Kromě sázek na fotbal, na hokej, na tenis nebo sázek na výsledky prezidentských voleb se objevují také názvy disciplín, nad kterými musí old-schooloví sportovní sázkaři kroutit hlavou – sázet se dá na League of Legends, Dota 2, Counter-Strike nebo Call of Duty. Najdou si časem své místo ticketech klasických sportovních sázkařů?
eSporty toho mají s klasickými sporty mnoho společného. Mají řadu profesionálních soutěží jako Major League Gaming nebo European Gaming League a jejich počet stále roste. Podle čísel agentury SuperData Research mají eSporty na světě více než 130 milionů diváků a jejich tržní hodnota se v Evropě odhaduje na 72 milionů dolarů, v Severní Americe na 143 milionů dolarů a v Asii dokonce 374 milionů dolarů. Oblíbenost u diváků logicky přitahuje významné sponzory a jejich peníze, ale také pozornost sázkových kanceláří. Vloni se na eSporty celosvětově prosázelo okolo 7,6 miliard korun, v roce 2020 by to mohl být podle některých odhadů až bilion korun.
Mezi sázením na eSporty a klasickým sportovním sázením ale existuje celá řada rozdílů. Ten největší je v tom, že v progamingových turnajích a ligách se může odehrávat mnohem více utkání v jeden okamžik. Virtuální arény nemají omezení jako ty skutečné a sázkaři tak mohou zažít mnohem větší akci během jediného dne.
Naopak největší překážka pro sportovní fanoušky na cestě k eSportům spočívá v tom, že počítačové hry jsou velmi rychlé a obtížné na sledování, obzvláště pro ty, kdo sami nejsou jejich hráči.
„Myslím, že jedním z problémů sledování eSportů je, že jsou ve srovnání s jinými sporty šíleně rychlé a je tak těžké udržet krok s tím, co se děje,“ prohlásil v jednom rozhovoru spoluzakladatel Major League Gaming Mike Sepso. „Výzva je vzbudit ve více lidech zájem o pochopení toho, co se děje na obrazovce, ale to není nic jedinečného pro eSporty. Tuhle výzvu mají všechny sporty.“
Kromě velkého množství profesionálních soutěží, existuje také nespočet profesionálních týmů a vyznat se v tom, kdo je horší, a kdo lepší, můžou sázkařům pomoct všechny druhy statistických dat. Zatímco pro eSporty je výzvou přilákat diváky a sázkaře, pro sázkaře může být výzvou porazit bookmakery sázkových kanceláří, pro které jsou nové soutěže stejnou novinkou, jako pro sázející. Bookmakeři budou pravděpodobně v této oblasti dělat větší chyby než v tradičních disciplinách a pro sázkaře to může být zajímavá příležitost, jak sázkovky porazit. Sázky na progaming dnes nabízejí výhradně online sázkové kanceláře, takže se nemusí bát, že si svůj vítězný sázkový ticket vyperou a přijdou o svou výhru.
18+
Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní
hře může vzniknout závislost.
Poker-arena