Open Teplice 2022

27.06.2022 20:49 | Turnaje

V neděli skončily Teplice open 2022 a vítěz byl tak překvapivý, že ho dokonce nikdo netipoval.

Vítězem se stal Cemil Can Ali Marandi s elo ratingem 2532, který byl nasazený jako číslo 13. Cemil získal úctyhodných 7,5 bodů z 9 partií (!) Byl jediný, kdo dokázal získat tolik bodů, takže nejenom, že si domů odváží za první místo 50.000 Kč ale také prémii 5.000 Kč za samostatné první místo.

Kdo je Cemil Can Ali Marandi?

Je to Turecký velmistr (od roku 2017), velký talent tureckého šachu, protože 5x vyhrál ME mládeže, což je asi rekord. V kategoriích U 10,12,14,16 a 18. Jeho max. elo bylo v roce 2018 hezkých 2552. Nicméně Cemil má "už" 24 let, takže je trochu záhada, kde je progres někdy od jeho 20-21 let?

Zajímalo mne to hodně, tak jsem si vyhledal přímo stránky tohoto hráče - https://www.cemilcan.com/ Mnohé je hned jasné, protože Cemil se věnuje škole (možná již dostudoval): Saint Louis University, senior v oboru počítačové inženýrství a informatika. Navíc jsem se dočetl, cituji: " Cemil získává akademické tituly, hraje basketbal, kriket, squash a plave. Pět let hrál na klavír" a také natáčel výuková videa, myslím, že to ale už nedělá, ale budu rád, když to někdo zjistí. Nicméně jeho stránky "zamrzly" v čase.

Těžko říci co dělá nyní, ale je možné, i díky startu v Teplicích, se pokouší "oživit" šachovou kariéru. Je více než jasné, že talent má ohromný.

Na druhém místě skončil GM Narayanan (2662) a na třetím místě skončil GM Dmitrij Kollars (2643), oba měli 7 bodů z 9 partií. Sedm bodů měl i Jirka Štoček, který byl nejlepším českým hráčem. Jirka hrál velmi dobře, když neprohrál žádnou partii a hrál na perfo 2601.

Druhý nejlepším českým hráčem se stal Martin Hollan, který měl 6,5 bodů z 9 partií a skončil na hezkém 17.místě. Asi si uhrál normu, ale nedokáži to napsat s jistotou. Na 21. místě skončil Tomáš Kraus. Tomáš hrál dobře a připsal do ela, ale velmistrovská norma z toho nebyla, když poslední dvě kola jen remizoval.

Na 27.místě skončil Lukáš Vlasák a myslím si, že Lukáš si určitě uhrál normu. Gratuluji! Na 34. místě skončil Ondra Švanda, který hrál na své elo. Na 41. místě skončil Jáchym Němec, který hrál dobrý turnaj a získal do ela. Jinak to ale z pohledu našeho šachu moc dobré nebylo. Nicméně více takových silných turnajů, více zkušeností.

Pochválil bych určitě Bayu Delgerdalaie, protože hrál na skvělé perfo 2268 (!) Nicméně hlavní potlesk zaslouží pan Václav Pacl, který ač nasazený jako 144. skončil na 77.místě s perfem 2243 (!) Což je skoro o 240 bodů více než jaké má elo. Tento výsledek by se čekal od dítěte narozeného někdy kolem roku 2010, ale ne od veterána narozeného 1944 (!!)

Turnaj v Teplicích se stává tradičním turnajem, rok od roku silnějším a žádanějším. Tento rok se na něj sešlo na 226 hráčů z (neuvěřitelných) 35 zemí! Pokud se chcete přihlásit na další ročník, určitě na to myslete už teď, protože se velmi rychle zaplní kapacita.

Chtěl by na konci poděkovat organizátorům, konkrétně: řediteli turnaje panu Milanu Maščákovi, panu Pavlu Kirsovi a panu Jiřímu Škapovi. A také samozřejmě všem sponzorům!

A za rok opět v Teplicích! Za mne na psanou a možná i na viděnou.