Žádné překvapení, vítězí Murdzia!

12.03.2009 07:00 | Mistrovství Polska v řešení šachových úloh 2009

Mistrovství Polska v řešení se letos odehrávalo ve dnech 6.-8. 3. v Serocku. Na start dorazili kromě domácích i účastníci z Běloruska, Čech, Litvy, Slovenska a Ukrajiny. První den byl na programu open turnaj, v němž se řešilo dvan

Mistrovství Polska v řešení se letos odehrávalo ve dnech 6.-8. 3. v Serocku. Na start dorazili kromě domácích i účastníci z Běloruska, Čech, Litvy, Slovenska a Ukrajiny. První den byl na programu open turnaj, v němž se řešilo dvanáct problémů v časovém limitu tří hodin. Jméno vítěze není žádným překvapením: zvítězil jediný velmistr ve startovním poli Piotr Murdzia ziskem 51 bodů při plném využití času, druhý byl o pouhý bod zpět IM Valerij Kopyl z Ukrajiny a třetí místo obsadil FM Vidmantas Satkus z Litvy (45,5 bodu za 178 minut). Auto se slovenskočeskou výpravou bylo v době zahájení openu někde na okraji Varšavy, takže jeho osádka se zapojila až do následného mistrovství.

I v něm roli favorita splnil Piotr Murdzia, který první body ztratil až na poslední skladbě soutěže, šestitahovém samomatu. Jak se později ukázalo, mohl si účast v posledním kole klidně i odpustit, protože druhý Kacper Piorun (největší překvapení mistrovství, mezinárodní mistr v praktickém šachu a účastník letošního mistrovství Polska) získal bodů “jen” 74,5. Třetí místo obsadil s odstupem dalšího půldruhého bodu IM Michal Dragoun, slovenští účastníci svými výkony nadšeni nebyli (doslovné hodnocení vypadalo ještě o něco hůř). Kromě K. Pioruna byl jistě spokojený i pátý P. Górski, který svým výkonem dosáhl potřebného elového limitu pro udělení titulu mistra FIDE, ale také účast řady dalších polských juniorů ukázala, že Piotr se o své nástupce bát nemusí.

Pořadí: 1. GM P. Murdzia (POL) 86,5 bodu / 321 minut, 2. K. Piorun (POL) 74,5 / 338, 3. IM M. Dragoun (CZE) 73 / 316, 4. IM V. Kopyl (UKR) 71 / 324, 5. P. Górski (POL) 71 / 345, 6. IM B. Piliczewski (POL) 69,5 / 357, 7. FM Z. Szczep (POL) 67,5 / 346, 8. FM Vid. Satkus (LTU) 67 / 354, 9. V. Zajcev (BLR) 67 / 360, 10. IM A. Bulavka (BLR) 57,5 / 319,... 14. FM M. Kolčák (SVK) 47 / 355, 17. FM Ľ. Širáň (SVK) 45 / 359, 19. M. Svrček (SVK) 37 / 360.

V doprovodném solving show (řešení dvojtažek K.O. systémem) si trochu spravil chuť Marek Kolčák, který ve finále porazil V. Zajceva 4:3, třetí místo obsadil M. Sihněvič (BLR).

Studie

Jako ukázku z předložených skladeb jsem tentokrát vybral studii, bílý je v pozici diagramu na tahu a jeho úkolem je remizovat. Trochu napovím, že řešení se (pro studii nezcela obvykle) postupně větví na více variant, které je třeba uvést všechny.

B: Kg8, Jd6, Pe4, h6
Č: Kc7, Sf4, Sh3, Jc3
bílý táhne a remizuje

Fotografie

Stříbrný medailista Kacper Piorun (foto: Michal Dragoun)

Vyhlašování vítězů. Zleva viceprezident polského šachového svazu A. Filipowicz, rozhodčí soutěže W. Tura a první pětice: P. Murdzia, K. Piorun, M. Dragoun, V. Kopyl a P. Górski. (foto: Michal Dragoun)