Ostravský koník: vítězem FIDE IM Vladimir Sergeev

06.05.2007 08:00 | Turnaje

Do posledního 9.kola Ostravského koníka vstupoval s půlbodovým náskokem IM Nikita Maiorov. Na dobré, ne-li medailové umístění mělo velkou šanci hned jedenáct šestibodových hráčů. Jako první ukončil partii na čtvrté šac...

Jako první ukončil partii na čtvrté šachovnici GM Mikuláš Maník s Frýdko- Místeckou nadějí Vojtěchem Rojíčkem. Na první šachovnici měl vedoucí Nikita Maiorov bílé figury proti, v turnaji dobře hrajícímu, Klaudiuszu Urbanovi.
Na pořadu byl "Volžský gambit" a tato skutečnost dávala tušit, že o žádnou taktickou remízu nepůjde. Sedmdesáti tahovou bitvu nakonec dovedl do vítězného konce Polák Urban.(viz.foto - vlevo)

Na druhé šachovnici měl bílé GM Marek Vokáč proti FM Štěpánu Žilkovi. Marek Vokáč tak musel opět absolvovat cestu na pódium a hrát partii před zraky přítomných v sále, což ho dle vlastních slov moc netěšilo. (daň za on-line) V jejich partii se nešetřilo výměnami a záhy jsme mohli vidět na šachovnici koncovku věž a jezdec na obou strannách. V dalším průběhu ovládly šachovnici již pouze skoky jezdců na obou strannách s volnými pěšci. V dalším boji se ukázal černého volný pěšec o poznání nebezpečnější, nakonec rozhodl partii ve prospěch Štěpána Žilky.

Na třetí šachovnici přenášené on-line svedli souboj Jan Krejčí (TJ Tatran Litovel) (viz.foto níže) s ostříleným IM Vladimirem Sergeevem. V této partii šlo nejenom o závěrečné dobré umístění v turnaji, ale v případě svého vítězství by Jan Krejčí splnil normu IM. Bohužel se Jan Krejčí dopustil chyby v časové tísni a partii byl nucen vzdát.

Splnění normy IM si v turnaji zajistili již po osmi kolech dva Poláci, Gumula Daniel a Kolosowski Mateusz.

Závěr se nepovedl IM Vladimíru Tallovi, který prohrál s IM Arnoldem Zakharchenkem. Poslední, nejdelší partií kola, byl souboj IM Doležala s IM Pavlem Šimáčkem. Složitá dámská koncovka, oba hráči již využívali jen bonusové vteřiny. Partie nakonec skončila patem.

Slavnostní zakončení Mezinárodního šachového festivalu - Ostravský koník 2007 bylo zahájeno v 16.00 hodin. Pro nejlepšího hráče FIDE Openu a Národního Openu byla určena soška se symbolem Ostravy.

Čtveřice hráčů získala v závěrečném součtu 7.0/9bodů. Muselo rozhodnout pomocné hodnocení - střední buchholz. Vítězem FIDE Open 2007 se tak stal IM Sergeev Vladimir, druhé místo obsadil FM Przybylski Wojciech, bronz bere se Štěpán Žilka. Čtvrté místo zbylo pro Klaudiusze Urbana.

konečné pořadí - FIDE OPEN - medaile
1. IM Sergeev Vladimir (2449) 7
2. FM Przybylski Wojciech (2320) 7
3. FM Zilka Stepan 2419 (CZE) 7

První cenu v Národním Openu 2007 si odnáší Baroš Zbyněk z TJ Fulnek za zisk 7.5/9bodů. Druhé místo se stejným počtem bodů obsadil Rabatin Jakub z Beskydské šachové školy. Zároveň se stal vítězem kategorie juniorů do 18 let.

konečné pořadí - Národní OPEN - medaile
1. Baroš Zbyněk (1988) 7.5
2. Rabatin Jakub (1986) 7.5
3. Hlubina Pavel (1946) 7.0

Hlavní rozhodčí: Jaroslav Kořínek.

V průběhu následujícího týdne Vám přineseme ještě rozhovor s IM Nikitou Maiorovem a s ředitelem Ostravského koníka Markem Jelínkem.
Nebude chybět ani vybranná partie z GM superturnaje s komentářem IM Lukáše Klímy.

kompletní výsledky a konečné pořadí FIDE OPEN
kompletní výsledky a konečné pořadí Národní OPEN

Další podrobnosti, tabulku GM superturnaje, partie naleznete u nás na stránce on-line nebo na oficiálních stránkách turnaje - Ostravský koník 2007