Vítězem Ukrajinec Eldar Gasanov! Pro naše barvy stříbro Jiřího Štočka

27.07.2008 08:00 | Turnaje

Vítěz CZECH OPEN je znám. Ukrajinec Eldar Gasanov se velmistrovského turnaje zúčastnil poprvé. Na prvním místě skončil s půlbodovým náskokem před dalšími medailisty s výkonem 7,5/9. Jeho bezprostřední pocity se dozvíte po zisk...

Vítěz CZECH OPEN je znám. Ukrajinec Eldar Gasanov se velmistrovského turnaje zúčastnil poprvé. Na prvním místě skončil s půlbodovým náskokem před dalšími medailisty s výkonem 7,5/9. Jeho bezprostřední pocity se dozvíte po zisku triumfu se dočtete v níže uvedeném rozhovoru.

GM ELDAR GASANOV při úvodním tahu 8.kola

Českým barvám udělal radost svým umístěním GM Jiří Štoček. Po třech remízách v předcházejících kolech přidal v posledním kole proti Němci IM Sebastianu Bognerovi vítězný bod černými (!), který má pro konečné účtování cenu stříbra. Během turnaje prokázal Jiří Štoček svou vrozenou bojovnost a jeho partie, pravidelně přenášené na on-line šachovnicích, přinášely oku fanouška pěkné zážitky. Při našem hovoru dost kritiky komentoval své výkony: "S předváděnou hrou moc spokojen nejsem." Myslím, že zbytečně.
Osmého kola se účastnil komentování, pro které byl vyhrazen prostor v horních patrech stadiónu, Mamedjarov. Skoro už závěrečnou pozici Jirky Štočka s ukrajinským velmistrem Kononenkem ohodnotil bleskurychle: "Draw," a začal se věnovat další. Zanedlouho jsem potkal Jirku vstávajíc od ukončené partie se slovy: "Zavěrečná pozice je již jasná remis, mám pocit, že už to měl kdysi na šachovnici Kasparov s Karpovem."

Druhým nejlepším Čechem byl GM Vlastimil Babula. Obhajoba loňského prvenství tedy nevyšla, ale třinácté místo se 6,5 body jistě nelze počítat jako zklamání.

tisková zpráva: Rozhovor s vítězem velmistrovského turnaje

Eldar Gasanov hraje šachy jen pro potěšení. A tato hra ho opravdu těší. Dvaadvacátý nasazený hráč jako jediný získal 7,5 bodu a vyhrál velmistrovský turnaj. Přitom v turnaji startoval úplně poprvé. S Czech Open však již jednu zkušenost má, před 11 lety se zúčastnil ratingového turnaje. Letos chtěl kromě hlavního turnaje a turnaje v rapidu nastoupit i v klání týmů. Jenže neměl s kým vytvořit tým, a tak odjel relaxovat do Prahy. Odpočatý se s čistou hlavou vrátil do Pardubic, odkud domů na Ukrajinu odjíždí jako vítěz.

Byl pro vás velmistrovský turnaj náročný?
Byl to druhý turnaj, který jsem v Pardubicích odehrál. Poprvé jsem tu byl před jedenácti lety, ale to jsem hrál ještě ratingový turnaj. Velmistrovský turnaj jsem hrál poprvé až nyní. Před začátkem jsem cítil dobrou formu. Odehrál jsem rapid turnaj, ve kterém se mi dařilo. Neměl jsem žádnou vyloženě špatnou hru a skončil jsem jedenáctý. Takže jsem věřil, že mohu ve velmistrovském turnaji dosáhnout dobrého výsledku.

Jakého místa jste chtěl dosáhnout, abyste odjížděl spokojený?
Pokukoval jsem po první desítce. Kdybych skončil desátý, stačilo by mi to.

A skončil jste první. Lze vyzdvihnout nějaká partie, která byla na cestě za výhrou důležitá?
Nesmírně důležitá byla partie proti velmistru Epishinovi, to bylo v sedmém kole. Hrál jsem s černými a přesto jsem soupeře dokázal porazit. Neměl totiž příliš dobré zahájení. Já byl schopen získat dobré postavení, ze kterého jsem vytěžil výhru.

Připravoval jste se na jednotlivé partie?
Ano. Zhruba dvě hodiny na každou partii. Mám s sebou notebook, takže jsem o každém protihráči hledal informace na ChessBase. A také jsem se snažil být v kondici. Před posledním kolem jsem si byl dopoledne zaplavat v aquaparku. Moc mi to pomohlo. Odpočinul jsem si a během hry, když bylo poměrně vedro, jsem se cítil dobře.

Jak vysoko ve své kariéře si tohoto vítězství ceníte?
S tímto turnajem mohu srovnat pouze jediný, mistrovství Ukrajiny do 21 let, které jsem před šesti lety vyhrál. V turnaji však startovalo pouze dvanáct hráčů. Zvítězit na Czech Open bylo daleko těžší.

Jak bude vypadat oslava?
Půjdeme pít s kamarády. Už se těším. Bude to krásné.

Na Czech Open jste hrál ještě turnaj v rapid šachu. Další turnaje vás nelákaly?
Přijel jsem hned na začátek festivalu, jsem tu od 10. července. Původně jsem měl totiž v plánu zúčastnit se turnaje týmů, ale žádný tým volného hráče nepotřeboval. Takže jsem na pět dní odjel s kamarádem do Prahy. Prohlíželi jsme si památky a chodili po městě. Krásně jsem si odpočinul.

Doma na Ukrajině hrajete šachy profesionálně, nebo je to jen váš koníček?
Profesionálně se věnuji něčemu jinému. Letos jsem dokončil magisterské studium psychologie. Na podzim začínám studovat doktorát. Šachy hraji jen pro potěšení. Sedm až osm turnajů do roka.

Dá se znalost psychologie využít při hře?
Částečně ano. Ale jen omezeně. Nehraji proti soupeři, ale proti jeho kamenům.

Máte už naplánován další turnaj?
Zatím ne. Nyní chci jet odpočívat. Pojedu k Černému moři. I když hraji šachy pro zábavu, takový turnaj je velice náročný, takže je potřeba zregenerovat síly.