Velmistrovský turnaj ve švýcarském Bielu má za sebou tři kola. Průběžné pořadí prozatím dělí hráče na dvě skupiny – 5 bodů mají Moiseenko, Vachier-Lagrave a Bacrot. Dva body získali Liren, Rapport a Nepomniachtchi. V turnaji je použit tříbodový systém – 3 body za výhru, 1 bod za remízu, 0 bodů za prohru.
Pódium vyhrazené hlavnímu turnaji. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)
Také v Bielu platí zákaz nabízet remízu před 40. tahem. Hráči však podobné pravidlo vůbec nepotřebují. O bojovné, originální a divácky velmi atraktivní partie není nouze. Důkazem je střetnutí z úvodního kola, kde Rapport šokoval diváky rozehráním Birdovi obrany, které se na nejvyšší úrovni prakticky nepoužívá. Hra nakonec skončila velmi rychle. Rapport si nenechal ujít pěknou kombinaci s rychlým vynucením remízy.
Vachier-Lagrave - Rapport/1. kolo. Černý na tahu zahrál efektní 15... Sxh3 a po 16. gxh3 Dc8 přišel bílý o pěšce h3 s následným věčným šachem v podání dámy a černopolného střelce.
Zbývající dvě partie prvního kola skončily také smírně. Blízko vítězství byl Bacrot, ale v kritické chvíli se zalekl braní pěšce na a3, což v konečném důsledku umožnilo soupeři zkonsolidovat síly a udržet remízu.
Spolu s hlavním velmistrovským turnajem se hraje také otevřený mistrovský turnaj. Po třech kolech jsou ve vedení velmistři Smeets, Solak a Zhao. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)
Druhé kolo přineslo výhradně rezultativní výsledky. Moiseenko a Vachier-Lagrave zvítězili dokonce černými figurami.
Rapport - Moiseenko/2. kolo. Po divokém průběhu dospěla partie do pozice, kde měl nejspíš bílý poslední šanci bojovat o remízu tahem 35. Vxf7, kde se po 35... Kxf7 36. Dxc4 zbaví obou pěšců i nepříjemného střelce. Zahrál však 35. Je3 a po 35...c3 zkusil překvapit 36. Jxf5. Marně.
Třetí hrací den přinesl tři smírné výsledky. Hráče však rozhodně neopustila bojovnost. Vachier-Lagrave obětoval v partii s Bacrotem již ve 13. tahu kvalitu. Získal mohutnou kompenzaci a nechybělo mnoho, aby zvítězil. Pozápasová analýza odhalila chybu v tahu 22. De3, který sice znamenal vyrovnání materiálu a v konečném důsledku i zisk pěšce, jenže ve věžové koncovce jej nebylo možné uplatnit. Slibněji vypadá převod střelce z c5 na b2, kde by se černý jen těžko bránil mohutnému útoku.
Jméno Iana Nepomniachtchiho je jazykolam nejen v češtině. Organizátoři raději požádali o dovolení používat v bulletinu zkratku "Nepo". (Zdroj: oficiální stránky turnaje)