Mostecká věž a věžička

25.06.2013 06:07 | Mostecká věž 2013

V uplynulých dnech uspořádal šachový oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova dva mezinárodní šachové turnaje.

Mostecká věžička pořádaná pro žáky základních škol přilákala na start rekordní počet 70 dětí ze čtrnácti základních škol České republiky a Slovenska. Turnaj proběhl bez jakýchkoli problémů a děti si atmosféru velice pochvalovaly. Pro všechny účastníky byly připraveny krásné ceny, ty nejlepší si však mohli odnést pouze vítězové:

1.-3. třída        Jindřich Kus (ZŠ Vendryně)
4.-5. třída        Dawid Szotkowski (PZŠ Jablunkov)
6.-7. třída        David Pilch (MZŠ Návsí)
8.-9. třída        Denis Kuka (ZŠ M. R. Štefánka Čadca)

Startovní listina šachového turnaje pro širokou veřejnost pod názvem Mostecká věž čítala 76 hráčů z České republiky, Polska a Slovenska, včetně jednoho velmistra, jednoho mezinárodního mistra a devíti FIDE mistrů. Za pravého šachového počasí, kdy se venku stahovala mračna a následně dorazil prudký déšť, probíhaly v mostecké sokolovně za šachovými stoly napínavé souboje mezi šachisty všech generací. Turnaj měl dramatický průběh a gradoval v posledním kole, kdy o celkové vítězství mezi sebou bojovali čtyři nejvýše nasazení hráči.

Svoji pozici prvního nasazeného hráče potvrdil GM Petr Velička (ŠK HM Ostrava), který během devíti kol ztratil pouze půl bodu. Se ztrátou jednoho bodu skončil na druhém místě člen domácího oddílu FM Jacek Szwed a třetí místo si vybojoval Petr Kičmer (Baník Havířov) se ziskem 6.5 bodu. Kategorii hráčů do ELO 2000 vyhrál Lukáš Urbaník (TJ Slávia CAISSA Čadca), který získal 6.5 bodu. V kategorii hráčů do ELO 1800 byl nejúspěšnější s 5 body Aleš Gruszka (SK Slávia Orlová), který rovněž zvítězil mezi hráči do 15 let. Z neregistrovaných hráčů se nejlépe umístil se 4,5 body Jan Rusz (Bystřice). Pohár pro nejlepšího hráče domácího oddílu ACF-CZ Cup si odvezl Jacek Szwed.

Kompletní výsledky a pořadí

Po skončení turnaje a vyhlášení výsledků proběhla tombola, kterou pořadatelé zajistili díky štědrým sponzorům: Energetika Třinec, a.s., Enviform a.s., Zowada s.r.o., Hotel Grůň, Road Group v.o.s., Ski Beskydy, s.r.o., STEELTEC CZ s.r.o., ČeSi s.r.o. Eso – Esíčko, Ing. Bohuslav Szotkowski, Břetislav Kretek – pojišťovací agent, JOVAMI – voda, topení, plyn s.r.o., Autodoprava Leoš Kufa, Květinka Bohunka, Květinka Argalašová, Kavárna „U Micky“, Cukrárna Tadek, Hospoda U hřiště, Hospoda Lupinská, Hospůdka Na Kopečku, Penzion U SKI areálu, Potraviny Na tunelu, Potraviny Lipowski, Potraviny Dyrčík, Potraviny Fiksek. Turnaj Mostecká věž 2013 byl uspořádán rovněž za podpory TJ Sokol Mosty u Jablunkova a grantu obce Mosty u Jablunkova. Tímto všem sponzorům děkujeme.

autor: Pavel Kantor