V Karlových Varech vítězí Sergej Movsesian

16.09.2007 08:00 | Turnaje

Mávnutím jednostošedesátipěti tahů (právě tolik proběhlo na šachovnicích v posledním 7.kole) byly smazány všechny předpoklady o konečném umístění, které si mohl každý z nás kalkulovat před zahájením posledního kola Czec...

Mávnutím jednostošedesátipěti tahů (právě tolik proběhlo na šachovnicích v posledním 7.kole) byly smazány všechny předpoklady o konečném umístění, které si mohl každý z nás kalkulovat před zahájením posledního kola Czech coal Carlsbad Chess Tournament 2007. Dosti nestandardně bylo k vidění nejvíce rezultativních výsledku právě v posledním kole.

Vladimir Akopian odehrál celý turnaj ve velkém stylu. Celkové vítězství mu zaručovala remíza v posledním kole (v případě remízy Sergeje Movsesiana). Mohlo se zdát, že ani los není tak nepříznivý, Shirov poněkud svou formu na turnaji hledal. Dle vlastních slov však nastoupil k partii s jasným cílem, dosáhnout v turnaji alespoň 50% zisku. Bílými rozehrál své obvyklé 1.e4 a po chvíli jsme mohli na šachovnici spatřit známou variantu španělské, Marshalův útok. Shirov odolával pokusům Akopiana o prolomení bílé hradby na královském křídle. Akopian se rozhodl pro oběť jezdce na e3 za cenu otevření "f" sloupce. I dle komentátorských slov Vlastimila Horta, černý nenašel na otevřeném sloupci zhola nic. Shirov posléze získal i další materiál a Akopian byl nucen vzdát.

Tento výsledek hrál jednoznačně do not Sergeje Movsesiana. Dá se říci, že svou pozici černými proti Timmanovi postavil pragmaticky na smírný výsledek. Jan Timman získal v koncovce sice trochu lepší hru, ale do černého tábora nebylo kudy. Podepsaná remíza v 49.tahu znamenala pro Sergeje Movsesiana celkové vítězství v Karlových Varech.

vítězný GM Sergej Movsesian

Druhou příčku si zajistil svým finišem Ruslan Ponomarjov. V posledním kole rozehrál s Viktorem Lázničkou Grünfeldku a našel na Viktorovo 3.f3 protilék.
Se 4/7body obsadil bronzovou příčku Vladimir Akopian. My jsme však s napětím čekali, jak se česká jednička, David Navara, vypořádá s minelou z předposledního kola. Že se David staví k věci sportovně, dokladuje situace z komentátorské místnosti pátečního večera, kde spíše on přítomné utěšoval. David měl v posledním kole za soupeře Viktora Korčnoje. S velmistrem sehrál pěknou, napínavou partii, kde v poslední fázi nebylo nouze o matové motivy. David Navara si připsal vítězství a zakončil tak turnaj na celkovém čtvrtém místě.

Na devatenáctou podvečerní hodinu bylo naplánováno slavnostní ukončení turnaje. Prostřená tabule hotelu Carlsbad Plaza vyzývala přítomné k ochutnávkám připravených chodů. Mimo samozřejmého vyhlášení vítěze se v průběhu večera udílely i další ocenění. Bojovníkem turnaje byl vyhlášen Viktor Korčnoj. Měřítkem byl počet odehraných tahů. Cenu "nejodvážnější" si z Karlových Varů odváží Alexej Shirov. Za příklad mladým, ale i mnohým ostříleným šachistům byl dán Jan Timman, který byl oceněn cenou fair play. Vzpomeňme jeho čestné podání ruky v partii s Davidem Navarou, kdy měl náš hráč na hodinách cca pouze 16 vteřin.
Pikantním bylo vyhlášení ocenění "lázeňského šviháka". Tím se stal nejmladší účastník turnaje Viktor Láznička. Kdo by odhadoval jako hlavní důvod udělení spojení jeho jména s názvem ocenění, věřte, že tomu tak není. Viktor byl shledán jako velký "labužník" místních procedúr a nejčastější návštěvník např. vířivek, masáží apod.

Co před 100 lety začalo, dnes pokračuje. A to je bezesporu dobře! Už o sobotním večeru zazněly věty o pokračování tradice. Máme se tedy opět na co těšit.

0x 941x Petr Boleslav