„Dostaň mě z toho“ aneb o tom, jak se Carlsen zbavil Kasparova

05.10.2011 11:43 | knihy

Nová kniha Hallgeira Opedala „Chytrý tah: Magnus Carlsen“ objasňuje důvody rozchodu Garriho Kasparova a Magnuse Carlsena, kteří spolu určitou dobu intenzivně spolupracovali. Ačkoliv to oba aktéři líčili jako „klidný a přátelský ...

Nová kniha Hallgeira Opedala „Chytrý tah: Magnus Carlsen“ objasňuje důvody rozchodu Garriho Kasparova a Magnuse Carlsena, kteří spolu určitou dobu intenzivně spolupracovali. Ačkoliv to oba aktéři líčili jako „klidný a přátelský rozchod po oboustranné dohodě“, v knize se uvádí, že jejich cesty se rozešly spíše v hořkém duchu, a došlo k tomu po Carlsenově drtivé porážce od Kramnika na Corusu 2010.

Spisovatel Hallgeir Opedal doprovázel Carlsena před napsáním knihy celý rok, což mu umožnilo podat svědectví takříkajíc „z první ruky“ o tom, co se dělo poté, co Kasparov pomohl norskému hráči dosáhnout prvního místa na světovém žebříčku. Článek na norském serveru shrnuje tyto události.

(Foto: archiv autora)

První „zlověstná znamení“ přišla již na turnaji v Nanjingu 2009, který Carlsen skvělým způsobem vyhrál. Carlsen uvádí, že jejich spolupráce perfektně klapala zejména proto, že díky časovému rozdílu mohl spát, zatímco Kasparov pilně pracoval a posílal mu své analýzy a podněty e-mailem, který si vždy ráno otevřel. Carlsen se rozhodl jako první přestat Kasparovovi volat po telefonu. Důvod byl ten, že „Kasparov byl přísný trenér, vyžadující železnou „ruskou disciplínu a odhodlání“. Neváhal používat drsné prostředky, jestliže hrál jeho svěřenec špatně.“ Carlsen byl zvyklý přebrat si všechno sám a po svém. Šlo také o střet dvou silných osobností: norská nátura se konfliktům spíše vyhýbala a mluvila co možná nejméně, zatímco ta ruská rozepře vyhledávala a ráda poslouchala zvuk svého vlastního hlasu.

Kasparov a Carlsen na tréninkovém kempu v Chorvatsku 2009 (Foto: ChessBase)

Poslední pověstná kapka, kdy pohár trpělivosti přetekl, přišla na Corusu 2010. Carlsen hrál v 9. kole bílými figurami proti Kramnikovi, a popisuje, jak mu Kasparov před zmiňovanou partií posílal četné zprávy a poselství: „Kasparov mě úplně vyždímal a vyčerpal. Podle něj jsem neměl Kramnika pouze porazit, ale zároveň zničit jeho ego.“ Carlsen zašel až tak daleko, že ve svém profilu na Facebooku zveřejnil větu: „Magnus Carlsen se chystá Kramnika zašlápnout jako štěnici.“ Tehdy to fanoušci brali jen jako vtip, ve kterém Carlsen trochu ujel, ale při zpětném pohledu to vypadá, že to bylo míněno zcela vážně.

To, co následovalo, je dobře známé. Kramnik dosáhl vítězství ve spektakulární partii černými figurami (partie) a přerušil tak Carlsenovu šňůru 39 partií v řadě bez prohry. Navzdory tomu, že byl uražen, Kramnik na popartiové tiskové konferenci popsal tuto partii jako jednu z nejlepších ve své kariéře. Carlsen byl na Facebooku a jiných sociálních sítích zesměšňován do té míry, že musel následně „odstranit“ kolem 4000 svých facebookových „přátel“ (majících přístup do jeho profilu).

Carlsen říká, že „byl jsem naštvaný na všechno a na všechny, opravdu. A rozhodl jsem se, že po zbytek turnaje už si budu o všem rozhodovat jenom sám. Nechtěl jsem poslouchat Kasparova. A myslím si, že on to nakonec i v jistém smyslu pochopil.“

Carlsen se nakonec dal po této porážce dohromady, ale po turnaji požádal svého otce a manažera Henrika, aby „ho z toho dostal“. Carlsenův současný manažer Espen Agdestein hovoří o tom, co toto odmítnutí pro Kasparova znamenalo: „On se po dlouhé době zase vrátil do šachového světa a slavil – prostřednictvím Carlsenových vítězství – opět úspěchy. Ale náhle byl příkře odmítnut. To ho jistě zabolelo.“ V knize se uvádí, že Kasparov byl „rozzlobený, strašlivě naštvaný“. Ačkoliv Carlsen uvádí, že mu to nikdy osobně nevyčetl, dodává: „Myslím, že můj táta od něj dostal pár pěkně sžíravých zpráv.“

Právníci se dohodli na lukrativním vyrovnání a pro veřejnost byl jejich rozchod podán jako „bezproblémový“. Se střídavými úspěchy se v současnosti jejich vzájemné vztahy poněkud zlepšily. Kasparov sice kritizoval Carlsenův „lehkovážný“ přístup ke své kariéře, ale Carlsen popisuje jejich relace jako: „Slušné. Nemám problém s ním mluvit.“

Zdroj: whychess.org
Překlad: Stanislav Hošek

Přijměte omluvu šéfredaktora, že tento článek 29. 9. 2011 nevyšel v plném znění.

18x 4033x
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat
07.10.2011 15:56 | Autor neznámý

Carlsen je spíš měkoň :-) Kasparov mu párkrát zamává sekerou kolem hlavy a už má v kalhotech.

07.10.2011 10:12 | Autor neznámý

2Belbo: asi najbližšie je oveľa mierumilovnejšie "práskat bičem". Holt holubičie slovanské povahy. Vraj naši pradedovia v dobe, keď Vikingovia mávali sekerami, narážali nepriateľov na koly. :)

Najzaujímavejší sa mi vidí ten nový žiak Nakamura. Udivilo ma, keď v januári obehol kompletnú špičku vrátane Carlsena, Ánanda a Aroniana. Netrénoval ho Garry už v tedy? Aby som ho citoval, zrejme aj tu "Money talks". Ak by len chcel zvalcovať špičku svojim z(n)ástupcom, IMHO by sa mu ešte viac oplatilo trénovať povedzme Giriho.

07.10.2011 08:40 | Autor neznámý

Jo, Carlsen je typický jasoň

07.10.2011 07:59 | Autor neznámý

Nakamura je drsoň, ten by Kasparovův dril mohl vydržet a profitovat z něj, ale na Magnuse to prostě nebylo...

06.10.2011 21:31 | Autor neznámý

Možná, že dnes ukončí Nakamura spolupráci, pokud měl za domácí úkol exemplárně potrestat Ivančuka.

06.10.2011 21:28 | Autor neznámý

A co takhle Belbo z našich končin: "Když se u nás chlapy poperou, ........." 

06.10.2011 20:29 | Autor neznámý

 ad "to swing the axe". V původní norštině je to "točit sekerou nad hlavou". V češtině asi adekvátní idiom je, nicméně momentálně mne nenapadá (přece jen sekeru staří čechové asi tak nepoužívali jako vikingové)

06.10.2011 11:45 | Autor neznámý

Prostě jako by nemohl být úspěšný trenér Tichonov na Kanadské střídačce hvězd. Trénovat s olovem, brzká večerka, sám si přes noc opakovaně pouští video, jak vyhráli 6:0, aby přesto našel chyby, za které je při brzké rozcvičce ráno sprdne.....

06.10.2011 11:12 | Autor neznámý

Já si to představuju v trochu decentnějším duchu - Kasparov mu řekl "To snad ne, tohle nemůžeš dělat, takhle se světovou jedničkou nestaneš!" a Magnus zkroušeně odpovídá "Proboha jen to ne, pane učiteli, já se dopříště polepším (a toho Kramnika porazím!)"

06.10.2011 10:46 | Autor neznámý

Morphynista: Když navíc každý ví, že motorová pila je efektnější i efektivnější ;)

06.10.2011 10:24 | Autor neznámý

V anglické verzi je uvedeno: He did not hesitate to swing the axe if his student played poorly. Tedy - Pokud jeho žák hrál špatně, tak Kasparov neváhal zamávat sekerou. Ale zřejmě jde jen o řečnický obrat, který má vyjádřit jeho přísnost. Přece jen si nedovedu představit, že by Kasparov nosil na trénink sekeru...

06.10.2011 09:30 | Autor neznámý

 Zajímalo by mě co to bylo za drsné prostředky, které Kasparov používal, když jeho svěřenec hrál špatně... Jestli třeba Magnus dostal pár facek, nebo ho Kasparov nakopal do řiti, nebo co vlastně...

05.10.2011 22:16 | Autor neznámý

Každopádně si nemyslím, že tato kauza je natolik nosná, že si zaslouží knihu. Spíš to na mě dýchá bulvárem.

05.10.2011 22:00 | Autor neznámý

Na whychess vyšel další článek o spolupráci Kasparova s Nakamurou. Podle různých svědectví trvá už dost dlouho a Kasparov měl i významný podíl na jeho vítězství ve Wijk aan zee. Uvidíme, zda Nakamura dokáže s jeho pomocí splnit svůj cíl - do konce roku překročit hranici 2800 bodů a v budoucnu se stát mistrem světa.

05.10.2011 15:07 | Autor neznámý

Mě docela překvapilo, že se z toho udělalo takové drama, koneckonců, Magnus ten turnaj stejně vyhrál... 

05.10.2011 14:43 | Autor neznámý

Na tu partii se pamatuju, není jasné, jakou vinu měl Kasparov jako sekundant na tahu 35.Jb6, který ztrácí figuru. Ten turnaj byl poslední velký výkon Širova, který měl 5/5 a o dělení prvního místa ho připravil v posledním kole trik Domingueze, který zahrál prohrávající tah a nabídl remízu.

05.10.2011 14:05 | Autor neznámý

Magnus je bez pochyby jedním z nejtalentovanějších šachistů v historii. Nicméně mu dle mého chybí plná oddanost šachu (a možná i trochu nadstandardní siciplíny). Tedy to, co udělalo šachové legendy z hráčů typu právě Kasparova, Fischera, Botvinnika a pár dalších.

Na druhou stranu ho samozřejmě lidsky velmi dobře chápu a nehodnotím jeho rozhodnutí ohledně rozchodu s Kasparovem jako dobré nebo špatné. Bylo jen z šachového hlediska fascinující sledovat, co z něho krátkodobá spolupráce s Kasparovem dokázala udělat za šachové "monstrum".

Dnes má MC prostě volnější život a díky svému image dokáže vydělávat peníze i mimo šachy (třeba módou). Jen prostě asi nebude tou šachovou legendou, kterou by být mohl.

05.10.2011 12:30 | Autor neznámý

Je jasně vidět, že MC má velkou šachovou kvalitu, ale bez potřebné píle a cílevědomosti, to nedotáhne dál, než na "pouhou" světovou jedničku.

Tady je asi největší přínos i nebezpečí Kasparova, který by své ambice, tlačil do MC hlavy.

Ale jak je patrné z krátké spolupráce s MC, měl by pořád, kdyby chtěl na nejlepší, teda asi až na Kramnika, který ho potupně vyhodil ze šachového trůnu, a GK to dodnes nepřekousl, protože si už nepamatuje co udělal Anatoliji Karpovovi.