Lubomír Ftáčnik slaví jubileum. Blahopřejeme

30.10.2007 08:00 | Turnaje

Bratislavský rodák Ľubomír Ftáčnik se narodil 30. října 1957 a se šachovou hrou seznámil poměrně pozdě. Šachy se naučil hrát ve třinácti letech, ale na jeho mládežnické kariéře se to díky ohromnému talentu a píli nijak zvlá

Bratislavský rodák Ľubomír Ftáčnik se narodil 30. října 1957 a se šachovou hrou seznámil poměrně pozdě. Šachy se naučil hrát ve třinácti letech, ale na jeho mládežnické kariéře se to díky ohromnému talentu a píli nijak zvlášť nepodepsalo. V barvách tehdejšího Československa se pravidelně zúčastňoval nejvyšších individuálních juniorských soutěžích, kde pravidelně obsazoval přední příčky. V sezóně 1974/75 byl na Mistrovství Evropy třináctý, o rok po
zději si na stejné soutěži ještě o jedno místo polepšil a jeho pouť světem juniorského šachu byla zakončena v roce 1977 se Lubomír stal v Groningenu juniorským mistrem Evropy. Ve stejném roce mu jen o jediné místo uteklo i světové juniorské zlato. Náplastí na druhé místo za Američanem Dieselem mu však mohl být udělený titul mezinárodního mistra.

Již v té době patřil tehdy mezinárodní mistr Lubomír Ftáčnik k nejsilnějším československým šachistům, což potvrzoval i na domácí scéně. Poté co v roce 1980 získal titul velmistra stal se hned několikanásobným mistrem ĆSSR, když první tři tituly získal v letech 1981,1982 a 1983. V té době vítězí i na mnoha mezinárodních turnajích namátkou v Cienfuegos 1980, Dortmundu 1981, Esbjergu 1982 a Trnavě 1983. V roce 1984 přenechává přebornický titul Vlastimilu Hortovi, ale hned v roce následujícím v Trenčianských Teplicích jej opět, tentokráte již naposledy, získává do svého držení. Na počátek osmdesátých let se také datuje jeho nejvyšší průběžný rating, který podle údajů stránek chessmetrics.com činil k 30. červnu 1984 plných 2631 bodů, v tehdejší době to bylo ještě mnohem úctyhodnější číslo než dnes, a velmistr Ftáčnik tak byl na třicátém druhém místě světového žebříčku!

Za Československo se Lubomír Ftáčnik účastnil Všech šachových olympiád počínaje olympiádou v maltské La Valletě 1980 a konče turnajem v Manila 1992, kde již poslední společný československý tým vedl na první šachovnici. Jeho nejlepší olympijský výsledek spadá jednoznačně do Lucernu 1982, kde v našich barvách získal olympijské stříbro, ke kterému svým ziskem 67,9% velkou měrou i přispěl. Naprosto fantastickým pak byl jeho olympijský výsledek černými figurami, kde získal v osmi partiích plných 6,5 bodu. Na turnaji také sehrál, pochopitelně černými figurami, nádhernou a nezapomenutelnou partii se sovětským velmistrem Lvem Polugajevským. I v současnosti je život velmistra Ftáčnika plný šachu. Lubomír hraje šachové turnaje, reprezentuje Slovensko na šachových olympiádách a další kolektivních i individuálních soutěžích, hraje nejsilnější světovou soutěž družstev, německou Bundesligu objevil se několikrát i v britské FNCL (Four Nation Chess League). V roce 2004 vydal ve spolupráci s Danny Kopecem knihu“Winning The Won Game“, věnuje se trenérské práci, je dlouholetým spolupracovníkem firmy Chessbase a českého časopisu Šach Info.
0x 1625x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat