O šachové království bojovalo 130 dětí

29.03.2013 06:30 | O šachové království 2013

Beskydská šachová škola ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč Frýdek-Místek uspořádala v sobotu 23. března první ze série akcí pro děti šachových kroužků na mateřských školách. Šachový turnaj s názvem „O šachové království“ přilákal 130 dětí.

Ne, že by pořadatelé nebyli zvyklí na „lámání stovky startujících“, ale přeci jenom je účast 130 dětí rekordním zápisem. Úmyslně tentokrát vynecháme tradiční vyjmenování nejlepších chlapců a děvčat, protože to není až tak podstatné a kdo chce, tak se může podívat na výsledkovou listinu. Daleko důležitějším poznatkem je, že všechny děti si sobotní dopoledne spolu se svými rodiči a kamarády trenéry řádně užili, že každý si domů odnesl nejen sladkou odměnu, ale i nádhernou medaili. Snad největší radost však měly děti jako vždy ze setkání se svým velkým kamarádem a šachovým rádcem „FRYMÍKEM“. A právě s Frymíkem jsme pro vás připravili rozhovor na téma „šachy v mateřských školách“.


„Frymíku“, není to tak trochu šílené organizovat šachový turnaj pro děti z mateřských škol a na něm mít účast 130 dětí?

Na první pohled to může vypadat bláznivě, ale celá akce má detailní zabezpečení, takže ani tak vysoký počet startujících nezpůsobil žádný organizační zádrhel. A to je třeba ke každému dítěti přičíst jednoho až dvě doprovázející osoby, takže bylo opravdu plno.

Jak to děláte, když se nehraje na hodiny a určitě ne všechny děti umí dát mat?

Hrajeme samozřejmě bez hodin a po určitém předepsaném čase na partii děti přestanou hrát a ty děti co si myslí, že vyhrály, zvedají ruce. Rozhodčí projdou jednotlivé šachovnice a vyhodnotí, kdo opravdu vyhrál. Při pohledu na les zvednutých rukou je jasné, že vyhrát chtějí všichni a zpravidla se to i všem podaří. A že občas si děti pravidla tahů jednotlivých figur přizpůsobí, od toho máme rozhodčí, ale hlavně že děti baví hrát.

Jak řešíte při tak velkém počtu hráčů, že nakonec má více hráčů 100% bodový zisk, kdo je vítězem.

Přeci všichni! Ale vážně, jsme připraveni vyhlásit více vítězů a tak tomu bylo i tentokrát, když tři kluci měli 5 bodů z pěti partií. U dívek určit pořadí bylo snadné.

Není to časově náročné pro tak malé děti?

Ale kdepák, pět kol uteče jako voda a to ještě všichni stačí nakreslit pro Frymíka obrázek pro radost!

A na co se ještě děti kromě šachové hry těší?

Nechci se chlubit, ale nejvíce se těší na mě a na mé medaile. Vždy se rádi setkáme a děti mají možnost si mě pořádně užít. A když pak spolu se svými kamarády každému zavěsíme na krk medaili, tak to jeto pro nás i pro kluky a holky největší odměna.

„Frymíku“, proč učíte děti z mateřských škol šachové hře?

Šachy mají v našem městě velkou tradici a jsou dosti populární. Populární tak, že si troufáme říci, že není rodiny, která by nebyla šachovou hrou nějakým způsobem zasažena. A tak si snažíme této popularity využít a děti do šachových kroužků přivézt. Že šachová hra má pro děti velmi pozitivní vliv, o tom již bylo popsáno stohy papírů, ale je nutné to dokázat také v praxi, není nad vlastní zkušenost. Nemyslete si, i u nás nebylo jednoduché, aby nás do mateřských škol pustili. Na školkách vedeme kroužky od roku 1996 a nejdříve nás pustili do dvou a opravdu až postupně jsme se propracovali k nynějším dvaceti kroužkům. Museli jsme svou činností přesvědčit vedení školek a hlavně samotné učitelky a ty nám pak pomáhaly s propagací. Stručně řečeno „dobré se propaguje samo“. Dnes už ani nepotřebujeme moc velkou reklamu, protože největší reklamou jsou nám spokojené děti, jejich rodiče, prarodiče, učitelky ze školek, ti všichni dohromady mají své přátelé a slovo dá slovo a propagace je zajištěna. Samozřejmě, že spolu s kolegy vedoucími kroužků za námi stojí kvalitní práce, jinak by nás asi nechválili


A jak se děti hlásí do kroužku?

No, to je jednoduché, já Frymík a mí kamarádi přijdeme vždy v září do školek a zahrajeme dětem „Šachovou pohádku“, při které se seznámí se šachovou hrou, ale především se mnou a to si pište, že mě pak každý chce vidět a kamarádit se se mnou, tak se do šachového kroužku chtějí přihlásit prakticky všichni. Je nasnadě, že musíme i trochu pohovořit k rodičům a tak navštěvujeme třídní schůzky a tam před rodiči šachovou hru a její pozitivní vlivy na rozvoj dětí propagujeme. A když se k tomu přidají kladné reference učitelek, pak o naplněnost kroužků není nouze.

Pověz nám trochu více o průběhu šachové hodiny.

Šachový kroužek probíhá jednou týdně přímo ve školce říjen-květen, vyučovací hodina trvá 45 minut. Máme spoustu pomůcek - šachové soupravy, nástěnné šachovnice, velké plátěné šachovnice, ale opravdu velké. Jsou tak velké, že každé dítě má své políčko a dosti prostoru na něm, takže hrajeme i živé šachy. Děti mají své pracovní sešity, které je provází po celý školní rok.

Dostávají děti také nějaké úkoly?

Ano, mají své pracovní sešity, do kterých jednoduchou formou kreslí čáry jak, která figurka může táhnout a řadu dalších úloh. A víte kdo je jim velkou motivací pro plnění úkolů? No přeci já, protože za každý zpracovaný úkol dostávají děti do pracovních sešitů“ Frymíkovo razítko“ a jak už jsem říkal, jsem pro děti opravdovým kamarádem a i motivací. A víte, kolik maminek jsme pomocí sešitů naučili hrát šachy, jsou to totiž především ony, které s dětmi úkoly dělají a velmi často šachy hrát neuměly a již umí

Mají možnost pokračovat i mimo mateřské školky v docházce do šachového kroužku?

Jistě, ta možnost je pestrá, mohou navštěvovat šachové kroužky ve Středisku mládeže Klíč, na školách nebo přímo v Beskydské šachové škole.

Jaké sledujete hlavní motivy ve vedení šachových kroužků?

Motivací je více, ano hledíme i na sportovní hledisko a věříme, že se nám podaří najít děti s talentem pro šachovou hru, také máme náskok v popularizaci šachové hry před ostatními společensky prestižními volnočasovými aktivitami, ale největší motivací je naučit děti šachy hrát a mít je rád. Od toho se odvíjí vše ostatní, protože to je ta nejlepší propagace naší šachové školy.

„Frymíku“, je možné něčeho podobného dosáhnout i v jiných městech či obcích v ČR?

Ale to víte, že ano a dokonce vím, že tomu mnohde již je a práce se jim daří. Chce to jen partu nadšenců, chuť do práce, výdrž a pak se nám všem šachistům bude dařit lépe, protože se o nás bude vědět více a více. Přeji všem podobným nadšencům hodně spokojených dětí a radost z vykonaného díla!

Odkazy

Stránky O šachové království
Konečné pořadí a kompletní výsledky
Mateřské školy s výukou šachu
Fotogalerie


Beskydská šachová škola Frýdek-Místek

1x 3737x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
matman

Klobouk dolů před pořadateli a organizátory. Děti jsou nádherné a starat se o ně tímto způsobem dává zcela určitě velký smysl.

+0 /-0 | 30.03.2013 09:51