V Litvě vše vyřešeno!

23.04.2008 08:00 | Turnaje

Mezinárodní mistrovství Litvy v řešení se konalo ve dnech 19.-20. 4. v Kédainiai. Šampionát této země nebývá příliš silně mezinárodně obsazen a stejně tomu bylo i letos – na start zasedlo 19 řešitelů ze čtyř zemí (kromě do...

Mezinárodní mistrovství Litvy v řešení se konalo ve dnech 19.-20. 4. v Kédainiai. Šampionát této země nebývá příliš silně mezinárodně obsazen a stejně tomu bylo i letos – na start zasedlo 19 řešitelů ze čtyř zemí (kromě domácích to byla ještě čtveřice z Lotyšska a po jednom zástupci Česka a Polska). Jen dva soutěžící byli nositeli mezinárodních titulů v řešení – IM Michal Dragoun a domácí FM Vidmantas Satkus.

První jmenovaný splnil roli favorita a zvítězil se ziskem 81 bodů za 305 minut, druhé místo však je určitým překvapením – obsadil ho další domácí účastník Viktoras Paliulionis (65,9 bodu za 360 minut), Vidmantas Satkus skončil třetí (62,7 bodu / 325 minut). Další pořadí první desítky: 4. R. Królikowski (POL, 59,4 / 330), 5. Vilimantas Satkus (LTU, 58 / 360), 6. M. Limontas (LTU, 53,5 / 354), 7. M. Ravinš (LAT, 48,5 / 358), 8. S. Steponavičius (LTU, 42,5 / 358), 9. E. Bachvalovas (LTU, 37,5 / 351), 10. J. Vitkevičius (LTU, 31 / 353). V soutěži družstev zvítězilo kombinované česko-polské družstvo, označené hlavičkou střední Evropy, před Kédainiai a Vilniusem.

Trojice vítězů: zleva Vidmantas Satkus, Michal Dragoun a Viktoras Paliulionis.

Součástí programu byla i tradiční dvojice doprovodných soutěží. Do obou jejich organizátor Vidmantas Satkus kromě přímých dvojtažek asi poprvé zařadil i pomocné maty a samomaty druhým tahem. V solving show (řešení k. o. systémem) porazil ve finále M. Dragoun Vil. Satkuse 3:2, třetí skončil E. Bachvalovas, v quick show (nebo machine gun solving – zkrátka řešení v časovém limitu minuta na úlohu) M. Dragoun dokončil hattrick a vyhrál s 15,1 bodu, na dalších místech následovali R. Królikowski (9,1) a Vil. Satkus a M. Limontas (oba 8,1).

A pro čtenáře NŠS opět jedna ze soutěžních dvojtažek – myslím, že patří spíše k těm lehčím.