Po pátém kole se zdálo, že Caruana je vítězství v turnaji hodně blízko. Před posledním kolem už to však není pravda. Ruský hráč dokázal třikrát v řadě zvítězit (!) a prodral se do čela turnaje s půlbodovým náskokem právě před Caruanou.
6. kolo
V šestém kole přinesly nejméně vzruchu souboje mezi Anandem a Karjakinem, resp. Vachier-Lagravem a Caruanou. Oba skončily poměrně korektní a klidnou remízou. Velmi agresivně se černými hrající Aronjan pustil do Soa, když spustil přímý útok proti bílému králi. Filipínec nakonec musel do obrany svého panovníka investovat dámu, ale materiálně na tom bílý nebyl špatně: zůstaly mu za dámu věž a dvě figury. Nebyly však moc sehrané, a tak černý získal ještě nějaké pěšce. Objektivně možná stál Aronjan blíž výhry, ale nepokračoval úplně přesně, So dokázal rozehrát svou věž, což nakonec vedlo k remíze věčným šachem. Mistr světa se v Londýně trápí. To bylo znát i v tomto kole, kdy se mu černými partie s Nakamurou, jinak jedním z jeho "výstavních" soupeřů, moc nepovedla a Carlsen skončil v koncovce s figurou méně. Objektivně jasně prohrané, ale Nor nehodil ručník do ringu, bojoval jako lev, a jak se ukázalo, Američan jako by měl nějaký carlsenovský blok a partii nakonec k jeho velké nelibosti vyhrát nedokázal. Jediný rezultát tak přinesl duel mezi Adamsem a Nepomňaščim. Angličan bílými hrál partii dlouho na výhru, ale na konci časové tísně zahrál natolik nepřesně, že se partie zcela otočila a černý získal věžovkou koncovku 4:3 na jednom křídle, která se brzy transformovala do věžovky e+f proti g, kterou rozhodně není příjemné bránit. Což se bílému skutečně nepodařilo a nakonec se musel vzdát.
7. kolo
V sedmém kole se s rezultativními výsledky konečně tak trochu roztrhl pytel. Nepomňašči evidentně získal předchozí výhrou daleko větší sebedůvěru a bílými se s Anandem ani jednou nespokojil s opakováním tahů, aktivně bojoval a právě to mu nakonec vyneslo pěkné vítězství. Carlsen se bílými pustil proti Adamsovi v zahájení do velmi riskantního "manévru" Da4-Dxc6, kterým sice získal figuru za dva pěšce (figuru černý dávat nemusel, ale byla to dobrá volba), ale černý měl obrovskou kompenzaci v aktivitě svých figur. Pozice po dalších drobných taktických šarvátkách přešla do koncovky, ve které měl bílý dvě figury za věž a dva pěšce, tudíž to byl spíše černý, kdo mohl hrát partii na výhru. V ten moment však Adams začal hrát velice nejistě, výhoda postupně přešla na stranu mistra světa a Carlsen se tak dočkal první výhry v turnaji, nutno říct, že poměrně šťastné výhry. Do třetice se ještě podařilo černými vyhrát Vachier-Lagravovi proti Karjakinovi. Sicilský souboj vypadal poměrně vyrovnaně, černý však měl přece jen příjemné plus díky silnému bodu e5 a trochu lepší pěšcové struktuře. Proto se Francouz nespokojil s opakováním tahů a svého soupeře velice hezky přehrál. Souboje mezi Caruanou a So, resp. Aronjanem a Nakamurou také nebyly nezajímavé, ale v tomto případě se jazýček vah výrazněji nepřechýlil ani na jednu stranu, proto obě partie skončily remízou.
8. kolo
V předposledním osmém kole se většina partií nesla v poklidném vyrovnaném duchu a čtyři z nich skutečně skončily dělbou bodu. Jen Carlsen chtěl ještě zaútočit na plusové body, proto bílými s Nepomňaščim (úvodní foto: Pascal Simon) hrál aktivně na výhru. Získal sice pěšce, ale objektivně byla pozice i nadále zhruba v rovnováze. A tady se znovu ukázalo, že mistr světa v Londýně opravdu nehraje v ideální formě. Začal kupit chybu za chybou, přehlédl jednoduchou taktiku a natolik ho to rozhodilo, že tentokrát vzdal boj hodně brzy, a tak se ruský velmistr mohl dostat do samostatného vedení v turnaji!
Průběžné pořadí po 8. kole
Poslední kolo by mělo být dramatické a bojovné. Nepomňašči má výhodu bílých figur, ale proti sobě Vachier-Lagrava, který při při výhře mohl případně dělit první místo. Stejně tak bude chtít vyhrát bílými také Caruana, který hraje s průběžně posledním Adamsem. Oba hráči tak budou jistě pozorovat i partie svého největšího soupeře, aby se mohli případně přizpůsobit!
Partie k přehrání
jestli ono to nebude tím, že jen "Nepo" má problematické jméno
jména jako So, Adams, Anand nebo Nakamura se poměrně těžko "przní", abych zůstal u Vašeho slovníku
a i u dalších připadá v úvahu snad jen "úprava" na Aroňan, Karlsen, Karuana a Vašír, ale to už by přece jen vypadalo divně, že?
claymes - nečilte se, smysl otázky byl jiný. Pokusím se vám napovědět:
"Mohu se ctěné redakce zeptat, proč przní jméno JEN Nepovi?"
claymes: Česká transkripce je sice hezká, ale anglická transkripce dává smysl tomu, kdo toho hráče pak hledá v databázi. U méně známých hráčů může být neznalost anglického přepisu jména problém. Pak často nezbývá, než typovat různé možné pseudoanglické shluky znaků a zkoušet, který zabere.
Až sem někdo z jazykovědců nejchytřejších hodí universální návod, jak jména všech kontinentů přepisovat, skloňovat, pak teprve mohou přijít kritické poznámky. Protože takový návod neexistuje (mýlka -li moje je, nechám se poučit) tak velectěný ''...'' je odpověď jednoduchá: Protože, kdyby autor napsal jinak, ozval by se jiný váš velectěný kolega, proč autor nenapsal právě tak, jak teď vidíme.
Ano, taky jsem pro to, aby se prznila jména všech
Jinak celkem vzrušující závěr celkem nudného turnaje, gratulace Fabimu, který přeblical i specialistu Nepa
Mohu se ctěné redakce zeptat, proč przní jméno jen Nepovi a nikomu jinému?
Neuvěřitelná přesnost Caruany v poslední blicce. Za porovnání stojí, jak hrál Fabiano na třech vteřinách, a jaké napovídá Stockfish nejlepší tahy. Marná sláva, takové koncovky (stejně jako třeba drtivá dominance Alpha Zero) dokladují, o kolik je intuitivní hodnocení pozice důležitejší, než propočet.
Fabi si dlouho těžkou hlavu nedělal, vyhrál i s tím kriplem na éčku.
Tak Fabi dosáhl pěšcové formace, no jak to nazvat...
Tripple like a cripple