Čas běží

05.06.2012 10:36 | ŠSČR

Mimořádná konference ŠSČR zatím svolávána nebude. Takový verdikt padl na sobotní (26. 5.) havlíčkobrodské schůzce VV ŠSČR s předsedy krajských šachových svazů. Slůvko "zatím" je v tomto případě ale velmi důležité, což př...

Mimořádná konference ŠSČR zatím svolávána nebude. Takový verdikt padl na sobotní (26. 5.) havlíčkobrodské schůzce VV ŠSČR s předsedy krajských šachových svazů. Slůvko "zatím" je v tomto případě ale velmi důležité, což předesílá i David Hampel na stránkách JMŠS: "Pokud se VV ŠSČR odchýlí od představ předsedů krajů, stačí jich 5 na svolání konference - výkony VV ŠSČR jsou tedy pod docela přísným dohledem a výrazně motivovány." To zní velmi sympaticky, dohled je potřeba, i když závěr věty se může zdát až moc strašidelný.

Pro svolání mimořádné konference ŠSČR do 30. 6. 2012 se vyslovily pouze dva kraje (Praha, Olomoucký kraj), proti bylo sedm krajů, čtyři se zdržely (Královéhradecký, Plzeňský, Zlínský, Jihomoravský). Důvody, proč hlasování dopadlo v tomto poměru osvětluje předseda ŠSČR Viktor Novotný: "Mimořádná konference vyžaduje svolání krajských konferencí, které navolí delegáty na konferenci ŠSČR. Existuje oprávněná obava, že by se takto nemuselo podařit svolat usnášeníschopné krajské konference jen kvůli volbě delegátů. Toho si byla vědoma již únorová konference ŠSČR, která proto místo konference pověřila dalším postupem krajské předsedy. Pouze dva z nich (Praha a Olomoucký kraj) byli pro svolání mimořádné konference, stanovy při tom předpokládají hlas pěti krajů."

Mohlo se tedy pokračovat v pracovním tažení a dle usnesení Konference ŠSČR 2012 řešit otázky hospodaření ŠSČR, rozpočet na rok 2012 se souvisejícími legislativními problémy. Po přešlapech ekonomického úseku se snad blýská na lepší časy. Funkci "pořádkotvůrce" vzal zlínský Rostislav Svoboda, pro kterého křeslo svazové hospodáře není žádná neznámá. "Důvody jsou celkem zřejmé, právě hospodářský úsek byl největší slabinou VV. S ohledem na nutnost vyúčtovat správně nemalé státní dotace se tak stalo nezbytností, abychom se poohlédli po zkušeném hospodáři, který na to bude mít dostatek času," vysvětluje příchod staronového hospodáře Viktor Novotný.

Rozvržení dotace

Největší částka padne na podporu mládeže (700 tisíc v krajích, 360 tisíc na největší talenty, 405 tisíc na Šachy do škol) a do nižších složek ŠSČR (1,37 mil.). 600 tisíc se počítá na nákup materiálu (on-line šachovnice), 390 tisíc padne na public relations a mediální zviditelnění, 380 tisíc je určeno na práci hospodářského úseku a fundraising, o 344 tisíc si polepší reprezentace a talenti starší 18 let (jde především o peníze na přípravu), 300 tisíc je určeno na mimosvazový život, kde je hlavním účelem aktivizovat fanoušky šachu, kteří dosud stojí mimo dění. "Ještě to není zcela definitivní, stále získáváme nové informace, s kterými je potřeba pracovat. Definitivní rozpočet se má schvalovat 30. 6. na další schůzce s krajskými předsedy," upozorňuje předseda ŠSČR Viktor Novotný a dodává: "Důležité je, že v zásadě má VV podporu a nejspěšnější věci již může uvést do chodu."

Červená kniha doporučuje, aby svaz v dobrých časech podpořil oddíly. Nemalá část dotace tak míří na kraje. Systém? "ŠSČR plánuje poslat na kraje částku ve výši přes 2 miliony Kč – především 50 000 na každý kraj na Tréninkové centrum mládeže (TCM) a pak dotaci, která má odpovídat výši členských příspěvků odvedených ŠSČR k 30. 6. 2012," prezentuje sympatické částky Viktor Novotný, ale zároveň upozorňuje na možná úskalí, na které je dobré se včas připravit. "Největší překážkou je nutnost vyúčtování těchto peněz – příjemci mohou být pouze subjekty s podvojným účetnictvím, které prokážou čerpání konkrétními účetními doklady a tyto je před koncem roku potřeba mít všechny pohromadě, abychom nemuseli zbytečně část dotace vracet. Kraje s výjimkou mého Libereckého (a nepřítomného Jihočeského, kde je zpochybňován mandát předsedy) se ujaly nelehkého úkolu prostředníka a budou tak příjemcem těchto dotací. Znají nejlépe své oddíly a jejich účetní postavení, a tak to bude na krajských výkonných výborech, jak si s použitím dotace a jejím vyúčtováním poradí. Nemusí všude jít o rozdělení mezi oddíly, padaly návrhy na snížení krajských příspěvků i jiné nepřímé podpory oddílů. Přesné podmínky budou známy po další schůzce s předsedy, krajskými hospodáři a vedoucími krajských tréninkových center, která je naplánována na 30. června."

Odkazy

Zápis ze schůzky VV ŠSČR s předsedy krajských šachových svazů
8x 4429x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
06.06.2012 15:50 | Autor neznámý

Bond:

06.06.2012 10:35 | Autor neznámý

Ale kdepak, jen mně napadlo, že to doupřesním, aby nezanikla podstata celkem jednoduchých dvou otázek na téma "co dělá aktivovaný" a "proč člen", a jak je mým nešvarem, zase sem se nevešel na pár řádek, páč mi to přišlo neúplné a bez důležitého kontextu, tak sem "něco" doupřesňujícího připsal 

06.06.2012 10:32 | Autor neznámý

Čoveče ty si v té diskuzi vystačíš sám

Tak tě nebudeme rušit...

06.06.2012 10:22 | Autor neznámý

Ale aby to neznělo moc filozoficky. Prostě jen se ptám, co se očekává od aktivizovaných i ostatních že budou dělat ? (že mají prostor dělat, či jsou k tomu případně dokonce motivováni) A čekám odpověd konkrétní ideálně ve stylu typu "místo kouření a poflakování se , si kohou zahrát fotbálek či ping pong na otevřeném školním hřišti" ...

06.06.2012 10:17 | Autor neznámý

Jo když sem řekl A musím i skoro B. Ono s těma hracíma/diskutujícíma/setkávajícíma se prostorama mají problém i různé jiné hry a duševní sporty. Šachy jakožto "lídr" mezi duševníma sportama asi jediný má silu nějakého hybatele. Jen se ptám, zda a kam je a bude nasměrována a proto na tu vizi. Zda to bude postavit hradby a vymezovat se silně oproti ostatním entitám v onom duševním prostoru s cílem aby zbyli jen šachy (a rizikem, že vznikne až averze těch co klasický šach nemusí, či jim nesedne) anebo podporovat co nejotevřenější a nejdostupnější prostor a v tom se znažit být suveréním lídrem (a motivovat příkladem i krásami šachové hry), ale uznávat že prostor je širší (jak ukazuje CZECH OPEN, který je svým způsobem přehlídkou šíře tohoto prostoru).

06.06.2012 10:06 | Autor neznámý

Jen ještě upřesním jeden detail, ne každému musí ten pohled být zřejmý. Když sem to přirovnával k otevřeným hřištím škol, měl sem na mysli cca toto: jeden "vrátný" na větší budovu může dát prostor nejen pro šachy, ale zároveň tím otevírá prostor v němž šachy mohou nejsnadněji nejen rekrutovat nové zájemce, ale i takové co budou hrát šachy déle než jen na ZŠ (10% vydrží do konce SŠ a z toho pár do konce VŠ ... - aspoň u nás v oddíle byla vysoká úmrtnost v tomto celkem od žáků dále - ono to souvisí i s tím, že lidé si uvědomí, že na vážné partie nemají čas a že už se moc nemohou ani zlepšovat třeba a tak si zřejmě pro zábavu najdou nějaké časově méně náročné činnosti). Bohužel toto už jde asi i mimo šachy, taže jen na CZECH OPENu vedle sebe jsou různé hry a duševní sporty.

06.06.2012 09:57 | Autor neznámý

Jinak kromě (nepodstatných) překlepů apod, mi vypadla otázka "Co se myslí tou aktivizací?" Co jako zaktivizovaní je vize že budou dělat ? (Což bylo i v souvislosti trošku s tou deaktiivizací prostřednictvímj třeba rušení a omezování hracích dnů).

06.06.2012 09:49 | Autor neznámý

"300 tisíc je určeno na mimosvazový život, kde je hlavním účelem aktivizovat fanoušky šachu, kteří dosud stojí mimo dění."

No já si kladu jinou otázku (v době po pádu Sazky, potažmo problémů ČSTV a rušení hracích dnů):

Proč být členem šachového svazu ?

Proto abych si párkrát do roka zahrál za družstva a ztrávil tím neděli ? Vize, že hlavní nápní šachu je hrát vážné partie je to čím chce ŠSČR přilákat další lidi do šachu v době kdy oni dávají přednost časově méně náročnějším počítačovým hrám a pod? Rapid i bleskový FIDE rating byl v ČR zabit napařením poplatků ještě než se vůbec mohl rozjet, takže pořádání pravidelných turnajů v tomto tempu nový impuls nedostane ani na zkoušku. A tréningy šachové kde můžu pokecat se známými (hrát potichu mohu na internetu) při analýzách, kibitzovaných blitzkách, bughouse či i jen tak společensky třeba o čemkoliv se tak ocitají mimo vizi?

PS. Kdysi kdosi definoval kvalitu života i svobody tím jaké možnosti mají lidé v rámci infrastruktury, které pro ně dělají větší organizace, instituce a jiné organizační celky. Do této vize celkem hezky zapadlo, že školy mimo svůj provoz otevírají nevyužitá hřiště veřejnosti. Bohužel totéž v duševním prostoru se neděje, vize, že na nějakém místě si může (nejen) mládež podiskutovat, zahrát deskové hry, šachy apod, se nerealizovala zatím příliš nikde a když tak je to rozdrobeno časově, místně, zájmově i dle věkových skupin. Šachy v tomto byli v minulosti celkem vzorem stejně jako některé domy mládeže, protože mládež přišla do oddílu, kde nějaký čas ztrávila řízeně a poté mohla i hrát, bavit se, diskutovat se staršími. Jak to vidím, dnes buď ve škole, či městském domě je to nemožné pro veřejnost se přidat (časové omezení či i omezení přístupu) a šachové oddíli zase řeší vůbec nájem a hrací dny často Od vize podobné tomu, že přijdu na hřiště a dám fotbálek s lidma co tam zrovna jsou (od mládeže po dospělé) na hony bohužel vzdálené. Zakončím úvahou: vždyť hrát šachy mohu chodit v létě ven a v zimě i někam do hospody, jde totiž o to, že ve chvíli kdy mám s kým a začnu tam chodit pravidelněji, není mezi tímto a šachovým oddílem co nemá hrací dny stejně rozdíl ne ?