Přebor Vsetína - foto a kniha

08.07.2008 08:00 | Turnaje

Ve dnech 28.6. – 5.7.2008 se ve vsetínské Sokolovně uskutečnil již 33.ročník kandidátského turnaje v šachu s mezinárodní účastí - Přebor Vsetína. Na turnaj, který se hrál na 9 kol, se sjelo 52 hráčů z České republiky a Polska...

Ve dnech 28.6. – 5.7.2008 se ve vsetínské Sokolovně uskutečnil již 33.ročník kandidátského turnaje v šachu s mezinárodní účastí - Přebor Vsetína. Na turnaj, který se hrál na 9 kol, se sjelo 52 hráčů z České republiky a Polska, kteří byli rozděleni podle výkonnosti do dvou skupin, rozhodoval Arbitr FIDE Petr Votava ze Zlína. V silnější skupině OPEN FIDE panovala velká vyrovnanost a na přední příčky mohl dosáhnout kdokoliv z první osmičky.
Letos se zadařilo domácím hráčům, kteří se protlačili na přední pozice. Výkonnostní růst prokázal jediný žák ve skupině Ondřej Karlík (ŠKZ Vsetín), který jako 30. nasazený získal 50% a obsadil 16. místo. Zvítězil Pavel Lev (ŠKZ Vsetín) před Svatoplukem Hastíkem (Jeseník) oba 6,5 bodu a třetím Dominikem Parákem (ŠKZ Vsetín) s 6 body. Na 4. -8. místě skončili Lubomír Burdík (Praha), Radim Vrátný (Svinov), IM Leszek Weglarz (Polsko), Stanislav Juříček (ŠKZ Vsetín), který stejně jako vítěz absolvoval turnaj bez prohry a Jan Tomeček (Havířov) všichni 5,5; 9. -12. Blazej Bzowski (Polsko), Miloslav Drábek (Písek), Vlastimil Tichý (Hr.Králové) a Vlastimil Straděj (ŠKZ Vsetín) 5; 13. -19. Miloš Holexa (Havířov), Jan Uhman st. (Zakřany), Zdeněk Šnyta (Dobrá), Ondřej Karlík (ŠKZ Vsetín), Cyril Papán (Nový Jičín), Lukáš Weissmann (Dobrá) a Milan Štverák (ŠKZ Vsetín) 4,5; 20. - 25. Jan Malčánek (Rožnov), Karel Hradil (ŠKZ Vsetín), Elefteris Vlachopulos (Karolinka), Jan Štach (Praha), František Veselský (ŠKZ Vsetín) a Vladimír Hrabovský (Brumov) 4; 26. - 27. Zdeněk Bělunek (Hutisko) a Jan Kuneš (Hr.Králové) 3,5; 28. Josef Filák (Fr.Lhota) 2,5; 29. Jan Uhmann ml. (Brno) a 30. Milan Kapoun (Litomyšl) 1,5 bodu.

Vlevo Pavel Lev, vítěz turnaje, vpravo Stanislav Juříček, 7. místo. Autor fotografie: David Klímek

Členové ŠKZ Vsetín bratři Antonín a Stanislav Juříčkovi vydávají u příležitosti 700. výročí města Vsetína (1308 - 2008) knižní publikaci "100 let šachu na Valašsku" z období 1906 - 2006. Formát A4, 282 stran, 90 dobových i současných fotek a dokumentů z toho 22 barevných, 330 tabulek družstev z let 1936 - 2006, nejstarší turnaje od roku 1906 atd. Cena jen 249,-Kč.

Ve skupině NÁRODNÍ OPEN s 22 účastníky byl velkým překvapením výkon Jaroslava Švagery (MEZ Vsetín), který byl 8 kol v čele turnaje a teprve v posledním 9.kole podlehl Lubomíru Matlochovi z Jeseníku, který se stal vítězem skupiny B ziskem 7 bodů. Za druhým Švagerou s 6,5 body se na 3. -4. místo pěkným výkonem prosadili zbrojováci Ivan Bartošek a Jiří Růžička ziskem 6 bodů. Další pořadí: 5. - 7. Petr Smilek (Lužná), Vladislav Bambušek (Karolinka) a František Filák (MEZ Vsetín) 5,5; 8. -10. Marek Jurča, Jaroslav Zátopek (oba ŠKZ Vsetín) a Jiří Robenek (Jeseník) 5; 11. - 13. Miroslav Tomek (ŠKZ Vsetín), Martin Klíma (Karolinka) a David Klimek (ŠKZ Vsetín) 4,5; 14. - 16. František Parák (Ústí), Jaromír Galetka a Jaroslav Závodný (oba ŠKZ Vsetín) 4; 17. - 18.Petr Žižka (ŠKZ Vsetín) a Jakub Závada (Nový Jičín) 3,5; 19. - 20. Robert Vinklárek (Nový Jičín) a Libor Novák (Val.Meziříčí) 3; 21. Petr Horník (ŠKZ Vsetín) 2 a pochvalu zaslouží na 22. místě statečně bojující nejmladší účastník - talentovaný devítiletý Matyáš Kovařík (ŠKZ Vsetín) 1,5 bodu.

Zleva: Jaroslav Švagera, 2. místo, vítěz turnaje Lubomír Matlocha, vpravo: Marek Jurča, 8. místo. Autor fotografie: Julius Ficek