Světový trend ve špičkovém tréninku mládeže

14.06.2009 07:59 | Soustředění TOP skupiny do 12 let

Ve dnech 3. - 7. 6. 2009 proběhlo s pověřením Šachového svazu České republiky, ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou a Slovenským šachovým svazem, v beskydské přírodě na chatě pod Ondřejníkem první soustředění mládež...

Ve dnech 3. - 7. 6. 2009 proběhlo s pověřením Šachového svazu České republiky, ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou a Slovenským šachovým svazem, v beskydské přírodě na chatě pod Ondřejníkem první soustředění mládežnické TOP skupiny do dvanácti let. O tom, že zde byli přítomni téměř všichni nejlepší od nás, je se možno přesvědčit z přiložených fotografií a o tom jak celou akci vnímali a jestli byli spokojeni, už pak jen z jejich odezvy samotné. (na fotografii Petr Jan)

Celý projekt vznikl na základě sledování celosvětového trendu, klesajícího věku špičkových šachových talentů. Vzorem nám může sloužit generace Radjabovů, Carlsenů, Karjakinů , Volokitinů a dalších. Například čerstvý mistr Číny Ding Liren má pouhých šestnáct let. Je jasné, že věk pro dosahování kvalitních výsledků na slušné úrovni se stále snižuje. Proto v rámci přiblížení se tomuto dění a v rámci vytvoření šance na nějakou konkurence schopnost, byla u nás poprvé vytvořena skupina TOP do dvanácti let, kde byly vybrány na základě výsledků a také již delšího pozorování výkonů této mladší generace, ty nejlepší děti v dané kategorii.

Gažíková Veronika (SVK)

V současné době již u nás existují oddíly, disponující kvalitními trenéry, které produkují talenty. Bez jmenování, každý se tam najde, ať už ty tradiční, či nově vzniklé. Vede to ke vzniku zdravé konkurence, která žene šachovou úroveň kupředu a v žádném případě by to nemělo bránit vzájemné spolupráci. Toto soustředění to jen potvrdilo. Vždyť co může být lepšího než mít doma kvalitní zázemí v podobě perfektně fungující klubové činnosti a individuální trenérské péče v kombinaci se soustředěním, které zahrnuje kontakt s ostatní špičkou (i zahraniční) a také s dalšími kvalitními trenéry.

Dosahování špičkových výsledků v dnešní době a nejen v ní jak nás učí historie, není v omezení se a v omezení svých možností. Jde o vytvoření možností na jedné straně a o jejich využití na straně druhé. Vždyť na tomto principu je založena samotná spolupráce hráče a trenéra. Kvůli tomu funguje například v Polsku šachová akademie. Proč by jinak vznikla v Rusku škola Botvinnika, Botvinnika - Kasparova? Právě na základě těchto činností měli a mají možnost se scházet, trénovat, poměřovat mezi sebou ti nejlepší. Mimo jiné, je i právě toto posouvá vpřed. Pokud s nimi chceme soupeřit, musíme se tomuto trendu přizpůsobit.

Ať každému kdo chce a má na to předpoklady, je to umožněno!

Fotografie

Blahynka Martin (zdroj: BŠŠ)

Haring Viktor (SVK) a Svoboda Matěj (zdroj: BŠŠ)

Szotkowski Jakub (zdroj: BŠŠ)

(zdroj: BŠŠ)

celá skupina - Blahynka, Szotkowski, Svoboda, Půlpán, Petr, Marek (zdroj: BŠŠ)

Gažík Jakub (SVK) (zdroj: BŠŠ)

Petr Jan a Marek Matyáš (zdroj: BŠŠ)

Marek Matyáš a Svoboda Matěj (zdroj: BŠŠ)

Špaček Oliver (SVK) (zdroj: BŠŠ)

1x 1656x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
14.06.2009 10:49 | Autor neznámý

Je jistě chvályhodné udělat tréninkové soustředění pro maldé talenty do 12 let. Nevím však, jak je moc důležité mít také titul (vel)mistra do 16 let. Bohužel v naší republice, narozdíl třeba od Polska, se šachy nechápou jako sport, a proto podpora ze strany státu není tak významná, což je pochopitelně škoda.