Kapitánské fotografie za zápasu se Zlínem

19.11.2007 08:00 | Turnaje

Na utkání prvního kola proti Zlínu jsem připravil malé překvapení drobnou změnou v sestavě. Na zápas jsem se pouze díval. Většinu času jsem trávil v sále pro příchozí diváky, kde jsem je seznamoval s průběhem zápasu s Turnovem ...

Na utkání prvního kola proti Zlínu jsem připravil malé překvapení drobnou změnou v sestavě. Na zápas jsem se pouze díval. Většinu času jsem trávil v sále pro příchozí diváky, kde jsem je seznamoval s průběhem zápasu s Turnovem a prokládal drobnými poznámkami k probíhajícím partiím. Zlín sice nastoupil v nekompletní sestavě, ale disponuje vyrovnanou lavičkou náhradníků.
Bylo jasné, že jsme v zápase favority, ale tušil jsem, že se to nebude prokazovat tak snadno.

Po zhruba hodině hry jsem si dělal první "fotografii" zápasu. Na první šachovnici souboj Zbyněk Hráček - Tomáš Polák možná ještě ve stádiu teorie, drobná výhoda bílého. Lehce romantický úvod partie Pavel Čech - Jiří Štoček se ustálil do oběti černého pěšce, z nepříliš konkrétní kompenzací černého. Rýsoval se zajímavý komplikovaný boj, který je pro Jirkův herní styl typický a z jistou dávkou optimizmu jsem se na tuto šachovnici zapsal trojtip. Další naše bílé figury v partii Robert Cvek - Vavrák rovněž vypadaly na drobnou výhodu, ale s nikoliv zřetelnými rysy dalšího vývoje.

Čtvrtá šachovnice Lipka - Petr Hába působila v celkovém obrázku zápasu nejklidnějším dojmem. Petr bezpečně vyrovnal do technické pozice bez zvláštních komplikací. Otázkou bylo, zda se dále projeví hráčská převaha na naší straně. Další bílé figury Radek Kalod - Petr Pisk opět totéž. Nepatrně lepší pozice, ale ještě mnoho práce před námi. Sousední partie Roman Chytílek - Pavel Šimáček ovšem přinášela problém. Pavel přehlédl taktickou zápletku a musel obětovat pěšce, aby si udržel aktivní protihru. Zdálo se však, že bílý je schopen jeho kompenzaci postupně utlumit. Tomáš Kulhánek se Sosnou získal bílými asi nejslibnější naší pozici, ale zdálo se mi, že svou výhodu neuplatňuje právě precizně. Nebylo jasné jestli se nemůže černý ubránit. Nejslibněji jsem hodnotil až poslední šachovnici Ponížil - Lukáš Klíma, kde zlínský junior nesprávně zhodnotil důsledky taktické zápletky. Lukáš po oběti kvality za pěšce získal skvělou kompenzaci, jeho dvojice střelců se ve zvniklé pozici cítila mnohem lépe než dvojice bílých věží, které marně hledaly sloupec pro své uplatnění.

Druhá "fotografie" o pár desítek minut později v podstatě nic nezměnila. Jen v Lukášově partii se potvrzoval prvotní dojem a výhoda černého rostla. Rýsovalo se ovšem velké množství časových tísní, což kapitán vždycky nerad vidí. Jiří Štoček i Pavel Šimáček si udržovali ve svých gambitových partiích alespoň lepší čas. I tlak některých našich bílých figur umocňoval stav na hodinách.


v popředí prochází "neviditelný" rozhodčí zápasu pan Pletánek

Třetí "fotografií" vstupujeme do fáze krátce před časovou kontrolou ve 40.tahu. Lukáš už dospěl do téměř jasně vyhrané pozice, ale v této fázi se zdařel, stratil trpělivost a vybíral si několikrát tu nejkomplikovanější cestu k realizaci výhody.
Kulhánkova pozice začínala záviset na tom, jak úspěšně zneutralizuje soupeřův pokus o protihru. Hráček pečlivým manévrováním stísnil Polákovu věž a s pomocí drobné kombinace oslabil soupeřovi pěšce a záhy získal i kvalitu. Tím však pozitiva téměř skoncily, zbývající partie dospěly do fáze půlminutového šachu. Kroužil jsem kolem všech osmi šachovnic a snažil se uhlídat kritické zlomy.
Jiří Štoček přitiskl svého soupeře na půlminutu v přiměřeném předstihu, což se ukázalo v dalších zápletkách jako klíčové. Situace na hodinách se srovnala, když Jirka počítal efektní oběť věže, po které jsem měl pocit, že by mohl partii i vyhrát. Bílý ale stihl ještě nalézt účinnou obranu před matem a zápletka skončila vyrovnáním materiálu. Jiří prokázal velkou vůli po vítězství a předložil soupeři ještě několik dalších jedovatých problémů. Při řešení jednoho z nich nestihl Pavel Čech provést svůj tah včas.


Roman Chytílek


Jiří Štoček

Celý bod se nám velmi hodil, protože chvilinku na to se Robertovi vymkla blicka z rukou a zápletka, do které vstoupil, neskončila jeho výhrou, ale ztrátou figury a jeho porážkou. Vedení nám vrátil Petr Hába, který využil soupeřovi drobné nepřesnosti, převzal iniciativu a vzorným technickým výkonem dovedl k výhře. Další uklidnění přineslo trojí opakování tahů v blice Roman Chytílek - Pavel Šimáček. Pavel si udržel aktivitu i do této fáze a bílý neměl odvahu zásadním způsobem na půl minutě v boji pokračovat.
Po kontrole ve 40.tahu už jsem byl klidný. Hráčkova výhra byla jen otázkou času, také Kulhánek soupeře obral o většinu pěšců a bod mu nemohl uniknout. Radek Kalod v časovce sice získal pěšce, ale na šachovnici zůstali různobarevní střelci. Převahu by asi nešlo uplatnit, ale černý těsně před kontrolou předčasně a na nevhodém místě vyměnil dámy a klidnější pohled na koncovku bílému ukázal jistou cestu k výhře.
Borcem na konec byl opět Lukáš, kterého figurky znovu ztrestaly za netrpělivou hru. Zbytečně komplikované uplatňování převahy vedlo do koncovky, kterou již nebylo možno vyhrát díky univerzálnímu patu po šachu věží na "b2".


Robert Cvek

Celkových 6:2 sice téměř odpovídá výsledku, který jsem si v předzápasové prognóze naplánoval, ale rodil se poměrně dramaticky. V zápasech, ve kterých se nastupuje na všechny šachovnice s cílem bojovat o výhru, to tak ale často bývá.
0x 1370x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat