Rozhovor s Mikhailem Kislovem

09.01.2008 08:00 | Turnaje

V termínu 3.-6.1. pobýval ve Frýdku-Místku známý trenér mládeže Mikhail Kislov. Mikhail je považován za jednoho z nejlepších trenérů mládeže na světě, podílel se na výchově mnoha úspěšných hráčů. Narodil se v roce 1949 v r...

V termínu 3.-6.1. pobýval ve Frýdku-Místku známý trenér mládeže Mikhail Kislov. Mikhail je považován za jednoho z nejlepších trenérů mládeže na světě, podílel se na výchově mnoha úspěšných hráčů. Narodil se v roce 1949 v ruské Voroněži. Vystudoval několik vysokých škol. Vedl mládežnickou reprezentaci Ruska. Posledních 17 let pracuje především v Polsku, ale je zároveň konzultantem mládežnických reprezentací Německa, Srbska, Chorvatska a Číny.


Ve čtvrtek a pátek trénoval a testoval hráče a trenéry BŠŠ, v sobotu a v neděli proběhl otevřený trenérský seminář. Myslím, že všichni zúčastnění byli s akcí spokojeni a už se těší na další podobné setkání. Využili jsme toho a položili Mikhailovi několik otázek.

Jaký máte názor na budoucnost šachu?
Kromě zemí, kde se šachy vždy těšily velké oblibě, je možné sledovat, jak rychle roste popularita šachu v Indii, Číně, USA, ale i v Řecku, Turecku, Kanadě, Francii, nebo v arabských zemích. Na základě tohoto trendu vidím budoucnost šachu dobře.

Jaké předpoklady musí mít mladý šachista, aby mohl být úspěšný?
Teorie ukazuje na čtyři hlavní komponenty úspěchu: talent, charakterové vlastnosti, zdraví, šachová příprava. Praxe to potvrzuje.


seminář IM Kislova nevynechala ani Jana Jacková (foto: BŠŠ)

Čím by jste vysvětlil úspěchy polských šachistů v posledních letech?
Hlavní příčinou úspěchu je systém. Tento systém se začal budovat počátkem devadesátých let. Po pádu železné opony se v Polsku, jako i jinde ve světě, začali objevovat školení šachoví profesionálové ze zemí bývalého SSSR. Polský šachový svaz toho využil a vytvořil systém vzájemné spolupráce s trenéry, který zahrnoval jak intenzivní trénink mládeže, tak i semináře a školení polských trenérů. V současné době pracuje v Polsku asi čtyřicet profesionálních trenérů.

Mohl byste přiblížit pojem profesionální trenér?
Profesionální trenér je člověk, pro kterého je trénování jeho hlavní práce. Je to člověk, který trénováním v podstatě žije, který se jím živí. Který neustále myslí na rozvoj svých svěřenců, jezdí s nimi po turnajích atd. Jen pro ilustraci na posledním ME v Chorvatsku Polsko reprezentovalo 40 dětí a doprovázelo je 17 trenérů. Je spoustu šachistů, dokonce s velmistrovským titulem, kteří mohou s někým spolupracovat, těm se potom říká konsultanti.

Jaké má tedy možnosti polský junior?
V rámci systému vytvořil svaz ve spolupráci s ministerstvem školství Šachovou akademii. Zde se soustředí vybrané děti ( 25-30 osob ) ve věku přibližně 10-14 let a s těmi se pravidelně trénuje. Hráči, kteří se dostanou do reprezentace, mají potom další soustředění v rámci přípravy na MS a ME. Hráči, kteří dosahují zvláště dobrých výsledků jsou poté zařazeni do „vysoké třídy“ ( 8-10 osob ). Celý proces probíhá formou pravidelných soustředění. Tréninky vedou špičkoví trenéři mezinárodního významu. Akademii financuje ministerstvo školství.


IM Mikhail Kislov (foto: BŠŠ)

Jak trénují děti, které se do akademie nedostanou?
Dostat se do Akademie je samozřejmě motivací pro spoustu dětí, ale to neznamená, že ti kteří se tam dostanou už jinak netrénují. V systému, který funguje je běžné že v klubech trénují profesionální trenéři, kteří jsou placeni, sponzory, klubem a rodiči.

Jak se Vám líbilo ve Frýdku-Místku?
Já se cítím dobře tam, kde se pracuje s mládeží a kde mají rádi šachy a to Frýdek-Místek splňuje. Se svými svěřenci jezdím rád na turnaje i do dalších měst v Česku. ( Liberec, Třinec, Mariánské Lázně.)

Fotogalerie ze semináře s IM Kislovem.
8x 905x
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
15.01.2008 18:42 | Autor neznámý

Bratru slovanovi teda sojka nerozuměla ani slovo

12.01.2008 14:46 | Autor neznámý

Děkujeme za názor a zdravíme do Polska, dobře samozřejmě rozumím příspěvku "bratře slovane". Ale je to opravdu tak černé a bílé jako pole na šachovnici ? Může být někdo dobrý sportovec a pak již slabý. Ale dobrý trenér jak píšeš a pak slabý ? Možná teď neměl štěstí na nadšeného a pracovitého svěřence. To se pak může trenér se snahou "přetrhnout". Minimálně s tou Zawadzkou to tak dlouho dávno nebude. Nabyl jsem z příspěvku pocitu, že s hráči do 2000 to prostě umí a když se mu svěří někdo silnější, vždy záleží na oboustranné spolupráci, hlavně ten žák musí chtít. A, pokud je pravda, jak píšeš, že již netrénuje v polských programech, mohou mít 2 různí odborníci odlišné, ikdyž oba správné, názory, pak se cesty i rozejdou. To se děje v trénování i ve všech oborech lidské činnosti, takový je život...

12.01.2008 07:01 | Autor neznámý

Michal Kislow musi uciekać do Czeskiej Republiki - w Polsce nikt nie chce z nim trenowac... Kislow to byl kiedys dobry trener. Niestety ostatnio zostal wyrzucony ze wszystkich polskich programow trenerskich. Od wielu lat nie ma zadnych osiagniec. Jesli go spytac kogo trenowal - mowi Socko, Zawadzka, Jedynak, Jakubowski... To go spytajcie - Ile to lat temu? 5 lat? 10 lat? 15 lat? Kislow to slaby trener i nie ma od dawna wynikow. Jest dobry tylko jesli ten kogo uczy ma mniej niz 2000 ELO.

10.01.2008 20:38 | Autor neznámý

Zajímavé, mám stejnou zkušenost jako dalibor. Jeho svěřenci mají elo 1700.

10.01.2008 09:30 | Autor neznámý

40 profesionálních trenérů, akademie financovaná MŠ... - v Polsku to evidentně jde - proč ne u nás?

09.01.2008 14:25 | Autor neznámý

Mám pocit, že jsem na Openu Liberec hrál proti jedné jeho devítileté svěřenkyni a nebyl to žádnej med..

09.01.2008 11:35 | Autor neznámý

A já měl takovou radost, že jsem rozhovor našel sám:-). Už je to vpravo nahoře.

09.01.2008 11:21 | Autor neznámý

tak už je v MfDnes rozhovor se Sergejem i díky www.nss.cz. Když to dávají na web. Supr. Odměnou jim může být už hned první otázka novináře: Díky vám vyhrál šachista anketu už počtvrté, zatímco hokejisté zvítězili třikrát. Znamená to snad, že se z Pardubicka stává šachový kraj? :o))