Nisipeanu potvrdil roli favorita

27.07.2014 12:28 | Czech open 2014

Poslední kolo velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN se neslo ve znamení velkých soubojů na předních pěti šachovnicích, které ale až dvě výjimky nenašly svého vítěze. Na prvním stole jasně zvítězil GM Nisipeanu nad výborně hrajícím IM Poetschem.

„Nisipeanu potvrdil roli favorita a obhájil zcela zaslouženě loňské vítězství. Německý velmistr hraje krásné a divácky atraktivní šachy a jeho partie s GM Hábou určitě patří ke klenotům pardubického festivalu,“ chválil vítěze šachový expert festivalu IM Petr Pisk. Druhou vítěznou partii předních stolů si připsal na páté desce FM Alekseenko (2468), který výbornou hrou porazil GM Baryshpoletse a uhrál si tak ve svých 17 letech normu mezinárodního mistra. „Mladý Alekseenko je velkým překvapením turnaje. Byl to 33. nasazený hráč a v celkovém pořadí skončil na krásném čtvrtém místě. Uhrál si normu mezinárodního mistra a jeho performance bylo na úrovni 2573, takže může z Pardubic odjíždět velmi spokojený,“ pokračuje Pisk.

-
. kolo -

Kvalitně uhranou remízou na druhém stole si normu velmistra z Pardubic odváží také skvěle hrajícíc IM Pavlidis z Řecka. Na třetím stole remizoval GM Cvek s druhým nasazeným GM Vorobiovem. „Vorobiov nastoupil do turnaje jako druhý nasazený. Nakonec obsadil v celkovém hodnocení až osmé místo. Hrál sice solidní šachy, ale dle mého názoru trochu zaostal za očekáváním,“ okomentoval výkon ruského velmistra IM Pisk.

V devátém kole hráli velmi dobře i tři nejlepší čeští zástupci v turnaji – GM Štoček, GM Cvek a GM Krejčí. Všichni tři v posledním kole stáli na prahu výhry, ale chybělo jim štěstí. „Všichni tři nakonec své partie zremizovali, což je velká škoda, protože výhra by je katapultovala k dělenému druhému místu. I tak je ale dobře, že po delší době bojovali čeští šachisté do posledních kol o vysoké umístění,“ shrnul výkon Čechů IM Pisk.

V konečném pořadí udržel největší favorit turnaje GM Nisipeanu půl bodový náskok a obsadil tak nedělené první msto. Za ním se podle pomocného hodnocení srovnala trojice sedmibodových – GM Arun Prasad, IM Pavlidis a FM Alekseenko. „GM Prasad měl fantastický start turnaje, když uhrál 5 bodů z 5 partií, pak výkonnost udržel a skončil na skvělém druhém místě,“ konstatoval IM Pisk.

Po skvělém výkonu se na pátém místě se 6,5body udržel 73. nasazený IM Vavulin (2393) z Ruska.

Turnaj PARDBICE OPEN celkově přál mladým hráčům. Do TOP třicítky se vtěsnalo hned pět šachistů pod 18 let – FM Alekseenko (4. místo, RUS), IM Vavulin (5. místo, RUS), FM Vetoshko (7. místo, UKR), IM Wagner (14. místo, NĚM), IM Bluebaum (24. místo, NĚM).

Skvěle hrající čeští talentovaní šachisté IM Biolek (40. místo) a IM Kriebel (38. místo) bojovali do předposledního kola o splnění velmistrovské normy. Tu se jim nakonec nepodařilo splnit, ale i tak byl jejich výkon v turnaji výborný.

 

Na festivalu byly splněny tyto normy: 

GM   PAVLIDIS Antonios              (GRE)
GM   POETSCH Hagen                   (GER)
GM   VAVULIN Maksim                (RUS)
GM   VETOSHKO Volodymyr      (UKR)

IM   ALEKSEENKO Kirill               (RUS)
IM   YILMAZYERLI Mert             (TUR)
IM   GORDIEVSKY Dmitry           (RUS)
IM   SAIYN Zhanat     (KAZ)
IM   SUKANDAR Irine Kharisma     (INA)
IM   SABUK Piotr        (POL)
IM   TOMAZINI Zan  (SLO)

WIM  FOLKOVA Martina              (CZE)
WIM  SHUVALOVA Polina           (RUS)
WIM  ZHYLKAIDAROVA Sholpan                (KAZ)

 

ČSOB POJIŠŤOVNA OPEN – otevřený ratingový turnaj se zápočtem na ELO FIDE

S celkovým počtem 7,5 bodu z devíti si podle pomocného hodnocení rozdělili první tři místa FM Danilenko z Ukrajiny, jeho krajan Lornye a Němec Dirk Thenhausen. Nejlepším Čechem turnaje byl na šestém místě 129. nasazený Jan Tůma z Chotěboře.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA OPEN – ratingový turnaje se zápočtem na ELO FIDE a LOK ČR

Výborný výkon předvedl v turnaji mladý ruský šachista Egor Yakovlev, který získal 8 bodů z devíti a osamostatnil se tak na první příčce. Za ním se seřadila skupina šachistů se 7,5 body – na druhém místě skončil český Michal Schmalz z klubu Sokol Buštěhrad, třetí byl Němec Thomas Haase, čtvrté a páté místo si rozdělila slovenská dvojice Mráz, Bobak.

MOTORGAS OPEN – otevřené ME amatérů s ELO FIDE < 2000 se zápočtem na ELO FIDE a LOK ČR

Mistrem Evropy se po devíti kolech stal islandský Bjorn Holm Birkisson s 8 body. Na druhém místě skončil ruský šachista Rashitov se 7,5 body, o pomocné hodnocení za ním pak bronzovou medaili převzal český zástupce v turnaji a celkově 208. nasazený Mark John Towse.


ČSOB POJIŠŤOVNA OPEN HOSTIL ZAJÍMAVÉHO HOSTA

Vedle velmistrovského turnaje A se v Pardubicích hraje také ČSOB Pojišťovna Open, což je Otevřený ratingový B turnaj. V jeho průběžném pořadí se na čtvrtém místě nachází arménský šachový trenér Verzh Ordyan. Do Pardubic přijel nejen jako hráč, ale také právě také jako trenér dětí. Popovídal si o tom v rozhovoru s Hanou Zamastilovou a IM Petrem Piskem.

Jak jste se dostal k trénování šachu?
Moje profese je původně astrofyzik, ale po rozpadu Sovětského svazu jsem znalosti v mém oboru neměl jak využít. Poté jsem čtrnáct let každý týden přednášel v šachovém pořadu arménské televize. Když víte, že Vás budou poslouchat statisíce lidí, tak jste donucen se vzdělávat. Tehdy nebyly počítače, přečetl jsem tak spoustu šachové literatury a rozšířil své znalosti. A právě po rozpadu Sovětského svazu mně došlo, že bych své znalosti mohl využít a předat je další generaci. Jeden z mých prvních studentů byl Vigen Mirumian (arménský velmistr, který reprezentuje Českou republiku a řadu let žil v Pardubicích – pozn. red.). A můžu říct, že během těch let, co učím šachy, tak jsem vychoval řadu velmistrů, mezinárodních mistrů, zlatých medailistů ze světových šampionátů hned v několika kategoriích a přes padesát šampionů Arménie. Díky těmto výsledkům jsem se stal Čestným trenérem Arménie. Zajímavostí je, že existuje celá řada arménských velmistrů, ale jen jeden z nich svou kariéru nezačal v Arménii či v zemích, které byly původně součástí Sovětského svazu. Je jím Krikor Sevag Mekhitarian. Trénovali jsme spolu dva roky (2 x ročně 45 dní, 8 hodin denně) a poté se zlepšil natolik, že se stal třikrát brazilským šampionem.

Takže jste se stal trenérem. Kdy jste poprvé navštívil Czech Open?
Poprvé jsem do Pardubic přijel v roce 1996. V tom roce se konala v Jerevanu šachová olympiáda a Arménie jako pořádající země měla možnost postavit tři týmy. Byl jsem hlavním trenérem družstva talentovaných juniorů a v rámci přípravy jsme zavítali do Pardubic. V týmu jsem měl mimo jiné Levona Aroniana, v současné chvíli druhého hráče světa.

Kolikrát jste tu tedy byl?
Myslím si, že jsem tu popáté. Hrál jsem i v roce 1996. Zajímavé bylo, že jsme tehdy po Pardubicích zavítali na turnaj v Děčíně, kde jsem měl z naší výpravy nejlepší výsledek. (usmívá se)

Když jste se stal trenérem, tak jste přestal hrát šachy?
Hraji šachy dále, ale profese trenéra a hráče je velmi odlišná. Teď je tu pro mě hraní těžší, protože tu mám studenty, kteří jsou v kategorii do dvanácti let, takže se soustředím hlavně na ně. Trénujeme od osmi hodin ráno, a potom už mám před partií málo volného času.

Letos jste hrál v turnaji B, jak jste spokojen se svým výsledkem?
Jsem celkem spokojený, i když to mohlo být lepší – získal jsem sedm bodů z devíti partií. Bylo dost náročné hrát a zároveň i trénovat. Letos  jsem to měl docela zajímavé, protože tu mám nadějné žáky z Turkmenistánu, Kazachstánu, Arménie, Ruska, Ameriky a Španělska.  Udělali mi ale radost a všichni podali skvělé výkony.

Tyto mladé hráče trénujete přes Skype, jak jste se k tomu dostal?
Mám velmi bohaté zkušenosti, trénoval jsem hodně známých kvalitních šachistů, takže mě lidé doporučují. Jeden z mých žáků je i velmistr Sergej Movsesjan, žijící v Praze. Sergej je jeden z nejúžasnějších lidí, co znám a určitě nejtalentovanější šachista, kterého jsem měl možnost trénovat. Jeho paměť je naprosto skvělá. Například, když mu bylo sedm, osm let, tak si mohl přečíst učebnici zeměpisu pro osmé ročníky a vše si pamatoval.

Můžeme se těšit na Vaši účast i příští rok?
Pardubický turnaj mám velmi rád, rodiče mých svěřenců jsou tu velmi spokojení a tak věřím, že se za rok opět potkáme!

Uvádíme partii posledního kola Ordyan – Solovyev:


-
. kolo -

NOVINÁŘSKÝ TURNAJ PARDUBICE CUP

V sobotu dopoledne se na ploše pardubické ČEZ Areny uskutečnil turnaj novinářů. Jeho vítězem se stal mezinárodní mistr Vladislav Krapivin z Ruska. Na druhém místě skončil Sergej Petuchov, jenž je původem taktéž z Ruska, ale už přes dvacet let žije v České republice. Právě on poskytl bezprostředně po vyhlášení krátký rozhovor. Pod ním si můžete přečíst konečné pořadí turnaje.

Vy jste původem z Ruska, kdy jste poprvé přicestoval do České republiky?
Bydlím tu už dost dlouho, od roku 1992.

Na Czech Open jste si poprvé našel cestu ve kterém roce?
Tuším, že to byl rok 1995, nebo 1996. Teď si nejsem jistý. Zúčastňujete se také jiných turnajů než toho novinářského? Ano, občas si zahraji nějaký bleskový turnaj. Hlavních se moc neúčastním, protože je to velký žrout času.

Co se vám vůbec vybaví, pokud se řekne festival CZECH OPEN?
Příjemně strávený čas s kamarády! Je zajímavé sledovat, jak neustále pokračují nejrůznější přátelství mezi lidmi, kteří jezdí na tento festival opakovaně.

Jaký myslíte, že má CZECH OPEN dopad na město Pardubice jako takové?
Rozhodně dobrý.  Hlavně po ekonomické stránce, protože přijede spoustu lidí ze zahraničí a utrácí tu peníze. Celkově městu určitě prospívá i sváteční atmosféra festivalu, v jeho průběhu je šach cítit na každém kroku. (usmívá se)


Kompletní výsledky všech turnajů, nasazení kol a pořadí naleznete na našich webových stránkách www.czechopen.net. Na stejné adrese je k dispozici i fotogalerie a partie probíhajících turnajů.

 

Marek Votke, Hana Zamastilová, Kateřina Levínská
mluvčí CZECH OPEN 2014
4x 4957x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
simiz

Také jsem byl zvědav, zda se někomu z našich nepovede uhrát norma. IM Šimáček to měl ale poměrně složité díky svému dobrému nasazení. I přesto, že měl na začátku 3,5/4 , na velmistra nenarazil. Navíc jediná prohra (s talentem, který uhrál GM normu) v 5. kole znamenala víceméně konec nadějí, jelikož i v případě výhry v 6. kole by nejspíše 3 GM nechytil.

Někdy si říkám, jak je vysoké startovné v uzavřených turnajích, ale už to docela chápu...hráči mají alespoň jistotu, že si při dobré hře můžou normu uhrát a nemusí být závislí na losu - počtu titulovaných soupeřů, průměrném ratingu soupeřů či počtu cizinců. Ještě, že mě takovéhle záležitosti nemusí trápit laugh.

+0 /-0 | 28.07.2014 12:35

noELO

ad Marhula: o více tříd,  nicméně  paní Judit Polgárová se dostala o dost dál - na  2735 hearthats off

http://ratings.fide.com/id.phtml?event=700070

+0 /-0 | 27.07.2014 17:32

Marhula

Myslím že ženské normy WGM- WIM -WFM -WCM jsou tak minimálně o třídu slabší-než mužské tituly-než WGM je jistě lepší IM - málokterá žena má titul GM. Nejdál se dostala GM Polgárová na hranici FIDE ela 2600?

Normy GM - IM bohužel nižádný "čechoslovák".

Věřil jsem IM Šimáček-GM normu.

FM Vrána-IM normu.

Byl někdo blízko normy GM-IM? děkuji.

+0 /-0 | 27.07.2014 16:45

Ofelia
Velkých soubojů na prvních 5 šachovnicích, kvalitní remis na 2.? Na ten zápas jsem se těšila, předpokládající, že v průběžném pořadí první, jestliže vyhraje v posledním kole, tak i celý turnaj, a že první nasazený bude usilovat o bod, který s výrazně slabším určitě získá. I přes mírnou rating převahu a výhodu bílých figur jsem se těšila na dlouhý a krásný boj, vždyť jde o finále, nejkrásnější moment, pointu celého představení. Realita? Možná jsem slepá/hloupá, ale co vidím mi připadá jako remis bez boje po odtahani zahájení. Nejsem příznivá předstírání umění, ale kdyby si nějaké připravili, aspoň by tím naivní diváky potěšili a ukázali, že jim na nich záleží... Zajímala mě taky realizace nového pravidla v praxi, o němž ani slovo, ale nakonec je mi to v širší perspektivě jedno. Nejsem typ, co by ze špatného představení obviňovala správu divadla a především jeho ředitele.
+0 /-0 | 27.07.2014 15:29