OPEN ZNOJMO 2008 – sobotní tisková zpráva

11.05.2008 08:00 | Turnaje

O víkendu vrcholí v Louckém klášteře ve Znojmě VIII. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN ZNOJMO 2008. Festival se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Satnislava Juránka a starosty města Znojma Ing. Petra...

O víkendu vrcholí v Louckém klášteře ve Znojmě VIII. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN ZNOJMO 2008. Festival se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Satnislava Juránka a starosty města Znojma Ing. Petra Nezvedy.

Prvním festivalovým turnajem byl čtvrteční memoriál Ing. Turka, který se hrál současně jako otevřený přebor Jihomoravského šachového svazu. Vítězem se stal ukrajinský velmistr Sergejev před Bělorusem Kačetkovem
a brněnským Vyskočilem, který se zároveň stal krajským přeborníkem. Na startu se sešlo celkem 50 hráčů. Nejmladším účastníkem byl Roman Odvárka ze Znojma, kterému ještě nebylo 6 let, nejstarším pan Spilka ze Znojma (87 let).
V pátek se uskutečnil turnaj mládeže do 10, 12 a 14 let. Překvapivým vítězem v absolutním pořadí se stal Hofírek ziskem 6,5 ze 7, který startoval v kategorii do 10 let.

Ve večerních hodinách proběhl bleskový turnaj, kterého se zúčastnilo 36 hráčů. Zvítězil mezinárodní mistr Jirka (Bohemians Praha) 9 z 11 před ukrajinským velmistrem Sergejevem hrajícím v barvách Turnova (8,5 bodů) a dalším Ukrajincem Šilovem, který získal 8 bodů. Tento hráč podal skvělý výkon, protože díky špatnému dopravnímu spojení nastoupil až od 4. kola a všech 8 partií včetně té s Jirkou a Sergejevem vyhrál.

V sobotu proběhlo finále Poháru České republiky v rapid šachu. Suverénním vítězem poháru se stalo družstvo ŠK Staré Město ziskem 27 bodů (IM Zpěvák 5 bodů ze 7, IM Sosna 5,5, Jurásek 5,5, Vrána 6 a Kňazovčík 5. Druhé místo obsadilo favorizované družstvo TJ Zikuda Turnov 24,5 (GM Štohl 5, GM Vološin 5,5, GM Lechtýnský 4, IM Konopka 5,5 a Zelený 7) a třetí ŠK Zlín 21. Na startu se sešlo 27 družstev, v jejich sestavách se objevilo 5 velmistrů (GM) a 7 mez. mistrů (IM).

Zahájeno bylo otevřené Mistrovství České republiky v rapid šachu žen – Znojemská královna za účasti 19 žen. Turnaj vyvrcholí v neděli.

Dále se uskutečnil turnaj dívek – Znojemská královnička, ve kterém suverénně vyhrála Nataša Richterová, když porazila všechny svoje soupeřky.

Pokračoval otevřený turnaj, který potrvá až do neděle. Výsledky tohoto turnaje se započítávají do světového žebříčku ELO a na jeho startu se sešlo 30 hráčů z Běloruska, Rakouska, Polska, Islandu, Nizozemí, Slovinska a České republiky. Po 5. kole vede čtveřice hráčů, do které se podařilo proniknout 2 mladičkým Pražákům Kleckerovi a Jančaříkovi, znojemskému Dvořákovi a Staberhoferovi z Rakouska.