Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky!
23.06.2010 14:01 | FejetonFilipika proti Sofijskému pravidlu Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky, mudruje kroužek kolem majora Zemana nad pobuřujícím případem prvotních trávařů. Zde bude řeč o úkazu mnohem děsivějším - o Sofijském pravidle, tedy z
Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky, mudruje kroužek kolem majora Zemana nad pobuřujícím případem prvotních trávařů. Zde bude řeč o úkazu mnohem děsivějším - o Sofijském pravidle, tedy zákazu nabízení a přijímání remízy před 30. tahem pod hrozbou oboustranné kontumace.
Právě jsem dohrál Open Teplice, kde bylo pravidlo u nás poprvé uplatněno, k nelibosti mnohých účastníků. Aby věc mediálně nezapadla a další pořadatelé si neřekli, že je to cool nápad a i oni to budou dělat tak ňák nově, ventiluji tímto své krajní znechucení a své argumenty.
Hráčům, kteří jsou v partii nebo všeobecně bojovní, pravidlo nic nebere, ale ani nepřináší. Ve svých bojovných partiích jsem rozhodně nepociťoval žádné zadostiučinění nad tím, že to soupeř nemůže ani nabídnout.
Hráčům, kteří jsou předem dohodnutí na remíze, nepřekládá pravidlo přes cestu téměř ani stéblo – bude varianta s opakováním tahů nebo se bude 30 tahů tahat kočka za ocas.
Nejčastější obětí pravidla jsou soupeři, kteří normálně rozehráli partii, kolem 15. tahu vznikla úplně plochá nebo zablokovaná pozice, a nevěřili byste, jak je zbytek partie dlouhý a otravný. Následují hráči, kteří mají turnaje momentálně plné brejle, potkali se dva a ani to o sobě nezjistí. A ovšem zcela legitimní taktické libůstky – provokativní nabídka, nabídka před závazným tahem, nabídka když nerovnováhu pozice vyvažuje nerovnováha síly hráčů. Tato vznešená téměř orientální umění rozhodně ke hře patří. Případně vzácně upřímné – oba soupeři pozici vůbec nerozumí a jsou si toho vědomi.
Celkově se jedná o klasický případ omezování svobodné vůle a pošlapávání tradice ve jménu vyššího abstraktního dobra, zde bojovnosti. Často jsem ve zcela neremízových partiích neuroticky sledoval blížení se 31. tahu, čistě pro pocit, že budu opět plnoprávným jedincem.
SP samo vzniklo jako komerční opatření u turnajů s velmi lukrativními podmínkami pro velmi sledované hráče. I v Čechách možno pošťuchovat turnajové celebrity k bojovnosti nepřímo (Open Náchod – velmi vysoké ceny, žádné paušální platby celebritám) nebo přímo (podmínit vyplacení startovného). Popravdě při rozdílu peněz ve světových a našich turnajích bych nebyl fanatikem ani v tom. Tak jako tak, co je nám ostatním po tom.
Postuluji, že aplikace Sofijského pravidla na platící účastníky turnajů, je prostě POVÝŠENÁ NECITLIVÁ BUZERACE. Osobně jsem momentálně odhodlán turnaje s SP BOJKOTOVAT. Bylo by to zvlášť v Teplicích bolestné, hraji ročně 10 a více turnajů a tento patří mezi mé 3 nejoblíbenější.
Drazí pořadatelé, zvláště pak mí milí opentepličané, jděte se Sofijským pravidlem prosím do háje! Není to cool, je tu fuj!
Jen pro nepravidelné čtenáře nss: Tímto proklikem jste se dostal/a k nápovědě k pochopení anekdoty č.3 u článku: Možná přijde i kouzelník.
Je hezké, že se autor s těmito pravidly smířil a v Teplicích je letos opět přihlášen.
Karpov3D nestojí za nic. Z javových programů mi připadá asi nejlepší Chessmaster, ale v podstatě to nestojí za řeč. Ještě mám na staré Nokii 3220 Mephisto Chess, myslím, že jsem ho dokonce i koupil na stránkách t-zones. Od té doby, co mám HTC, tak jsem s tím starým mobilem nehrál, ale myslím, že síla žádného javového programu nestojí za moc.
Chce to alespoň mobil se Symbianem, když už ne s Androidem, nebo Windows Mobile. Pro ten už je jakžtakž přijatelný Genius.
Tak to určitě nebylo :) .
Vysoký počet remíz je velkým problémem v uzavřených turnajích na nejvyšší úrovni. A hlavně jejich průběh. Remíza kolem 15. tahu ve známé teoretické pozici divky opravdu nenadchne.
Tahle typo chyba mě docela rozesmála :D. Btw se Zdeňkou jsem sehrál pokud si dobře pamatuji pouze jednu rapid a delší partii. A dal jsem jí v prohrané koncovce lehkých figur mat koněm! Trvalo minutu než si toho vůbec někdo z nás všiml! Promiň!
Nevíte, zda jsou Karpov3D šachy dobré na mobil? Díky.
Sice to zcela nesouvisí se Sofijským pravidlem, ale problém je stejný. Domluvená a předem připravená partie na nejvyšší úrovni:
sport.idnes.cz
Co si o tom myslíte? Já si připadám jako ve zlém snu.
Michal1898
Dobrý den.
Mě se sofijské pravidlo docela zamlouvá. A ve svých partiích s ním rozhodně problém nemám. Jsem šachový nadšenec, šachy hraju jako koníčka. Když hraju za družstvo, musím se snažit a bojovat, abych pomohl svému týmu.
A na turnaj si vyjedu jednou za čas. Pro zábavu a abych si zahrál. Brát si dovolenou, platit si cestu a startovné jenom proto, abych po pár tazích půlil?
Myslím si, že je věcí pořadatelů OPENů, jestli toto pravidlo uplatní. Já mám pro výběr turnajů úplně jiná kritéria. A komu se nelíbí, ať na takový turnaj nejezdí. Myslím si však, že na OPENech není "zaremízovanost" hlavním problémem. Zde se většinou tvrdě bojuje. Střetávají se hráči s rozdílnou výkonností. Proto se favorité musí snažit, jestliže nechtějí přijít o Elo a prestiž. Jejich soupeři se nechtějí dát bez boje a často se dlouho a tvrdě bojuje.
Vysoký počet remíz je velkým problémem v uzavřených turnajích na nejvyšší úrovni. A hlavně jejich průběh. Remíza kolem 15. tahu ve známé teoretické pozici divky opravdu nenadchne.
Když profesionální hráči dají na turnaji nejvyšší úrovně partii po pár známých tazích za remíz a jdou na tenis, je to smutné. To opravdu diváky nenadchne a sponzora nepřesvědčí, že své peníze dal na doboru věc.
Přijet se podívat na velmistrovský turnaj a vidět samé rychlé remízy je opravdu dost smutné. Špatné je, že mezi mnoha hráči se to považuje za normální.
Krátké bezobsažné remízy kritizoval už Tarrasch. Neuznával je Fischer a snažil se proti nim bojovat Kasparov.
Přitom remízy nemusejí být nutně nudné. Například v zápasech Petrosjana s Botvinnikem a v prvním zápase se Spasským bylo hodně remíz. Oddechových remíz však bylo opravdu pár. A řada remíz byla velice zajímavá. Třeba 12. partie ze zápasu o titul Mistra světa 1966 je úžasná.
Šokuje me, jak velmistři "vědí", že je remízová pozice někde před 20. tahem, když je na šachovnici dynamická pozice plná figur. To můžou dát za remíz v základním postavení!
Dokonce si dají remízu v postavení, kde má jedna ze stran evidentní převahu.
V tomto se mi líbil přístup Fischera. V jeho zápase se Spasským se hrály do konce i jednoduché a vyrovnané pozice. Přestože poměrně brzy vznikla jednoduchá a vyrovnaná pozice, oba hráči pokračovali a demonstrovali svoji vypělou techniku. I hra takové pozice může být zajímavá. Hrálo se až do konce.I když nakonec skončila partie remízou, jistě si diváci přišli na své.
Jsem jednoznačně pro sofijské pravidlo na uzavřených turnajích, na amatérských OPENech bych to nechal na pořadatelích.
Michal1898
Re 28.06.2010 21:46:46 | Zdeněk Janda.
Musím také uznat, že máte vyjímečně pravdu v tomto "Vy jste ochotni mlátit několik dní prázdnou slámu kolem mobilů a jeho pípání". Pravda.
Ale zbytek vašeho příspěvku je DEMAGOGIE a obrovská hloupost..
ad pan Janda: souhlas, zvláště s uvozovkami - jsme podobný ročník narození...
Jak jsem se včera díval na oba fotbaly,tak jsem si uvědomil jeden paradox. Vy jste ochotni mlátit několik dní prázdnou slámu kolem mobilů a jeho pípání, máme Sofii,přenosy on-line , máme FIDE tempo s digitálkami , a máme věčně nespokojené šachisty. A přitom FIFA není schopna zajistit tu nejtriviálnější věc na světě - a sice videorozhodčího. Uvědomil jsem si, že vlastně FIDE oproti FIFA je parta "kreativních a dynamických lidí " . Tak nevím , nad čím vlastně stále naříkáte ....
Doplňuji, ža takoví svědci, pokud by se majitel nepřiznal sám, by museli být nejméně dva. Ať nazavdávám příležitost k dalším dětským dotazům, typu proč je v noci tma ... .
Jistě. Rozhodčí třeba nemusí slyšet, ale pokud soupeř (nebo kdokoliv jiný) v sále přivolá rozhodčího a požaduje jeho rozhodnutí, není jiná možnost, než tu partii prohlásit za prohranou. V těch pravidlech je konkrétně toto napsané tak jasně, že to nedává možnost dvojího výkladu. Viz již ten zmíněný čl. 12.3.b.
Co když máš k kapse tamagočiho a začne ti pípat?Za to je taky kontumace?
Re SKA:
- Zazvonění mobilu není kontumace, nýbrž prohlášení partie za prohranou (čl. 13.4.d), drobná nuance, kvůli které se to do ELO vždy počítá. Překvapuje mě, že se tu našel i rozhodčí, který si nebyl jistý :). Kontumace je rozšířený pojem, ale v tomto případě nesprávný.
- Za pípnutí v kapse může být také kontumace. Doporučuji přečíst pravidla a to čl. 12.3.b (jsou určitě na webu šachového svazu) - mobil, nebo jakýkoliv elektronický prostředek.
- Cizí elektronika? Jak už psal pan Veselý v Průvodci. Kromě šachových pravidel existují i lidská o elementární slušnosti. Prosím, nepřekračujme je. Rozhodčí má snad také hlavu. Vastnictví holicího strojku, pokud by snad zabzučel, by se prokazovalo obtížně. Třeba by se to obešlo i bez "kontumace (prohlášení atd.)". A mobil by mohl mít třeba uložené kontakty, tam by byla určitá šance vysledovat, komu vlastně patří. Možný je i ortodoxní postup, že hráč je odpovědný za svá zavazadla :). Sám jsem zvědav, jak by se to řešilo, asi bych dal na nějakou intuici a spoléhal, že mi disciplinárka hlavu neutrhne.
- Pravidla jsou naopak stručná záměrně. Všechny možné případy popsat stejně nelze a tak se nechává prostor rozhodčímu. Od toho tam také je. Nejedná se o nedomyšlenost.
- A co se týká té mé předchozí věty o síle dnešních lepších mobilů, nemyslel jsem ji kvůli zazvonění, nýbrž jako důvod, proč v dnešní době v podstatě již nelze hráče pustit telefonovat na chodbu, vyjma jasně odůvodněných a předem oznámených případů (pohotovost doktora, nebo domácí alarm, popř. při zahájení zápasu možnost kapitána sehnat nějaké hráče apod.).
SKA to s tim patem byl tak blbej napad ze jsi ho asi urcite nemyslel vazne :)
Přemýšlím, jak se musí cítit sponzor fotbalového utkání, v němž hvězda může nastoupit jen na pár minut do hry, nebo tam mají nějaké pravidlo, že každý hráč pokud už nastoupí, musí hrát alespoň 30 tahů , pardon minut ? Asi ano asi proto mají fotbalisti tolik sponzorů. Jen my blbý šachisti to pořád nechápeme
Souhlasím, že konkrétně s tím zvoněním mobilu je to spíše buzerace, po prvním zazvonění by mohl třeba rozhodčí hráči udělit pouze důtku a až mu zazvoní podruhé, tak mu napaří dvojku z chování (pardon - kontumaci)
Re Bond : No nejde o to, že by se vždy nemohl někdo najít kdo porušuje pravidla, jde o to že extrémně jednoduchá nedomyšlená pravidla dávají prostor mnohem více tu hru kazit.
Ještě by mně zajímalo : když někomu něco v kapse pípne a on nepustí rozhodčího aby se mu podíval do kapsy, nebo v sofistikovanější podobě : vytáhne z kapsy něco co není mobil ale pípá to, rozhodčí musí považovat pípání za mobil a zkontumovat ?
Pokud chce někdo v šachu hrát nefér, tak má k tomu milión příležitostí, třeba v blicce se dají vymyslet takové zhůvěřilosti, že pokud nad tím nestojí rozhodčí (což většinou nestojí, pokud má obhospodařovat cca 50 stolů), tak tomu dotyčnému nic nedokážeš a jsi namydlený
Prostě je to královská hra a kdo nemá královský charakter, tak toho bychom měli od šachovnice společnými silami vypakovat
Re Bond: aha takže teď kdo si chce koupit partii, nemusí vymýšlet jak obejít systém, stačí, když si zavolá soupeři co si "zapoměl" vypnout mobil. Tedy ještě mně napadl jeden hororový scénář : co když vám do tašky někdo hodí mobil a pak si na něj zavolá ... jak prokážete že to není váš mobil ? Příliš nedomyšlená pravidla způsobují příliš vynucené chování a nemožnost rozhodčích použít vlastní hlavu, co budou dělat s tímhle ?
Re Lykan : Tak já myslím, že je dost velký rozdíl mezi mobily, někteří je mají tak na hlas a takové vyzvánění, že se jeden lekne když spustí, jiné ani neuslyšíš. Nesmysl je v tom že i mobil jehož zazvonění či pípnutí nikomu neudělalo škodu o níž by mohl rozhodčí prohlásit že je třeba "za to nemilosrdně sekat prsty na rukách" (pardon zkontumovat partii) když jednou zazvoní znamená konec partie.
Re SKA: "Kontumace" při zazvonění mobilu se ti samozřejmě počítá do ELA, protože jinak by se to zneužívalo tak masivně, že by se celý ELO systém rozpadl
Vůbec když už tak by bylo lepší změnit pravidla šachu tak, že se z nich odstraní pat a v případě patu nebo 3x opakované pozice vyhraje ten kdo má více figurek na šachovnici. Tím by se ze hry odstranili ty remízy, které v jiném sportu nejsou - nechápu že ti kdo vymysleli šachy jako sport tohle nedomysleli, je přece jasné jak facka, že je třeba zavést v každé pozici pomocné hodnocení a tím se 99% remíz odstraní no ne ?
To SKA: Krknutí a uprdnutí přece nelze srovnávat s pronikavým zvukem mobilu, který tě vytrhne ze soustředění.
V kontumování až po opakovaném zvonění nevidím smysl, protože pokud by mobil zvonil často, bylo by to naopak lepší, než když zazvoní jednou za partii, protože by si na to hráči zvykli. Ty těch zápasů za družstva moc nesehraješ, ale předpokládám, že jsi alespoň jednou zažil zápas na Sokole v době, kdy vedle v tělocvičně měli trénink nebo zápas basketbalisti. To je neuvěřitelnej randál, nejhorší šachová místnost na světě . Ale protože to je pořád, člověk si na to zvykne a je schopen hrát. Vzpomínám si, jak jednou nebožtík Paukert zahajoval zápas a uprostřed toho šílenýho randálu upozorňoval hráče, ať si vypnou mobily, jinak je zkontumuje .
Jeden oddílový hráč mi říkal, že ho na nových digitálních hodinách rozčiluje, že netikají . Na monotónní zvuk lze zvyknout.
"Hovořit můžete na chodbě, ovšem při kvalitách dnešních mobilů nebo s možností jejich pomocí získat nápovědu z počítače - zpětné povolení v tomto případě asi není možné. Nejde jen o nějaké vyrušování."
Tedy pokud vím, většina "nokia-gambitů" a kontumačních proher neodhalilia žádné přítele na telefonu radící tahy, vždy to byl omyl. Kromě toho ten kdo skutečně očekává radu nebude tak blbý aby si nechal zaplé vyzvánění ale bude mít vybrační jen zaplé, které nikdo neuslyší.Kromě toho pokud si někdo skutečně bude chtít nechat radit použije k tomu technologie mnohem decentnější, které se dnes dají pořídit již v řádech desítek tisíc korun. Prostě automatická kontumace za jedno zazvonění je nesmyslná stejně jako automatická kontumace v remízové pozici po 25.tém tahu. Jsem pro aby měli rozhodčí či soupeři silnější nástroj proti opakovaně či extrémně rušícím soupeřům, ale aby někomu zazvonil mobil a přestože oba hráči chtějí dál hrát to musel rozhodčí zkontumovat mi přijde nesmyslné. No ale ono až začne každý druhý hráč používat zde zmíněnou protestní metodu "zazvoň mi na bobil" ať se mi to nepočítá na fide, snad se ty pravidla upraví aby dávala více smysl.
Re "zvonící mobil obtěžuje všechny v sále"
Pokud někomu zvoní mobil opakovaně lze ho potrestat kontumací i podle starých pravidel o nevhodném nesportovním chování. Jde mi o to že je nesmyslné kontumovat za jedno pípnutí mobilu či krátké zazvonění. v porovnání s tím, mi přijde že jsou velmi zvýhodnění jiní škoditelé, pokud někdo jednou za partii si uprdne či krkne či jinak naruší zvukově či chemicky prostředí v hrací místnosti proč též není automaticky kontumován stejně jako ten kterému pípne mobil ??
Re : "Chápu, že ještě více to musí štvát ty sponzory, kteří z lásky k šachu vynakládají pracně vydělané peníze na pořádání turnajů."
No mně přijde úplně nesmyslné nutit hráče hrát "jinou hru" - prostě ať si hrají špičkoví hráči jak chtějí. Připadá mi smysluplnější třeba bodovat finančním bonusem každou výhru. Je to stejné jako s penězi všude : pokud jich má někdo moc a jen je rozhodí někam tak se mu prostě vypaří bezúčelně, pokud někdo rád dlouhé partie může dávat finanční bonus za partie přes 100 tahů, pokud někdo má rád miniaturky může dávat peníze do bonusů za výhry do 20-30tahů , atd. apod. Pokud někomu šachy připadají málo akční ať je dá třeba na bleskovky či bughouse šach - tam je taktické akce mnohem více :) či na úplně jinou hru - třeba na fotbal , tam je akce více, možná, že mnohem více akce by bylo i v podpoře mládeže, hře mládeže navíc rozumí i amatéři, zatímco hře hráčů nad 2600 málokdo z běžných hráčů. Není to spíše neschopnost organizátorů vysvětlit sponzorům do čeho žeb ty peníze přesně jdou ?? Pokud by to vysvětlili přesněji, nemůže být nikdo zklamán z očekávání něčeho jiného než si domluvil. Nemluvě o tom, že ve chvíli kdy do něčeho naleju mraky peněz stává se z troho více byznys než hra či sport, sponzor který pak očekává že bude v TV může být zklamán, ale jen proto, že mu organizátoři naslibovali chybně co nemohli dodržet.
To SKA: Nestačilo, zvonící mobil obtěžuje všechny v sále, ne jenom jednoho hráče, to že je soupeřem provinilce mu nedává právo o tom rozhodnout. Jsem rád, že alespoň v šachu máme nějaké páky proti lidem, kteří za zcela nevhodných okolností terorizují mobilem ostatní.
Jinak proč vlastně třeba kontumace po zazvonění mobilu je automatická, nestačilo by aby to dávalo právo soupeři reklamovat kontumační výhru ? Tím by se ořešili i situace v nichž ani jeden z hráčů nechce hru po zazvonění mobilu ukončit i ta v níž se díky tomu soupeř vyvlékne ze zápočtu na FIDE. Stejně by to pak mohlo být s remízou do X tahů : prostě by to dávalo rozhodčímu právo nakázat pokračování partie, ale ne nezbytně nutit v remízové pozici hráče pokračovat či je nutit pokračovat pokud třeba jeden z nich potřebuje jít domů a druhému je to šuma fuk ...
Název článku je úžasný, autor dovede přilákat pozornost. K tématu se mohu vyjádřit pouze jako divák on-line. Když se mi stalo, že některé partie skončily krátkou remízou dřív, než jsem stačil doběhnout k počítači, naštvalo mne to. Chápu, že ještě více to musí štvát ty sponzory, kteří z lásky k šachu vynakládají pracně vydělané peníze na pořádání turnajů.
To Jirka Kadlec: Bývá zábavné sledovat, co všechno si lidé do textů dokáží naprojektovat . Vypovídací hodnotu to má samozřejmě jen a pouze o nich samých.
Pokud Vás to zajímá, přečtěte si co jsem napsal ještě jednou.
Vaše bohužel též.
Hovořit můžete na chodbě, ovšem při kvalitách dnešních mobilů nebo s možností jejich pomocí získat nápovědu z počítače - zpětné povolení v tomto případě asi není možné. Nejde jen o nějaké vyrušování.
Za zazvonění mobilu také velmi nerad kontumuji, ovšem v těch pravidlech je to napsáno příliš jednoznačně. Pokud mi kapitán řekne, že potřebuje sehnat zbytek týmu, nebo má někdo pohotovostní režim, není s tím žádný problém ani podle současných pravidel (na nulovou toleranci se v družstvech naštěstí nehrálo).
To jsou slova hlupáka. Pokud 5 minut po partii potřebuji nutně hovořit, mám pro to osobní důvod a Vám nepřísluší to hodnotit a už vůbec ne to nazývat vykecáváním. Nikoho nesuďte, neznáte pohnutky. Suďte sebe.
Debata k věci tak nějak odumřela a tak si dovolím malou odbočku: někteří v diskuzi kritizovali nulovou toleranci ve věci zvonění mobilu. Pochybuju, že někomu z hráčů v časovce, přežívajícím ve složité pozici s půlminutou na tah, bude jedno, že někomu v sále začne vyhrávat melodii mobil. Problém se zapomenutím vypnout mobil mít nebudete, pokud ho sebou do hrací místnosti nevezmete. Pokud ho berete do hrací místnosti proto, že se už pět minut po zápase potřebujete s někým vykecávat, očekáváte blíže nespecifikovaný příchozí hovor, nebo prostě proto, že je to váš talisman, bez kterého si život neumíte představit, berte šachovou partii jako příležitost k lečbě z psychické závislosti na mobilu.
pro ty ,kteří fandí Karpovovi---------------těžký komunista,předseda svazu komsomolu bývalého CCCP a tudíž i vysoký důstojník nebo agent KGB,s ním budou mnozí velmi rádi jednat
Vzhledem k tomu ,že hraji každou parti na výhru,tak mě pravidlo 30 tahů neomezuje.
Alespoň je sranda pozorovat remízové hráče,jak se stím perou.
Ne, nevím o žádném případě. Trestní oznámení jsem nepodal, protože je CB naprosto čistá firma, úplný mravní výkvět, jejich dokonalí zaměstnanci budou jednou tesáni do mramoru aby ani tisíc let památka po těchto neobyčejných lidech-hrdinech, Meresjevech a Stachanech našeho věku nezanikla. Přiznávám se, že jsem byl zcela pomýlen, že zatím za dobu své existence prodali jen 0,333 CD disku, ještě k tomu postaršího, takže jakékoliv podezření, že by tito křišťálově čistí Standové jakkoliv pochybili, se mi nyní jeví jako naprosto kacířská. Ještě jednou jim přeji mnoho zdaru při šíření pravdy a lásky, nyní ale musím již přestat, neboť mi do klávesnice samým dojetím kanou slzy, jako hrachy...
Uz zase vytacky?
jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco atd - ktere dalsi vetsi jsou na urovni hypermarketu, kdyz hypermakety jako skupina je relativne presne definovana? [velikost atd, jsem vazne lina to hledat]
Jinak, většina softwarových firem málokdy dodržuje finanční předpisy, : Vetsina? Vite ze pokud mate podezreni na konani trestneho cinu je Vasi povinnosti informovat organy cinne v trestnem rizeni, jinak muzete byt take trestne stihan?
Obtizne kontrolovatelne? - narazil jste na nejakou studii, ve ktere bylo toto tvrzeni? Nebo si to jen myslite? Nebo se to ma tykat jen programatoru typu OSVC, kteri priznaji jen to co chteji? Vite alespon o 1 jedinem pripade, kdy CB porusila zakony?
Nepsal jsem, že se produkty Chessbase prodávají jen v hypermarketech, či v diskontech, ale v každém větším obchodě. Víte docela určitě, že pod docela nepřesným a neurčitým pojmem "větší obchod" se skrývá přesně 290 obchodů v ČR? Tak to jste v tom případě geniální jazykozpytec, promiňte, tak daleko moje logika nesahá. Jinak, většina softwarových firem málokdy dodržuje finanční předpisy, hřeší na to, že jsou obtížně kontrolovatelné. Pokud by eventuelní hloubková kontrola v CB nic nekalého neobjevila, budu první, který se jí třeba na těchto stránkách omluví.
Takova skoda, budeme asi vsichni hodne ochuzeni.
Mate dukazy o podvodech? Nebo si jen tak z duvodu pocitu bezpeci internetove anonymity dovolujete CB napadat?
[Mmch, opoti minule jste uz snizil pocet prodanych nosicu na 1/7-1/5. Jeste tak 2-3 diskuse a budete v obraze. ]
Nevim co jste si od nich koupil Vy, ale za tech par let co mam zkusenost, tak danove doklady/faktury dodavaji absolutne ke vsemu a jak znam nemeckou preciznost co se tyka dani, tak tam by si dlouhodobe podvody jen tak nikdo nelajsnul.
Dale, v CR bylo v roce 2009 celych 246 hypermarketu - zdroj www.agris.cz [a 590 diskontu, ale ty tyto produkty stejne neberou] - kde mate tech svych 1000 prodejen? Neprijde Vam hloupe, ze kazde cislo ktere tady hodite je absolutne nesmyslne?
Netvrdím, že je mi znám roční obrat firmy Chessbase, ale to asi nebudete vědět nejen vy, nýbrž pravděpodobně i finanční úřad v Německu, kde, předpokládám, Chessbase provádí daňová přiznání. Co se týče vámi neustále propagované akce, vyčerpal jsem již bohužel svoji roční zásobu adjektiv na toto téma.
... 2500 je skutečnost v nějaké speciální, úzké, nevýznamné, podprahové, marginální propagační akci. - zkuste jeste nejaka pridavna jmena.
Samozřejmě, že Fritze v obchodě si kupují především neregistrovaní šachisté a amatéři, kteří si většinou ani neumí ve Windowsech, nebo na internetu šachy stáhnout. Já jsem to donedávna taky neuměl. - Vy jste donedávna v teto oblasti neco neumel (to neni vysmech, to je konstatovani) a nyni naprosto presne (v radech) vite, kolik toho prodaji? Navic Chessbasi a Fritze si nyni muzete i stahnout, nepotrebujete medium, aktivaci lze provest na 3 PC.
Opakuji, že skutečnou výši obratu firmy za prodané CD s produkty Chessbase neznáte ani vy, ani já a jak znám - obrat ne, byt jsem hruby odhad kdysi zminovala, ale mnou uvadenych 2.500 ks je exaktni cislo jedno z produktu nabizenych na http://www.chessbase.com/shop/index.asp .
Re Alice: No tak za takovou partii by nám na Koníku napařili vzájemnou kontumaci, ne-li něco horšího
to Alice: Pište hodně příspěvků, trhneme 200 přispěvatelů a NSS bude v extázi... 2500 je skutečnost v nějaké speciální, úzké, nevýznamné, podprahové, marginální propagační akci. Opakuji, že skutečnou výši obratu firmy za prodané CD s produkty Chessbase neznáte ani vy, ani já a jak znám více takových firem, tak ani finanční úřad.
Lumbu - 2500 neni odhad-to je SKUTECNOST.
Vasich 100.000 je nahodne cislo v intervalu 0-1.000.000.000.000.000.
CB jako kazda jina firma dava danove priznani - kvuli obratu/trzbam autorska prava nikdo nepotrebuje.
To Alice, cuhrma: Samozřejmě, že Fritze v obchodě si kupují především neregistrovaní šachisté a amatéři, kteří si většinou ani neumí ve Windowsech, nebo na internetu šachy stáhnout. Já jsem to donedávna taky neuměl. A těch nejsou např. ve stotisícovém městě jednotlivé stovky, ale přinejmenším mnoho set ne-li několik tisíc. A protože ČR je 100x početnější než takovéto město, opět vychází 100 tisíc ks, uznávám, že ne za rok, ale třeba 5-7 let, protože ti si už na rozdíl od soutěžních hráčů svůj program většinou neaktualizují. Samozřejmě, že softwarová firma typu Chessbase se nebude chlubit svým obratem. Oni nepotřebují ke svému prodeji zlatou desku, jako Karel Gott, nebo Michael Jackson, oni musí vydělávat a hlavně neplatit příliš velké daně a byli by blázni, kdyby na sebe upozorňovali. Akce celosvětový prodej 2500 ks, dovolte abych se zasmál, to je pro oblbnutí financů? Já prostě vašim odhadům nevěřím, vy nevěříte zase mým a tedy nejlepší řešení by bylo zavést autorská práva, pak by se ukázalo, jak na tom softwarové firmy s obratem jsou ve skutečnosti.
Už jsem to tady psal asi 10x - jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco atd. ve své nabídce ostatního zboží minimálně 1 ale většinou více CD ponejvíce s nějakým postarším Fritzem. Že z toho nejsou pro CB extrémně velké zisky je nabíledni, ale nějaké jsou. Protože v ČR je minimálně 1000 takových obchodů a každý z nich si udělá zásobu min. 100 ks CD jednoho druhu, vychází mi 100 tisíc prodaných CD - jednoho titulu v CR (bez ohledu za jakou dobu) (vysly 3 tituly - Fritz8,9 a Sachlik) ?
- vazeny pane, abyste se vratil do realu a prestal nas jednou pro vzdy krmit, CELOSVETOVY prodej jednoho z titulu od CB, ktery lze nyni aktualne koupit, je cca 2500ks. Ackoliv nejde o hlavni produkt (programy jsou na tom o neco lepe, ale urcite ne 10x), tak ani ostatni srovnatelne na tom nebudou prilis rozdilne - tj. Rubinus je lehce pesimisticky, ale vy jste o 2 rady vedle.
Tesne ;)
www.youtube.com/watch
Tady tenhle je desetitahový ;)
1. c4 h5 2. h4 a5 3. Qa4 Ra6 4. Qxa5 Rah6 5. Qxc7 f6 6. Qxd7+ Kf7 7. Qxb7 Qd3
8. Qxb8 Qh7 9. Qxc8 Kg6 10. Qe6 ....
Ten 15ti tahový pat bych rád viděl...
Lumbu - V každem obchoďáku typu Kauf, Tesco, že najdeš šachovej program? A že jich maj v zásobě tak 100 ks a že se prodaj? Nemáš trošičku větší halucinace? Ty čísla jsou absolutně absurdní...Když vezmeš že na nadprůměrné tak 100 tis město připadá cca 5 těchto obchodáku a na takový město je v průměru 200 registrovaných šachistů, z toho si originální šachový program koupí tak 1/5 (to ještě přehánim)... nešachisté si bezpečně vystačí s šachama co jsou normálně ve Windowsech... Fakt nechápu kam na ty čísla chodíš...
Jinak teda i SP - osobně si myslim, že to patří na turnaje hráčů 2700, ale na turnaji by mi to nevadilo, nemívám ve zvyku rychle remizovat a s kámošema co hrát nechci prostě ukážem naučenou opakovačku, příp třebas 15-tahový pat.... Rozhodně větší zlo je nulová čekací doba a největší zlo jsou partie začínající před 15 hodinou ( člověk těch 7 hodin spát potřebuje -->před 1 odpolední se na šachách vstávat nedá )
to Rubin: Už jsem to tady psal asi 10x - jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco atd. ve své nabídce ostatního zboží minimálně 1 ale většinou více CD ponejvíce s nějakým postarším Fritzem. Že z toho nejsou pro CB extrémně velké zisky je nabíledni, ale nějaké jsou. Protože v ČR je minimálně 1000 takových obchodů a každý z nich si udělá zásobu min. 100 ks CD jednoho druhu, vychází mi 100 tisíc prodaných CD, připouštím, že ne pouze za jeden rok. A ČR je naprosto nulový trh s drtivou převahou pirátů, v porovnání s trhy v Německu, Francii, USA atd., kde si přeci jen velká část populace produkt koupí legálně. Jinak nebuďte naivní, Chessbase, ale i jiné softwarové firmy vám nikdy nesdělí svůj skutečný obrat, dokud ji k tomu nedonutíte zákonem, třeba zrovna autorským.
lmouse: Ale to jsou jen zápočítané na FIDE.
Bílými +23=17-19, černými +17=17-25.
Remíz 28.8%, docela dost. Když jsem začínal, měl jsem tak 1 remízu z deseti (mládežnické turnaje jsem prakticky nehrál, jen olympiády středních škol).
jóo statistika věda je, má však cenné údaje.
přispěju těma svýma z rating.fide.com: