Karpov s Navarou povolili pouze jednu remízu
03.03.2013 16:43 | Lidická simultánkaLetošním simultánkovým partnerem dvanáctého mistra světa Anatolije Karpova byl první hráč českého žebříčku David Navara. V krásných prostorech Lidické galerie odehráli společnými silami alternativní simultánku proti dvaadvaceti...
3. ročník šachového turnaje pro mládež Lidická simultánka 2013 uvedl o sobotním dopoledni dětský sbor Duha ze ZŠ Buštěhrad se dvěma písněmi, samotné šachové klání zahájil v jedenáct hodin ředitel památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl. Akci poctil svou přítomností europoslanec a první československý kosmonaut Vladimír Remek, který na den přesně před 35 roky vzlétl do vesmíru. Další šachový velmistr, který celý turnaj sledoval, byl loňský aktivní účastník Jan Smejkal.
Soupiska soupeřů, zahrají si i náhradníci (zdroj: nss.cz)
GM David Navara (zdroj: nss.cz)
Dvanáctý mistr světa Anatolij Karpov (zdroj: nss.cz)
Pozice pozorně sledoval i Jan Smejkal (zdroj: nss.cz)
Cenné podpisy (zdroj: nss.cz)
David Navara pod dozorem zkušenějšího (zdroj: nss.cz)
Šťastný Filip Šolc (zdroj: nss.cz)
Vybojovanou remízu je ještě potřeba stvrdit podpisy (zdroj: nss.cz)
Po chvíli si Anatolij Karpov s Davidem Navarou pozici ještě jednou postavili... (zdroj: nss.cz)
....a v analýze pokračovali i na pódiu. V předávání cen pomohl Jan Smejkal. (zdroj: nss.cz)
Společné foto ozdobí plno šachových alb (zdroj: nss.cz)
(zdroj: nss.cz)
"Poděkování patří nejen šachovým mistrům a mladým hráčům, kteří neváhali do Lidic přijet, ale také rozhodčím Pavlovi a Václavovi Bukům, Kamilu Mayhoferovi, Anně Holeyšovské a několika obětavým zaměstnancům Památníku Lidice. Velkou zásluhu na tom, že se turnaj mohl opět pořádat v takové kvalitě, má sponzor Pojišťovna VZP, a.s. a pracovníci Ruské ambasády. Věřme, že za rok se v Lidicích uskuteční čtvrtý ročník Lidické simultánky a opět na vysoké sportovní úrovni." uvádí tisková zpráva na stránkách památníku Lidice, kde naleznete další fotografie.
Proč jsou šachisté bolševici - hypotéza, zestručněná: Sovětský svaz byl šachová supervelmoc - nejen špičkoví hráči, ale obrovská hráčská základna, způsob organizace, moře lteratury a systematický přístup. To nemělo ve světě myslím konkurenci a bylo kopírováno. Tedy vliv ruského šachu byl veliký na generace šachistů ve světě i u nás. Tedy mnoho šachistů bylo a je rusofilů. Oprávněnost úvah rusofil = bolševik nebo osoba, žijící za komunistů = bolševik přenechávám (jistě vtipné) diskusi. Svůdnost bolševických myšlenek pro "světový názor" šachistvův si netroufám odhadovat.
Magnusi, vy jste zdá se pěkný příklad marxistického chápání světa.
cest praci,tahat politiku do sachu je blbost,ale snad v pristich volbach nevyhraje pravice,to by delnicka trida(ke ktere se musim hlasit i ja)byla zase v hajzliku
Proc se v kazde diskuzi, vždycky objevi někdo, kdo do toho zacne motat politiku ??? Remek, troufam si tvrdit, toho v zivote dokazal vic, nez 90 procent zdejších prispivatelu, proc to proste nebrat jako fakt. Mam fakt nejradeji takove debilni komentare.
To jsou šachisté opravdu takoví bolševici, aby zvali Remka, který má s šachy pramálo společného? Kdo přijde příště? Já bych pozval Grébu!
Mně je velmistr Karpov lidsky sympatický, je to příjemný člověk a vynikající šachista. Na jeho výroky ohledně zápasů o MS se ale někdy dívám jinak. Když mi na simultánce někdo předložil k podpisu knihu Sto dní v Baguiu s dotazem, zda vím, co to je za knihu, odpověděl jsem znechuceným tónem: "To vidím." Knihu jsem ale podepsal.
Pokud jde o ten výrok z MS 1997, připomenutý Pavlem Chrzem, jako účastník vyřazovacích turnajů i jako příznivec GM Ananda si o věci myslím své.
Myslel jsem to tak, že v Rudém právu tehdy tuto stránku neřešili. ale už je to nějaký pátek...
Naopak. Ćlověka skutečně poznáš teprve v boji
Pan Karpov na mě působí hodně pohodovým dojmem (z fotografií), jaký je naživo? Já si jej pamatuji jen z dětství (kdy se čachy daly sledovat i v denním tisku) z bojů o titul s Kasparovem. A tam ta lidská stránka moc zachycena být nemohla.
Co byla (ne)výhoda pro účastníky a pro mistry je pojem relativní, subjektivní. Ale asi není vůbec důležité.
Že je výhoda/nevýhoda pojem relativní, vzpomeňme, když naposledy Anatolij Karpov dobyl titul mistra světa FIDE (devadesátá léta, hrálo se souběžně s MS PCA Garriho), porazil Ánanda (4 partie+rapid+blesk), vítěze K.O. Hrálo 128 hráčů K.O. (2 partie+zkrácené), o to kdo vyzve Karpova.
128 názorů bylo, že Anatolij má obrovskou výhodu, když zničení K.O. systémy jdou proti němu. A Tolja suše konstatoval asi takto: "Naopak, zaprvé, byli rozehraní, zvyklí na K.O. a rozstřely a zadruhé, kdo to myslel s titulem vážně, mohl se připravovat 3 měsíce před akcí na mne, jen já leda tak na možných 128 soupeřů.
Když jsem k jedné partii přišel po tazích 1.e4 (GM Karpov) e5 2.Jf3 (já) Jc6 3.Sb5 a6 4.Sa4 Jf6 5.Sxc6 dxc6, nejprve jsem si myslel, že soupeřka provedla dva tahy po sobě.
Střídali jsme se v půlkolečkách. Zejména zpočátku jsem obíhal rychleji a čas od času čekal, prohlížel si výstavu a jednou dokonce odešel na sociální zařízení, ke konci se ale někdy naopak čekalo na mě, zejména když mě asi čtyři soupeři najednou požádali o podpis. V závěru soupeři hráli "pomalu", takže jsme se střídali v tazích poněkud chaoticky a v jedné partii jsem velmistra Karpova "přeskočil". (On mě někde asi také.) Pokud jde o tempo obíhání, "dobíhání" velmistra Karpova u prvních šachovnic nebylo úmyslné, ale později se stalo součástí mé herní taktiky.
Jinak koordinace dvou velmistrů také byla zajímavá, zdaleka ne vše se podařilo. Celkem jsme si ale s GM Karpovem neměli co vyčítat, chyby byly rozděleny poměrně rovnoměrně.
To bych předpokládal, že si budou předávat štafetu - Karpov oběhne kolečko, plácne si s Navarou a ten obíhá další kolečko. Protože jestli to obíhají paralelně, tak to je potom pro jejich protihráče horší než klasická simultánka
Hrají oba a střídají se. Trochu si musí hlídat aby jeden druhého nedohonil, to by pak soupeři měli pěkně na pilno :)
Jak to funguje, když hrají v simultánce 2 velmistři? Každý má "své" protihráče, nebo hrají oba vše a střídají se? Nenaruší si vájemně koncepci?