Nejhorší ze všeho jsou trpaslíci

05.12.2007 08:00 | Turnaje

Nechť mi třinečtí prominou, ale zajisté patří k týmům, které letos bojují hlavně o udržení v soutěži. Jejich polská legie je opět velmi kvalitní, ale „domácí“ soupiska letos zaznamenala výrazné personální ztráty a v úvod...

Nechť mi třinečtí prominou, ale zajisté patří k týmům, které letos bojují hlavně o udržení v soutěži. Jejich polská legie je opět velmi kvalitní, ale „domácí“ soupiska letos zaznamenala výrazné personální ztráty a v úvodním dvoukole vybojovala pouhé 3 remízy. Zápasová taktika byla evidentní – na předních šachovnicích zamezit veškerým nepříjemnostem a vzadu vytěžit co se dá.
To se snadno poví, ale obtížně provádí. Bílé figury jsem si po minulé zkušenosti ani nedal, příležitost opět dostal Tomáš Kulhánek. Zápas navíc začínal již v 9 hodin, a i jako komentátor pro diváky jsem se „probouzel“ až lehce po hodině hry.

Žádný zvláštní důvod k optimismu v té chvíli nebyl. Jen v partii Sharashenidze – Kulhánek bylo jasné, že bílý mění, co se dá, dokonce hrozil i trochu lepší koncovkou, remíze se nedalo vzdorovat. Ostatní naše černé figury se teprve rozehřívaly, vesměs se rýsovaly složité pozice. Bílé figury nám slibovaly zatím jen drobné výhody, jen na dvojce se mi moc nelíbila pěšcová formace, kterou bílý ze zahájení vytvořil. Nejdříve se projasnila partie Langner – Kalod. Soupeřově oblíbené variantě Radek čelil jednou z gambitových možností, bílý sice držel obětovaného pěšce, ale jeho pěšcová formace vykazovala řadu defektů. Radek dokončil mobilizaci sil a po soupeřově nepřesnosti rozvinul aktivní hru, která vedla k jasně lepší pozici. Soupeřův pokus o zápletky snadno odrazil a soupeř již se značným materiálním deficitem dále nevzdoroval.


analýza vzájemné partie Langner-Kalod


na první desce Mišta Alexander

Ale z vedení jsme se dlouho neradovali. V partii Jakubowski – Cvek Robert pokračoval ve své sérii neblahých rozhodnutí, po zahájení se ve složité pozici odvážně odhodlal sebrat soupeřovi obětovaného pěšce, nedocenil však jeho útočné možnosti a byl po několika tazích skolen pěknou kombinací, které se navíc nedalo zabránit. Robert v září zahájil vysokoškolská studia, vybral si navíc dost náročný obor, a to má zjevně nepříznivý vliv na jeho formu. Doufám, že se během naší nadcházející dvouměsíční extraligové přestávky lépe sžije s nezvyklým životním stylem a najde cestu jak sladit studium s šachovou formou. Mezitím se sice pevněji chopily výhody naše bílé figury na 4. a 8. šachovnici, zato na 6. se rýsovala remíza, možná i v nebezpečnějším vydání, a strach jsem začínal mít i o přední šachovnice. Partie Štoček – Murdzia spěla sérií výměn do koncovky, bílému však zůstal významný defekt v pěšcové struktuře a hrozil minimálně dlouhou obranou obtížné koncovky těžkých figur. Jirka ale dokázal před časovou kontrolou odstranit ze šachovnice všechny věže a v dámské koncovce již měl dostatek remízových možností, uznal to i soupeř. To bylo příjemné zklidnění, ale ještě ne zcela. Šimi totiž chtěl „něco“ zkusit, souhlasil jsem s těžkým srdcem za předpokladu, že to nebude znamenat příliš velké riziko, a sledoval jsem jedním pohledem 1. a 4. šachovnici, které se zdály být klíčové. V partii Hába – Walek Petr získal ze zahájení lepší skorokoncovku, soupeř však šikovně aktivizoval věž a nebylo jasné, jestli nemá účinnou protihru. Petr ale soupeře znovu dokázal zatlačit do pasivní obrany a ukořistil pěšce, chvilku se však zdálo, že si není jist, jakým způsobem půjde pěšce uplatnit. Myslím, že ho v té chvíli trochu strašila i včerejší partie, ale objektivně to skutečně proti znovu aktivním černým figurám nebylo vůbec jednoduché. Petr ale nezklamal, zapracoval a našel nadějný plán, kterému soupeř nedokázal čelit. Až tento bod zahnal pochyby o výsledku zápasu.


v povzdálí debatují kapitáni obou týmů


středem zájmu pozice nestejných střelců Pavla Šimáčka s Frolíkem

Partie Klíma – Milan Babula probíhala podle očekávání, Lukáš získal po zahájení prostorovou převahu, poté svou výhodu rozšířil o lepšího střelce a tlak dále stupňoval do koncovky, kterou černý ve své očekávané časové tísni již nebyl schopen bránit. Lukáš pobral pár pěšců a na naše konto přidal čtvrtý bod. Partie Mista – Hráček byla nejnapínavější partií zápasu. Královský gambit Zbyněk rozhodně neočekával, zdálo se dokonce, že po zahájení dosáhne i výhodnější pozice tlakem na vysunuté bílé pěšce. Soupeř však nechal své pěšce osudu a zahájil vtipným manévrem přímý útok na krále. Zbyněk musel ukázat veškeré své obranářské umění, postupně odrazil přímé hrozby svému králi i nebezpečí silné časové tísně v náročné pozici plné drobných hrozeb. Ani pak ale neměl klid, soupeř vynalézavým způsobem z pozice nadále mačkal nebezpečné útočné možnosti. Komu čest, tomu čest, i Zbyněk chladnokrevně a vynalézavě útočné hrozby odrážel a remíza po vyčerpání většiny bojových sil je poctou pro oba válečníky. Nu je tu ještě tradiční borec nakonec. Pohnutý souboj Šimáček – Frolík začal v jedné vedlejší variantě sicilky, Pavlova reakce nebyla příliš standardní a jejím výsledkem byla záhy pozice s různobarevnými střelci. Manipulace s přítomnými věžemi mi také nebyla zcela srozumitelná. Nejdříve se mi zdálo, že černý dovolil bílému velmi mnoho, pak to zas vypadalo, že se zapletl bílý a mohl by mít i problémy. Černý však zřejmě neměl ambice, které by zahrnovaly hru na výhru, a směřoval do remízových vod. V té chvíli dostal Pavel pokušení vytěžit něco více ze svých aktivnějších figur, obětoval pěšce a pokusit se uplést matovou síť. Mat se sice nepovedl a černému zůstal pěšec navíc, díky aktivitě figur však bílý příliš ohrožen nebyl. Naopak, pokračoval ve svém stínovém útoku a v časové tísni před kontrolou začal jeho soupeř panikařit. Rozhodně si myslím, že neměl vážný důvod materiál drasticky vrátit a přejít do koncovky věž proti věži a střelci. Tato záludná koncovka je sice obecně remíza, ale pokud obránce přesně nezná správnou metodu obrany, je velmi vážně ohrožen, zvláště když jednou bude muset činit rozhodnutí na půlminutě. Právě to nastalo a s přispěním soupeřových nepřesností Pavel nakonec upletl matovou síť. Vykompenzoval si tím včerejší zaváhání a ukázal velké bojové kvality. I vítězství „silou vůle“ se počítá do skóre a v současné ligové tabulce má velký význam.


závěrečná hromadná analýza

Děkuji mančaftu za tvrdou a dobře konanou práci, přeji spokojené vánoce a aby forma vydržela i do nového roku. A aby přišla také Robertovi, jakož i Jirkovi trochu více štěstíčka.

Langner Ladislav - Kalod Radek 0-1 (diagram po 6....b5!)

přehrát komentovanou partii



0x 1375x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat