Soutěže v řešení šachových skladeb a International Solving Contest

24.01.2008 08:00 | Turnaje

Protože o řešení šachových úloh se, myslím, na nss.cz nepsalo, na začátek pár vysvětlujících poznámek (kdo už nějaké dvojtažky řešil, může první odstavec přeskočit). Jde o svébytnou šachovou disciplínu, spočívající v

Protože o řešení šachových úloh se, myslím, na nss.cz nepsalo, na začátek pár vysvětlujících poznámek (kdo už nějaké dvojtažky řešil, může první odstavec přeskočit). Jde o svébytnou šachovou disciplínu, spočívající v řešení uměle vytvořených pozic – úloh či studií (nejde o kombinace z partie, a velká část pozic – s výjimkou studií – z pohledu praktického hráče, který se s nimi setká poprvé, vypadá jako postavení ze závěrečných kol dlouhého blicařského turnaje, kde byla pravidla navíc doplněna o požití předepsaného množství alkoholu).
Úlohy by měly ukazovat prvky šachové hry v umělecké podobě, a proto používají jen materiál, který je pro jejich uskutečnění nezbytně nutný – když dáte soupeři dušený mat, obvykle k němu už nepotřebujete obě věže na základní řadě a v úlohách by se takový přebytečný materiál používat neměl. Nakonec, tady je jedna ukázka:



B: Ke8, Db1, Vd3, Ve2, Sd1, Sf8, Jf4, Jg8, pg7
Č: Kg5, ph6
mat druhým tahem

Asi není pochyb o tom, že tohle by bílý vyhrál (i v tom hypotetickém bleskovém turnaji). Ale jak dát mat právě druhým tahem, když se mu černý bude bránit (a král má volných polí ještě poměrně dost)? Celkem brzy je jasné, že volná pole f5, f4, g4 a h4 se až v matícím tahu budou krýt obtížně, a v této pozici prozradím i obsah:

Prvním tahem bílého je 1.Jg6. Bílý žádným matem nehrozí, ale černý musí táhnout a vždy si do nějakého vleze: 1.- Kg4 2.Ve5X, 1.- Kf5 2.Vg3X, 1.- Kxg6 2.Vd5X, 1.- Kh5 2.Vg2X, po 1.- h5 si zablokoval pole a vyjde 2.Vg3X. Ale to ještě není všechno – pokud přemístíte bílého krále z e8 na h8, vzniká opět dvojtažka. Změnilo se jen krytí polí bílým králem na sedmé řadě, ale řešení je úplně jiné (to už neprozradím). A až ho najdete, schválně si všimněte, kam tahá černý král v jednotlivých pozicích.

Řešitelské soutěže jsou v zásadě dvojího druhu. Ty méně soutěživé se odehrávají v časopisech, kde má řešitel obvykle na předložené problémy dost času a jejich řešení do určité lhůty někam pošle (např. soutěž v rubrice Šachové umění Československého šachu). Když nemůže řešení najít hned, vrátí se k němu večer, druhý den, příští týden, kdykoliv. Druhý typ tvoří soutěže s časovým limitem, z nichž se počítá řešitelské Elo – řešitelé mají také svoje Elo, aktuální stav k 1. 1. 2008 se dá najít na www.saunalahti.fi. Komu se tam nechce dívat, prozradím, že v první desítce je několik jmen dobře známých z praktického šachu: druhý Piotr Murdzia už několik let figuruje na soupisce extraligového Třince, třetího Johna Nunna jistě není třeba představovat, čtvrtý Arno Zude je tuším IM v praktickém šachu, devátý Jonathan Mestel GM a to jsem určitě na někoho zapomněl (mimochodem, každý z těchto čtyř také byl alespoň jednou mistrem světa v řešení v kategorii jednotlivců).

Nejčastější model těchto soutěží je šestikolový a v každém z kol se v časovém limitu řeší po třech úlohách stejného druhu: obvykle jeden den dvojtažky (limit 20 minut), trojtažky (60 minut) a studie (100 minut), druhý den pomocné maty (50 minut), mnohotažky (80 minut) a samomaty (50 minut). Za úplné řešení jedné úlohy je maximálně 5 bodů. Druhý typ, označovaný jako open, je jednokolový a obsahuje všechny typy skladeb – soutěžící si sám vybírá, v jakém pořadí se jim bude věnovat a kolik nad kterou stráví času.

Čímž se dostáváme k druhé části titulu: International Solving Contest je právě soutěží tohoto druhu. Je organizována s myšlenkou popularizovat řešení v celosvětovém měřítku, její první ročník se konal v roce 2005 a je výjimečná tím, že se koná simultánně prakticky v celém světě – na všechny ostatní turnaje řešitelé musí přijet na jedno místo.
Datem konání je nejbližší neděle 27. 1. a české kolo se odehraje v Praze, v Domě dětí a mládeže Praha 6, od 11 hodin (bližší informace s mapkou místa konání) .
Bude rozdělena na dvě oddělení, pro zkušenější a méně zkušené řešitele, v prvním bude ve dvou kolech po šesti těžších úlohách, v druhém dvakrát čtyři lehčí. Víc detailů prozradit nemohu, protože je v tuhle chvíli zná jen rozhodčí Pavel Kameník, nicméně všichni zájemci o řešení šachových úloh jsou na tuto akci srdečně zváni (kvůli počtu míst je vhodné se případně přihlásit na mailové adrese problem64@wo.cz).
0x 1024x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat