Císařovy nové šachy

23.08.2012 06:43 | Zajímavosti

Rodinný výlet občas zavede člověka na místa, kam by se jinak nevydal. Mě zavedl do Vídně, do muzea nábytku. Nezaujalo mě. Dokud jsem nezahlédl šachy. Dar to císaři Maxmiliánovi Habsburskému. Hezká práce. Vykládaná šachovnice. Kos...

Rodinný výlet občas zavede člověka na místa, kam by se jinak nevydal. Mě zavedl do Vídně, do muzea nábytku. Nezaujalo mě. Dokud jsem nezahlédl šachy. Dar to císaři Maxmiliánovi Habsburskému. Hezká práce. Vykládaná šachovnice. Kostěné figury, bílé a červené. Místo věže slon. Inu, proč ne, tak to přeci bývalo. A parádní jezdec. Skutečný Jezdec, na koni, v ruce kopí.

Ale… (to všudypřítomné Čapkovské Ale)

Bližší pohled. Slon zabírá víc místa, nežli věž. A jezdec na koni? A kde to stojí ti piňďové?
Takže:
slon i jezdec zabírají dvě políčka…
pindíci úplně jinde…
sbohem, teorie zahájení…
jak táhnou ty piňďové?
a jak táhne slon?
jak vlastně chodí slon vodorovně? kudy se prosmýkne a kudy ne?
může slon dojít na osmou řadu?
mat dvěma slony?
co taková rošáda?
a která dvě políčka zaujme po tahu jezdec?
a když je otočen jedním směrem, může útočit i vzad?

Ještě, že platí zlaté Murphyho pravidlo věd a umění (takže i šachů):
Pravdu má ten, kdo má zlato.
Takže: císař vždycky vyhrává.

Ale Maxmilián na konci prohrál… (asi si v jeho světě někdo popletl pravidla…)

Komu je to málo, ten může přemýšlet o konstrukci krabice na figurky, ve kterou se promění složená šachovnice. A může přemýšlet, jak fungoval zámek uprostřed čtvercové nohy šachovnice – klíčová dírka je v mosazné výzdobě, noha odpovídá řadám 3-6.

A pro ty, kterým to stále nestačí: můžete přemýšlet, kde je k tomu zámku klíč…
Zajeďte někam, kam byste v životě nejeli, třeba vás něco napadne.

10x 3310x
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
24.08.2012 08:10 | Autor neznámý

No, ale je to jen pověst...

24.08.2012 07:05 | Autor neznámý

o tech zrnkach sem slysel hrali dva hraci a  ten kdo prohral, tak musel vitezi dat tolik zrnek kolik je nasobek 64polich na sachovnici jedno zrnko krat 1,2zrnka krat2...az 64 a vyslo neuveritelny cislo,viz nejspis tobi to ma spocitane.....

23.08.2012 17:15 | Autor neznámý

...nadšeně souhlasil a když mu to matematici spočítali...18 446 744 073 709 551 615 (přes 18 triliónů zrnek), k čemuž by bylo zapotřebí obilí, které by se za deset let vypěstovalo na celém povrchu zeměkoule, počítaje v to i moře...taky jsem to četla

23.08.2012 13:56 | Autor neznámý

Krásná otázka nakonec Tobi. Trošku jsem s ní počítal, když jsem psal předcházející glosu. Odpověď by vydala na samostatný článek na NSS.

 

K legendám o vzniku šachu patří také otázka odměny za vynález šachu. Znám jednu pěknou, kdy si vynálezce řekl o nepatrnou odměnu, na první políčko ve hře ať položí jedno zrno a na každé další políčko dvojnásobek zrn.... vládce nejprve nadšeně souhlasil...

23.08.2012 13:28 | Autor neznámý

Dlouho se tradovalo, že šachovou hru vynalezli Řekové, konkrétně Palamédes (vnuk Poseidonův), který hru vymyslel proto, aby zahnala dlouhou chvíli vojáků při dobývání Tróje – cca 12 st.př.n.l…

Známou je legenda o moudrém indickém učenci Sissovi ben Dahirovi: ten prý šach vymyslel a na jeho příkladu ukázal svému králi Šahramovi, který nevládl spravedlivě, že i malý pěšec (obyčejný prostý lid) může rozhodnout o vítězství…

Jiná legenda praví, že se na dvoře perského krále Chosroese I (531-579) objevil indický posel s dary, mezi kterými byla i šachová hra. V poselství prý stálo, že pokud se Peršanům podaří uhádnout správné postavení a tahy jednotlivých figur, indický král Persii zbaví dosavadní povinnosti platit daně a dávky. To se povedlo a hra v šach se rázem stala velmi oblíbenou v celé Persii…

Spousta zdrojů zmiňuje hru v šach jako oblíbenou hazardní hru…

…proč se šachy hrají dnes?

23.08.2012 12:51 | Autor neznámý

A ještě důležitější než pátrání, jak se šachy hráli, proč se hráli ! 

Jinak šachy i šachovnice jsou krásné.

23.08.2012 12:39 | Autor neznámý

...jsou velmi pěkné! Až škoda se nezajímat, jak se dřív šachy hrály...

23.08.2012 12:30 | Autor neznámý

 Inak mne sa vidi, ze aj Kral a Dama su naopak :) aspon na d1 je vyssia figurka, ktora mne osobne viac pripomina krala ako ta na e1... suhlasim s predch. komentom, figurky a sachovnica ako keby nepatrili k sebe... ale, (Capkovske) aj figurky aj sachovnica su pekne :)

23.08.2012 08:32 | Autor neznámý

*nevešly

23.08.2012 08:29 | Autor neznámý

...letem světem z historie pohybu figur: Vystavená šachovnice připomíná dobu už perského či arabského šachu (Šatrandž), který se údajně vyvinul z indického šachu (Čaturangy = hra pro 4 hráče na  64 polích vždy dva a dva proti sobě, každý měl figury jiné barvy - červená, zelená, žlutá a černá- , 8 figurek – kromě krále to byl slon (dnešní střelec, v ruské terminologii zůstal termín Slon), jezdec, věž (někdy zobrazován jako bojový vůz nebo loď – Rusové dodnes věž označují termínem „Laďja“ = loď) a 4 vojáci (pěšci). Ve hře hrála podstatnou roli i náhoda v podobě užívání kostky). Teprve u Peršanů – 6 stol. n.l. - se z šachu stává boj dvou králů a jejich vojsk na šachovnici o 64 polích, oba hráči mají k dispozici 16 kamenů (hlavní figura nesla jméno perského vládce, kterým byl v té době šáh (už víte, kde přišly šachy ke svému jménu?), vezír nebo také první ministr (dnešní dáma) se pohyboval stejně jako šáh o jedno pole všemi směry, 2 ruchy (věže), 2 jezdce, 2 slony (dnešní střelce) pohyb pouze ob jedno pole po úhlopříčce a 8 vojáků (pěšců, kteří se na poslední linii měnil na prvního ministra), byly zavedeny pojmy „shach“ (to znamená tolik jako „králi dej pozor“) a „shahmat“ (tedy „král je bezbranný“ tedy nikoli usmrcen!! – i v tom tkví mírové poslání šachové hry ve světové historii).

...hádala bych, že slon a jezdec zabírají dvě políčka jen proto, že vystavované figury nepatří k vystavované šachovnici a prostě se na jedno políčko nevešli.