Mistrovství Polska v řešení šachových úloh 2010
11.03.2010 07:03 | Mistrovství Polska v řešení šachových úloh 2010Oproti mým předchozím příspěvkům pro NŠS se v tomto (a asi i následujících) odehraje drobná formální změna. Rozhodl jsem se je psát v první osobě – hlavně proto, že zformulování věty “Řešil jsem jako prase.” mi trvá pod...
Místem konání letošního mistrovství Polska v řešení bylo město Łowicz, rodiště jednoho z předních polských řešitelů (a IM v praktickém šachu) Kacpera Pioruna. Organizační a finanční podpora a zaštítění celé akce ze strany (mj.) města i vojvodství garantovaly jak její vysokou úroveň, tak i neobvykle vysoký cenový fond.
Zahřívací soutěží byl v pátek 5. 3. open turnaj, v němž se řeší dvanáct problémů v časovém limitu 180 minut. Pečlivě naplánovaný harmonogram cesty se slovenskými řešiteli, k nimž jsem se přidal v Českém Těšíně, dostal citelnou trhlinu při průjezdu Łodźí, takže jsme první soutěž mohli sledovat jen v roli diváků hodinu po jejím začátku. Vítězem se stal hlavní favorit GM Piotr Murdzia se ziskem 51 bodů, o bod zpět jej následoval FM Vidmantas Satkus (LTU), třetí byl další Litevec Martynas Limontas (44 bodů).
Hlavní soutěž se odehrávala v následujících dvou dnech. Na startu se objevilo 25 řešitelů ze sedmi zemí (Polsko, Bělorusko, Česko, Litva, Rusko, Slovensko, Ukrajina). V řešení měli dva účastníci titul velmistra, čtyři mezinárodního mistra a sedm mistra FIDE, kromě toho se soutěže zúčastnil i spoluhráč Piotra Murdzii z extraligového Třince, GM Aleksander Miśta.
První kolo až na výjimky favoritům větší problémy nezpůsobilo, plný počet 15 bodů si připsalo patnáct soutěžících, ale již následující trojtažky a studie byly podstatně obtížnější: ve trojtažkách si vítěz P. Murdzia odnesl patnáct bodů, ale druhý B. Piliczewski jen deset a přes pět bodů se dostali pouze další čtyři řešitelé. Podobně to vypadalo i ve studiích: A. Miśta dokázal, že jejich řešení má k praktické hře blízko a vyhrál se 13 body, P. Murdzia byl o dva body zpět a jen další tři soutěžící překročili pětibodovou hranici. V součtu to po prvním dnu znamenalo pohodlné vedení pro P. Murdziu (41 bodů), A. Miśta byl druhý (33), K. Piorun třetí (31). Jediným kladným výsledkem české a slovenské výpravy bylo 25,5 bodu slovenského juniora Tomáše Peitla, my ostatní jsme mohli pro zhodnocení výsledku použít některou z variant věty v uvozovkách v prvním odstavci. Mne trochu utěšoval jen můj obvykle lepší druhý den – pravděpodobnost, že by Piotr ztratil osm bodů náskoku, byla sice limitně se blížící (nebo rovná) nule, ale třetí místo se mi i s 22 body po prvních třech kolech jevilo jako ještě možné.
Pomocné maty mne v této představě povzbudily – plný počet 15 bodů za 22 minut znamenal vítězství v kole, ale hlavně posun z osmého místa na šesté a výrazné přiblížení se i dalším řešitelům přede mnou (15 bodů získali čtyři soutěžící). Mnohotažky byly relativně méně obtížné, devět řešitelů získalo více než deset bodů, ale s patnácti body v plném čase 80 minut jsem se už dostal na poslední medailovou příčku. Doposud druhý K. Piorun nevyřešil v samomatovém kole pětitahovou skladbu, což pro mne (opět při patnácti bodech) znamenalo posun dokonce až na druhou pozici a tak obhájení postavení podle startovní listiny.
Za K. Piorunem čtvrté místo poměrně s přehledem uhájil další domácí řešitel B. Piliczewski, oba ruští soutěžící se zlepšeným výsledkem v druhém dnu (oba těsně pod 40 bodů) dostali na páté a šesté místo. A. Miśtovi sice první dvě kola druhého dne nevyšla, ale plný bodový zisk v samomatech (!) jej vrátil na osmou pozici. První dvě kola druhého dne řešil naopak výborně T. Peitl (12,5 resp. 12 bodů), ale nepovedené samomaty ho připravily o několik příček v konečné tabulce a asi i o normu mistra FIDE. Přesto porazil oba své zkušenější kolegy.
Výsledky: 1. GM P. Murdzia (POL) 85,3 bodu / 279 minut, 2. IM M. Dragoun (CZE) 67 / 326, 3. FM K. Piorun 66 / 337, 4. IM B. Piliczewski (oba POL) 62,5 / 360, 5. GM A. Selivanov 59 / 328, 6. FM D. Pletněv (oba RUS) 56,5 / 345, 7. FM Vid. Satkus (LTU) 56 / 353, 8. A. Miśta (POL) 56 / 354, 9. T. Peitl 55 / 355, 10. FM M. Kolčák (oba SVK) 49,5 / 358, 11. IM A. Bulavka (BLR) 48,8 / 356, 12. M. Limontas (LTU) 46,5 / 360, 13. V. Zajcev 44,8 / 360, 14. M. Sihněvič (oba BLR) 44 / 360, 15. FM V. Krivenko (UKR) 42,5 / 360,... 20. FM Ľ. Širáň (SVK) 30 / 360.
Doprovodné soutěže měly shodné obsazení stupňů vítězů: v quick show (řešení dvojtažek v limitu jedna minuta na úlohu) zvítězil P. Murdzia (kdo jiný, že...) před K. Piorunem a V. Kopylem, v solving show (řešení dvojtažek KO systémem) si dvojice na druhém a třetím místě pořadí vyměnila, vítěz zůstal stejný.
Studie
bílý táhne a remizuje
Ukázkou ze soutěže je jedna ze studií. Jejím autorem je český skladatel Mario Matouš. A věděl jsem, že jsem ji už někde viděl, ale nebylo mi to nic platné...
B: Ke7, Ja1, Pf6, h5
Č: Kc3, Sc1, Ph4
bílý táhne a remizuje
Fotografie
Vítěz všeho, co vyhrát šlo: GM Piotr Murdzia.
Dvě naděje polského řešení: vlevo starší, ale nová (služebně – A. Miśta), vpravo mladší, ale starší (zkušenostmi – P. Górski).
Rozhodčí celé soutěže, R. Królikowski a W. Tura.
Slavnostního zakončení se zúčastnil i předseda polského šachového svazu Tomasz Sielicki.
Trojice nejlepších, zleva P. Murdzia, M. Dragoun a K. Piorun.
Tři nejlepší polští řešitelé, zleva K. Piorun, P. Murdzia a B. Piliczewski.
Re plzenak: Presne tak. Po 1.- Kxc2 remizuje se stejnou myslenkou i 2.Kf8.
1...Kxc2 2.Kf7 h3 3.Kg8 h2 4.f7 Sh6 5.Kh7 a dále stejně jako v hlavní variantě, pozice černého krále nehraje roli. Po 4...Sa3 zase remizuje 5.h6 h1D 6.f8D Sxf8 7.h7 (opět jako v hlavní variantě).
Děkuji. A po 1.- Kxc2 tam má bílý co? Černý uhne z toho šachu, který tam byl na h8 a ještě ztratil jen jedno tempo králem místo dvou temp střelcem (Sh6, Sxe3)...
Hlavní varianta řešení je 1.Jc2 h3 2.f7 Sh6 3.Je3 Sxe3 4.Kf8 h2 5.Kg8 Sh6 6.Kh7 Sf8 7.Kg8 Sc5 8.h6 h1D 9.f8D Sxf8 10.h7 a remíza.
Po 3.- h2 remizuje 4.Jd1+ Kd2 5.Jf2 Ke2 6.Jh1 Kf3 7.f8D+ Sxf8+ 8.Kxf8 Kg2 9.h6 Kxh1 10.h7.
V prvním tahu nejde 1.Jb3 pro 1.- Sa3+ 2.Kf7 h3 3.Jc1 Kd2 a černý vyhraje, ani 1.Kf8 h3 2.f7 Sh6+ 3.Kg8 h2 4.Kh7 Sf8 5.Kg8 Sc5 6.h6 h1D 7.f8D Sxf8 8.h7 - proto se bílý včas musí zbavit vlastního jezdce.
Nejkrásnější by samozřejmě bylo řešení najít samostatně nebo aspoň s pomocí počítače, která zrovna v tomto případě není příliš výrazná.
Pokud jste pragmatik, který se chce k výsledku dopracovat libovolnou jinou cestou, pak můj první příspěvek obsahuje dostatečné vodítko.
No tak, už i fritz se mi zavařil... Víkend to nevydržím, roztaje mi kra...
Bez práce nejsou tučňáci.
tak se musíme trochu snažit, máme na to celý víkend
Hmm, a co kdyby uz teda nekdo napsal, jak to je? Dik.
Jasně, i mně to zapálilo hned na první pohled.
Ale přesto ji pořadatelé zrcadlili...
Piotr Murdzia to vyresil bezpecne, ten mel "pouze" bod z druhe. Predpokladam, ze A. MIsta to vyresil taky.
Zrcadleni (nebo v bezpescovych pozicich treba pootoceni) je pro zmateni silnejsich resitelu podle mne k nicemu, ti si vzpomenou na pointu. (Ze svych zkusenosti si pamatuji na zrcadlove otocenou pozici studie, kterou jsem znal - napsal jsem i prvni tri tahy zrcadlove spatne a teprve pri kontrole jsem vymenil a za h apod.) Kazdopadne treba u pomocnych matu pozici a reseni bud znam, nebo neznam, ale zrcadleni na tom nic nemeni.
Ta Máriova studie je velmi obtížná.
Jako rozhodčí soutěže Polášek & Vlasák 50 jsem nad ní strávil večer (kvůli objektivnímu posouzení řeším úmyslně zcela bez PC) a skoro dospěl k závěru, že pozice nestojí správně.
Druhý den dopoledne mi Jára Polášek do telefonu potvrdil, že je to v pořádku a teprve s tímto dopinkem jsem druhý večer našel pointu. Také Járu řešení napadlo nějak až když si lehnul do postele.
Jestli to někdo vyřešil v tom soutěžním stresu, tak klobouk dolů!
Mimochodem, kvůli zmatení soutěžících je původní studie vertikálně zrcadlená, což možná Michala zmátlo. Jde totiž o dost známý kousek, o kterém jsem psal třeba v EG.