Mistrovství ČR 2015 kat. HD 10-14 rapid

21.09.2015 14:53 | Uživatelské zprávy

Nejen naši nejmenší šachisté bojovali o uplynulém víkendu o tituly přeborníků ČR v rapid šachu. Do Poslova Mlýna se přihlásilo 194 dívek a chlapců. Rád bych se trochu poohlédl za tímto turnajem.

Předem svého poohlédnutí bych rád uvedl, že se jedná o můj názor na akci, a na chování některých lidí na ni, nikoliv názor klubu nebo jeho vedení.

Akce pro nás začala již ve čtvrtek příjezdem na místo, prohlídkou místa, prvním testem online přenosu a uvítáním prvních hostů až ze Vsetína, na které jsem rád počkal, neboť se ukázali být velmi společenští , vtipní a komunikativní. Odcházelo se spát krátce po půlnoci.

Pátek začal také poměrně pohodově, stěhováním stolů, přípravou hracích místností, elektroniky. K večeru se začali "trousit" hráči s doprovodem, v počtu tak velikém, že se začali nutno přiznat dostavovat problémy s jejich rychlím odbavením, objevilo se několik nespokojených rodičů, zejména pak pan Kolář ke kterému se ještě dostanu později. Situace byla chvilkami nepříjemná, ale nakonec jsme vše zdárně dokončili a odešli spát na těch pár hodin co nám zůstalo k odpočinku.

V sobotu se nám již dostavil zbytek přihlášených, hostů a rozhodčích.  Po krátkém, ale pěkném zahájení, a proslovu předsedy ŠSČR Viktora Novotného byl turnaj zahájen.

Turnaje se hráli v tempu 20 min + 5s na tah. První tři šachovnice kategorií chlapců a první šachovnice kategorie dívek byli vždy online. Partie naleznete za článkem, stejně jako fotografie.  Hladký průběh turnaje měla na starost šestice rozhodčích v sestavě Jiřina Prokopová, Vladimír Hadraba,  Kateřina Šmajzrová,  Jiří Průdek,  Jan Malec a Michal Babička. Během celého turnaje nešlo ke složitější situaci k řešení.

Kategorii H14 zvítězil Matěj Půlpán před Lukášem Dolanským a Matyášem Zemanem, nejlepší z našich byl na 24.místě Vašek Paulus s 4,5/9b. V kategorii H12 zvítězil Ondřej Švanda před Lubošem Polanským a Tobiášem Krejčokem, nejlepším našim hráčem byl Kryštof Hofman na 16.místě jehož o top 5 připravila prohra v posledním kole. Kryštof měl nakonec  5/9b. V kategorii H10 zvítězil Jakub Vojta před Petrem Gnojkem a Filipem Neumannem. V této kategorii jsme zcela propadli a nejlépe dopadl Pícha Štěpán na 39. místě se 3/9b.

Kategorii D14 ovládla Anna Vítová před Zuzanou Gřesovou a Ludmilou Kopcovou. Bohužel tuto kategorii jsme nakonec neobsadili. V kategorii D12 zvítězila Kristýna Laurincová před Petrou Píšovou a Julii Richterovou, v této kategorii jsme bohužel také neměli žádnou dívku. V kategorii D10 zvítězila  Marie Šťastná před Lucií Fizerovou a Monikou Strnadovou. Doprovodného turnaje pro všechny zájemce z řad veřejnosti se účastnilo 23 hráčů, první místo obsadil Vojtěch Říha před Matoušem Hlavinou a Pavlem Flajšmanem.

Vzhledem k vysokému počtu cen téměř nikdo nepřišel zkrátka, ať už si odnesl deskovou hru, příjemnou knihu, hlavolam, či něco sladkého. Ti nejlepší si pak odnesli samozřejmě poháry, medaile a pamětní listy.

V závěru bych se chtěl ještě vrátit k chování některých rodičů, nebylo jich naštěstí mnoho, chápu, že všem nemusí standart ubytování vyhovovat a je zvyklí na něco jiného, já jsem mimo šachů hlavně tremp a historický šermíř a tak považuji nabízené ubytování za standart.  Pokud mi něco na nějaké akci nevyhovuje, jdu za majitelem objektu, hotelu, chaty, nikoliv za organizátorem akce, který má pouze prostory v pronájmu.

Ještě se zmíním o úsměvné kritice z řad jednoho z trenérů nad rozdělováním cen a scifi a fantasy literaturou. Pane trenére je zcela naší věcí,  jak budeme ceny rozdělovat a pokud jsou dnešní děti dost "velké", aby měli v první třídě tablet,  telefon, věřte mi jsou dost velké na knihu.

Vrcholem pak bohužel bylo chování pana Koláře "ŠK Mohelnice",  jeho agresivní chování vůči paní Jínové, kde ji neustále pronásledoval,  nadával, vyhrožoval,  bylo daleko za hranicí čehokoliv,  zřejmě neměl odvahu přijít za panem Jínou nebo za mnou, na ženu, to byl "borec". Úsměvný byl jeho výstup, kde začalo veřejné osočování kdo na čem kolik statisíců vydělal,  protože on to musí vědět, on je přece pan podnikatel. A to přátelé cituji, doslovně.  Já myslím, že pokud podnikatel je, udělal ostatním podnikatelům perfektní ostudu. V zásadě abych to shrnul se mu nelíbilo nejdříve to, že je na pokoji s jinou rodinou, což předem věděl, poté že k pokoji není více klíčů, následně se mu nelíbila nabídnuté alternativa chatky, předem pana Koláře upozorňuji, že sem v ní bydlel i já a ne jen já. A přitom stále a stále pronásledoval paní Jínovou. No já myslím pane Koláři, že jste měl jedno velké štěstí, že sem byl ředitel turnaje, přeberte si to jak chcete.

Nakonec jsem se rozhodl vrátit panu Koláři 500 Kč s tím, že tento incident uvedu do této zprávy, což činím.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem kolegů po jejichž boku sem měl tu čest stát, Janě Jínové, Jirkovi Jínovi, Elišce Šrámkové, Přemku Hofmanovi a řadě dobrovolníků.

Děkuji přátelé a uvidíme se v listopadu.

ps - Fotografie zasílám na přání přes leteckou poštu, je to příliš veké.