Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky!

23.06.2010 14:01 | Fejeton

Filipika proti Sofijskému pravidlu Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky, mudruje kroužek kolem majora Zemana nad pobuřujícím případem prvotních trávařů. Zde bude řeč o úkazu mnohem děsivějším - o Sofijském pravidle, tedy z

Filipika proti Sofijskému pravidlu
Tak se nám to svinstvo dostalo do republiky, mudruje kroužek kolem majora Zemana nad pobuřujícím případem prvotních trávařů. Zde bude řeč o úkazu mnohem děsivějším - o Sofijském pravidle, tedy zákazu nabízení a přijímání remízy před 30. tahem pod hrozbou oboustranné kontumace.

Právě jsem dohrál Open Teplice, kde bylo pravidlo u nás poprvé uplatněno, k nelibosti mnohých účastníků. Aby věc mediálně nezapadla a další pořadatelé si neřekli, že je to cool nápad a i oni to budou dělat tak ňák nově, ventiluji tímto své krajní znechucení a své argumenty.

Hráčům, kteří jsou v partii nebo všeobecně bojovní, pravidlo nic nebere, ale ani nepřináší. Ve svých bojovných partiích jsem rozhodně nepociťoval žádné zadostiučinění nad tím, že to soupeř nemůže ani nabídnout.

Hráčům, kteří jsou předem dohodnutí na remíze, nepřekládá pravidlo přes cestu téměř ani stéblo – bude varianta s opakováním tahů nebo se bude 30 tahů tahat kočka za ocas.

Nejčastější obětí pravidla jsou soupeři, kteří normálně rozehráli partii, kolem 15. tahu vznikla úplně plochá nebo zablokovaná pozice, a nevěřili byste, jak je zbytek partie dlouhý a otravný. Následují hráči, kteří mají turnaje momentálně plné brejle, potkali se dva a ani to o sobě nezjistí. A ovšem zcela legitimní taktické libůstky – provokativní nabídka, nabídka před závazným tahem, nabídka když nerovnováhu pozice vyvažuje nerovnováha síly hráčů. Tato vznešená téměř orientální umění rozhodně ke hře patří. Případně vzácně upřímné – oba soupeři pozici vůbec nerozumí a jsou si toho vědomi.

Celkově se jedná o klasický případ omezování svobodné vůle a pošlapávání tradice ve jménu vyššího abstraktního dobra, zde bojovnosti. Často jsem ve zcela neremízových partiích neuroticky sledoval blížení se 31. tahu, čistě pro pocit, že budu opět plnoprávným jedincem.

SP samo vzniklo jako komerční opatření u turnajů s velmi lukrativními podmínkami pro velmi sledované hráče. I v Čechách možno pošťuchovat turnajové celebrity k bojovnosti nepřímo (Open Náchod – velmi vysoké ceny, žádné paušální platby celebritám) nebo přímo (podmínit vyplacení startovného). Popravdě při rozdílu peněz ve světových a našich turnajích bych nebyl fanatikem ani v tom. Tak jako tak, co je nám ostatním po tom.

Postuluji, že aplikace Sofijského pravidla na platící účastníky turnajů, je prostě POVÝŠENÁ NECITLIVÁ BUZERACE. Osobně jsem momentálně odhodlán turnaje s SP BOJKOTOVAT. Bylo by to zvlášť v Teplicích bolestné, hraji ročně 10 a více turnajů a tento patří mezi mé 3 nejoblíbenější.

Drazí pořadatelé, zvláště pak mí milí opentepličané, jděte se Sofijským pravidlem prosím do háje! Není to cool, je tu fuj!

171x 1517x bartosjan
Fotogalerie
Komentáře (171) Aktualizovat
10.06.2011 08:24 | Autor neznámý

Jen pro nepravidelné čtenáře nss: Tímto proklikem jste se dostal/a k nápovědě  k pochopení anekdoty č.3 u článku: Možná přijde i kouzelník.

08.06.2011 11:30 | Autor neznámý

Je hezké, že se autor s těmito pravidly smířil a v Teplicích je letos opět přihlášen.

04.10.2010 00:38 | Autor neznámý

Karpov3D nestojí za nic. Z javových programů mi připadá asi nejlepší Chessmaster, ale v podstatě to nestojí za řeč. Ještě mám na staré Nokii 3220 Mephisto Chess, myslím, že jsem ho dokonce i koupil na stránkách t-zones. Od té doby, co mám HTC, tak jsem s tím starým mobilem nehrál, ale myslím, že síla žádného javového programu nestojí za moc.

Chce to alespoň mobil se Symbianem, když už ne s Androidem, nebo Windows Mobile. Pro ten už je jakžtakž přijatelný Genius.

03.10.2010 22:43 | Autor neznámý

Tak to určitě nebylo :) .

03.10.2010 22:00 | Autor neznámý

Vysoký počet remíz je velkým problémem v uzavřených turnajích na nejvyšší úrovni. A hlavně jejich průběh. Remíza kolem 15. tahu ve známé teoretické pozici divky opravdu nenadchne.

 

Tahle typo chyba mě docela rozesmála :D. Btw se Zdeňkou jsem sehrál pokud si dobře pamatuji pouze jednu rapid a delší partii. A dal jsem jí v prohrané koncovce lehkých figur mat koněm! Trvalo minutu než si toho vůbec někdo z nás všiml! Promiň!

03.10.2010 21:39 | Autor neznámý

Nevíte, zda jsou Karpov3D šachy dobré na mobil? Díky.

01.08.2010 13:29 | Autor neznámý

Sice to zcela nesouvisí se Sofijským pravidlem, ale problém je stejný. Domluvená a předem připravená partie na nejvyšší úrovni:

sport.idnes.cz

Co si o tom myslíte? Já si připadám jako ve zlém snu.

Michal1898

01.08.2010 11:34 | Autor neznámý

Dobrý den.

Mě se sofijské pravidlo docela zamlouvá. A ve svých partiích s ním rozhodně problém nemám. Jsem šachový nadšenec, šachy hraju jako koníčka. Když hraju za družstvo, musím se snažit a bojovat, abych pomohl svému týmu.

A na turnaj si vyjedu jednou za čas. Pro zábavu a abych si zahrál. Brát si dovolenou, platit si cestu a startovné jenom proto, abych po pár tazích půlil?

Myslím si, že je věcí pořadatelů OPENů, jestli toto pravidlo uplatní. Já mám pro výběr turnajů úplně jiná kritéria. A komu se nelíbí, ať na takový turnaj nejezdí. Myslím si však, že na OPENech není "zaremízovanost" hlavním problémem. Zde se většinou tvrdě bojuje. Střetávají se hráči s rozdílnou výkonností. Proto se favorité musí snažit, jestliže nechtějí přijít o Elo a prestiž. Jejich soupeři se nechtějí dát bez boje a často se dlouho a tvrdě bojuje.

Vysoký počet remíz je velkým problémem v uzavřených turnajích na nejvyšší úrovni. A hlavně jejich průběh. Remíza kolem 15. tahu ve známé teoretické pozici divky opravdu nenadchne.

Když profesionální hráči dají na turnaji nejvyšší úrovně partii po pár známých  tazích za remíz a jdou na tenis, je to smutné. To opravdu diváky nenadchne a sponzora nepřesvědčí, že své peníze dal na doboru věc.

Přijet se podívat na velmistrovský turnaj a vidět samé rychlé remízy je opravdu dost smutné. Špatné je, že mezi mnoha hráči se to považuje za normální.

Krátké bezobsažné remízy kritizoval už Tarrasch. Neuznával je Fischer a snažil se proti nim bojovat Kasparov.

Přitom remízy nemusejí být nutně nudné. Například v zápasech Petrosjana s Botvinnikem a v prvním zápase se Spasským bylo hodně remíz. Oddechových remíz však bylo opravdu pár. A řada remíz byla velice zajímavá. Třeba 12. partie ze zápasu o titul Mistra světa 1966 je úžasná.

Šokuje me, jak velmistři "vědí", že je remízová pozice někde před 20. tahem, když je na šachovnici dynamická pozice plná figur. To můžou dát za remíz v základním postavení!

Dokonce si dají remízu v postavení, kde má jedna ze stran evidentní převahu.

V tomto se mi líbil přístup Fischera. V jeho zápase se Spasským se hrály do konce i jednoduché a vyrovnané pozice. Přestože poměrně brzy vznikla jednoduchá a vyrovnaná pozice, oba hráči pokračovali a demonstrovali svoji vypělou techniku. I hra takové pozice může být zajímavá. Hrálo se až do konce.I když nakonec skončila partie remízou, jistě si diváci přišli na své.

Jsem jednoznačně pro sofijské pravidlo na uzavřených turnajích, na amatérských OPENech bych to nechal na pořadatelích.

Michal1898


 

 

01.07.2010 11:16 | Autor neznámý

Re 28.06.2010 21:46:46 | Zdeněk Janda.

Musím také uznat, že máte vyjímečně pravdu v tomto "Vy jste ochotni mlátit několik dní prázdnou slámu kolem mobilů a jeho pípání". Pravda.

Ale zbytek vašeho příspěvku je DEMAGOGIE a obrovská hloupost.. 

28.06.2010 22:13 | Autor neznámý

ad pan Janda: souhlas, zvláště s uvozovkami - jsme podobný ročník narození...

28.06.2010 21:46 | Autor neznámý

Jak jsem se včera díval na oba fotbaly,tak jsem si uvědomil jeden paradox. Vy jste ochotni mlátit několik dní prázdnou slámu kolem mobilů a jeho pípání, máme Sofii,přenosy on-line , máme FIDE tempo s digitálkami , a máme věčně nespokojené šachisty. A přitom FIFA není schopna zajistit tu nejtriviálnější věc na světě - a sice videorozhodčího. Uvědomil jsem si, že vlastně FIDE oproti FIFA je parta "kreativních a dynamických lidí " . Tak nevím , nad čím vlastně stále naříkáte ....

28.06.2010 18:46 | Autor neznámý

Doplňuji, ža takoví svědci, pokud by se majitel nepřiznal sám, by museli být nejméně dva. Ať nazavdávám příležitost k dalším dětským dotazům, typu proč je v noci tma ... .

28.06.2010 18:44 | Autor neznámý

Jistě. Rozhodčí třeba nemusí slyšet, ale pokud soupeř (nebo kdokoliv jiný) v sále přivolá rozhodčího a požaduje jeho rozhodnutí, není jiná možnost, než tu partii prohlásit za prohranou. V těch pravidlech je konkrétně toto napsané tak jasně, že to nedává možnost dvojího výkladu. Viz již ten zmíněný čl. 12.3.b.

28.06.2010 18:06 | Autor neznámý

Co když máš k kapse tamagočiho a začne ti pípat?Za to je taky kontumace?

28.06.2010 17:24 | Autor neznámý

Re SKA:

- Zazvonění mobilu není kontumace, nýbrž prohlášení partie za prohranou (čl. 13.4.d), drobná nuance, kvůli které se to do ELO vždy počítá. Překvapuje mě, že se tu našel i rozhodčí, který si nebyl jistý :). Kontumace je rozšířený pojem, ale v tomto případě nesprávný.

- Za pípnutí v kapse může být také kontumace. Doporučuji přečíst pravidla a to čl. 12.3.b (jsou určitě na webu šachového svazu) - mobil, nebo jakýkoliv elektronický prostředek.

- Cizí elektronika? Jak už psal pan Veselý v Průvodci. Kromě šachových  pravidel existují i lidská o elementární slušnosti. Prosím, nepřekračujme je. Rozhodčí má snad také hlavu. Vastnictví holicího strojku, pokud by snad zabzučel, by se prokazovalo obtížně. Třeba by se to obešlo i bez "kontumace (prohlášení atd.)". A mobil by mohl mít třeba uložené kontakty, tam by byla určitá šance vysledovat, komu vlastně patří. Možný je i ortodoxní postup, že hráč je odpovědný za svá zavazadla :). Sám jsem zvědav, jak by se to řešilo, asi bych dal na nějakou intuici a spoléhal, že mi disciplinárka hlavu neutrhne.

- Pravidla jsou naopak stručná záměrně. Všechny možné případy popsat stejně nelze a tak se nechává prostor rozhodčímu. Od toho tam také je. Nejedná se o nedomyšlenost.

- A co se týká té mé předchozí věty o síle dnešních lepších mobilů, nemyslel jsem ji kvůli zazvonění, nýbrž jako důvod, proč v dnešní době v podstatě již nelze hráče pustit telefonovat na chodbu, vyjma jasně odůvodněných a předem oznámených případů (pohotovost doktora, nebo domácí alarm, popř. při zahájení zápasu možnost kapitána sehnat nějaké hráče apod.).

28.06.2010 14:50 | Autor neznámý

 SKA to s tim patem byl tak blbej napad ze jsi ho asi urcite nemyslel vazne :) 

28.06.2010 13:48 | Autor neznámý

Přemýšlím, jak se musí cítit sponzor fotbalového utkání, v němž hvězda může nastoupit jen na pár minut do hry, nebo tam mají nějaké pravidlo, že každý hráč pokud už nastoupí, musí hrát alespoň 30 tahů , pardon minut ? Asi ano asi proto mají fotbalisti tolik sponzorů. Jen my blbý šachisti to pořád nechápeme

28.06.2010 13:47 | Autor neznámý

Souhlasím, že konkrétně s tím zvoněním mobilu je to spíše buzerace, po prvním zazvonění by mohl třeba rozhodčí hráči udělit pouze důtku a až mu zazvoní podruhé, tak mu napaří dvojku z chování (pardon - kontumaci)

28.06.2010 13:42 | Autor neznámý

Re Bond : No nejde o to, že by se vždy nemohl někdo najít kdo porušuje pravidla, jde o to že extrémně jednoduchá nedomyšlená pravidla dávají prostor mnohem více tu hru kazit.

28.06.2010 13:39 | Autor neznámý

Ještě by mně zajímalo : když někomu něco v kapse pípne a on nepustí rozhodčího aby se mu podíval do kapsy, nebo v sofistikovanější podobě : vytáhne z kapsy něco co není mobil ale pípá to, rozhodčí musí považovat pípání za mobil a zkontumovat ?

28.06.2010 13:38 | Autor neznámý

Pokud chce někdo v šachu hrát nefér, tak má k tomu milión příležitostí, třeba v blicce se dají vymyslet takové zhůvěřilosti, že pokud nad tím nestojí rozhodčí (což většinou nestojí, pokud má obhospodařovat cca 50 stolů), tak tomu dotyčnému nic nedokážeš a jsi namydlený

Prostě je to královská hra a kdo nemá královský charakter, tak toho bychom měli od šachovnice společnými silami vypakovat

28.06.2010 13:29 | Autor neznámý

Re Bond: aha takže teď kdo si chce koupit partii, nemusí vymýšlet jak obejít systém, stačí, když si zavolá soupeři co si "zapoměl" vypnout mobil. Tedy ještě mně napadl jeden hororový scénář : co když vám do tašky někdo hodí mobil a pak si na něj zavolá ... jak prokážete že to není váš mobil ? Příliš nedomyšlená pravidla způsobují příliš vynucené chování a nemožnost rozhodčích použít vlastní hlavu, co budou dělat s tímhle ?

28.06.2010 13:24 | Autor neznámý

Re Lykan : Tak já myslím, že je dost velký rozdíl mezi mobily, někteří je mají tak na hlas a takové vyzvánění, že se jeden lekne když spustí, jiné ani neuslyšíš. Nesmysl je v tom že i mobil jehož zazvonění či pípnutí nikomu neudělalo škodu o níž by mohl rozhodčí prohlásit že je třeba "za to nemilosrdně sekat prsty na rukách" (pardon zkontumovat partii) když jednou zazvoní znamená konec partie.


28.06.2010 13:21 | Autor neznámý

Re SKA: "Kontumace" při zazvonění mobilu se ti samozřejmě počítá do ELA, protože jinak by se to zneužívalo tak masivně, že by se celý ELO systém rozpadl

28.06.2010 13:21 | Autor neznámý

Vůbec když už tak by bylo lepší změnit pravidla šachu tak, že se z nich odstraní pat a v případě patu nebo 3x opakované pozice vyhraje ten kdo má více figurek na šachovnici. Tím by se ze hry odstranili ty remízy, které v jiném sportu nejsou - nechápu že ti kdo vymysleli šachy jako sport tohle nedomysleli, je přece jasné jak facka, že je třeba zavést v každé pozici pomocné hodnocení a tím se 99% remíz odstraní no ne ?

28.06.2010 13:13 | Autor neznámý

 To SKA: Krknutí a uprdnutí přece nelze srovnávat s pronikavým zvukem mobilu, který tě vytrhne ze soustředění.

V kontumování až po opakovaném zvonění nevidím smysl, protože pokud by mobil zvonil často, bylo by to naopak lepší, než když zazvoní jednou za partii, protože by si na to hráči zvykli. Ty těch zápasů za družstva moc nesehraješ, ale předpokládám, že jsi alespoň jednou zažil zápas na Sokole v době, kdy vedle v tělocvičně měli trénink nebo zápas basketbalisti. To je neuvěřitelnej randál, nejhorší šachová místnost na světě . Ale protože to je pořád, člověk si na to zvykne a je schopen hrát. Vzpomínám si, jak jednou nebožtík Paukert zahajoval zápas a uprostřed toho šílenýho randálu upozorňoval hráče, ať si vypnou mobily, jinak je zkontumuje .

Jeden oddílový hráč mi říkal, že ho na nových digitálních hodinách rozčiluje, že netikají . Na monotónní zvuk lze zvyknout.

28.06.2010 12:56 | Autor neznámý

"Hovořit můžete na chodbě, ovšem při kvalitách dnešních mobilů nebo s možností jejich pomocí získat nápovědu z počítače - zpětné povolení v tomto případě asi není možné. Nejde jen o nějaké vyrušování."

Tedy pokud vím, většina "nokia-gambitů" a kontumačních proher neodhalilia žádné přítele na telefonu radící tahy, vždy to byl omyl. Kromě toho ten kdo skutečně očekává radu nebude tak blbý aby si nechal zaplé vyzvánění ale bude mít vybrační jen zaplé, které nikdo neuslyší.Kromě toho pokud si někdo skutečně bude chtít nechat radit použije k tomu technologie mnohem decentnější, které se dnes dají pořídit již v řádech desítek tisíc korun. Prostě automatická kontumace za jedno zazvonění je nesmyslná stejně jako automatická kontumace v remízové pozici po 25.tém tahu. Jsem pro aby měli rozhodčí či soupeři silnější nástroj proti opakovaně či extrémně rušícím soupeřům, ale aby někomu zazvonil mobil a přestože oba hráči chtějí dál hrát to musel rozhodčí zkontumovat mi přijde nesmyslné. No ale ono až začne každý druhý hráč používat zde zmíněnou protestní metodu "zazvoň mi na bobil" ať se mi to nepočítá na fide, snad se ty pravidla upraví aby dávala více smysl.

28.06.2010 12:44 | Autor neznámý

Re "zvonící mobil obtěžuje všechny v sále"

  Pokud někomu zvoní mobil opakovaně lze ho potrestat kontumací i podle starých pravidel o nevhodném nesportovním chování. Jde mi o to že je nesmyslné kontumovat za jedno pípnutí mobilu či krátké zazvonění. v porovnání s tím, mi přijde že jsou velmi zvýhodnění jiní škoditelé, pokud někdo jednou za partii si uprdne či krkne či jinak naruší zvukově či chemicky prostředí v hrací místnosti proč též není automaticky kontumován stejně jako ten kterému pípne mobil ??

28.06.2010 12:40 | Autor neznámý

Re : "Chápu, že ještě více to musí štvát ty sponzory, kteří z lásky k šachu vynakládají pracně vydělané peníze na pořádání turnajů."

 No mně přijde úplně nesmyslné nutit hráče hrát "jinou hru" - prostě ať si hrají špičkoví hráči jak chtějí. Připadá mi smysluplnější třeba bodovat finančním bonusem každou výhru. Je to stejné jako s penězi všude : pokud jich má někdo moc a jen je rozhodí někam tak se mu prostě vypaří bezúčelně, pokud někdo rád dlouhé partie může dávat finanční bonus za partie přes 100 tahů, pokud někdo má rád miniaturky může dávat peníze do bonusů za výhry do 20-30tahů , atd. apod. Pokud někomu šachy připadají málo akční ať je dá třeba na bleskovky či bughouse šach - tam je taktické akce mnohem více :) či na úplně jinou hru - třeba na fotbal , tam je akce více, možná, že mnohem více akce by bylo i v podpoře mládeže, hře mládeže navíc rozumí i amatéři, zatímco hře hráčů nad 2600 málokdo z běžných hráčů. Není to spíše neschopnost organizátorů vysvětlit sponzorům do čeho žeb ty peníze přesně jdou ?? Pokud by to vysvětlili přesněji, nemůže být nikdo zklamán z očekávání něčeho jiného než si domluvil. Nemluvě o tom, že ve chvíli kdy do něčeho naleju mraky peněz stává se z troho více byznys než hra či sport, sponzor který pak očekává že bude v TV může být zklamán, ale jen proto, že mu organizátoři naslibovali chybně co nemohli dodržet.

28.06.2010 12:39 | Autor neznámý

 To SKA: Nestačilo, zvonící mobil obtěžuje všechny v sále, ne jenom jednoho hráče, to že je soupeřem provinilce mu nedává právo o tom rozhodnout. Jsem rád, že alespoň v šachu máme nějaké páky proti lidem, kteří za zcela nevhodných okolností terorizují mobilem ostatní.

28.06.2010 12:30 | Autor neznámý

Jinak proč vlastně třeba kontumace po zazvonění mobilu je automatická, nestačilo by aby to dávalo právo soupeři reklamovat kontumační výhru ? Tím by se ořešili i situace v nichž ani jeden z hráčů nechce hru po zazvonění mobilu ukončit i ta v níž se díky tomu soupeř vyvlékne ze zápočtu na FIDE. Stejně by to pak mohlo být s remízou do X tahů : prostě by to dávalo rozhodčímu právo nakázat pokračování partie, ale ne nezbytně nutit v remízové pozici hráče pokračovat či je nutit pokračovat pokud třeba jeden z nich potřebuje jít domů a druhému je to šuma fuk ...

28.06.2010 11:42 | Autor neznámý

Název článku je úžasný, autor dovede přilákat pozornost. K tématu se mohu vyjádřit pouze jako divák on-line. Když se mi stalo, že některé partie skončily krátkou remízou dřív, než jsem stačil doběhnout k počítači, naštvalo mne to. Chápu, že ještě více to musí štvát ty sponzory, kteří z lásky k šachu vynakládají pracně vydělané peníze na pořádání turnajů.

28.06.2010 01:03 | Autor neznámý

 To Jirka Kadlec: Bývá zábavné sledovat, co všechno si lidé do textů dokáží naprojektovat . Vypovídací hodnotu to má samozřejmě jen a pouze o nich samých.

Pokud Vás to zajímá, přečtěte si co jsem napsal ještě jednou.

27.06.2010 16:30 | Autor neznámý

Vaše bohužel též.

Hovořit můžete na chodbě, ovšem při kvalitách dnešních mobilů nebo s možností jejich pomocí získat nápovědu z počítače - zpětné povolení v tomto případě asi není možné. Nejde jen o nějaké vyrušování.

Za zazvonění mobilu také velmi nerad kontumuji, ovšem v těch pravidlech je to napsáno příliš jednoznačně. Pokud mi kapitán řekne, že potřebuje sehnat zbytek týmu, nebo má někdo pohotovostní režim, není s tím žádný problém ani podle současných pravidel (na nulovou toleranci se v družstvech naštěstí nehrálo).

27.06.2010 13:59 | Autor neznámý

To jsou slova hlupáka. Pokud 5 minut po partii potřebuji nutně hovořit, mám pro to osobní důvod a Vám nepřísluší to hodnotit a už vůbec ne to nazývat vykecáváním. Nikoho nesuďte, neznáte pohnutky. Suďte sebe.

27.06.2010 11:46 | Autor neznámý

 Debata k věci tak nějak odumřela a tak si dovolím malou odbočku: někteří v diskuzi kritizovali nulovou toleranci ve věci zvonění mobilu. Pochybuju, že někomu z hráčů v časovce, přežívajícím ve složité pozici s půlminutou na tah, bude jedno, že někomu v sále začne vyhrávat melodii mobil. Problém se zapomenutím vypnout mobil mít nebudete, pokud ho sebou do hrací místnosti nevezmete. Pokud ho berete do hrací místnosti proto, že se už pět minut po zápase potřebujete s někým vykecávat, očekáváte blíže nespecifikovaný příchozí hovor, nebo prostě proto, že je to váš talisman, bez kterého si život neumíte představit, berte šachovou partii jako příležitost k lečbě z psychické závislosti na mobilu.

27.06.2010 09:36 | Autor neznámý

pro ty ,kteří fandí Karpovovi---------------těžký komunista,předseda svazu komsomolu bývalého CCCP a tudíž i vysoký důstojník nebo agent KGB,s ním budou mnozí velmi rádi jednat

27.06.2010 00:20 | Autor neznámý

Vzhledem k tomu ,že hraji každou parti na výhru,tak mě pravidlo 30 tahů neomezuje.

Alespoň je sranda pozorovat remízové hráče,jak se stím perou.

26.06.2010 20:45 | Autor neznámý

Ne, nevím o žádném případě. Trestní oznámení jsem nepodal, protože je CB naprosto čistá firma, úplný mravní výkvět, jejich dokonalí zaměstnanci budou jednou tesáni do mramoru aby ani  tisíc let památka po těchto neobyčejných lidech-hrdinech, Meresjevech a Stachanech našeho věku nezanikla. Přiznávám se, že jsem byl zcela pomýlen, že zatím za dobu své existence prodali jen 0,333 CD disku, ještě k tomu postaršího, takže jakékoliv podezření, že by tito křišťálově čistí Standové jakkoliv pochybili, se mi nyní jeví jako naprosto kacířská. Ještě jednou jim přeji mnoho zdaru při šíření pravdy a lásky, nyní ale musím již přestat, neboť mi do klávesnice samým dojetím kanou slzy, jako hrachy... 

26.06.2010 20:15 | Autor neznámý

Uz zase vytacky?

 jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco atd  - ktere dalsi vetsi jsou na urovni hypermarketu, kdyz  hypermakety jako skupina je relativne presne definovana? [velikost atd, jsem vazne lina to hledat]

 Jinak, většina softwarových firem málokdy dodržuje finanční předpisy, : Vetsina? Vite ze pokud mate podezreni na konani trestneho cinu je Vasi povinnosti informovat organy cinne v trestnem rizeni, jinak muzete byt take trestne stihan?

Obtizne kontrolovatelne? - narazil jste na nejakou studii, ve ktere bylo toto tvrzeni? Nebo si to jen myslite? Nebo se to ma tykat jen programatoru typu OSVC, kteri priznaji jen to co chteji? Vite alespon o 1 jedinem pripade, kdy CB porusila zakony? 

26.06.2010 19:50 | Autor neznámý

Nepsal jsem, že se produkty Chessbase prodávají jen v hypermarketech, či v diskontech, ale v každém větším obchodě. Víte docela určitě, že pod docela nepřesným a neurčitým pojmem "větší obchod" se skrývá přesně 290 obchodů v ČR? Tak to jste v tom případě geniální jazykozpytec, promiňte, tak daleko moje logika nesahá. Jinak, většina softwarových firem málokdy dodržuje finanční předpisy, hřeší na to, že jsou obtížně kontrolovatelné. Pokud by eventuelní hloubková  kontrola v CB nic nekalého neobjevila, budu první, který se jí třeba na těchto stránkách omluví. 

26.06.2010 19:19 | Autor neznámý

Takova skoda, budeme asi vsichni hodne ochuzeni.

Mate dukazy o podvodech? Nebo si jen tak z duvodu pocitu bezpeci internetove anonymity dovolujete CB napadat?

[Mmch, opoti minule jste uz snizil pocet prodanych nosicu na 1/7-1/5. Jeste tak 2-3 diskuse a budete v obraze. ]

Nevim co jste si od nich koupil Vy, ale za tech par let co mam zkusenost, tak danove doklady/faktury dodavaji absolutne ke vsemu a jak znam nemeckou preciznost co se tyka dani, tak tam by si dlouhodobe podvody jen tak nikdo nelajsnul.
 

Dale, v CR bylo v roce 2009 celych 246 hypermarketu - zdroj www.agris.cz [a 590 diskontu, ale ty tyto produkty stejne neberou] - kde mate tech svych 1000 prodejen? Neprijde Vam hloupe, ze kazde cislo ktere tady hodite je absolutne nesmyslne?

 

 

26.06.2010 18:11 | Autor neznámý

Netvrdím, že je mi znám roční obrat firmy Chessbase, ale to asi nebudete vědět nejen vy, nýbrž pravděpodobně i finanční úřad v Německu, kde, předpokládám, Chessbase provádí daňová přiznání. Co se týče vámi neustále propagované akce, vyčerpal jsem již bohužel svoji roční zásobu adjektiv na toto téma.

26.06.2010 17:42 | Autor neznámý

... 2500 je skutečnost v nějaké speciální, úzké, nevýznamné, podprahové, marginální propagační akci.  - zkuste jeste nejaka pridavna jmena. 

Samozřejmě, že Fritze v obchodě si kupují především neregistrovaní šachisté a amatéři, kteří si většinou ani neumí ve Windowsech, nebo na internetu šachy stáhnout. Já jsem to donedávna taky neuměl.  - Vy jste donedávna v teto oblasti neco neumel (to neni vysmech, to je konstatovani) a nyni naprosto presne (v radech) vite, kolik toho prodaji? Navic Chessbasi a Fritze si nyni muzete i stahnout, nepotrebujete medium, aktivaci lze provest na 3 PC.

Opakuji, že skutečnou výši obratu firmy za prodané CD s produkty Chessbase neznáte ani vy, ani já a jak znám  - obrat ne, byt jsem hruby odhad kdysi zminovala,  ale mnou uvadenych 2.500 ks je exaktni cislo jedno z produktu nabizenych na http://www.chessbase.com/shop/index.asp .

26.06.2010 17:36 | Autor neznámý

Re Alice: No tak za takovou partii by nám na Koníku napařili vzájemnou kontumaci, ne-li něco horšího  

26.06.2010 17:27 | Autor neznámý

to Alice: Pište hodně příspěvků, trhneme 200 přispěvatelů a NSS bude v extázi... 2500 je skutečnost v nějaké speciální, úzké, nevýznamné, podprahové, marginální propagační akci.  Opakuji, že skutečnou výši obratu firmy za prodané CD s produkty Chessbase neznáte ani vy, ani já a jak znám více takových firem, tak ani finanční úřad.  

26.06.2010 15:40 | Autor neznámý

Lumbu - 2500 neni odhad-to je SKUTECNOST.

 Vasich 100.000 je nahodne cislo v intervalu 0-1.000.000.000.000.000.

CB jako kazda jina firma dava danove priznani - kvuli obratu/trzbam autorska prava nikdo nepotrebuje.

26.06.2010 15:21 | Autor neznámý

To Alice, cuhrma: Samozřejmě, že Fritze v obchodě si kupují především neregistrovaní šachisté a amatéři, kteří si většinou ani neumí ve Windowsech, nebo na internetu šachy stáhnout. Já jsem to donedávna taky neuměl. A těch nejsou např. ve stotisícovém městě jednotlivé stovky, ale přinejmenším mnoho set ne-li několik tisíc. A protože ČR je 100x početnější než takovéto město, opět vychází 100 tisíc ks, uznávám, že ne za rok, ale třeba 5-7 let, protože ti si už na rozdíl od soutěžních hráčů svůj program většinou neaktualizují.   Samozřejmě, že softwarová firma typu Chessbase se nebude  chlubit svým obratem. Oni nepotřebují ke svému prodeji zlatou desku, jako Karel Gott, nebo Michael Jackson, oni musí vydělávat a hlavně neplatit příliš velké daně a byli by blázni, kdyby na sebe upozorňovali. Akce celosvětový prodej 2500 ks, dovolte abych se zasmál, to je pro oblbnutí financů?  Já prostě vašim odhadům nevěřím, vy nevěříte zase mým a tedy nejlepší řešení by bylo zavést autorská práva, pak by se ukázalo, jak na tom softwarové firmy s obratem jsou ve skutečnosti. 

26.06.2010 13:54 | Autor neznámý

Už jsem to tady psal asi 10x - jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco atd. ve své nabídce ostatního zboží minimálně 1 ale většinou více CD ponejvíce s nějakým postarším Fritzem. Že z toho nejsou pro CB extrémně velké zisky je nabíledni, ale nějaké jsou. Protože v ČR je minimálně 1000 takových obchodů a každý z nich si udělá zásobu min. 100 ks CD jednoho druhu, vychází mi 100 tisíc prodaných CD - jednoho titulu v CR (bez ohledu za jakou dobu) (vysly 3 tituly - Fritz8,9 a Sachlik) ?

- vazeny pane, abyste se vratil do realu a prestal nas jednou pro vzdy krmit, CELOSVETOVY prodej jednoho z titulu od CB, ktery lze nyni aktualne koupit, je cca 2500ks. Ackoliv nejde o hlavni produkt (programy jsou na tom o neco lepe, ale urcite ne 10x), tak ani ostatni srovnatelne na tom nebudou prilis rozdilne - tj. Rubinus je lehce pesimisticky, ale vy jste o 2 rady vedle.

26.06.2010 13:49 | Autor neznámý

Tesne ;)


26.06.2010 13:45 | Autor neznámý

www.youtube.com/watch

Tady tenhle je desetitahový ;)

26.06.2010 13:45 | Autor neznámý

1. c4 h5 2. h4 a5 3. Qa4 Ra6 4. Qxa5 Rah6 5. Qxc7 f6 6. Qxd7+ Kf7 7. Qxb7 Qd3
8. Qxb8 Qh7 9. Qxc8 Kg6 10. Qe6 ....


 

26.06.2010 13:29 | Autor neznámý

Ten 15ti tahový pat bych rád viděl...

26.06.2010 12:30 | Autor neznámý

Lumbu - V každem obchoďáku typu Kauf, Tesco, že najdeš šachovej program? A že jich maj v zásobě tak 100 ks a že se prodaj? Nemáš trošičku větší halucinace? Ty čísla jsou absolutně absurdní...Když vezmeš že na nadprůměrné tak 100 tis město připadá cca 5 těchto obchodáku a na takový město je v průměru 200 registrovaných šachistů, z toho si originální šachový program koupí tak 1/5 (to ještě přehánim)... nešachisté si bezpečně vystačí s šachama co jsou normálně ve Windowsech... Fakt nechápu kam na ty čísla chodíš...

Jinak teda i SP - osobně si myslim, že to patří na turnaje hráčů 2700, ale na turnaji by mi to nevadilo, nemívám ve zvyku rychle remizovat a s kámošema co hrát nechci prostě ukážem naučenou opakovačku, příp třebas 15-tahový pat.... Rozhodně větší zlo je nulová čekací doba a největší zlo jsou partie začínající před 15 hodinou ( člověk těch 7 hodin spát potřebuje -->před 1 odpolední se na šachách vstávat nedá )

26.06.2010 11:15 | Autor neznámý

to Rubin: Už jsem to tady psal asi 10x - jen v ČR má každý větší obchod typu Kaufland, Tesco  atd. ve své nabídce ostatního zboží minimálně 1  ale většinou více CD  ponejvíce s nějakým postarším Fritzem. Že z toho nejsou pro CB extrémně velké zisky je nabíledni, ale nějaké jsou. Protože v ČR je minimálně 1000 takových obchodů a každý z nich si udělá zásobu min. 100 ks CD jednoho druhu, vychází mi 100 tisíc prodaných CD, připouštím, že ne pouze za jeden rok.  A ČR je naprosto nulový trh s drtivou převahou pirátů, v porovnání s trhy v Německu, Francii, USA atd., kde si přeci jen velká část populace produkt koupí legálně. Jinak nebuďte naivní, Chessbase, ale i jiné softwarové firmy  vám nikdy nesdělí svůj skutečný obrat, dokud ji k tomu nedonutíte zákonem, třeba zrovna autorským. 

25.06.2010 22:01 | Autor neznámý

lmouse: Ale to jsou jen zápočítané na FIDE.

Bílými +23=17-19, černými +17=17-25.

Remíz 28.8%, docela dost. Když jsem začínal, měl jsem tak 1 remízu z deseti (mládežnické turnaje jsem prakticky nehrál, jen olympiády středních škol).

25.06.2010 21:48 | Autor neznámý

jóo statistika věda je, má však cenné údaje.

přispěju těma svýma z rating.fide.com:

Games With White: White Win: 37 White Draw: 23 White Lost: 22

Games With Black: Black Win: 39 Black Draw: 24 Black Lost: 27

 

a pro ty co by to snad náhodou z  čísel nepoznali: považuju se za pozičního hráče , a turnaj se SP bude mít při zvažování mé účasti velké minus (turnaj s 0 čekací dobou, t.j. dle pravidel FIDE mi v zivote neuvidí!), hraju 3-6 turnajů ročně a na rozdíl od Pavla si myslím že i za 10 let si budu mít z čeho vybírat kam si pojedu zahrát

 

a dodám jen, že článek považuji za celkem vtipně vyvedený fejetoník a vážně mi nejde na rozum že v národu Švejků někomu vadí "jadrnná" čeština

25.06.2010 21:44 | Autor neznámý

re Lumbusbubulinus: Chlape, ty máš opravdu problém s čísly. Ani taková firma jako ChessBase pravděpodobně neprodala miliony produktů. Pokud vezmu všechny jejich produkty dohromady, kolik jich bylo druhů? Tak kolem 500 řekl bych, ovšem různých databází a učebnic se prodá možná jen pár set kusů. A pokud vezmu průměrný prodej 1000ks (kromě Fritzů, a možná Rybek se Shreddery - které si část zájemců koupí raději od autorů, resp. od Convekty, takže ten tisíc je možná docela optimistické číslo), dělá to půl milionu maximálně. Možná by neškodilo se zeptat přímo ChessBase, Peter Schreiner, co řeší různé potíže s jejich programy, by třeba odpověděl.

re SKA: Slušná forma, ty vuvuzely mi nenapadly a problém s mobily by to asi opravdu řešilo. K tomu připojuji vlajkonoše, jejich bitky před turnajovou místností, odpalování dýmovnic a dělbuchů - vždyť i v Evropě máme vlastní tradice, proč se učit jen od Jihoafričanů.

25.06.2010 19:43 | Autor neznámý

To Vuorin: Na naší partii se těším, UŽ NEMÚŽU ANI DOSPAT. Předchozí partii jsem popravdě zapomněl, ale databáze vědí všechno - Koník 2008, 3.kolo, skutečně 12 tahů a nezáživná remis černými v Richter - Veresovovi. Ještě že to nezaznamenali sponzoři při obvyklé kontrolní přehrávce partií, stačilo málo a po turnaji byla veta.

Databáze rovněž pravily, že v turnaji jsi udělal =7, -2  a já +3=4-2.

25.06.2010 19:42 | Autor neznámý

Re: Chrz

A na které planetě ti šachoví sponzoři žijou?

Já jsem žádného ještě nepotkal, takže ani neznám jeho názor na SP.

25.06.2010 17:32 | Autor neznámý

PavelCH.Jak jste prisel na to, ze: 've fotbale trenéři "vyladili", že úspěch je zabezpečená obrana a na "nulu vzadu?" Nejlepsi svetove tymy , Brazilie, Argentina, Spanelsko, Barcelona,Manchester atd maji hru zalozenou naopak na ofenzive.A z druhe strany jestlize trener vi, ze jeho muzstvo na vitezstvi nema - Recko, tak hraje stejne na nulu, ikdyz jsou za vitezstvi 3 body, jak navrhujete.


25.06.2010 16:58 | Autor neznámý

To Vuorin: Nevím, co by mělo být lepším důkazem bojovnosti než to, že někdo sehraje 100 partií za rok. Procento remíz s tím nesouvisí, to je věc stylu. Poziční hráči prostě nemohou mít stejné procento rezultativních výsledků, jako hráči agresivního stylu, což ale neznamená, že nejsou bojovní.

25.06.2010 16:47 | Autor neznámý

Pavel Ch: Aha, jen mi pořád uniká, proč vybrat právě střední hodnotu těch dvou čísel. Jestli to má sloužit jen k částečné minimalizaci škod trojbodového systému, pak se mi víc zamlouvá číslo 4.999. Ale to už je na NSS příliš filozofická debata, zejména pak ve článku o sofijských pravidlech

25.06.2010 16:39 | Autor neznámý

  Ad ata135) Jako průměr 0,5 a 0,33 (+/- setinky, jak jsem psal). 

Většina ostatních: Vím, že takovéto názory většina rozcupuje, hráčům se líbit nebude. Vyjádřil-li by se zde sponzor, či ten kdo o grantech rozhoduje, podivil by se: "A to jako po 15 minutách dát partii za remis a jít na pivo v šachu lze?". Tak to počkejte, zeptám se raději kuželkářů, zda u nich také a pak se rozhodnu.

25.06.2010 16:31 | Autor neznámý

To Bartoš: Václav Židek. A SP v našich budoucích partiích je vyřešeno:)). A aby nedošlo k mýlce; nejsem žádný velký obhájce SP, jen mi přijde zbytečné to tak řešit. Jsou podle mě zasádnější věci, které FIDE zvorala (zejména nulovou čekací dobu,  původně prosazované tempo 90+ bonusy), tohle mi přijde docela neškodné...

to nouma: V tom je asi háček. Když já jedu na turnaj (obvykle jeden ročně), tak si na to musím vzít dovolenou, těším sa něj a ani mě nenapadne ho "odfláknout", přeci jenom, je to moje dovolená, které zas až tolik nemám:). Jakože chápu profíky, že to kvantum partií co ročně odehrají, nemůžou odehrát na 100% (i Čuky občas dá rychlou remízu), jen mi přijde mírně bizardní, když v článku čtu něco o bojovnosti a pod.

25.06.2010 16:17 | Autor neznámý

Jak sem starší, čím dál tím jsem náchylnější tomu vábení sirén. Sotvaže zvednu kotvu, už vím co se bude dít. Nejdřív je slyším zdálky a pak se jejich sladké hlasy přibližují, až jsou skoro nesnesitelné. Šeptají svůdným hlasem: "zkus nabídnout, třeba to přijme", "přece se nebudeš namáhat" nebo "remíska dobrá!".

Proto si opět zacpávám uši voskem a stavím se plně za sofijská pravidla - všude a vždy. Chtěl bych se přece jednou vrátit, domů do Ithaky :-)

25.06.2010 16:10 | Autor neznámý

To bartosjan: za odpověď To Vuorin

25.06.2010 16:06 | Autor neznámý

Pavle ve vší ústě k Vám, fotbal nejsou šachy !!!

Ve fotbale těžko dojde k pozici, která je rovná, kde není co dál hrát. V rovné pozici, objektivně na výhru hrát nejde, i Vám se podle Mega Databáze 2010  stalo ve 2% partií, že jste remízoval do 20 tahu a stíhal vás snad někdo za to?
Prostě někdy k remíze dojde. Remíza je normální výsledek šachové partie. Je čistě jen a jen na pořadateli jestli SP použije, má na to právo. Ani hráče nikdo nenutí takový turnaj hrát. Na druhou stranu je spousta organizátorů, kteří se bez SP obejdou.
Dogmaticky tvrdit, že SP je ku prospěchu šachu, se rovná fanatismu bojovníku proti globálnímu oteplování a kde jsou dnes J
Doufám, že v našem svazu zůstanou soudní lidé, kteří to ponechají pouze na pořadatelích a nezavedou to do svazových soutěží. Protože domluvené remíze SP nezabrání, potrestá jen nevinné a to nemluvím o tom, že 3body za výhru nejsou objektivním hodnocením, viz níže ŇOUMA.

25.06.2010 16:01 | Autor neznámý

To Vuorin: No tak se představ a já ti jí už nedám.

25.06.2010 15:52 | Autor neznámý

2Vuorin. Nechapu, co se vam nelibi na stylu clanku p.Bartose, vzdyt vase reakce je na stejne urovni.Ja ho znam jako slusneho cloveka, nevim, kde berete tu jistotu, ze ho ma VETSINA lidi spojeneho s kvantem remiz.Je to pouze vas nazor a obhajovat ho slovem vetsina je alibisticke.Smesne uz je potom davat za priklad vasi partii.Kdo vas nutil remizu prijimat?Zkuste si zahrat 8,9 , nebo 10 turnaju rocne, k tomu ligu a 2 ligu.Ze hrac da kratkou remizu je jeho vec, kdyz s tim souper souhlasi, stejne, jako jste souhlasil vy.

25.06.2010 15:52 | Autor neznámý

to Vuorin: a to je prave ono. Kdybych sehral 300 partii za 11 let, tak by si mohl dovolit ten luxus hrat vsechny na vyhru. Ale kdyby se o to same pokusil Bartos (jak psal cca 100 partii/rok), tak skonci v Bohnicich. Ja si remizy davam kdy chci a jak chci a tak me to bavi:-)

to all: Nejak zapadnul zasadni argument: vsichni chapou, proc SP v TOP turnajich, ale idea zavadet SP do "normalnich" turnaju je proste jina. Nekoukaji se na nas desetitisice divaku, nedostavame miliony, sponzori se netlaci u sachovnic...proste nesmysl pro hrace, kteri si turnaj musi zaplatit. Na druhou stranu bych chapal, ze si poradatel/sponzor da podobnou podminku pro hrace, kterym da startovny...

to Chrz: Pavle, ty uz to nekur. Idea zavedeni 3 bodovyho systemu je natolik hloupa, ze by mela byt cenzorem smazana (aspon z tvych ust jsem neco o nutne cenzure nss zachytil). Tim by jsi sice udelal atraktivni "sport", ale uz tomu prosim nerikej sachy. To je jako by se ve fotbale hralo tenisakem. Taky by asi padlo vic golu, ale co je moc je moc. Jako by nestacilo, ze se zrychluje tempo, misto dlouhych nudnych zapasu se udela K.O. a kazdy turnaj je on-line prenasen. Nic z toho vsak nemeni zakladni princip sachu, ze 2 remizy jsou stejny jako 1 vyhra a 1 prohra....

PN

  

25.06.2010 15:22 | Autor neznámý

Nevím jestli to tu padlo, ale podle mě si pletete pojmy: Sofijské pravidlo (alespoň původně) je naprostý zákaz komunikace se soupeřem, žádné nabídky remízy ani po 30-ti tazích. Krom věčnáků a opakování pozic mohl za remízu prohlásit partii rozhodčí (v turnajích nejvyšší kategorii aktivní hráč s elem nad 2500) na požádání jednoho z hráčů. Obvykle v jednoduchých remízových koncovkách.

25.06.2010 15:15 | Autor neznámý

Tak jako Pavel Chrz si myslím, že článek zde neměl být otištěn. Ne pro své názory, ale pro diletantský styl jakým je napsán. Takové nenávistné pamflety, ať si pan Bartoš píše na stránkách svého klubu, ne na nejnavštěvovanějším šachovém serveru u nás. Navíc je to článek naprosto o ničem, z komára se dělá velbloud.

 

Poměrně dost mě pobavilo, jak se pan Bartoš sám označil v článku (slovo fejeton k něčemu takovému mi připadá k smíchu) za bojovníka. Vzhledem k tomu, že jeho jméno má většina lidí spojena s kvantem nezáživných remíz (oprávněně), příliš nechápu co tím myslel.

 

Šachy hraji 11 let, (cca 300 partií)  za tu dobu jsem udělal všeho všudy 3 remízy do 20-ti tahů. A jedna z nich je s Janem Bartošem! (remízu nabízel on)  A to v té době bylo mé ELO nižší skoro o 200 bodů.

25.06.2010 15:10 | Autor neznámý

Pavel Ch: Nepochopeno číslo 0.417. Jinak asi jo, logiku chápu, ale to číslo vzniklo jak?

25.06.2010 15:08 | Autor neznámý

Alice: Kdyby byl agresivní styl úspěšný, byl by Topalov dávno mistrem světa. Ale není. Kvůli líbivosti jeho stylu hry se ale pár lidem zdá, že by takové hráče měli odměňovat nadstandardně a to se mi prostě nelíbí, jde to proti logice šachů. V podstatě se shodujeme..

25.06.2010 15:02 | Autor neznámý

  ad Ata 135) matematika: Vysvětlím. Dnes, když hraji s hráčem se stejným elem, mám pravděpodobný výsledek 0,5. Vyhraji, mám 0,5xkoef, prohraji dtto mínus, remíza 0xkoef=0. U tříboďáku by vedlo (zůstalo-li by 0,5), že by tím všichni průměrně elem dost klesali. Byl-by-li pravděpodobný výsledek 0,33, tak by díky některým výhrám dost dlouhodobě stoupali (+0,66 místo +0,5; naopak při prohře -0,33 místo -0,5). Tak, aby zůstalo v rovnováze, je možné těch 0,417. Pochopeno!?

  ad Alice) I ve fotbale trenéři "vyladili", že úspěch je zabezpečená obrana a na "nulu vzadu", jste jistě slyšeli. Teď je nutí FIFA trojboďákem riskovat, chybovat vzadu. Divné, že, i jak je pro šachy připomínáno, nicméně, zajímavé, že  nikomu ve fotbale nevadí.

 Jak již jsem psal my to nervyřešíme ani moc neovlivníme, bude na FIDE a pořadatelích, ale uvidíte, do 4 let, jak jsem psal se stane (zákazy remíz nebo motivace-body), ku prospěchu šachu a hlavně ku prospěchu profíků a poloprofíků.

25.06.2010 14:45 | Autor neznámý

ata-pojmy samozrejme chapu :-)

Stejne jako zakladni nerovnice ze 2remizy se nerovnaji 1vyhre+1prohre. Ale 3 bodovy system narazi v prvni rade na to, ze sachy jsou remis :-).

Ja mela hlavne na mysli, ze "agresivni" neznamena automaticky uspesny ..

25.06.2010 14:31 | Autor neznámý

Pavel Ch: Tak to je na mě už moc vysoká matematika Jsem si myslel, že za remízu se stejně silným hráčem jsme na nule a za výhru získám přesně to, co mu vezmu...

Alice: No do herního stylu trojbodový systém promluvit nemusí, ale v tom případě promluví do výsledkové tabulky Pokud já hraji 3 partie černými se stejně silným hráčem, chci remizovat tři pevné Španělské. Agresivnější hráči zvolí tři ostré sicilky, a je přeci jen o něco pravděpodobnější, že udělají jednu výhru, jednu remízu a jednu prohru. Dnes OK, v trojbodovém systému už ale bod ztrácím... Zpochybňuješ snad, že "Kramnikovský" styl produkuje více remíz než "Topalovovský", který se soustřeďuje více v oblasti rezultativních výsledků? Kde obráncům nahradíš těch 17%, které jim bereš znehodnocením remízy? Jinak uznávám, některé pojmy šlo použít i jinak, ale v tomto článku se jistě ztratí mezi jinými

 

SKA: 

25.06.2010 14:30 | Autor neznámý

Opět opakuji, že finacování FIDE se národních svazů nedotkne, to by muselo Karpovovo vedení naprosto selhat a sehnat např. o 30% peněz méně - takze dotkne nebo nedotkne? Nektere veci maji velkou setrvacnost, takze ani zmeny na nejvyssich mistech nemaji okamzity vliv

, ale i pak by se úspory dotkly  nejprve soutěží pořádaných FIDE. : to jsou ktere? Zrejme mluvime jen o cyklech MS (vcetne detskych) + Olympiada. Vite snad o necem jinem?

Ovšem tvrdit, že Karpov, nebo Ijumžinov sežene tolik a tolik peněz, je opravdu věštění z křišťálové koule. Velmi spravne. Iljumzinov ale zatim vzdy sehnal nebo sahnul do vlastni kapsy - kam bude sahat Tolja, pokud objem penez od sponzoru bude stejny jako nyni?

O tom nevíte vy ani já naprosto nic, tak proč to rozebírat.

Jinak CB samozřejmě milióny produktů prodala, na tom trvám. - za 20-25 let existence urcite. Rocne nikoliv.Ale tuhle desku uz mame prehranou, je takova otlucena a v koute...

Takže Karpov, pokud zavede autorská práva do šachu,  tak by mohl být pravděpodobně mnohem finančně úspěšnější než Iljumžinov. - on to nekde slibuje? To pochybuji, s takovou by byl za dalsiho blazna.

25.06.2010 14:15 | Autor neznámý

Svým fejetonem jsem chtěl upozornit pořadatele i účastníky turnajů, že Sofijské pravidlo v našich turnajích není neškodná,veselá a bezkonfliktní věc, vítaná jednotnými zástupy uvědomělých mas, a to se myslím povedlo. Jako bonus nejaktivnější zastánce věci Pavel Chrz nás poučil o svých ještě revolučnějších záměrech ve věci 3 bodového bodování partie, koeficientu 0,417 pro remízu a o svých metodách - členství v orgánu (STK, pořadatel dětského turnaje) a pravidlo nadekretované shora.

Přes zpupnost sofijského tábora (do 4 let můžete hrát leda o skleničky) nevidím věci zase úplně černě - je to zatím 1 turnaj z desítek a pořadatelé potřebují hráče stejně jako sponzory. Pokud nám to nepřikáže nějaký globální Velký Bratr, je čistě na nás, jestli náš šachový život bude moudře řídit mírně podivínský hráč 2.ligy B (poslední výsledek 2/11 někde na 5. desce).

25.06.2010 14:06 | Autor neznámý

to Alice: Opět opakuji, že finacování FIDE se národních svazů nedotkne, to by muselo Karpovovo vedení naprosto selhat a sehnat např. o 30% peněz méně, ale i pak by se úspory dotkly  nejprve soutěží pořádaných FIDE. Ovšem tvrdit, že Karpov, nebo Ijumžinov sežene tolik a tolik peněz, je opravdu věštění z křišťálové koule. O tom nevíte vy ani já naprosto nic, tak proč to rozebírat. Jinak CB samozřejmě milióny produktů prodala, na tom trvám. Takže Karpov, pokud zavede autorská práva do šachu,  tak by mohl být pravděpodobně mnohem finančně úspěšnější než Iljumžinov.

25.06.2010 13:54 | Autor neznámý

Re všichni co fandí Iljumžinovi:

Říká se, že nové koště dobře mete. Ale ten Iljumžimov je koště víc než řádně vypelichané !!!

25.06.2010 13:51 | Autor neznámý

Re CSKA:

Jeden z Murphyho zákonů říká, že každá změna jek horšímu !!!

25.06.2010 13:38 | Autor neznámý

Mily Lumbi, my už jsme si tak nějak zvykli na tvoje vycucaná čísla z prstu - nebyly to jako prvni ty miliony prodaných produktů CB, ale jinak se to hezky  cte, pohadky mam moc rada.

Samozřejmě že financování FIDE je jeden z klíčových bodů - více peněz=více akcí=více příležitostí být ve sdělovacích prostředcích=býti více zajímaví pro sponzory= a to i na domácí úrovni.

Karpovovi je úplně jedno, co šachy a šachisté potřebují - a myslim si ze to nevedi ani samotni sachiste - tedy krome vice penez - Kapov v programu ani konkretni kroky nezminuje - krome prazdnych frazi.

Zmeny pravidel je to posledni co si mohou sachiste od zmeny prezidenta slibovat - ona na to je pri FIDE urcite komise, kde musi pravidla projit a mam takovy pocit, ze konik bude porad skakat do "L"  

25.06.2010 13:36 | Autor neznámý

Re SKA:  dneska jsi ve formě

25.06.2010 13:22 | Autor neznámý

 to Alice a mnoho dalších: Nechápu, proč stále řešíte otázku financování FIDE. To, nás jako národní svaz prakticky nemusí zajímat, my nyní od FIDE NIC nedostáváme a i v budoucnu nebudeme NIC dostávat. Finačně pro nás neznamená volba Karpova nebo Iljumžinova naprosto žádnou změnu. Opět podtrhuji, pro nás bude změna jen v rovině čistě šachové - čili změny pravidel. A zde, protože Karpov je významný šachista a ví co šachy potřebují, očekávám pozitivní změny, jak jsem již psal v mnoha přispěvcích níže. A jak jsem dospěl k tomu, že je Karpov ve světě 100 x známější,  než jeho protivník? No je to trochu nadsázka a žert, ale Iljumžinova znají tak v Kalmycku a Rusku, kdežto Karpova znají lidé,  nejméně ve 200 státech světa, to je 200:2=100.   

25.06.2010 12:48 | Autor neznámý

No já myslím, že podle toho co jsem tu četl někde určitě stojí zástupy sponzorů a chtějí dát do šachů celé jmění , jen se jim nezdá, že se při šachu nemůže fandit. Povolme v šachu vuvuzely a nemusíme řešit mobilní telefony, ty nebudou slyšet a kdo přijde později k partii aspoň bude mít výhodu že si méně opotřebuje sluch. Konečně bude v šachu nějaká akce na kterou kameramani čekají - tohle ještě neviděli no ne ? Jinak aby byli turnaje napínavější navrhuji hráčům co jsou o třídu silnější než soupeř dát na partii jen polovinu času anebo pěšce míň za každých 200 ELO bodů, to pak bude výzva ! Já nevím, že se tolik bojíte lidi změn, vymysleme taky nějaká česká pravidla proč importovat sofijská !

25.06.2010 12:16 | Autor neznámý

oprava překlepu : o řád více 0,417. ještě vysvětlím:  Při prravdšěpodobném výsledku 0,5 by se všichni blížili do budoucna v elu nule, při 0,33 prav. výsledku zase všichni vysněné třitisícovce. 

25.06.2010 12:05 | Autor neznámý

Správná otázka "ata135": Samozřejmě, když se zkouší jen někde, počítá se pro elo "klasicky", ani jinak nejde. Kdyby bylo celosvětově všude, jako je třeba u fotbalu, 3 bodový systém mohl by se matematicky vzorec změnit. Počítá s pravděpodobným výsledkem. Dokáži si i představit, že za partii dvou  hráčů se stejným elem je pravděpodobný výsledek matematicky 0,0417 (může být +/- setinky upraveno). Takže za remízu mírně ztrácí a za výhru více než půlbod x koef získávají. Prostě přepočteno, že za turnaj hráčů třeba o 11 kolech s hráči s úplně stejným elem má hráč udělat pro udržení/nezvýšení určitý počet výher i proher a zbytek remis.  Zajímavé zjistit, zda i pro žebříček FIFA je také výhra více než dvě remízy (trojnásobně či o kolik).

25.06.2010 11:53 | Autor neznámý

2Ata: věta "Jednalo by se o hrubé zvýhodnění agresivního stylu oproti pozičnímu utlačování. " určitě není šťastná, že? 3bodý systém do herního stylu vůbec promluvit nemůže (a ony ty pojmy samy o sobě jsou už trochu na hraně...)

25.06.2010 11:34 | Autor neznámý

věčné téma: Capablankova remízová smrt 100× jinak

25.06.2010 11:23 | Autor neznámý

A ještě malý dotaz na zastánce tříboového paskvilu, za remízu by oba hráči ztráceli ELO? To bychom za chvíli skončili na nule všichni. Nebo v případě ELA by se zachovala "stará" logika, že remíza je 50% úspěch, nikoliv pouze 33%, jak se snažíte dokázat?

25.06.2010 11:12 | Autor neznámý

Ad Alice) Souhlasím s názorem a Karpova. Nefandím sice současnému, ale mrzí mne, že nekandiduje nějaký  byznysman, který šachu rozumí. Třeba typu Bessel Kok, který na Bledu při volbě neuspěl. Ono je krásné zavzpomínat na spravedlivé a dlouhé boje o titul mistra světa minulého století (což jistě Tolja udělá), ale bude se chtít i to druhé, na danný systém motivovat a sehnat sponzory - partnery a k šachu dostat média. A to se na dlouhé zápasy plné nudných remíz ještě hůře najde. V New-Yorku byly nespokojeni sponzoři zápasu Kasparov-Anand (mnoho nudných remíz na 20 partií) v polovině devadesátých let a to mělo důsledky pro další jednání. 

25.06.2010 11:09 | Autor neznámý

Když se zavedou  sofijská pravidla zákazu nabídky remízy do šedesáti tahů, na podstatě samotných partií to nic moc nezmění. Tříbodový systém pro jednotlivou partii ale proboha ne. Jednalo by se o hrubé zvýhodnění agresivního stylu oproti pozičnímu utlačování. Vůbec nechápu, proč někdo považuje hazardní a polokorektní hru (6-0-3) za úctyhodnější než solidní hru (4-5-0). Pokud by se takové pravidlo zavedlo, obávám se, že zájem mnoha vrcholových hráčů o královskou hru hodně poklesne a sponzoři si pak budou moct užívat akorát superagresivní boje amatérů. Pravidla, která mě budou navádět k tomu, abych nedělal logické tahy, ale abych hazardoval za účelem klamání soupeře, považuji za zničení šachové hry jako logického sportu a postavil bych ho někam daleko za poker, až na úroveň kostek nebo rulety.

25.06.2010 10:47 | Autor neznámý

Také nakonec lehce přispěji - v principu mohu souhlasit s panem Jandou, Chrzem a pořadateli - pokud hráči z nějakého důvodu nechtějí hrát dle Sofijských pravidel, pak mají možnost turnaj nehrát vůbec (pokud nemusí) a mlčky hrát (pokud z nějakého důvodu musí). Pořadatel je pán a má právo si o turnaji rozhodovat v rámci pravidel dle své libovůle.

3-bodový systém je ale v principu zhvrhlost - šachy jsou v podstatě remis a trestat tímto způsobem oba hráče za remízu je nesmysl.

Co se týká volby prezidenta FIDE - představa že Karpov (je známější? jak jste to měřili?) přinese změnu a sponzory do šachu je srovnatelná s představou prvovoličů a jejich vztah ke školnému v posledních volbách. Za Toljou silný finanční kapitál není a Iljumžinov byl schopen něco i sám zaplatit. Nebo snad někdo ví o zástupu sponzorů co jen čekají, až Karpov vyhraje volbu?

25.06.2010 10:40 | Autor neznámý

.. jinak psal jsem o olympiádě celorepublikové za špičky naší ČR (2 z každého kraje v kategorii), šachy byly při olympiádě v JM -kraji a pak u nás (20 sportů). Jindy ne, záleží na "pozici" šachu v daném kraji v ČSTV a u těch co o tom rozhodují. To jen k poznámce od JK, že se jednalo o žáky z našeho regionu (jednalo se o talenty z celé ČR do 16 let, soutěž srovnatelná s MČR).  Hrálo se v "olympijském domě", kde soutěžilo dalších 6 sportů.

25.06.2010 10:04 | Autor neznámý

Není přece sporu o to, že by tříbodový systém zvýšil bojovnost a snížil počet remíz. Je jen otázka, jestli by to nepochroumalo podstatu šachu. Lámání remízových pozic přes koleno mi totiž rozhodně nepřipadá jako něco, co by mělo přilákat sponzory. (A i kdyby je to přilákalo, tak na takové partie se jako šachista-divák koukat nehodlám).

25.06.2010 09:48 | Autor neznámý

Nu vidíte pane JK (tuším kdo jste, ale nerad bych se zmýlil, proto neoslovuji celým jménem), máte větší znalosti, tak tedy i před rokem 1918, pak v první republice, pak šedesátá léta a pak dnes. Dnes však běžné zatraktivnění i v jiných sportech a nutné pro "přežití" daného sportu a nebo nám stačí (tedy profíkům - budou-li) hrát o ty skleničky a diplomy. Dnes již nejsou refundace ze zaměstnání a systém našich velmistrů padesátých až osdmdesátých let, dnes se tím musí živit a někdo peníze, hlavně za něco dávat . 

 Jinak ty "děti" byli i titulovaní talenti v mládeži, kteří i přiznali, že by si to takticky v předposledním kole dali za remis, nebýt to 1/3 možného zisku a to by mohlo pod dohledem sportovců, kteří hrají vše "na krev" velmi nedobré.

25.06.2010 09:01 | Autor neznámý

Dobrý den, pane Chrzi, chtěl bych se zeptat, v jakých knihách se píše,že  "něco jako Sofijská pravidla a 3-b systém se zkoušeli (sic!) i za první republiky".  Pokud první republikou myslíte dobu po r. 1918 a celou Evropu, tak tyto experimenty již byly vyzkoušeny a zavrženy (!) mnohem dříve. A jejich krátkodeché znovuzrození v 60. letech (např. na olympiádě ve Varně 1962) zapadlo (naštěstí) rovněž bez ohlasu. Jinak obdivuji Váš zápal pro povzbuzení bojovnosti mládeže. Já se zatím domníval, že děti hrávají zcela běžně až do matu - proč se bojíte pětitahových remíz? Ale možná jsou ve Vašem regionu dítka "jiného ražení". Proč nedávat za výhru rovnou deset bodů a za remízu mínus deset?! Možností je nepřeberně. Srdečně Váš JK

25.06.2010 07:42 | Autor neznámý

Lidi, zase nechoďte do krajností. Netvrďte, že soutěže mládeže ničí 5tahové remízy.

25.06.2010 07:26 | Autor neznámý

  Ano je i jiná možnost, místo "zákazu" "motivace". Tedy 3-bodový systém, ať si dá pak každý remis kdy chce, ke své škodě. V Polsku či v Maďarsku hráli na nár. Mistrosvtví 2,5bodový systém. Jinak něco jako Sofijská pravidla  a 3-b systém se zkoušeli i za první republiky, abychom si nemysleli, že výkřikem posledních let (čtěte knížky).

  Na olympiádě dětí  a mládeže v Ústí , v olympijském domě, kde byly 5denní soutěže dalších 6 sportů, zázemí VIP lidí z kraje, města, sponzorů i ČOV jsme přenášeli na velkoplošnou obrazovku on-line partie. Při představě 5tahových remíz jsem rok dopředu vymyslel 3bodový systém. Plno diváků-nešachistů a šachy byly hodnoceny velmi vysoko, což asi má přímý vliv na postavení šachu v kraji či městě. Jak by asi dopadlo, kdyby byly taktické rechlé remisky koncem turnaje netřeba domyslet.
  
  Jinak, ano chápu, že to Honza Bartoš  zle vůči pořadatelům nemyslel, ale trvám na tom, že některá slova na adresu pořadatelů měla být vynechána (to není o cenzuře, ale o přirozené slušnosti když píši do médií). 

  Jak píše Zdeněk Janda, jsou turnaje s poloprofesionály či profíky (např. open Teplice a výše), kde hrají také amatéři, kteří si vše platí, ale chtějí si s titulovanými zahrát, musí se tedy přizpůsobit - jinak běž do ryze amaterských turnajů bez cen a bez silných hráčů. 

  Do 4 let, tvrdím, bude praktický konec krátkých remíz na takovýchto turnajích ať Sofií neb motivací (2,5 či 3 za výhru), nevymyslí-li někdo ještě něco lepšího. Zůstanou možná turnaje pro zábavu, kde 5tahové remisky nevadí, ale ty budou o ceny typu skleničky-diplom.

   Ostatní sporty to pochopily, připůsobují se médiím, divákům (copak nemáme diváky ? na on-line stovky, tisíce i milony dle důležitosti zápasu), sponzorům a buď řekneme, že šachy nejsou fotbal a bude se hrát o ty skleničky a diplomy nebo chceme mít poloprofesionály či profesionály a turnaje, kde se s nimi můžeme utkat,dobu nezastavíš a ten kdo peníze dává, možná neví jak se provádí rošáda, ale rozhodně si nemysleme, že je  hloupý. 

24.06.2010 22:01 | Autor neznámý

BTW Proč by nemohl být NSS bulvární?

Je v soukromých rukách, tak si můžou zveřejňovat co chtějí.

Jiná věc by byla, pokud by se takovýto - jistě citově zabarvený a silně subjektivní - článek objevil třeba na chess.cz

24.06.2010 21:15 | Autor neznámý

Hrál jsem to také,a když se soupeři dohodnou předem na remíze tak je nic nazastaví.Jinak pěkný turnaj.Děkuji pořadatelům.

24.06.2010 16:36 | Autor neznámý

Že se každý může rozhodnout, jestli na turnaj pojede nebo ne, to je jistě pravda. A pokud sponzor sežene peníze na tematický turnaj v královském gambitu, prosím. Jenže pokud nechceme mít v šachu anarchii, takový turnaj se nemůže započítávat na elo a bude tudíž velmi těžké a hlavně drahé sehnat na něj hráče. Odborníci (jsou jimi lidé kolem Iljumžinova??) musí říct, jestli jsou SP, NT, ZMT a jiná "buzerační" pravidla ku prospěchu šachu. Pravidla by se neměla příliš rozdvojovat (dovoleno SP i bez SP i jiná), protože potom budou do jednoho systému ela (ale také norem) vstupovat údaje z partií hraných "různými" pravidly a to si myslím není dobré. Příjde mi divné, když na jednom turnaji podle pravidel FIDE dám v posledním kole remízu a získám tím IM normu, zatímco na jiném nesmím a ve třicátém tahu už budu stát na prohru. Nebo že na jednom turnaji příjdu o 5 minut pozděj a mám po normě, zatím co na jiném proběhne vše bez problémů. V oblasti pravidel bych sponzorům volnost nedával a nechal bych je realizovat se v jiných oblastech, jako jsou živé komentáře k partiím, besedy s hráči, popartiové analýzy... No a nakonec se s hvězdou turnaje může vždy domluvit na podmínkách, za kterých nebude dávat rychlé remízy...

24.06.2010 16:00 | Autor neznámý

Já bych bral ten tříbodový systém za předpokladu, že při remíze (v jakémkoliv tahu) by se hrály o ten třetí bod dvojblicky popř. "armagedon".

24.06.2010 15:51 | Autor neznámý

 Pane doktore, pro Vás třeba ta pětistovka není nic, ale jsou tu lidé, pro které je to celkem významná částka. Když k tomu připočtete ubytování a dopravu (stravu nepočítám, tu by si každý samozřejmě platil i tak), tak dojdeme k nákladům kolem 5 tisíc Kč za turnaj. A protože nemohou mít všichni příjmy v řádech mnoha desetitisíců, či dokonce statisíců, rozhoduje skutečně u některých lidí výše startovného, o tom, zúčastní-li se nebo nezúčastní. Na druhou stranu nechci nijak napadat pořadatele a jejich záslužnou práci,už třeba při shánění kvalitních hráčů do turnaje, které si samozřejmě vážím a jejich profesionalitu nechci nijak zpochybňovat. Ba co víc, někteří z nich jsou i mí přátelé. Samozřejmě, že je třeba ponechat pořadateli určitou svobodu v organizaci, ale budete se mnou jistě souhlasit,  že jen a pouze v rámci pravidel FIDE. A pokud jsou tato pravidla FIDE špatná, je potřeba je buď zlepšit do přijatelné podoby, nebo zrušit úplně.

24.06.2010 15:27 | Autor neznámý

Kolegové,debata se dostává trochu jinam (jak bývá i zvykem ) , tak ještě poslední poznámka k tomuto tématu - vrátím se k větě Lumbusbubulinus: ..".Ale proboha, ať to netahají do oficiálních mistrovství FIDE, do národních turnajů typu open, kde si účastníci platí nějaký komfort startovným a národních přeborů a  mistrovství. Zde je buzerace tohoto typu naprosto nepřípustná, zbytečná a dokonce škodlivá" .  No,platil jsem x stokorun ,a dostal jsem za to " komfort"  hrát s hráči, s kterými bych se normálně nesetkal (pokud se mi dařilo  ) ,a to díky tomu,že pořadatelé sehnali x statisíce Kč od sponzorů ,aby přilákali dobré hráče,kteří tam hráli. To naše startovné,to je "almužna" oproti výdajům ze strany pořadatelů ( hrazení pobytu hráčů,peněžní ceny atd,atd). Ponechme právo pořadatelům si stanovovat podmínky turnaje,a respektujme právo hráče se turnaje (ne)zúčastnit. Nakonec, celé toto je bouře ve sklenici vody - ale na bulvárním NSS se po ospalé pauze konečně něco zase děje , ne ?

24.06.2010 14:44 | Autor neznámý

 to Bond(James): S tím, co píšete o tříbodovém systému plně souhlasím, já jsem to dal spíše jako možnost jen v turnaji, kde by měl sponzor velmi silné slovo a bylo by to např. jeho výslovné přání. Např. v Německu se tak hraje mnoho bleskáčů, rapidů, ale i spec. openů, tam si myslím je to bez problémů.  Kdo nechce ať to nehraje, ale své fanoušky to má. Jinde bych to samozřejmě nezaváděl a v našich ligách bych tříbodový systém zrušil.

24.06.2010 14:38 | Autor neznámý

anebo dát za remízu po třicátém tahu (v prodloužení) dva body... ;-)

24.06.2010 14:32 | Autor neznámý

Jsem kategoricky proti zavádění trojbodového systému do šachu - remíza je objektivním výsledkem partie a je nelogické tlačit šachisty, aby hráli ploché pozice násilně na výhru.

Trojbodový systém má opodstatnění v oblastech, kde je remíza víceméně shodou náhod - např. ve fotbale, v hokeji nebo v šachu v soutěžích družstev, kde se hraje na osmi šachovnicích. Hodnotit takto jednotlivou partii je blbost, protože minimálně třetina z nich objektivně remízou skončí a to že mám dvě remízy oproti výhře a prohře přece neznamená, že jsem hrál hůř.

24.06.2010 14:16 | Autor neznámý

Navíc, už to tady bylo řečeno, pokud chcete důsledněji bojovat proti předčasným remízám a jejich negativnímu vlivu na sponzory, je mnohem lepší než nepříliš účinné SP, dát za 1. pomocné hodnocení počet výher. Střední Buchholz, který tuto funkci dnes masívně plní, není sportovně příliš košér, neboť mění skutečný výsledek boje, dosažený za šachovnicí. U některých Openů, kde má sponzor důležité slovo, je také možné hodnotit výhru 3 body a tím bezobsažné remízy zlikvidujete téměř úplně.

24.06.2010 13:47 | Autor neznámý

to paulz: v posledním bodu nejsme v rozporu. Opakuji, v nějakém propagačním turnaji ať existují sebepodivnější pravidla, když to sponzora zaujme a zaplatí ať hrají třeba úpně nazí, střílejí po sobě paintbolovými kuličkami a chodí po rukou. Ale proboha, ať to netahají do oficiálních mistrovství FIDE, do národních turnajů typu open, kde si účastníci platí nějaký komfort startovným a národních přeborů a  mistrovství. Zde je buzerace tohoto typu naprosto nepřípustná, zbytečná a dokonce škodlivá.    

24.06.2010 13:26 | Autor neznámý

To Lumbusbubulinus:no že je Karpov známější osobnost je samozřejmě pravda jen je otázka zda to skutečně v dnešním světě přinese peníze.Co se týká pravidla remis až po 30 tazích ono musí člověk chápat i pořadatele.Sehnat sponzory je dnes obrovsky těžké- a pokud takový sponzor náhodou přijde na poslední kolo a vidí rozhodující partie o 1.místo skončí po 2!!! tazích remis tak si prostě řekne-do takové šaškárny mám dávat své peníze?

 

24.06.2010 13:05 | Autor neznámý

  Smysl pro humor mám, Honzo B., neboj. Tak třeba tuhle: " Víte, že je úplně jedno, podle dnešních pravidel, koho z uvedených 2 kandidátů naše federace podpoří ? Rozhodne se v Moskvě". Ale tentokrát opravdu. Z každé federace může být jen jeden kandidát a oba tvrdí, že je podporuje Rusko, tak si to musí vyříkat tam.
  Ale co je dnes, zítra platit nemusí, třeba pravidla FIDE změní či jeden z nich bude kandidovat za jinou federaci.

24.06.2010 13:00 | Autor neznámý

"To svinstvo" už tu bylo, ale nejmenovalo se to nijak. Stačí se začíst do podmínek armádního přeboru ze začátku 50. let. Pak soudruzi pochopili (i oni), že to není "in" a tak zapadlo.

24.06.2010 12:49 | Autor neznámý

 to Bond(James) . Lidi samozřejmě nebudou lepší, jen pravidla. Ale je to málo nebo hodně?

to paulz: Nezlobte se na mne, ale Karpov je ve světě 100x známější osobnost, než nějaký Iljumžinov, o kterém se tak maximálně ví, že je prezidentem zkorumpované Kalmycké republiky v Rusku a  vraždí opoziční novináře. Myslím, že to není právě nejlepší vizitka prezidenta FIDE. Já se naopak domnívám, že sponzorů sežene Karpov více a nebude to jen Iljumžinova ruskojazyčná mafie. Nepopírám, že diktátorské sklony Iljumžinova nepomohly řešit schizma na šachovém trůně, ale to je věc, která je již překonaná a v současné době nám nehrozí. S buzeračními opatřeními musí být zatočeno, minimálně na nižší úrovni nesmí platit. Dovedu si představit nějaký propagační turnaj FIDE před televizními kamerami a novináři, kde bude nulová tolerance příchodu k partii, ale to bude součástí honoráře zúčastnivších se. V žádném případě nelze tuto buzeraci tahat do oficiálních mistrovství, národních turnajů a přeborů.

24.06.2010 12:48 | Autor neznámý

Zajímavá debata.

Vyjádřím svoje názory heslovitě:

Sofijská pravidla - kdo platí, ten rozhoduje. V turnajích (super) profíků pochopitelné (kdybych nějaký turnaj bohatě sponzoroval, na pětitahové remízy bych nebyl zvědav). V turnajích poloprofíků a amatérů naprostá blbost (hráči si účast v soutěži obvykle sami platí).

Kontumace za pípnutí mobilu - naprosto v pořádku. Pípnutí nebo vrnění mobilu ruší. Pravidlo je notoricky známé a dospělý člověk je snad odpovědný za své činy, tedy i za to, že si zapomene mobil vypnout.

24.06.2010 12:29 | Autor neznámý

Jo tako že si každý šachista řekne - máme za prezidenta Karpova, ode dneška přestávám být svině?

24.06.2010 12:27 | Autor neznámý

 To Lumbusbubulinus:no už vidím jak se po zvolení Karpova ženou noví sponzoři do šachu...

Houby, dopadne to tak, že znovu nastane ve světovém šachu chaos, který Iljumžinov aspoň trochu uspořádal.A tzv.buzerační opatření?Ty byli prvotně určeny pro Top turnaje-kde jsou dobře placení profesionálové, kteří by měli za svou odměnu taky něco ukázat.Ne, že se třeba potáhnou do hrací místnosti jeden včas, druhý o čtvrthodinu později atd.A pak dají během 5 tahů partii za remis...Že jsou aktivní někteří pořadatelé poloamaterských turnajů a zavádějí třeba nulovou toleranci nebo třeba zákaz remis do 30 tahů to jde na jejich vrub.

24.06.2010 12:09 | Autor neznámý

to Bond(James). Nejprve musím opravit svoji chybu, kdy jsem uvedl, že není ještě na 100% jasné, že naše federace Karpova podpoří. Jak vyplývá z komuniké 57. schůže ŠSČR, Karpov bude naší federací podpořen a zajímavé je zdůvodnění - uvědomění si nutnosti pozitivních změn ve FIDE. Nejen tedy já a mnoho dalších šachistů si přeje tuto změnu, ale již i náš šachový svaz a to je dobře. Co se týče slibů A. Karpova, podívejte se, dnes náš šachový svaz, stejně jako drtivá většina dalších svazů od FIDE stejně nic nedostává, tak tomu bude i za A. Karpova. To je každému rozumnému člověku jasné. Mě úplně postačí, když Karpov opět prosadí šachovou etiketu do turnajů a zlikviduje buzerační opatření diktátora Iljumžinova, který nám všem obyčejným šachistům jen otravuje život.   

24.06.2010 11:46 | Autor neznámý

BTW kde je stanoveno, jaké podmínky respektive omezení si může pořadatel stanovit, aby se turnaj dal ještě započítávat na ELO (mám na mysli třeba omezení zahájení jen na sicilku apod.)

24.06.2010 11:41 | Autor neznámý

SP není povinné, pořadatel se může v propozicích rozhodnout, zda ho uplatní. Hráč se po přečtení propozic rozhodne, zda v turnaji bude startovat. Honza Bartoš pouze napsal, že se mu na "jeho vlastní kůži" aplikování SP v Teplicích nelíbilo. Pravděpodobně bude příště zvažovat, zda na nějaký turnaj pojede nejen podle prize-money, kvality HracíMístnosti, stavu pivních trubek v přilehlých restauracích ap. ale i podle takových drobností, jako je použití SP... 

Osobně se domnívám, že SP je vhodné pouze pro špičkové zavřené turnaje, kde sponzor, který do akci vložil peníze (hodně peněz) nelibě nese, když světová esa po 28 minutách hry odcházejí s půlbodem spokojena  ze HrM. Chápu požadavky sponzora turnaje v Teplicích, který do turnaje jistě vložil taky-docela-hodně-peněz, aby "se hrálo". Avšak tento bič na hráče - povětšinou amatéry, kteří z těch  taky-docela-hodně-peněz skoro nikdy nic nedostanou - je nesmyslný, protože nezasloužený. 

Když už pořadatel (turnaje typu Teplice) nechce krátké časté remízy, ať zavede jiná opatření: Třeba drobnost typu, že první pomocné hodnocení je počet výher. Nebo razantnější "fotbalové" bodování: výhra=3, remis=1, prohra=0. Nebo něco sofistikovaného.  SP nechte pro Kramnika a spol.

Pro pořadatele: Domluvená 30.tahová remis může trvat mnohem kratší dobu, než nedomluvená 12.tahová remis. Takže SP je vlastně nanic...       

24.06.2010 11:41 | Autor neznámý

Tady přece nejde o to, kdo by tam víc slušel, ale co je schopný pro to udělat, kolik sponzorů dokáže přitáhnout a to se ukáže až pokud by nastoupil (já osobně nevěřím, že Karpov sežene více sponzorů než Iljumžinov, který to leckdy platil z vlastní kapsy). Ale pokud se mýlím, tím líp. Paradoxní je, že Karpov tvrdí, že je na straně velkých federací (Německo, Francie apod), které chtějí zvýšit svůj vliv (způsob hlasování atd), ale pokud chce být zvolen, tak ho musí volit především malé federace. Čili dělá to samé co Iljumžinov - objíždí celý svět a slibuje jim hory doly. A až ho zvolí, tak je potopí ve prospěch velkých.

24.06.2010 11:40 | Autor neznámý

to ata 135: Zvolení Karpova je samozřejmě velkou neznámou, alespoň pro většinu z nás, kteří o tom nemáme nijak podrobné informace, jak se většina národních šachových svazů zachová.  Náš svaz by rozhodně měl p. Karpova podpořit, ale ani zde to nevidím jako věc jistou. Zatím bych řekl, že šance Karpova jsou 50 na 50.  

24.06.2010 11:26 | Autor neznámý

Výhře Karpova teda moc nevěřím, ale jistě by šachu slušel víc mistr světa než pochybný zbohatlík, který šachu nerozumí zevnitř. Kdybych já vymýšlel pravidla pro fotbal, zvětšil bych trochu branky, aby padalo víc gólů No ale mě naštěstí nikdo prezidentem FIFA nezvolí, ale proč byl zvolen Iljumžinov prezidentem FIDE???

24.06.2010 10:58 | Autor neznámý

 to Bond(James): Klidně se s Vámi vsadím, že vyhraje-li Karpov, právě proto, že je na rozdíl od Iljumžinova šachista, zruší, nebo přinejmenším  zmírní některá buzerační opatření, která jsou v přímém rozporu se šachovou etiketou a to kontumace po zazvoněni mobilu, nulová tolerance při příchodu k partii a Sofijská pravidla.

24.06.2010 10:43 | Autor neznámý

Jsem již starší ročník, ELO mám kolem 2000 bodů a zřejmě již nikdy nic nevyhraji.Šachy hraji pro radost, když v turnaji narazím na klubového  kolegu nebo známého, kterého znám třeba již dvacet let, tak partii většinou nehraji a dám ji za remis.Myslím si,že je to moje věc a nikomu do toho nic není.Toto pravidlo se dá přece jednoduše obejít opakováním tahů /poslední kolo turnaje v Teplicích/.

24.06.2010 10:42 | Autor neznámý

To Pavel Chrz : V reakci na Tvůj včerejší příspěvek jsem použil obrat kdybych Tě neznal. Z dnešního příspěvku vidím, že jsem Tě neznal:

 Honzo, nezlehčuj to, nenadáváš pravidlu, ale pořadatelům, ti to pro turnaj rozhodli.
a) "svinstvo" - každý ví, že pisatel myslí, že není problém daná věc (ta za to nemůže), ale ten kdo ji aplikuje (pořadatelé); ve článku se dokonce srovnává, že horší než distributoři drog.
b) "buzerace" - Pořadatelé dle pisatele buzerují hráče (že je nutí hrát - strašné, že).
c) "Pořadatelé běžte do háje a je to fuj" . Jsou mírnější nadávky, ale opět do článku nevhodné.
  Někdo stále nechápe co demokracie je  a že opravdu nemohu veřejně nadávat, jen  aby byla legrace.

Teď se mi jeví, že jsi pitomec beze smyslu pro humor. Můžeš mě za použití tohoto neslýchaného vulgarismu žalovat u Evropského soudu pro lidská práva!

To hnilda : škoda, že jste se nezeptali explicitně " přáli byste si SP v dalším ročníku ?" zjistili byste víc.

Teplice jsou báječný turnaj, pořadatelé jsou moc milí lidé, ale jestli vsadí výsledek mnohaletého úsilí na praporečnictví SP, asi to bude beze mne.

24.06.2010 10:39 | Autor neznámý

Ale no tak, Pavle ... Slyšel jsi někdy o nadsázce? Fakt si myslíš, že autor považuje SP za horší zlo, než drogy? Zrovna tak citát z kultovního komediálního (pro naši generaci) seriálu si těžko může brát někdo osobně. Jinak si myslím, že obhájci SP článek moc nepochopili.
Fejeton není o kráse krátkých remíz, ale o nablblém způsobu boje proti nim. Asi většina čtenářů tady taky četla Psychologický průvodce šachovou partií od Dr. Veselého. Je tam historka o Hübnerovi, který hrál jako dorostenec 1.c4 remis, pořadatelům se to nelíbilo, tak sepsali se soupeřem asi 10-tahovou crazy-partii, pořadatelům se to zase nelíbilo, ale Hübner už ke 3. partii nenastoupil a dostal kontumaci. Dr. Veselý píše, že 1.c4 remis sice není nic moc, ale je to stejně hodnotná partie jako nějaká 15-tahová výměnná francouzská a aspoň se u toho 2 lidi nechovají jako cvičené opice. Na čí jste, zastánci SP, straně? Hübnera nebo pořadatelů?

24.06.2010 10:30 | Autor neznámý

To jsem opravdu silně žádostiv, co se změní k lepšímu po nástupu Karpova.

Já tipuju, že nic.

24.06.2010 10:13 | Autor neznámý

 Pane kal, přispěl jste o 14 vteřin dříve, takže jsem váš příspěvek nemohl přečíst. Zcela s vámi souhlasím, např.o vyvolání pozitivní debaty Honzou Bartošem jsem také psal. Podle mě je Váš příspěvek zásadní, zejména v poslední větě,a to je problém volby nového předsedy FIDE. Ano, já doufám, že bude zvolen p. Karpov, je to šachista, ví co šachy potřebují, ví jak se u mocných tohoto světa prosadit (to je prostě potřeba při financování, bez toho se neobejdeme). Zejména jsem přesvědčen, že ustane nárůst buzeračních opatření, jako je zvonění mobilu, Sofijská pravidla, povinnost zapsat tah až  po jeho provedení, neslýchané pravidlo nulové tolerance a další. Doufám, že se také budou diskutovat čistě šachové problémy, jako střední buchholz - škrtáním prvního a posledního hráče jde, dle mého názoru, o neoprávněný zásah do výsledku partie, změna současných časových limitů, konec snah prosadit se v olympijském hnutí a s tím spojená další buzerační opatření, typu odběru krve, zákaz činnosti za vypití např. 3 šálků kávy atd. Znovu opakuji, že pro šachisty je současné vedení FIDE v čele s p. Iljumžinovem, mimochodem podezřelým z organizace  vraždy opoziční novinářky, naprostou katastrofou.

24.06.2010 09:58 | Autor neznámý

Pavel Ch: Ostřejší tón článku mi nevadí, aspoň je hned vidět, jak to autor myslí, a lze ho chytat za slovo. Je to lepší než formálně korektní článek bez vyhraněného stanoviska.

MaX: Ty legitimní taktické libůstky jsou v článku popsány velmi dobře - např. nabídnout remízu v situaci, kdy může hráč udělat agresivní, ale chybný tah, nabídka v situaci, kdy hráč musí ztrácet hodně času hledáním plánu hry ... to přece nemá nic společného s unfair otravováním nebídkami nepodloženými.

24.06.2010 09:46 | Autor neznámý

 Pavle Ch, NSS sice může chtít nebýt bulvárem, ale podívej se kolik je přispěvatelů a čtenářů toho bulvárního článku a kolik lidí čte články a přispívá do článků ostatních, tzv. seriózních. Je to více než výmluvné. Mě je naopak forma, jakou zvolil Honza Bartoš velmi sympatická. Sice bych vynechal některé příliš expresívní výrazy, ale to je, domnívám se, spíše věc vkusu.  Mnohem důležitější je, že přitáhl k diskuzi o problému, zde Sofijských pravidel, mnohé šachisty, byť anonymní, kteří se jinak  v různých anketách z různých přičin nevyjadřují, takže i pro tebe je tato diskuse možným zdrojem korekce tvého názoru na Sofijská pravidla, jako věc bezchybnou a šachům velmi prospěšnou. Je tu celá řada rozumných protiargumentů, proč Sofijská pravidla u nás zmrazit, alespoň v turnajích, kde si účastníci platí standartní vklad a tudíž nemají zájem na tom, aby je někdo zbytečně za jejich peníze buzeroval. 

24.06.2010 09:43 | Autor neznámý

ata 135, Petr Gutman, Tomáš Roesner a další pánové s podobnými názory mi mluví z duše. Nemám NIC proti digitálním hodinám (p. Janda), nýbrž proti hracímu tempu, které se na nich v soutěžích od KP I výše uplatňuje. To je snad rozdíl... Také některé rozhodčí nemám příliš v lásce - platí o nich známé: "Komu dal pán Bůh úřad, dal mu i rozum". Díky panu Bartošovi, že vyvolal svým vtipným článkem tuto (zatím snad věcnou a kvalitní) diskusi. Až zmizí z postu předsedy FIDE dnešní vládce a nastoupí Tolja Karpov - myslíte, že to bude jiné a lepší?

24.06.2010 09:36 | Autor neznámý

 Shrnu:
Veřejně šířit své názory i s tím , že nesouhlasím s jinými a komentuju je - ano to je demokracie.
Používat vulgárnější slova, zvláště jako nadávky na někoho konkrétního,  ve veřejných článcích  v médiích, je prostě za hranicí a nelze se ohánět demokracií a při nezveřejnění cenzurou. Minimálně za hranicí slušnosti.
  Velice nerad bych byl, aby někdo komolil moje myšlenky ze včerejška.

24.06.2010 09:15 | Autor neznámý

Tak s úvahou toho článku absolutně nesouhlasím. Prvně takový hráč přece nemusí na takový turnaj vůbec jezdit. Podobně jak OV Koník, organizátoři stanoví pravidla a jejich porušení trestají. Komu se to nezdá nechť tam nejezdí. Ad. "legitimní taktické libůstky" například já jsem druhem hráče které se zrovna tohle hnusí. Mám horší pozici tak "takticky" ještě zkusím navrhnou remizu, nebo budu partii "takticky" tahat než mě soupeř zmatí 3damama ... Já tohle pravidlo kvituji s povděkem. Co se týče technické stránky. Pokud mám plochou remizu po 15ti tazích a soupeř si myslí totéž není problém akceptovat opakovanou pozici. Podle mě to správně nabourává vychcánky, spekulanty a zatraktivní to šachy fandům. Příklad z praxe. Udělám si volno vyrazím šalinou na GM turnaj se podívat na magnet turnaje a hráči si to dají po 20ti minutách za remiz. Tak jedu zpět 40minut a přemýšlím jestli to příště risknu znovu.

24.06.2010 09:14 | Autor neznámý

  Ještě se vrátím ke včerejšímu příspěvku. 
Nic jsem nenapsal, že by neměly být otištěn články s různým názorem. Ale takovýto způsob psaní by neměl být v seriózních médiích zveřejněn. 
  Honzo, nezlehčuj to, nenadáváš pravidlu, ale pořadatelům, ti to pro turnaj rozhodli.
a) "svinstvo" - každý ví, že pisatel myslí, že není problém daná věc (ta za to nemůže), ale ten kdo ji aplikuje (pořadatelé); ve článku se dokonce srovnává, že horší než distributoři drog.
b) "buzerace" - Pořadatelé dle pisatele buzerují hráče (že je nutí hrát - strašné, že).
c) "Pořadatelé běžte do háje a je to fuj" . Jsou mírnější nadávky, ale opět do článku nevhodné.
  Někdo stále nechápe co demokracie je  a že opravdu nemohu veřejně nadávat, jen  aby byla legrace.  Myslíte, že noviny (seriozní) otisknou každý článek, kde někdo  někoho pomlouvá, natož používá vulgárnější slova. Víte, kolik jich takových přijde a neotištění nemá nic společného s cenzurou. A nss se brání označení, že by byl bulvárem.
   Samozřejmě, co není zakázáno, je povoleno a ať  dotčený zažaluje, když se mu nelíbí. Samozřejmě, tady to nikdo nechce a neudělá. Ale pak je ještě etika a morálka. To je "vyšší" zákon. Něco můžu říci známému v hospodě, něco kolegovi na pracovišti a něco napsat do článku, který bude číst tisíc lidí a mám vědět kde co. A  podle mne jsou výše uvedená slova z článku za hranicí slušnosti. A tak jsem napsal, že měla zasáhnout redakce a třeba vrátit autorovi jen k úpravě.     

24.06.2010 09:09 | Autor neznámý

Dobrý den. Hned v neděli 20.6. jsem vyhodnocovala turnajové ankety. Rozdali jsme celkem 106 formulářů v češtině nebo angličtině, vyplněných se jich vrátilo přibližně 70. V anketě byl prostor pro vyjádření námětů a připomínek. K Sofijskému pravidlu se negativně vyjádřili dva účastníci turnaje (z toho jeden geograficky - Háj je obec nedaleko Teplic), jeden účastík se vyjádřil kladně, SP uvedl jako důvod, proč se turnaje zúčastnil. Ostatní šachisté pravidlo nijak nekomentovali.

Tož tak pro informaci.

24.06.2010 08:40 | Autor neznámý

Většinou se do zde do diskuzí moc nezapojuji, ale ted mi to nedá. Plně souhlasím s článkem Honzy Bartoše i s jinými v diskuzi. Sofijské pravidlo pro normální šachisty v Openu, kde si účast sami platí je naprostá blbost.

Co se týče kontumace za pípnutí mobilu, o tom se toho už napsalo dost a dost a můj názor zůstává stále stejný - další naprosto nesmyslné pravidlo FIDE, které je možná dobré pro vrcholné zápasy profíků, ale ostatním normálním šachistům, kteří šachy hrají pro zábavu, jenom tuto královskou hru otravuje.

Mimochodem, nepovažuji se zase, za až  tak starého, který nemá rád žádné změny...např. digitální hodiny se mi moc líbí. :-)

K bodu 1) Pavla Chrze se snad nemá smysl ani vyjadřovat. Ty doby, kdy každý názor byl cenzurován jsou snad již dávno a nenávratně pryč. Bohužel mě vždy překvapí, že se stále najdou lidi, kteří by to snad chtěli vrátit...

 

 

24.06.2010 08:23 | Autor neznámý

zdravím všechny milovníky šachu, nejsem profík jen mám šachy velmi rád.. a z toho pohledu si dovolím jen nahlas říct svůj názor k tomuto problému.

Zůčastnil jsem se asi před měsícem turnaje v Karl. Varech kde jsem si všiml, že hráči na předních stolech velmi často půlili zápas v nezáživné 5-7 tah. remíze bez boje..  říkal jsem si proč sem vlastně jezdí, když ze 7 kol někteří i 3 zápasy takhle "sehráli", mají opravdu ty šachy rádi? Možná že pro peníze..ale přece tolik peněz  zas nedostanou..bojí se hrát ostrý zápas proti rovnocenému soupeři a čekají až narazí na nás slabší a pak hrdě bojují? Nepřipadalo mi to úplně fér vůči těm kteří, bojovali 3-4 hodiny každý zápas v těch nižších patrech a musím říct že jsem ztratil úctu k charakteru těchto hráčů.  Proto jsem uvítal v Teplicích sofijské pravidlo..a musím ještě dodat, že kdybych byl sponzor turnaje a viděl bych, že si hráči rozdělují mé peníze po domluvě a bez boje, příště bych pořadateli nedal ani kačku!!!   Myslím že hráči, kteří chtějí získat ceny a finanční bonus by měli být příkladem všem nám ostatním a ukázat, že jedině tvrdou a bojovnou hrou si je zaslouží.

 

24.06.2010 06:30 | Autor neznámý

  Hezké výmluvy v diskusi na "staříky", kteří se bojí boje.
Nesmysl, spíše mnozí (alespoň z těch zde diskutujících) z dalších mladších generací chtějí bý pohodlnější.

  Pan šachista Bedřich Seliger oslavil při turnaji 90. narozeniny (jinak více než 90tahovou výhrou). Když se podíváte na jeho partie v databasi za posledních 40 let (1970-2009), uvidíte mezi 62 partiemi jen 2 remisi do 30. tahu. Udělejte si takto filtr svých partií, kdo je snad ještě bojovnější (méně než 3,2% takovýchto partií) ?

23.06.2010 23:07 | Autor neznámý

A to jsem úplně zapomněl zmínit nulovou toleranci, což považuji za svinstvo největší. Letos v rakouské lize bylo mnoho směšných příhod na toto téma.

Hráč ze slovenska tesně před Vídní otáčel, měl 20 minut zpoždění...

Hráč, který byl přítomen už asi půl hodiny šel na záchod těsně před začátkem partie, zkontumován proto sice nebyl, ale sešla se kvůli tomu komise, která to řešila...

V dalším dvoukole trvalo vítání hráčů asi půl hodiny, když najednou dorazili dva opozdilci, najednou již bylo vše řečeno a mohlo se začít hrát...

A i mě se toto pravidlo skoro dotklo, když mi ujel vlak a dojížděl jsem na poslední chvíli.

 

Takže opravdu klobouk dolů před FIDE, časem nám možná i rozšíří šachovnici a zavedou maharadže a ministry, aby nebyla hra tak nudná

23.06.2010 22:47 | Autor neznámý

FIDE už prosadila spoustu nesmyslů, jako před pár lety výrazné zkrácení tempa (90 min + 30s bez současné půlhodiny navíc po čtyřicátém tahu), čímž zkrátila průměrnou délku partií možná o 2 hodiny. Zazvonění mobilního telefonu jako prohra je další hovadina, byl bych více tolerantní a v turnaji bych jednou připustil, abychom nemuseli být nervózní, že nám zazvoní budík, upozornění na léky nebo na něčí narozeniny. Stejně tak příliš nesympatizuji s pravidlem 50 tahů, nějaká obměna by myslím šachu i zde prospěla. A Sofijská pravidla? Ani zde FIDE asi příliš nepochválím, i když kvůli přitažlivosti pro (neexistující) diváky a pro (nepřítomné) sponzory se dají pochopit. Nedávno jsem hrál v posledním kole partii, v níž mi remíza stačila na nedělené první místo se zajímavou finanční cenou, zatímco  soupeři stačila na splnění IM normy. Představa, že v takové situaci budeme bojovat mi příjde stejně směšná jako představa, že půjdu před partií domlouvat opakování tahů bílými s neznámým hráčem, který je o 100 elo bodů slabší než já Na druhou stranu jiné sporty domlouvání remízy také neumožňují a uznávám, že toto pravidlo mi vadí přeci jen o trochu méně než například kontumace za zazvonění mobilního telefonu.

 

Tom Rösner: I mně se jednou stalo, že jsem si telefon zapomněl vypnout, zjistil jsem to chvíli po začátku partie. A co teď? Vypnout si ho někde bokem, to může opravdu vypadat jako podvádění s hrozbou disciplinárního řízení, tak jsem si ho radši vypnul nad šachovnicí Mít na to soupeř žaludek, asi v tento moment mohl žádat kontumační vítězství. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že hráči daleko více respektují zdravou logiku, zatímco rozhodčí někdy skutečně velmi slepě následují psaný diktát FIDE, když se svým rozhodnutím staví proti vůli obou soupeřů. Jenže kus papíru je dnes pro mnohé lidi svatější než respekt a úcta k lidem.

23.06.2010 21:57 | Autor neznámý

2Martin Vlach.Pri zazvoneni mobilu je hrac kontumovan a porazka se mu pocita do ela, jinak by nekteri hraci prave tohle zneuzivali.Takze jestli se ti dva o kterych mluvis dohodli, tak jim to nebylo nic platne

23.06.2010 21:46 | Autor neznámý

mám návrh,zakázat remízu úplně,do holejch králů,ale kurňa ani v jiných sportech nehrajou jen na výhru,maximálně prodlužujou,ale remíza je možná,tak nevím,asi začnu chodit na ryby

23.06.2010 21:41 | Autor neznámý

a pro Pavla Chrze,jen doufám,že nebudeš prosazovat to pitomý pravidlo dál,to by byl tvůj bafuňářskej konec,

23.06.2010 21:39 | Autor neznámý

pro x.xmarek a ostatní taky:   staříci se bojí boje,to jseš asi úplnej magor,pak rozděl turnaje podle věku,to bude mít logiku,ale brzo žádný nebudou, věk ,myšleno pro tebe ten nižší, není nic čím se můžeš vytahovat ,taky budeš jednou starej a děti tě budou týrat na čas,protože ten dědek -myšleno ty ty šachovej ignorante(Jansu na tebe)to nevydrží to je jasný,takže si hraj turnaje se stejně starejma,jsem zvědavej kolik jich najdeš a jak tam dopadneš

23.06.2010 21:22 | Autor neznámý

Na turnaji se zkoušela novinka - Sofijské pravidlo o nabídce remízy až po 30.tahu. Až na některé výjimky se to docela osvědčilo a díky tomu byla k vidění spousta bojovných partií.
Tak snad příště bude líp a bude se nám dařit.

Tolik názor jednoho z přímých účastníků na webu ŠK 2222 Polabiny.

Dle mého téměř zbytečná diskuze. Každý si stojí na svém a není ochoten číst a chápat argumenty protistrany. Je to věc pořadatelů, zda-li SP na svém turnaji uplatní. A je věcí hráčů, jestli to akceptují a na turnaj se přihlásí. Protože já patřím mezi bojovnější hráče, tak s tím nemám žádný problém. Samozřejmě jsou i tací, kterým stačí si zahrát 2-3 partie a zvytek v pohodě a rychle odremizovat. Jak už napsali mnozí přede mnou: SP jim v tom nezabrání. Tak vo co de?

23.06.2010 21:17 | Autor neznámý

 To názor: bohužel vymyšlené to není. Byla to diskuze dvou hráčů, kterým takzvaně záleží na každém elo bodu a je jím jedno jak ho získají nebo hlavně aby jím nekleslo. Při zazvonění mobilu je přiznána výhra . Tolik pravidla. Je pravda, že tam není napsáno, že se partie kontumuje. Nejsem si jistý tím jestli se to opravdu potom započítává nebo ne, a nechtěl bych zbytečně tuto diskuzi směřovat někam jinam. Nicméně je to příklad jak dnes někteří u šachů přemýšlejí. 

23.06.2010 20:56 | Autor neznámý

Martin Vlach. Není to vymyšlená historka? Při zazvonění mobilu to nneí kontumák a do ELO se počítá. 

23.06.2010 19:53 | Autor neznámý

Vše co  napsal pan Tom Rösner podepisuji, jeho názor je velmi rozumný. Myslím, že kdybychom žili ve středověku a funkcionáři  FIDE by zavedli za porušování svých nesmyslných pravidel nejtěžší dryjáčnické tresty, jako bičování, ukřižování, či upálení, že by jim spousta zdejších přispěvatelů ještě zatleskala. Již delší dobu pozoruji, že FIDE nejedná v zájmu šachu, ale jde proti němu, když ze šachů chce udělat něco jako banji jumping, nebo alespoň gorodky, jen když teče krev a je to akční. Bohužel, naši šachoví funkcionáři nemají odvahu se tomuto škodlivému trendu postavit, následkem čehož ubyde slušných šachistů jak na turnajích, tak v soutěžích družtev. Jestli je toto cílem, gratuluji, pokračujte v destrukci šachu v Čechách dál!

23.06.2010 19:46 | Autor neznámý

Open Teplice byl super, organizátoři udělali výbornej turnaj a i když jsem dopadl katastrofálně, moc se mi tam líbilo. Jinak ale naprosto souhlasím s ňoumou, SP na téhle úrovni je prostě blbost, podepíšu se pod všechno co napsal.

23.06.2010 19:41 | Autor neznámý

Dobrý den, většinou se diskuzí na anonymních fórech neúčastním, ale tentokrát bych rád udělal vyjímku a poprosil uživatele Mira (předpokládám, že se jedná o Miroslava Pakostu), aby mi zaslal "připomínky na práci KR ŠSČR" (když je o ní tak dobře informován) na můj mail, po případě si rád vše poslechnu osobně (svůj "tým" nenechám - "jen tak, aby řeč nestála" - bezdůvodně napadat).

23.06.2010 19:37 | Autor neznámý

Vážení, působím jako rozhodčí ( v nižších soutěžích) i jako hráč. Můj názor je tento:

1. Sofijské pravidlo je podle mě nesmysl. Kdo chce podvádět, bude podvádět, kdo hraje poctivě bude hrát poctivě. Na nejvyšší úrovni (jak někdo nazývá klub 2700)  bych to ještě pochopil, ale na různých turnajích. Vezměme si jeden příklad. hraje se sedmé(poslední kolo). Na předním stole sedí hráč, kterému remíza zajišťuje první místo (už se v turnaji nadřel, že sedí v posledním kole na prvním stole, všechny potencionální soupeře již má odehrány) a proti němu mu nalosovali překvapení turnaje (slabšího hráče, kterému ten turnaj "sedl"). Tak proč by se nedohodli na remíze, která je z hlediska turnaje výhodná pro oba. A co je víc úspěch v turnaji nebo ta jedna partie. Pod článek p. Bartoše se 100%  podepisuji.

2. Mobily. Vlastní příklad. Hrál jsme v I divizi proti mému dobrému kamarádovi, kterého znám již dlouhou dobu. Rozhodčí upozornil hráče, aby si vypnuli mobily, což on udělal, ale zapomněl si právě vypnout upozornění na prášky. Také byl i přes moje protesty (ačkoliv to byl protihráč) zkontumován.

Dále jsem byl i přítomen situaci (hráči nevěděli, že je někdo slyší): "hele stojím s ním na prohru, tak mi zavolej, je to kontumace a nebude se mi to počítat do ELA"  Ale to jen tak na odlehčenou

23.06.2010 18:35 | Autor neznámý

Není cenzura jako cenzura: je to relativně jednoduché pravidlo, názory nechat, x-many mazat :-)

23.06.2010 18:32 | Autor neznámý

Staříci se bojí boje Vrať te se do hrobu. :D:D:D

23.06.2010 18:20 | Autor neznámý

O práci Komise rozhodčích, tedy spíše některých jeho členů - mezinárodních rozhodčích, škoda slov. Ale to patří jinam. Volání po cenzuře - takovou úchylnost jsem tu dlouho nečetl.

23.06.2010 18:14 | Autor neznámý

Víte pane doktore, já nebrojím proti kontumaci těch, kteří mobily zneužívají, kteří bez ustání během partie esemeskují a někam volají (jsou ještě tací?). Mně se bytostně příčí kontumovat někoho, kdo si jen zapomněl vypnout telefon. Někdo si telefon i vypne, ale zapomene si deaktivovat upozornění, že si má vzít léky a vypnutý mobil drnčí... Kontumování takových případů je hrubě nespravedlivé. Nebo loni na turnaji ve Znojmě - přítel Libor Dvořák si pár okamžiků po zahájení kola s hrůzou uvědomil, že má v kapse zapnutý telefon. Šel si ho do vestibulu vypnout, žel tato skutečnost se neutajila před pány Fuksíkem a Benákem, kteří si na Liborovi s gustem smlsli. Rozhodčí - gentleman, nedávno zesnulý pan Jiří Látal z Brna, by nad takovou malicherností jen mávl rukou, Libor evidentně nechtěl podvádět. Ale hádejte se s mezinárodními arbitry, kteří si přímo lebedí v dogmatickém uplatňování sebenesmyslnějších pravidel...

23.06.2010 18:08 | Autor neznámý

Taky prihodim par poznamek k SP a turnaji v Teplicich. Nevim, zda to bylo zmineno, nebo ne, protoze se mi nechce cist cela diskuze...

1) Osobne povazuji SP za uchylarnu, ktera nema nic spolecnyho se sachem tak jak ho zname. Pravo nabidnout a prijmout remizu proste k sachu patri. Srovnani s jinym sportem neobstoji, protoze jine sporty proste nejsou sachy. Nechodi na nas desetitisicove navstevy a nedostavame za to miliony...

2) SP bylo zavedeno v Top turnajich, kde to ma prave z vyse uvedenych duvodu smysl, ale trochu mi unika, proc hrace cca 2200 omezovat, kdyz si navic musi turnaj zaplatit.

3) Je to naprosto neregulerni zalezitost pro hrace, kteri hraji o mezinarodni tituly. Situace, kdy by jim stacila v poslednim kole remiza, ale najednou musi predstirat boj...

4) "Podvodniky", kteri si remizu domluvi pred partii (proto podvodniky, protoze obecne vzato je to proti pravidlum - byt nepopiram ze sam jsem dal za svuj sachovy zivot remiz bez boje vic nez dost) to stejne nezastavi.

5) Kdyby hraci jako Bartos, kteri hraji 100 partii za rok, meli hrat vsechny partie 100% naplno a na vyhru, tak se asi rychle zblazni....

6) A ted to nejdulezitejsi: Je preci jasne, ze remiza za 5 minut je lepsi, nez vyhra za 6 hodin...

ALE neni to tak jednoduchy. Byt SP povazuji za hloupost, tak jako sponzor bych se na to koukal jinak. Nekdo, kdo do turnaje da penize, tak ma bezesporu pravo si urcit podminky. A hraci maji zase pravo na takovy turnaj nejezdit. V podstate jsem rad, ze me turnaj v Teplicich nezastihnul ve forme, a tak jsem byl v kazde partii favoritem a rychla remiza me tak nikdy ani nenapadla....V kazdym pripade i pres SP muzu turnaj v Teplicich kazdemu doporucit, protoze poradatelum se podarilo usporadat jeden z nejhezcich turnaju u nas.

PN  

 

 

23.06.2010 17:55 | Autor neznámý

oprava - ústava ..atd (pro gramatické detailisty )

23.06.2010 17:32 | Autor neznámý

No,Pavle,skoro se vším bych s Tebou souhlasil, ale ten odstavec č.1 je hrůza - je to v pořádku,že to redakce nss pustila, nechápeš,že ůstava nám dává možnost své názory SVOBODNĚ šířit slovem,textem, písmem atd,atd? To je princip demokracie. Redakce by měla pouze promazávat vulgární a urážlivé příspěvky. Ano,tepličtí organizátoři jsou velmi obětaví, ale nedostatek se vždy najde,jak např. popsal Martin Vaculík. Kritický názor je přeba přijmout a v klidu posoudit.

Ten příspěvek Honzy Bartoše- to je "mnoho povyku pro nic" ( samozřejmě můj soukromý názor). Všiml jsem si,jak "starší" generace se brání novinkám - např.jeden populární jihomoravský historik brojí proti digitálním hodinám a navrhuje návrat k anal.hodinám , jiný proti FIDEtempu s přídavkem sekund ,Tom R. proti mobilům (já si neumím např. představit,že bych hrál s mládežníkem,který by šach.hru proklábosil mobilem s kamarádem či kamrádkou) atd,atd.

K Honzovi Bartošovi - vidíme ve všech sportech návrhy a snahy o zatraktivnění svých odvětví sportu - fotbal: třeba kopání míče z autu místo házení , v hokeji třeba zrušit červenou čáru,rozšíření branek,aby padalo více golů atd , tak v šachách je Sofie - samozřejmě hráč by si chtěl "hodit" odpočinkovou remiz , pořadatel (i sponzor) by rád viděl boj. Přece jen mantinely určuje pořadatel. A jen tak mimochodem - mým vzorem byl Bobby Fisher,pro svůj nekompromisní přístup ke hře,ten Sofii ke své hře nepotřeboval. Zbytek textu Pavla Ch. bych podepsal

23.06.2010 17:23 | Autor neznámý

To Pavel Chrz: Kdybych Tě neznal, tak bych z bodu 1 tvé repliky( včetně pravopisné chyby - "s takovými slovami") usuzoval, že jsi zneuznaný pomocník VB.

Pokud jsi to nepochopil z textu, k pořadatelům Open Teplice chovám vřelý vztah, pro Sofijské pravidlo ale mám jen slova opovržení.

23.06.2010 17:18 | Autor neznámý

Plně souhlasím s autorem. Pravidlo, které vzniklo pro superturnaj profesionálu, by nemělo být použito pro amatéry, kteří si svoji účast na turnaji hradí ze svých prostředků.  U hráčů, kteří mají od pořadatele určité podmínky, by bylo možné najít i jiný způsob jak snížit počet krátkých remis.

K důvodům, proč se někdy dojde k rychlé remíze, bych ještě přidal situace, kdy na sebe ve švýcaru narazí dva kamarádi, sourozenci partneři, lidi kteří se potkávají i mimo turnaj, mimo šach, lidé kteří proti sobě prostě bojovat nechtějí. Větší trapas je pak obejití pravidla např. opakováním tahů, než vlastní rychlá remíza.
Na druhou stranu, musím ale objektivně říci, že nikdo, nikoho nenutí, se turnaje účastnit a každý hráč, který v Teplicích hrál, tak tam určitě hrál dobrovolně. Malý problém může být, že se toto pravidlo v tomto případě použilo u oficiálního krajského přeboru, což v jiných krajích není.
Suma sumáru: pořadatel ( on investuje čas a prostředky do organizace) má na to plné právo a je na nás hráčích zda turnaj hrát budeme anebo ne. Zda ti nespokojení vyjádří svoji nechuť a pořadatel příští rok od sofijského pravidla upustí, se ukáže.  

23.06.2010 17:18 | Autor neznámý

Jeste k dalsim bodum

2) sachiste jsou hlupaci a tato logika (pokrivena) je nenapadla

3) kdyz se hrac nenecha nalosovat, pak ma o pul bodu mene, nez pri rychle remize.Nebo ne?

6) takovou hloupost snad nemuzete myslet vazne.Pred nekolika desitkami let hrali fotbaliste zdarma, hokejiste taktez.Cenove fondy souvisi s ekonomikou statu, cele spolecnosti, nikoliv s timto pravidlem

23.06.2010 17:12 | Autor neznámý

 to pavel chrz:

ad 1 - necetl jsem nic o poradatelich spatneho, vyjma SP.

ad 2 - nerekl bych, ze na urovni turnaju takoveto urovne je SP k necemu, to nehraje pet sest lidi kteri shrabnou penize za nic. SP ma smysl v uzavrenych silnych turnajich a ne v openech

ad 3 - nejak mi unika smysl...

ad 4 -Souhlas, je to dusledek bud pozice, nebo SP, nebo domluve.

ad 5 - fotbal, hokej, maji pevne danou lhutu kdy se hraje. pokud oboum souperum staci remiz neda se na to divat. a takovych utkani ze bylo...

ad 6 - unika ma smysl se SP. Navic pred desitkami let byly uplne jine ceny za kterych se dalo neco koupit.

 

muj nazor je ze SP se ma uplatnovat pouze v uzavrenych turnajich vyssi kategorie, kde se toci mnohem vice penez nez v radovem openu. v openu se nehraje na 8 remiz a jednu vyhru, coz se v uzavrenych stavalo. SP v openu, stejne jako nulova cekaci doba, je urcite blbost.

23.06.2010 17:11 | Autor neznámý

Ano , pane Chrz.Zavedme tedy toto pravidlo vsude a sponzori se jen pohrnou (viz bod 5)

23.06.2010 16:49 | Autor neznámý

  Předem podotýkám, že nejsem členem organizačního týmu, musím se reagovat na výše napsané. Ikdyž vím, že pár lidí, kteří jsou proti, moje názory patřičně "rozebere".

1. Pasáže s takovými slovami, jako jsou výše, na adresu obětavých pořadatelů, by neměla redakce pustit. Ano, máme demokracii, to však neznamená, že media uveřejňují jakkoliv napsané články.

2. K podstatě: Sofijská pravidla, aniž to většina hráčů, kteří se šachami živí či si přivydělávají, zatím tuší, nejsou namířeny proti nim, ale v jejich prospěch.

    Totiž, když již obětavý pořadatel po půlroční námaze   sežene peníze, aby udělal turnaj se slušným cenovým fondem a podmínkami, někdo ten turnaj prostě  "platí" a když zástupce sponzorů pozve a vidí, že na on-linech 4 z 5 partií remis po pár minutách (rok 2009), tak příště raději dá třeba sponzorství kuželkářům, kteří musí patřičný počet hodů odehrát  bez nějakých dohod. To pochopili ve FIDE, ja na každém pořadateli, zda to využije u nás. 

3.  Pro hráče: Kdo bojuje o ceny, musí počítat s 9 koly a s 9 náročnými koly. Tak je v propozicích, s tím tam jede. Kdo z amatérů si chce dát odpočinkovou partii, tak stačí nahlásit den předem "time-out" a není nasazen, nic nekazí, ani své elo. Celý bod se získá výhrou po 3-5 hod partie. Matematicky půlka je, že po 3-5 hodinách nedotáhnu partii k výhře; půlka by neměla být remiskou po 5 minutách (přeci lépe jen 0,01 toho co výhra po 3-5 hodinách). 

4. Kdo chce fixlovat, ano vždy se "Česká ulička" najde, zopakuje tahy. Ale je to složitější, je více na očích, proto  u jiných bojujících soupeřů a pořadatelů tak si kazí jméno a tak klesne počet na desetinu.

5. Znáte v jiném sportu tuto možnost rychlé remízy? Není i proto ten problém, že do šachu se sponzoři a média nehrnou. Na vlastní oči jsem viděl znechucení kameramenů na MČR v blicce, když si připravovali těžké kamery na ramena a pak na první stolu po pár tazích rychlá remis. Na dálku bylo vidět, jak si řekli, tak příště již tedy ne.

6. Nic, my to zde na nss nezměníme. Tradice je krásná věc, ale byly před pár desítkami lety opny a turnaje o takovéto cenové fondy?  Prostě do pár let bude samozřejmostí na každém slušném turnaji a nikdo se tomu nebude podivovat, ku prospěchu titulovaných hráčů a profíků a hlavně ku prospěchu šachu, má-li se šach udržet v konkurenci jiných sportů.
 

23.06.2010 15:25 | Autor neznámý

Už pět let jsem v podstatě v šachovém důchodu (s vyjímkou soutěží družstev). Pokud se podobné zhůvěřilosti budou zavádět i v družstvech, končím i s nimi. Nesmyslné kontumace i za malé pípnutí mobilu, nulová čekací doba, nyní i sofijská pseudopravidla... Má li takto vypadat budoucnost šachu, pak s tím nechci mít nic společného a seknu s hraním.

23.06.2010 15:08 | Autor neznámý

Souhlasim s  autorem.Pravidlo je dle meho nazoru hloupe a ja jsem k vuli nemu do Teplic letos nejel.Bude-li v platnosti pristi rok, nepojedu zase.Pravdepodobne ne sam.At si poradatel spocita, zda-li se mu jeho zavedeni vyplati a ma smysl

23.06.2010 14:32 | Autor neznámý

Mimořádně výstižně vyjádřeno!

23.06.2010 14:22 | Autor neznámý

Tomuto názoru tleskám