Čas strávený nad hrou

03.04.2012 06:43 | Poker a šachy

Tento článek pro vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista. Velký rozdíl mezi šachem a online pokerem je v množství her...

Tento článek pro vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista. Velký rozdíl mezi šachem a online pokerem je v množství her, které hráč stihne za stejný časový úsek odehrát. Poker naživo mě moc neláká právě kvůli značné časové náročnosti a nadměrným poplatkům za hru, jako je cestovné, ubytování a podobně.

Opravdu silní hráči s dostatečným kapitálem s tím nemají samozřejmě žádný problém, protože hrají dostatečně drahé turnaje, aby je takovéto výdaje neznepokojovaly. Ale pro mírně nadprůměrné studující hráče, kteří se hru teprve učí, je něco takového po finanční stránce dosti náročné. Nakonec kdo jezdíte po šachových turnajích, náklady na takové akce si dovedete představit. Než bych jezdil po velkých a drahých pokerových turnajích, radši si zajedu na turnaj šachový a po večerech si můžu na internetu v klidu zahrát online, na který jsem zvyklý, a který mě nenutí porušovat pravidla bankroll managementu. Z hlediska variance je obrovský rozdíl, jestli člověk odehraje 10 turnajů za 80 korun, nebo jestli odehraje jeden turnaj za 800 korun.

Online turnajů za večer stihnu občas třicet, většinou tak těch padesát a občas i více než sto. To mi pak už ale na 9-man turbo SnG trvá kolem pěti hodin, což ale pořád není víc než čas strávený nad jednou vážnou partii. Špičkoví hráči dokážou těchto turnajů odehrát za měsíc několik tisíc. Začátečníci ale tolik nezvládají, hodně času musí věnovat studiu a hlavně si na zvyšování počtu odehraných hodin člověk většinou potřebuje zvykat postupně. Já jsem zatím rád za 1000 turnajů měsíčně, i tak mi to přijde docela hodně, někteří super grindeři mají tento rok už ale odehráno přes 40 000 turnajů. Dělají to tak, že zvládají hrát najednou i na více než třiceti stolech a když takto hrají přes 8 hodin denně, výsledek není zrovna k zahození.

Dosti jinou záležitostí jsou velké MTT turnaje, kde se na startovním poli sejde několik tisíc hráčů. Tyto turnaje obvykle nehrávám, a proto pořádně nevím, jak to hráči řeší a co za další turnaje při tom ještě odehrají, protože hrát deset hodin jen na jednom stole a pak vypadnout, to by byla asi celkem nuda. Já se na takových turnajích objevuji jen tehdy, když v nějaké kvalifikaci vyhraji vstupenku. Nedávno Poker-Arena pořádala pro své členy menší online turnaj, kde do cenového fondu věnovala 7 vstupenek na Micro Millions Main Event na herně PokerStars. Za hodinu byla jedna ze vstupenek moje a já si tak mohl zadarmo vyzkoušet zahrát si turnaj s první cenou přesahující 100 000$. V turnaji startovalo kolem 55 000 hráčů a já vypadl už někde kolem 30 000 místa, ale i tak to pro mě byla zajímavá zkušenost. Poker-Arena pro své členy pořádá mnohé zajímavé akce, soukromé turnaje i studijní setkání. Že poker není hazard, ale složitá hra o umění a trpělivosti, jejíž studium se nesmí podcenit, to je myslím většině lidí jasné. Dobrá zpráva ale je, že i přesto se dá vše pojmout společensky a zábavnou formou, o čemž se můžete přesvědčit při pohledu na tuto fotografii s posledního setkání příznivců Poker-Areny, které proběhlo 24. března v pražském pokerovém klubu Kajot.

Pokud se vám článek líbil, můžete si přečíst Štěpánův blog, který pravidelně uveřejňuje na stránkách Poker-Arena.cz každý týden.

10x 1894x
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
28.05.2012 08:06 | Autor neznámý

Tak přikupování karet v Texas Holdemu je fakt zvrácenost, tohle je jako kdyby šachistům diváci mohli každej pátej tah házet tenisákem na stůl a co odletí, to prostě odletí, co se posune, to se posune, a hraje se dál...

Ale ten Rush poker (bývalý Full TIlt Poker) na PokerStars pojmenovaný jako Zoom může být v tomto pro hráče, co vyhledávají akci, dobrej. Chvíli jsem to hrával na FTP, ale cash game není nic moc pro mě, tak jsem s tím přestal. Jinak něco mi říká, že na FTP byly i Rush turnaje, kde šly normálně blindy nahoru a byla od začátku daná cenová struktura, jen prostě hraješ každou hru s někým jiným, stejnej princip, jen je to turnajová hra. Ale na Stárech to ještě asi není. Jinak samozřejmě možnost hrát to na mobilu přes edge ti tam nažene zástupy totálních ryb. Ale může to bejt fajn třeba pro někoho, kdo se nudí ve škole. Chodit ještě na gympl, tak si pořídím androida a valím v poslední lavici Zoom...

27.05.2012 12:25 | Autor neznámý

Včera mi přišel velmi zajímavý email s novinkou (jak využít lépe čas naplno):

Zoom je nový, akcí nabitý poker ve formátu cash her od PokerStars. Ve chvíli, kdy složíte karty, vás přenese do nové hry a tím zrychluje akci. Žádné zbytečné čekání - prostě se usadíte u nového stolu s novými soupeři a akce může začít nanovo.

Zoom hry najdete v PokerStars lobby kliknutím na záložku Zoom. Hry No Limit Hold’em a Pot Limit Omaha probíhají po celý den a startují na sázkách od pouhých 0,01$/0,02$. Navíc můžete hrát Zoom pokerové hry také přes aplikaci PokerStars Mobile pro zařízení Android™. Verze pro iOS bude již brzy!

Tip na Zoom: Pokud chcete vidět svou handu až do konce, stačí při klikání na Fold podržet Ctrl. Než se přesunete ke svému dalšímu stolu, uvidíte, jak je rozdělen pot.

http://www.pokerstars.cz/poker/zoom/

 

Není to sice ono zvýšení možností ve hře stylem přikupování/dražení třetí karty apod a zrychlení turnaje, který hrávám (když už je čas na takovou akci) nejraději, ale i tak velmi dobrá vlaštovka se zdá, musím se pak na to podívat detailněji.

 

03.04.2012 17:26 | Autor neznámý

Takže ty tu vlastně děláš takříkajíc reklamu na zakázaný hazard jo ? Tak t je dobrý, no hlavně když z toho i šachy i poker i lidi něco mají :))

03.04.2012 16:47 | Autor neznámý

To ty herny nikdy nedovolí, aby za tebe dělal software nějaký rozhodnutí, je to proti podmínkám použití a dost po tom jdou. Začne to nějakým automatickým systémem na foldování nejhorších startovních kombinací, pak to začne brát v úvahu pozici, pak to bude pokračovat automatizací push/fold fáze v HU pomocí tabulkových čísel a skončí to botem, kterej bude zvládat hrát zcela sám.

Ten zákon platí, AČP ho myslím napadnula u nějakýho soudu (asi ústavního), no jako hrát by se o peníze mimo kasína nemělo a online jen na českých hernách, zatím je teda v ČR jen jeden pokus o online pokerovou hernu, takže i online je prakticky zakázanej. Ale hráči na to kašlou a zatím není žádná zmínka o tom, že by to někdo kontroloval, řešil. Jen ta předem naplánovaná akce AČP v Praze byla navštívená lidma z ministerstva financí, sami je na sebe totiž zavolali, byli na ně připravení. Pak jsem sylšel, že nějaký kasína vypisují odměny pro ty, co prásknou nějakej funkční pokerovej klub. Ale o nějakým postihu online hráčů zatím nevím. Oni po malejch rybách nepůjdou, takže se funguje pořád stejně.

03.04.2012 15:06 | Autor neznámý

A jak je to teď v 2012 vůbec s legálností pokeru teda, v hospodě už to hrát nesmím ale online jo ?

03.04.2012 15:05 | Autor neznámý

Tak jasně že občas si zahraju i s 2 7 třeba abych zmátl soupeře, ale obecně když je v turnaji tisíce lidí je to blbost páč první dvě hodiny všichni jen dávají all in, ale ono nejen tady obecně prostě máme počítače tak proč safra by nemohli dělat za mně to co já nechci a já se můžu soustředit na sledování filmu a jen občasná strategická rozhodnutí :)

03.04.2012 14:22 | Autor neznámý

Ta propagace dnes už tak velká není, s příchodem nového zákona o hazardu a s pádem Full Tilt Pokeru dost klesla. K tomu zahazování, dá se hrát všelijak, ale jednoduché řešení je zvýšit počet stolů nebo se specializovat na heads-up (hra ve dvou). Nicméně hrát jen podle toho, co člověk drží v ruce, to je málo.

http://www.youtube.com/watch?v=--Qap3VT_ZY

03.04.2012 10:23 | Autor neznámý

Vlastně se dá říct že ze stejného důvodu jako hraju méně častěji vážné partie nehraju pomalý poker. S tím, že u šachu pokud soupeř přemýšlí delší dobu v kuse (což nepochybně je méně tahů než je počet zahazování karet) můžu si jít číst knížku aspoň. Jinak poker je hezká hra ale je to jako byste měli hrát šachovou partii a nabízeli vám ji hrát s jezdcem méně s věží méně a pěšcem méně proti různě silným soupeřům s tím že možná jeětě pěšec či věž vám s malou pravděpodobností přidají v průběgu hry a rozumný člověk nebude dělat nic jiného než zahazovat přiměřeně často tomu jak může, což je velmi často. Osobně jsem navrhoval vylepšení pokeru které by ho srovnalo s šachama aby se nečekalo a to toto : dovolit si za nějaký poplatek (do banku třeba) buď přikoupit kartu navíc anebo vyměnit kartu. Tím kdo by chtěl mohl by hrát víc jako v šachu by najednou mohl v každé pozici táhnout a k tomu by měl navíc možnost dát i pas.

03.04.2012 10:11 | Autor neznámý

Taky se mi zdá, že poker je hlavně o tom, že člověk pořád zahazuje a čeká na dobré karty. Moc mě to nebaví, šachy jsou mnohem zajímavější...Nechápu, kdo a proč poker teďkonc pořád propaguje...

03.04.2012 08:24 | Autor neznámý

No já poslední dobou přestal online hrát proto, že turnaje trvají několik hodin. Hrával sem ty velké (často freeroly či za málo, kde hrálo tisíce lidi) to mě bavilo chvíli, ale pak mi začalo chybět to aby mi klient vyskočil s okénkem do popředí jen při určité kombinaci karet a jinak to automaticky zahazoval, stejně člověk v pokeru nic jiného nedělá než zpravidla zahazuje a čaká na slušné karty, protože většinou někdo navýší při mizerných. Potřeboval bych takový software klienta pokerového, který by z amně hlídal zda sem dostal karty se kterými chci hrát už a mezitím mně nechal koukat třeba na film, pořád odcvakávat fold člověka omrzí. Podobné je to za reálným stolem, jenže tam člověk vidí jak se ostatní tváří a když sou to vtipní lidé což často sou tak i jako divák se člověk nenudí tím že může pozorovat ostatní mezitím. Hrát víc turnajů naráz sem též trochu zkoušel ale štvalo mně pak že když se sejdou dobré karty na dvou třech stolech naráz člověk si to nemůže v pohodě zahrát takovou situaci a vychutnat.