Četli jste?

04.08.2008 08:00 | Turnaje

Rozhovor s Vladimírem Kramnikem doslova obletěl svět. V plném znění vyšel v týdeníku Euro, pro který ho s velmistrem připravil Pavel Matocha. O možnost zveřejnění zažádaly i světové šachové servery chessbase.com a latestchess.co...

Rozhovor s Vladimírem Kramnikem doslova obletěl svět. V plném znění vyšel v týdeníku Euro, pro který ho s velmistrem připravil Pavel Matocha. O možnost zveřejnění zažádaly i světové šachové servery chessbase.com a latestchess.com.
Deník The Times of India dokonce přišel s tezí, že Kramnik zahájil psychologickou válku s Viši Anandem.

Vladimir Kramnik v rozhovoru hodnotí šachové umě
ní Davida Navary, popisuje psychologické zastrašovací postupy, které užíval Garri Kasparov a připomíná bídnou situaci Ruska v devadesátých letech, když vysvětluje, proč je dnes Putin mezi Rusy tolik populární.

úryvek z rozhovoru

Zápas s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou jste přesvědčivě vyhrál 5,5 – 2,5, když váš soupeř dokázal vyhrát až v poslední partii z osmi sehraných. Jak byste charakterizoval velmistra Navaru? Jak hraje šachy?
KRAMNIK: Je zajímavé, že i když je David velmi skromný a plachý člověk, tak za šachovnicí je velmi sebevědomý a tvrdý hráč. Pro každého je nebezpečným soupeřem, není to žádný sranda-hráč. Šachům rozumí a jeho zvláště silnou zbraní je velmi rychlý propočet variant. Již při naší první partii na turnaji ve Wijk aan Zee loni v lednu jsem si všimnul, že propočítává neuvěřitelně rychle. A právě rychlá kalkulace různých variant je mimořádně důležitá v rapid tempu, kterým jsme hráli pražský zápas. Při rapid šachu, když máte 25 minut na celou partii, tak na pomalé a klidné zvažování pozice a rozvážené propočítávání prostě není čas. Myslím, že mu jen chybí zkušenosti ze střetnutí s hráči absolutní špičky. Také jsem zažíval něco podobného, když jsem hrál své první partie proti Kasparovovi a Karpovovi. Tehdy jsem pochopil, jaký je rozdíl mezi partií s hráčem z konce první světové desítky a se světovou jedničkou či dvojkou. Pozice, které jsem považoval za vyhrané, najednou vyhrané nebyly. Na partie s úplnou špičkou se musíte adaptovat, je v nich totiž mnohem větší napětí a také odpor, který soupeři z úplné špičky kladou v pro ně horších pozicích, je na jiné úrovni, než u hráčů z druhé světové desítky. Možná si řeknete, že mezi mnou a jiným velmistrem s ratingem nad 2700 ELO není zas tak velký rozdíl. Jenže ten rozdíl tam je. Možná není dramatický, ale je významný. Na tuhle úroveň je opravdu třeba se adaptovat a na Davidovi bylo vidět, že se adaptuje velmi rychle, každý další den hrál lépe, než den předešlý. Potřeboval by hrát mnohem častěji právě s těmi nejsilnějšími hráči světa.

Považujete tedy Višiho Ananda za mistra světa, nebo ne?
KRAMNIK: Takhle jednoduše, ano nebo ne, odpovědět nemůžu. Anand vyhrál turnaj, který byl jako mistrovství světa nazván a já jsem v tom turnaji hrál také, a mezinárodní šachová federace FIDE to tak schválila, takže nemám právo ho za mistra světa nepovažovat. Jiná otázka ale je, jaká je hodnota takového titulu? Stejně tak jsem považoval Kasimdžanova za mistra světa, když vyhrál tak označený turnaj v Libyi, nicméně rozhodně jsem ho nepovažoval za jednoho z nejlepších šachistů světa. On vyhrál turnaj, kam nepřijela většina nejlepších hráčů světa, ale to nebyla jeho chyba. Mistrem světa tedy byl, nicméně hodnota toho titulu byla nesrovnatelně menší, než byla hodnota titulu mistra světa, když ho držel Lasker, Spasskij či Kasparov. A vítěz zápasu Kramnik – Anand nebude jen legálně mistrem světa, protože tak určila FIDE, ale bude považován za mistra světa a nejlepšího šachistu světa více než devadesáti devíti procenty šachové veřejnosti.

nejzajímavější část rozhovoru (celý si ho můžete přečíst v týdeníku Euro) naleznete na stránkách Pražské šachové společnosti

1x 1316x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
04.08.2008 14:32 | Autor neznámý

Na Kramnikovi je cenné, že, ikdyž vybojoval titul v zápase, uzná i jiné mistry světa. I když o nich hovoří, že nejsou "jedničky", což může být pravda, ale píše o nich jako o legitimních mistrech světa. Připadá mi, že roce 90, když nejprve vznikla Kasparovova organizace, hrály se souběžně zápasy dvou MS, pak přišly turnaje o MS, tak žádný mistr světa neuznával jiného. V tom je přístup Kramnika fair-play. Můžeme se jen těšit na , snad férový, souboj titánů.