Novoroční dárek – Domácí úkoly pro karanténu

01.01.2021 12:00 | Trénink

Vlastně ani nevím, co bych vám v této době měl do nového roku 2021 popřát. Snad přežití a úspěšné zdolání všech dalších obtíží, které nám tahle divná doba ještě přinese. Tento článek symbolicky vychází ve stejný čas na chess.cz i ssok.cz

Jak jsem psal. Tento článek vychází symbolicky ve stejný čas na různých adresách a můžeme v tom vidět symboliku do Nového roku - společně jako jedna velká rodina.


Snad vám tím trochu pomohu tímto netradičním dárkem. Série lockdownů a karantén letos výrazně omezila mou trenérskou práci, musel jsem podobně jako většina ostatních své trenérské aktivity přesunout na internet. Není to mé oblíbené tréninkové médium, naučil jsem se sice pár nových triků, ale technické problémy úměrné mému věku mi trochu vadí. Hlavně se mi nelíbí, když při tréninku položím nějakou otázku a následuje pochopitelně ticho na síti, kdy nevím, jestli žák přemýšlí, nebo jestli nespadlo spojení. Šel jsem na to proto jinak. Připravil jsem na každý trénink pár diagramů s konkrétním úkolem, které jsem poslal svěřencům pár dnů před tréninkem, aby sena nimi měli čas zamyslet, a pak už jsme si o těch pozicích celkem plynule povídali. Je to sice trochu pracnější, ale docela se mi to zalíbilo.

Proto se s vámi chci o tyto úkoly podělit. Vybral jsem symbolicky 64 těchto diagramů, které si můžete stáhnout na adrese https://ulozto.net/tam/e7ee5acb-9a9a-4982-9b17-aaeb3dd1924e

V souboru jsou přiložena i řešení jednotlivých úloh. Soubor je ve formátu archivu chessbase, vznikl v programu CB 15, ale měl by být dobře čitelný i ve starších verzích. Je třeba soubor zkopírovat do počítače a otevřít jako databázi z programu CB, poté se sám automaticky rozbalí do standardní podoby databáze. Omlouvám se všem, kteří databázové programy ještě nepoužívají, že jsem úlohy nepřevedl do nějaké textové podoby – bylo by to poněkud pracné, a hlavně se nejedná o úlohy běžného kombinačního typu (kouknu, vidím motiv a bum). Úlohy jsou podstatně těžší, jde o hodnocení pozice, plány, obranu, složité propočty i náročné analýzy. Jsou prostě určeny pro pokročilé hráče ligové úrovně (nad 2000), některé dají zabrat i těm nejlepším. Pár jich řešil i Jan Vykouk a mě těší, že se nikdy nespletl, dokonce v jedné věžovce významně opravil analýzy Jana Timmana. Jejich běžným terčem byla Anna Marie Koubová, na ni byly některé úlohy trochu moc těžké, ale vůbec nevadí, když se někomu řešení nalézt nepodaří – důležité je, že o problému musel přemýšlet, a porovnáním svých úvah s přiloženým správným řešením se každý něco nového naučí.

Pravděpodobně nejšílenější úlohou je DU 16, který zde použiji jako upoutávku:

Obsah obrázku šachovnice, šachová figurka, vykachlíkované

Popis byl vytvořen automaticky

Na tahu je bílý a postavení si žádá opravdu velmi rozsáhlou analýzu, nad kterou by se možná zapotily i naše extraligové hvězdy. Já jsem si na pozici při přípravě udělal nějaký názor, měl jsem k dispozici i pár nápadů ze zdroje této pozice. Pak se s pozicí utkal můj motorový Stockfish a já fascinovaně zíral, jak s rostoucí hloubkou propočtu postupně měnil názor na několik tahů kandidátů. Nakonec jsem přijal jeho názor z hloubky propočtu lehce přes 40. Určitý osten pochybností mi sice zůstal, ale stroj našel řadu zajímavých obran proti tahům, které se mi jevily sympatičtější, nezbývá mi než mašince věřit.

Jediné, co vám bude chybět, bude můj slovní doprovod k jednotlivým příkladům. Pokud to bude nezbytné, mohou vám pomoci vaši vlastní trenéři, případně si mě asi budete umět vyhledat na Facebooku nebo na Skype, v krajním případě by měl být na svazových stránkách k dohledání můj mail.

Příjemnou zábavu v dobách zlých přeje 

GM Marek Vokáč

Obsah obrázku text, police, interiér, kniha

Popis byl vytvořen automaticky

0x 4787x Marek Vokáč
Fotogalerie