Nejméně vzruchu přinesl souboj mezi Fabianem Caruanou a Levonem Aronjanem. Italsko-americká světová dvojka ve Španělské bílými mnoho nezískala, soupeři měnili a měnili a partii poměrně logicky dospěla do remízy opakováním tahů již po třiceti tazích.
Viswanathan Anand vytáhl naopak proti Michaelu Adamsovi Italskou. Angličan zajímavě obětoval pěšce za aktivitu svých figur, toho Ind záhy vrátil zpátky, ale za další chvíli získal jiného. I když výhoda bílého i tak nebyla velká, rozhodně mohl Anand svého soupeře zkoušet. To by však nesměl zahrát 29.Kf2?!, což narazilo na pěkný taktický zvedák 29...Jxc3, po kterém černý bez problémů vyrovnává, a partie tak brzy skončila remízou.
Anish Giri (úvodní foto, oficiální stránky turnaje) musel tentokrát o svou vytouženou remízu bojovat skoro celou partii, a to dokonce bílými. Proti Wesley Soovi zvolil dosti nemastné, neslané zahájení, čehož Filipínec pěkně využil a získal příjemnou koncovku s dvojicí střelců a posléze pěšcem navíc. Giri se však ukázal jako vynikající obranář i tentokrát a ve věžové koncovce nakonec půlbod přece jen dokázal zachránit.
Velmi zajímavou partii sehráli Vladimir Kramnik s Maximem Vachier-Lagravem. Po drobných taktických zápletkách ve střední hře (ovšem již bez dam) vznikla na šachovnici koncovka s pěšcem navíc pro bílého. Za výměnu věží Kramnik pěšce odevzdal zpátky, nadále však mohl hrát na výhru pouze on. Zatímco počítač hodnotí danou koncovku jako zcela vyrovnanou, z lidského pohledu je mnohem těžší ji bránit černými: bílý má daleko lepšího krále a také střelec bývá v koncovkách s pěšci na obou křídlech silnější figurou než jezdec. Francouz však prokázal svou extratřídu a za cenu pěšce si vytvořil na královském křídle dostatečně aktivní protihru a černý jezdec nakonec dokázal sebrat všechny bílé pěšce, čímž sice ve stylu kamikadze obětoval sám sebe, ale partie tím ihned skončila remízou, protože bílému tím nezbyl žádný matící materiál.
právě. Topalov hrává jako asi poslední v dnešní době "romantické" šachy. Jenže se ukazuje, že je to až moc. Po něm zůstane jen šeď. Přitom ty jeho (ne)tahy mají docela nápad. škoda. za komentáře díky. ps. slibovaný byli komentáře z extraligy
Souhlas s předchozími třemi příspěvky. Ke komentáři partie Topalov - Nakamura doplním, že na chessbomb je tah 20...Jc5 považován za chybu, jako lepší se navrhuje 20...De5 + a teprve po 21.Se2 zahrát Jc5 ( asi proto, aby se střelec nedostal na b2 ).
To snad abyste začali u aktérů turnaje, protože bez jejich partií by nebylo co komentovat :-)
re pawel: a stejně se to těm p......m povede, že na ně člověk reaguje.... Autorům samozřejmě velké díky za minulé, současné i budoucí rozbory partií!
Svatá pravda, vážený pane kavárníku, vystihl jste to správně.
Někteří sem totiž chodí psát, a místo aby pochválili článek, stránky, autory nebo napsali něco jiného hezkého, mají jen a jen zlou slinu na jazyku. A to přeci není vůbec hezké, že.
Je smutné, že David Kaňovský a Marek Vokáč tady pěkně analyzují zajímavé partie a nikdo to neocení. Já být na jejich místě, byl bych z toho hodně skleslý. Analyzovat celou noc partie světové špičky, to je pro některé diskutéry a čtenáře tohoto serveru skoro jako házení perel sviním.