Mistrovství světa v Polgar Superstar Chess

15.07.2014 10:31 | Czech open 2014

Již pátým dnem pokračuje pardubických festival CZECH OPEN 2014 a ani po náročném víkendu si organizátoři nedopřáli volnější pondělí.

Hned v dopoledních hodinách tak odstartovaly dva turnaje – Mistrovství světa v Polgar Superstar Chess pod vedením manželů Polgárových a turnaj dvojic v rapid šachu ELTODO OPEN. Odpoledne pak pokračoval sedmikolový ratingový turnaj INFINITY OPEN a po sedmé hodině večerní odstartoval čtyřiadvacetihodinový bleskový maraton BULINSKÝ & VÁVRA OPEN, který je hraný jako otevřené mistrovství republiky.

INFINITY OPEN (zdroj: fotogalerie festivalu)


V turnaji ELTODO OPEN zasedlo k šachovnicím celkem 28 družstev v čele s dvojicí GM Vorobiov a IM Reutsky z Ruska, jejich průměrný rating dosahoval 2489. Druhým nasazeným družstvem byli IM Biolek a IM Šimáček (prům. rtg 2450), třetí v pořadí pak startovali FM Červený a FM Novotný (prům. rtg 2365). Po sedmi odehraných kolech obsadili první místo druzí nasazení Biolek a Šimáček, za nimi pouze o půl bodu zaostali první nasazení Vorobiov a Reutsky. Třetí pozici si přisvojili IM Doležal a FM Kroužel s průměrných ratingem 2247, který je ve startovní listině zařadil až na šestou příčku.Informace z MS v Polgárových šachách Vám přináší naše zpravodajka Hana Zamastilová.

V pondělí se na přelomu poledne odehrál o Mistrovství světa v Polgár Superstar Chess, kterého se zúčastnilo celkem 14 hráčů. Nejvýše nasazeným dle standardního šachového ratingu byl IM Krapivin z Ruska. Vítězem turnaje byl letos Arpad Rusz z Maďarska, celkově druhý nasazený dle ratingu z klasických šachů, pokud by ale existoval nějaký rating z Polgar SS Chess rozhodně by byl největším favoritem na zlatou medaili právě on. „Hrálo se mi velmi dobře. Hra byla už od začátku perfektně rozehraná. Tento typ šachů je rychlejší a zábavnější než typické turnaje, takže si myslím, že by je měli zkusit hrát všichni,“ říká Rusz.

Letošní vítěz nám také prozradil tajemství jeho úspěchu: „Cvičím naprosto každý den. Většinou hraní věnuji čtyři a někdy i více hodin,“ usmívá se.

Dále vám přinášíme krátký rozhovor se spoluzakladatelkou Polgárových šachů Klarou Polgárovou.

Dříve než se zeptám na cokoli jiného. Jak se tento typ šachů vůbec hraje?

Hrají se na desce ve tvaru hvězdice. Pravidla hry jsou velmi podobná klasickým šachům, ale je rychlejší a není předem určena pozice figurek na šachovnici. Vlastně je to docela zábava. Navíc se zlepšuje kreativita a koncentrace člověka. Ukázalo se, že děti, které navštěvovaly nějaký šachový kroužek a hrály tyto šachy, dosáhly lepších výsledků ve škole než jejich vrstevníci, kteří s šachy nepřijdou do kontaktu.

Tyto šachy nejsou na světě moc známé. Jak se je snažíte propagovat?

Můj manžel je začal tvořit před deseti lety, ale ještě nejsou na světě moc slavné, takže napsal desítky knih, ve kterých vysvětluje pravidla. Také máme různá videa, DVD, jak je hrát. Máme i internetový program a připravujeme aplikaci, které snad bude dostupná co nejdříve. Snažíme se oslovit co nejvíce lidí a s trochou štěstí najít velkého sponzora.

Jak jste si užila dnešní turnaj?

Velice se mi líbil. Přijeli jsme sem už po šesté a rozhodně se sem nechystáme přestat jezdit.

Proč se tento turnaj odehrává zrovna v Pardubicích?

Do Pardubic jsme se poprvé přijeli podívat díky letošnímu výherci! Byl tu už před lety a festival i jeho ředitele, pana Mazucha, si tak vychvaloval, že jsme se na Czech Open rozhodli podívat s ním a další rok už jsme organizovali první turnaj.

Hana Zamastilová

…………………………………………………………………………………………………………

 

Po prvním víkendu je potřeba dosavadní průběh festivalu zhodnotit, čehož se zhostil jako obvykle ředitel festivalu Jan Mazuch v rozhovoru s redaktorem Markem Votkem.

Jak hodnotíte první víkend Czech Openu 2014?

Po organizační stránce všechno proběhlo bez větších problémů. Rozhodující hráči přijeli, takže to je určitě taky super. Jediné co mě mrzí je, že na mezinárodní dámu nedorazila výprava z Mali, ale to se prostě někdy stává, že někdo nemůže přicestovat. Na druhou stranu zase dorazily výpravy z Indie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Indonésie, což je paráda.

Která událost z uplynulého víkendu byla nejzajímavější?

Pro mě jako pro šachistu bylo rozhodně nejzajímavější mistrovství republiky čtyřčlenných družstev v šachu. Pro veřejnost to potom bezpochyby bylo skládání Rubikovy kostky, především speciální disciplíny jako je skládání nohama, nebo naslepo.

Na co byste diváky pozval do dalších dnů?

Šachisty určitě na online přenosy z hlavních turnajů, které budou běžet na našich webových stránkách (bude přenášeno 90 partií denně – pozn. red.). Pro ostatní, kteří se chtějí přijít podívat, bude zajímavá simultánka, kde se 17. července pokusíme o zápis do České knihy rekordů.

Dnes odstartoval maratón, jehož začátek je každý rok poněkud stresující a provází ho řada nepříjemností. Jak jste to zvládli letos?

Bezesporu je to po organizační stránce nejsložitější turnaj, i když není tak velký. Hraje šedesát lidí, ale díky tomu, že hraje každý s každým, tak se špatně řeší problémy v případě chybné registrace. Ve švýcarském systému to od druhého kola v takové situaci už nalosujete správně, ale v systému každý s každým se taková chyba táhne pořád dá. Rozjezd se podařil, takže doufám, že to tak bude pokračovat.

Hrají turnaj někteří známí šachisté?

Vzhledem k tomu, že jde o titul, tak se účastní špička bleskového šachu. Z České republiky hraje několikanásobný vítěz turnaje Tomáš Červený, velmistr Petr Neuman, mezinárodní mistr Pavel Vávra a celá řada dalších. Ze Slovenska třeba velmistr Mikuláš Maník.

Vy jste si maratón někdy zkusil?

Já ne, na mě je to moc dlouhé. (směje se)

Už jsme hovořili o simultánce. Jsou už zahájeny nějaké přípravy na ni?

Došlo k sepsání smlouvy mezi námi a agenturou Dobrý den, která vede knihu rekordů. Byl nám určen komisař a sděleny určité podmínky, které musíme splnit. Potom probíhá propagace mezi samotnými hráči. Měli by se dokonce zúčastnit i hráči mankalových her z Kyrgyzstánu a Kazachstánu.

Marek Votke

…………………………………………………………………………………………………………

Turnaj v GO (zdroj: fotogalerie festivalu)


Závěrem bych Vás ráda pozvala na simultánku deskových her a zároveň pokus o zápis do České knihy rekordů, který proběhne dne 17. 7. 2014 od 12:30 hodin. „Mělo by to probíhat tak, že pan David Kotin, sběratel a vynálezce her z USA sehraje v ČEZ Aréně s přibližně 50 hráči simultánní partie. Zajímavé ale bude, že každý soupeř by s ním měl hrát jinou deskovou hru,“ objasňuje podmínky akce ředitel festivalu Jan Mazuch.

V ranních hodinách bude probíhat trénink na tuto simultánku, kterého se může zúčastnit kdokoliv, kdo v 9:30 přijde do ČEZ Areny. Za asistence Davida Kotina je pak možné se i některou z jednodušších her naučit a později se zúčastnit simultánního hraní.

   

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách www.czechopen.net.


 

Kateřina Levínská
tisková mluvčí CZECH OPEN 2014

0x 3136x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované