Vítězem Open Tábor 2006 Tomáš Civín

07.08.2006 08:00 | Turnaje

Překvapivý, leč pro táborské šachisty vynikající závěr měl mezinárodní šachový turnaj v Hotelu Palcát v Táboře. Po sedmém kole byl na samostatném prvním místě loňský obhájce prvenství mezinárodní mistr Vladimír Sergeev z ...

Překvapivý, leč pro táborské šachisty vynikající závěr měl mezinárodní šachový turnaj v Hotelu Palcát v Táboře. Po sedmém kole byl na samostatném prvním místě loňský obhájce prvenství mezinárodní mistr Vladimír Sergeev z Ukrajiny ze 6 body, za ním pak osmička pronásledovatelů s 5,5 body.Mezi nimi byl i táborský rodák Tomáš Civín, který v posledních dvou letech pobýval na Novém Zélandu, kde mimo jiné obsadil v silné konkurenci 3.
místo v přeboru země. Tři dny před turnajem se vrátil zpět domů a ihned se pustil do šachových bojů. Právě Tomáš byl soupeřem Vladimíra Sergeeva v předposledním 8.kole. Dlouho probíhal boj v mezích rovnováhy, v závěrečné fázi se však ukrajinský mistr dopustil několika nepřesností, náš hráč získal materiální převahu a tak po pěti hodinách hry musel obhájce sklonit svého krále.Vzhledem k tomu, že ostatní konkurenti pouze remizovali, Tomáš Civín se vyšvihl na samostatné první místo!
Turnaj se hrál zároveň jako Krajský přebor mužů pro rok 2006.Vzhledem k tomu, že Tomáš Civín je již 3 roky členem extraligového týmu Mahrla Praha, největší šanci na zisk titulu jihočeského přeborníka měli 19-letý Jan Havlík z Prachatic a táborský Milan Borkovec. Milan Borkovec měl v 7. a 8. kole přetěžké soupeře, mezinárodního velmistra Jiřího Lechtýnského a mezinárodního mistra Petra Neumana. Po těžkém boji se mu podařilo zremizovat obě partie. Jeho konkurent však jednu partii vyhrál a tak měl prachatický Jan Havlík před posledním kolem půl bodu náskok. Poslední kolo tak slibovalo napínavou podívanou.
A skutečnost překonala očekávání! Jestliže mezi 6 a 8 kolem se poměrně hodně taktizovalo a velké procento partií končilo remízou, v posledním kole se bojovalo do vyčerpání všech možností. Pouhé tři remízy na dvaceti nejlepších šachovnicích to jasně dokazují.
Zraky jihočeských šachistů byly upřeny na šachovnici č.1, kde Tomáš Civín čelil tlaku mezinárodního mistra Pavla Čecha ze Zlína. Ten se celou partii snažil dostat našeho hráče pod tlak, Tomáš se však výborně bránil. Po pěti hodinách hry musel soupeř nakonec souhlasit s remízou.Vynikající výkon! Avšak čtyři největší konkurenti vyhráli a našeho borce bodově dostihli. Po započítání všech výsledků rozhodovalo o vítězi turnaje vedlejší hodnocení a to měl nejvyšší právě táborský Tomáš Civín a stal se tak zaslouženým vítězem 2.ročníku OPEN TÁBOR 2006 !!!
Dramatickou koncovku měl také Jihočeský přebor. Prachatický Jan Havlík měl černými figurami těžkou úlohu s brněnským mistrem Neklanem Vyskočilem. Táborák Milan Borkovec měl neméně těžkou roli, čekal ho dobře hrající mistr FIDE Josef Mudrák z Kroměříže. Táborský hráč zabojoval, po nepřesnosti soupeře v zahájení získal převahu, kterou se mu podařilo uplatnit a zvítězil. Janu Havlíkovi však přesto stačila k titulu remíza vzhledem k lepšímu vedlejšímu hodnocení. Tato partie byla velmi dramatická a končila jako úplně poslední ze všech. Pozice byla dlouho ve znamení rovnováhy, postupně však začal Jihočech ztrácet půdu pod nohama. V závěrečné fázi musel odevzdat svoji poslední figuru za soupeřova pěšce a zbyl mu pouze král proti soupeřově střelci, jezdci a králi. Zde není tak jednoduché, zvláště v omezeném čase, dát soupeři mat. Soupeř také chvíli tápal, už se zdálo, že mat dát nestihne a nabídne remízu, nakonec se mu to však s pouhými 8 vteřinami na hodinách podařilo! Tím se Jihočeským přeborníkem pro rok 2006 stal táborský Milan Borkovec, stříbrný zůstal Jan Havlík a bronzovou medaili vybojoval opět táborák, Luděk Meszáros. Nakonec tedy dvojí úspěch táborského šachu!
Závěrečné vyhlášení výsledků proběhlo ve slavnostním duchu. Všechny hráče přišel pozdravit starosta města Tábora pan ing. František Dědič, poté se zúčastnil předávání cen nejlepším šachistkám a šachistům v jednotlivých kategoriích. Ceny Jihočeského přeboru předával předseda Jihočeského šachového svazu pan ing. Rudolf Belec. Většina hráčů nakonec odjížděla spokojena s příslibem účasti na příštím ročníku. Turnaj se vydařil a pořadatelé z šachového oddílu TJ Sokol Tábor děkují všem, kteří se podíleli na jeho zdárném průběhu. Dále děkují za podporu městu Tábor, krajskému úřadu pro Jihočeský kraj, Teplárně Tábor, a.s. a hotelu Palcát.