutečně reprezentativní. Za Českou republiku jmenujme GM Michala Tocháčka, který má za sebou účast ve 20.mistrovství světa, a GM Zdeňka Nývlta. Šestou šachovnici bude hájit účastník 18.mistrovství světa SM Milan Mráz.
Na slovenské soupisce evidujeme také dva hráče velmistrovské úrovně, GM Peter Marczell a GM Alois Lanč, který je u nás znám jako bývalý extraligový hráč Plzně. 21.mistrovství světa se Lanč účastnil společně s SM Květoslavem Rákayem.
Svou korespondenční premiéru si za ČR na šestnácté šachovnici odbude IM Lukáš Klíma.

V šachovém „maratónu“ bude odehráno 100! partií. Jak vidí situaci Petr Buchníček? „Sestavy jsou přibližně vyrovnané, i když lze náš tým považovat za mírné favority.“

Při takovém počtu partií by někoho neznalého mohla vylekat myšlenka možného kolapsu úředníků České pošty. Klasické korespondenční lístky se sice stále ještě v omezené míře používají, ale nové možnosti elektronického světa na sebe nenechaly dlouho čekat.
„Hraje se přímo na serveru ICCF, po přihlášení se táhne myší na zobrazené šachovnici. Je to moderní tvář korespondenčního šachu, těšící se velmi rostoucí oblibě. Kdo je ochoten komunikovat přes počítač, neváhá využívat hry přímo na serveru.“
Je to pohodlné a přehledné. Např. server sám počítá čas a rozesílá mailem urgence, navíc nehrozí „ztracený“ lístek či mail od soupeře. Tempo je obvyklé, 50 dní na 10 tahů, ušetřený čas se převádí dál.

Zápas lze sledovat na www.iccf-webchess.com, kde naleznete kompletní soupis zápasových dvojic, v detailu pak objevíte stav jednotlivých partií s možností stažení jejich průběhu v pgn.
3x 1268x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
30.12.2010 14:06 | Autor neznámý

se zájmem jsem si přehrál několik partií  hraných v derby ČR - Slovensko a zasvěceně jsem pokýval hlavou, je to stále stejné, špičkoví hráči jako třeba Michálek v partii s Mazuchem bílými  bezmyšlenkovitě odtahá tahy Kasparova až do prohrané pozice, černými ve snaze vyhnout se hlavním variantám zvolí otřesný tah  6...... f5, proč bílý partii nevyhrál mi není jasné. Bezvadnou práci odvedl Tocháček,

10.01.2008 14:25 | Autor neznámý

Je. Ale s člověčí pomocí pak můžeš porazit i Rybku:-).

10.01.2008 13:12 | Autor neznámý

Není dnes korespondenční šach spíš soubojem šachových počítačů?