Nejdražší a nejluxusnější česká šachová kniha
04.09.2010 14:43 | Bobby Fischer proti českým velmistrůmRučně vázané v pravé kůži a vytištěné na luxusním papíru Feel-Me barvy slonové kosti jsou výtisky sedmikusové číslované série knihy Bobby Fischer proti českým velmistrům. Všechny výtisky jsou podepsány jejími autory, velmistr...
Ručně vázané v pravé kůži a vytištěné na luxusním papíru Feel-Me barvy slonové kosti jsou výtisky sedmikusové číslované série knihy Bobby Fischer proti českým velmistrům. Všechny výtisky jsou podepsány jejími autory, velmistry Vlastimilem Hortem, Lubomírem Kaválkem a Davidem Navarou.
Vzácnosti této knihy a kvalitě jejího provedení odpovídá i cena knihy 8.888 Kč. „Je to nejdražší česká šachová kniha, jaká byla kdy vydána, ale jde o sedmikusový unikát, krásně vypravenou bibliofilii pro sběratele a milovníky knih,“ říká Pavel Matocha, předseda Pražské šachové společnosti, která knihu vydala.
Ukázky z knihy naleznete na stránkách Pražské šachové společnosti.
ad LuboChess: ale nesnizuje :-) kdy kdo prodal Cumpeho ci Valdovskeho a za jakou cenu? Existuje vubec zminovana Valdovskeho kniha? Nepopiram, ze kdybych mel moznost koupit rocnik casopisu Sach-Mat z konce 19. stoleti, dal bych za nej vice, nez tech 8.888 Kc, za Valdovskeho jakbysmet (u Cumpeho si uz tim jist nejsem). Nicmene tyto tituly nikdo nikde neprodava a ani neni nikde zadna informace, ze by je prodaval.
ad Alice: jakou ceskou knihu mel v rijnu 2009 Karel Mokry prodat na eBay draze nez za 8.888 Kc?
pozn. položka 87 - Josef Cumpe: Věrný Čech, Praha, 1943, 72 str., náklad len 15 číslovaných výtlačkov, 100 úloh Josefa Cumpeho takmer všetko trojtažky
položka 233 - I. ročník časopisu Šach-Mat 1884/1885, prvý "skutočný" český šachový časopis
(cit. podľa K. Mokrého: Česká šachová literatúra 1806-1945, Prostějov, 2006)
tak sa nám ten "Bobby Fischer" postupne v rebríčku znižuje
Alice dík
To Pogous s prvými slovami súhlas, veď práve preto píšem, že by sa slušalo s dodatkom najdrahšie kniha v ČR napr. v "povojnových dejinách" Osobne čo by ste mali radšej v knižnici - 1 Valdovského, ktorý nie je k zohnaniu alebo 7 českých "Fischerov" + ktorých min. po obsahovej stránke máte ešte i v stovkách normál verzii, ja teda Valdovského.
Podľa vyjadrenie GM K. Mokrého tých 8.888,-Kč by presiahol nielen Valdovský, ale i iné tituly, dedukujem, že Mokrého bibliografiu máte, tak i položka 87 alebo 233.
Teraz je na chessbookshop.com dostupný Vetešník za 3.500,-Kč (a prakticky všetky tituly z 19 a začiatku 20 storočia, turnajové knihy, niektoré ročníky šachových časopisov, niektoré brožúry sú aspoň za tých 2.000-3000,-Kč), čo je pochopiteľné, že sú drahšie než nové knihy vydavané v súčasnosti.
2pogous
Myslim ze tato castka byla prekrocena behem aukce ktera probihala v rijnu 2009 na Ebay, drazitel byl prave Karel Mokry. Bohuzel historie drazby se nezobrazuje, takze nejsem schopna dohledat titul.
Ad LuboChess: posuzujeme-li cenu nové knihy v době jejího vydání, tak žádná česká šachová kniha dražší nebyla a podle mně známých informací (rád se nechám případně poučit, pokud se mýlím), tak se jí ani cenově nebblíží: 2. nejdražší zřejmě byla kniha Karla Mokrého: "Česká šachová literatura 1906-1945" za 2.000 Kč (tedy čtvrtinu ceny za diskutovaného Fischera proti českým velmistrům). Zároveň žádná jiná česká šachová kniha nebyla původně svázaná v kůži.
Budeme-li její cenu srovnávat s dnešní cenou knihy z předminulého století, tak to nedává moc smysl. Nicméně i přesto: víte někdo, že by se prodala nějaká česká šachová kniha (byť stará) za cenu vyšší než 8.888 Kč? Nejstarší českou šachovou knihu (Kober 1975) jsem viděl prodávat za 1.750 Kč. Vámi zmíněného Valdovského jsem nikdy neviděl ani v nabídce, ani nevím o nikom, kdo by ji měl v knihovně, neviděl ji ani Karel Mokrý (autor soupisu staré české šachové literatury) a není a nikdy ani nebyla ani v brněnské knihovně, která mám největší sbírku šachové literatury.
Je to nejdražší česká šachová kniha...je trochu skresľujúci reklamný trik (chcelo by to dodať v moderných dejinách ČR). Odhliadnúc od historických/stredovekých manuskriptov - spisov písaných však zväčša v latinčine, kde je nejaká zmienka o šachu zaradených do kultúrneho dedičstva (praktických nepredajných) s kultúrne nevyčisliteľnou hodnotou, nie sú zriedkavé antikvariátne české šachové knihy, ktoré majú "bežne" hodnotu 3000-5000 Kč viem si predstaviť, žeby taký napr. Přibyslav Valdovský (pseudonym Antonína Holmana): Návod ku hře šachové, Jičín, 1875 mal i vyššiu hodnotu než 8.888,-Kč ak by bol v zachovalom stave.
(Podľa Karla Mokrého: Česká šachová literatúra 1806-1945), str. 8 bod 15 k tejto knihe udáva, že ide o veľmi vzácnu knihu a na trhu sa neobjavuje, ďalšie informácie nie sú známe. Malo ísť po K.B. Koberovi: Příručnej knihe šachovní, 1874/1875 ísť o druhú pôvodnú českú šachovú knihu (dokonca ak sa nemýlim svojho času som k tomu niekde čítal článok od J. Kalendovského), žeby predsa len mohla byť napísaná skôr než Kober.
Ale k tomu sú fundovanješí K. Mokrý (i vrátane hypotetickej ceny) a J. Kalendovský
Vo svete (predávané i na českom antikvariáte) nie je zriedkavé, že limitované knihy napr. súpisy šachovej bibliografie - svetovej, anglicky či nemecky písanej stoja medzi 12.500 Kč až 20/24.000 Kč (napr. Xanacht). A sú určite zberateľský cennejšie (vrátane obsahu) než český Fischer.
Na Slovensku sa Zlatá Biblia (analogická tej českej) vydaná v počte 500 kusov v Ikar za 1.600/2000,-EUR vypredala minulý rok okamžite za necelý týždeň (prvý výtlačok získal pápež Benedikt XVI).
doufejme, ze nebude zadna verze za 88 Kč, aby si to někdo nevyložil nějak neonacisticky a nespojoval šachy s podobnými světonázory.
i když ... mohla by být. předpokládám, že Baki by určitě nějaký obal vymyslel ...
Tož asi byli hodní tak jim Ježíšek nadělil