Miliony šachistů proudí na Sazka Arenu

25.09.2009 13:03 | Financování ŠSČR

Ekonomická situace státního rozpočtu i loterijní společnosti Sazka se dále zhoršuje a negativně to pociťuje i rozpočet Šachového svazu, protože peníze ze Sazky (putující přes ČSTV) a peníze ze státního rozpočtu jsou hlavními zd...

Ekonomická situace státního rozpočtu i loterijní společnosti Sazka se dále zhoršuje a negativně to pociťuje i rozpočet Šachového svazu, protože peníze ze Sazky (putující přes ČSTV) a peníze ze státního rozpočtu jsou hlavními zdroji příjmů Šachového svazu. Z peněz loterijní společnosti mělo podle plánu do šachové kasičky letos přijít lehce přes jeden milion korun. Ve skutečnosti však za prvních devět měsíců přišla pouze čtvrtina! Problémy z minulých let se tak nejen opakují, ale bohužel ještě více prohlubují.

Ještě více zneklidňující je výhled do příštích let a skutečnost, že tento tristní stav se netýká pouze šachu, ale většiny sportovních svazů v České republice. Loterijní společnost Sazka finančně drtí splátky dluhu po výstavbě předražené pražské Sazka Areny (nyní O2 Arena). Sazka její výstavbu financovala vydáním dluhopisů v hodnotě 215 milionů eur (tedy zhruba 5,5 miliardy korun) a zatím splatila pouhá tři procenta této částky (šest milionů eur). Jen roční náklady z této dluhové služby činí pro Sazku hodně přes šest set milionů korun.

Fakt, že jde o problém většiny sportovních svazů, dobře dokumentoval například článek MF Dnes z 31. srpna. Například předseda svazu florbalu Filip Šuman si deníku stěžoval: „Problém se Sazkou na nás dopadá už od roku 2006, letošní rok je ale zdrcující.“

Za první pololetí letošního roku Sazce meziročně klesl její zisk o 6,4 procenta, přestože jí rostly tržby. Hospodaření Sazky kromě splátek předražené haly zatěžují i vysoké vlastní náklady na činnost. Negativní výhled jejího hospodaření podtrhla i ratingová agentura Moody´s, která v září Sazce snížila její dlouhodobý rating. Moody´s jako dvě hlavní rizika vidí splátky dluhu a vývoj kurzu koruny vůči euru, protože příjmy má Sazka v korunách, ale dluhy splácí v eurech.

předseda ŠSČR Vlastimil Sejkora

„Financování od Sazky (ČSTV) je značně nepřehledné. Vychází se z předpokladu , že každý rok bude ze Sazky rozdělována pro sport jedna miliarda korun, z níž by měl ČSTV dostat 700 mil. Kč. Tento předpoklad je však již léta mylný! Upozorňuje na to pravidelně na valných hromadách ČSTV i šéf Sazky Aleš Hušák, ale nikdo to nebere vážně. Z nového výtěžku se nejprve doplácejí staré roky, takže letošních 259,5 tisíc Kč jsme obdrželi jako doplatek roku 2006. Dluhy z minula však nejsou účetně vedeny jako závazky, to by již musel být vyhlášen bankrot na ČSTV, na jejich doplacení nemáme žádný právní nárok. Teprve letos se sportovní svazy vzbouřily, že je již nezajímají minulé roky, ale chtějí znát jasně, co v daném roce dostanou. To však bude možné teprve tehdy, když se budou rozdělovat prostředky od Sazky zpětně až po valné hromadě Sazky a schválení účetní závěrky. Najet na tento systém však de facto znamená ztrátu jednoho roku ve financování sportu od Sazky, ale asi to bude správné. To však platí pouze za předpokladu, že peníze od Sazky směrem k ČSTV skutečně potečou a to bohužel není jasné,“ říká předseda ŠSČR Vlastimil Sejkora..

Pro budoucí hospodaření Šachového svazu je nepříznivá i současné snaha Českého olympijského výboru, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy změnilo klíč pro rozdělování státních peněz na sport. Cílem má být, aby peníze na reprezentaci dostávaly pouze olympijské sporty. Vzhledem k problémům se současnou výší defitictu státního rozpočtu se dá očekávat, že v rámci škrtů v resortu školství a sportu může dojít ke krácení finančních příspěvků pro neolympijské sporty.

Stále více je zřejmé, že je třeba radikálním způsobem změnit financování Šachového svazu. Z vlastní činnosti svazu a příspěvků členů musí být ufinancovatelný celý provoz. Příspěvky ze Sazky a z ministerstva, stejně jako potenciální sponzorské příspěvky by měly být něčím navíc. Část z nich by mohla být užívána jako vylepšení běžného rozpočtu a podstatnější část (například dvě třetiny) ukládána na nějaký dlouhodobý fond, ze kterého by se ročně čerpaly pouze úroky (jakási obdoba nadačního jmění u nadací).

Článek vyšel v 39. čísle Šachového týdeníku, který můžete dostávat zdarma do své e-mailové schránky. Registraci můžete provést na stránkách Pražské šachové společnosti

10x 1055x pogous
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
29.09.2009 12:12 | Autor neznámý

Já se obávám, že myšlenka dlouhodobého fondu je neprosaditelná. Při akutním nedostatku financí mi nepřipadá aktuální, to snad jedině kdyby na ŠSČR pamatoval v závěti nějaký mecenáš a zřídil např. nadační fond. Ono taky z uloženého milionu dnes horko těžko získáte ročně 25.000,- Kč (při bezpečných produktech), to bychom nejprve těch milionů museli nasbírat hodně.

V sobotu jsme na kraji srovnali příspěvky se ŠSČR (a 100,- Kč kraji jsem koukal je vcelku běžných), hráč 18-65 let odvede tedy dohromady 200,- Kč, ostatní polovic. Jsem velmi zvědav na další vývoj, především jestli si ŠSČR vystačí s loňským nárůstem. Na kraji jsme škrtali mocně, ale nechtěl jsem ani vyšší příspěvky, nemám pocit, že by je kraj využíval o mnoho účelněji než oddíly, ze kterých je taháme. Ono každé přerozdělování implikuje určitou nespravedlnost. A o nic víc než přerozdělování nejde - vyberu od všech a dám něco aparátu, něco pořadatelům, něco na mládež, něco krajským přeborníkům a jsem zase na nule, na většinu platících se prostě nedostane.

29.09.2009 10:56 | Autor neznámý

kdyby nás tak bylo milion!!!!! To by jsme tu sazku zadupali . Zajímavé dvojsmyslné uvedení článku - miliony šachistů ... A navíc svaz by pak skutečně od každého chtěl jen 10,- Kč.... Ale kde sehnat ten milion nadšenců, co??

26.09.2009 22:01 | Autor neznámý

Jako klubový šachista uznávám názor p.Kadlece..........šachisti se postarají sami o sebe.My co hrajeme šachy pro zábavu na "nízké" úrovni,si stejně převážnou část nákladů hradíme ze svého.A špičkový šachisti si přijdou na své od sponzorů,tak si nemyslím,že by situace pro nás byla tak tragická.Ostatní sporty mají problémy daleko větší........

25.09.2009 17:44 | Autor neznámý

RT financování svazu bohužel souvisí s politikou. Podobnou rétoriku jakou používá Janda, používají na moji generaci mnozí politici.

Jirka Kadlec: To je pravda,někteří už se o sebe dokázali postarat před rokem 89 a  studovali v USA...

 

25.09.2009 17:38 | Autor neznámý

A tak až dvacet let po revoluci začíná být zvolna čím dál jasnější, že už to nikdy nebude jako dřív, že se doopravdy musí každý sám o sebe postarat, tedy i šachisté. A je smutné, že právě šachisté, u kterých by se snad dala předpokládat určitá bystrost úsudku, předvídavost, inteligence, s tím mají takový problém...  

25.09.2009 17:04 | Autor neznámý

Názor Názora názorně ukazuje, že nikdy nedojde ke shodě při hledání řešení financování svazu, ale když nic jiného tak mu přeji hodně štěstí při zakládání nového svazu. Také mi, ale zároveň poprvé chybí zásah cenzury. Protože tahat sem na nšs politiku,  to už by za tu cenzuru stálo, podobné plky sem podle mého nepatří, s těma běžte na novinky.cz

25.09.2009 16:31 | Autor neznámý

Myslím, že  šachový svaz nepotřebuje vysoké náklady na svoji činnost, takže opravdu nebude problém se vznikem druhého svazu.

Nastupující mladou generaci se zatím daří dobře strašit komunismem a cokoliv je nalevo má být špatné. A že se musí šetřit a paradoxně na lidech, kteří za nic nemůžou. Ale ODS v klidu bude podporovat drahé okupační mise, dávat miliardy církvím a nechá zvyšovat platy manežerům ČEZu atd.

25.09.2009 14:23 | Autor neznámý

Mimochodem platit 11% ročně jenom za to, že dluh neroste považuju za ekonomickou zhovadilost, to už je lepší přihodit pár set melounů a začít to konečně splácet.

25.09.2009 14:18 | Autor neznámý

Zatracená zk... Sazka arena!!!

25.09.2009 14:00 | Autor neznámý

Vytrvalá snaha změnit myšlení šachistů ,ohledně financování našeho Svazu , ze strany p.Matochy a M.Vokáče , je velmi schválihodná a potřebná, jen toto ,co nastínil ve výše uvedeném příspěvku PM, někteří vědí již přibližně od r.2006. Ale je to zatím dialog s hluchými a slepými.Pro Pavla Matochu si dovolím ocitovat z jedné diskuze: cituji " Košile fungování vlastního oddílu, je mi bližší než např. kabát zájmů reprezentace.....Je pro mě vedlejší, zda se např. fotbalisté kvalifikují do Jihoafrické republiky nebo zda se pánové Navara a spol. zúčastní příští olympiády, pokud na to nebudou ve svazové pokladně peníze. To je prostě soutěž myšlenek. Až zvítězí velkorysejší myšlenky pana vydavatele Matochy a Svaz se stane exkluzivnější organizací než je doposud – reprezentanti např. začnou hrát MR a jezdit na olympiády výhradně za sponzorské peníze, které se do pokladny jenom pohrnou, sportovně uznám porážku svých idejí...atd,atd" (konec citátu). Myslím, že není krásnější ukázky sebestřednosti a krátkozrakosti mnohých šachistů. Až toto (ne)myšlení se podaří změnit,budou na tom šachy mnohem lépe, nové nazírání na svět (na rozdíl od "staré" generace,která by nejraději nedávala nic, ale pouze brala) , nastupující mladé generace, dává tomu jistou naději .